Тема № 6 Спадкове право



1. Поняття і види спадкування.

2. Спадкування за законом.

3. Спадкування за заповітом

4. Прийняття і захист спадщини

5. Сингулярне правонаступництво

Спадкове право – це сукупність правових норм які регулюють порядок переходу майнових прав і обов’язків померлої особи до її правонаступників. У римському спадковому праві склався цілий комплекс правових приписів які регулювали перехід майна після смерті власника до інших осіб.

Спадкування – це перехід майна після смерті його власника (спадкодавця) до інших осіб, спадкоємців. Під майном розуміли сукупність прав та обов’язків померлого, що складали спадкову масу, або спадщину перехід майна померлого до інших осіб можливий за однією з двох правових підстав, за заповітом або за законом. В римському праві не допускали одночасного спадкування за заповітом і за законом.

Наступництво в правах і обов’язках мало місце лише після смерті спадкодавця, коли спадщина як майно ставала відкритою, тобто такою яка нікому не належить. Тому смерть спадкодавця отримала назву «відкриття спадщини». З моменту відкриття спадщина у спадкоємців виникало право на набуття спадщини, а не на саму спадщину. Для набуття спадщини необхідно було її прийняти, тобто здійснити передбачені законом дії попередньо визначивши коло осіб, які відповідно до закону могли мати право на набуття спадщини.

2. Спадкування за законом виникало у випадку відсутності заповіту, або його недійсності. Спадкування за цивільним правом визначалось положенням Законів 12 таблиць, згідно з якими виділяли три черги спадкоємців: перша черга «свої», підвладні домовладики до яких відносили дітей, внуків, усиновлених та дружину; друга черга інші найближчі агнати до яких належали брати, сестри, а також мати померлого; третя черга -усі родичі за відсутності агнатів право на спадщину отримували родичі всього роду. Спадкування за преторським правом розроблене в класичний період виділяло чотири черги спадкоємців. черга всі кровні родичі до шостого ступеня споріднення; четверта черга – один з подружжя, що пережив іншого.

У праві Юстиніана було завершено розвиток інституту спадкування за законом і розподіл спадкоємців за чергами: перша черга діти померлого; друга черга висхідні родичі до яких належали батько, мати, дід, баба, а також повнорідні брати і сестри; третя черга неповнорідні брати і сестри (єдинокровні і єдиноутробні); четверта черга всі інші родичі.

 

 

Навчальне видання

 

ЗАДОРОЖНИЙ Юрій Анатолійович

 

 

РИМСМЬКЕ ПРАВО

 

 

Курс лекцій

 

 

Редактор

 

Технічний редактор

Коректор

 

 

Підп. до друку Формат 60х84/16. Папір офс.

Офс. друк. Ум. друк. арк. Обл..-вид. арк. 6

Тираж 100 пр. Замовлення № Вид. №

Видавництво НАУ

03058, Київ – 58, проспект Космонавта Комарова, 1.

 

Свідоцтво про внесення до Державного реєстру ДК № від

 


Дата добавления: 2016-01-06; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!