Відповідальна держава і сталий розвиток.



Сталий розвиток на всіх рівнях економічної системи (країни, регіону, підприємства) для нас ще попереду, адже в Україні немає жодної галузі, яка б не потребувала модернізації. Тим більше актуальним є пошук відповідних засобів у забезпеченні збалансованого функціонування соціально-економічних систем. Таким сьогодні постає корпоративна соціальна відповідальність [1]. В умовах сучасного ринку лише поєднання державного регулювання та ефективних, соціально відповідальних корпоративних стратегій функціонування бізнесу є однією з головних передумов забезпечення сталого соціально-економічного розвитку. Саме тому сьогодні розпочався процес спільного пошуку органами державної влади та господарюючими суб’єктами ефективних моделей взаємодії та взаємодоповнення.
У загальному розумінні під корпоративною соціальною відповідальністю розуміють відповідальне ставлення будь-якої компанії до свого продукту, або послуги, до споживачів, працівників, партнерів, тобто гармонійне співіснування компанії і суспільства у вирішенні соціальних проблем [2]. Концепція корпоративної соціальної відповідальності як інструмент стратегічної діяльності організацій, в довершеному задумі являє собою системну діяльність з підпорядкуванням економічних завдань соціальним, переорієнтацією в управлінні з короткострокових рішень на соціально відповідальні довгострокові рішення, з короткозорої економічної політики на програми сталого розвитку підприємств, регіонів і країни в цілому. Сучасне розуміння сталого, збалансованого і цілісного розвитку передбачає взаємну обумовленість його соціальних та економічних параметрів. Сталим розвиток буде за умови вироблення та реалізації відповідних стратегій кожної організації, які ґрунтуються на встановлених цінностях. За останні десятиліття суспільні цінності кардинально змінилися, щонайменше в Україні, тому поступ економічних суб’єктів надалі не може залишатися на існуючих базисах.
Політика з корпоративної соціальної відповідальності тісно пов’язана зі стратегією сталого розвитку. Сталий розвиток суспільства це модель, яка системно інтегрує три основні компоненти розвитку суспільства: економічну, екологічну та соціальну. У свою чергу концепція корпоративної сталості це свого роду «мікроекономічний» рівень концепції сталого розвитку. Вона розглядається як модель управління корпорацією, яка охоплює її економічну, соціальну та екологічну діяльність, оптимізує ризики та використовує можливості в цих трьох сферах свого розвитку [3]. На рівні галузі та підприємства застосування категорії сталого розвитку майже не зустрічається. Проте, сталий розвиток окремих територій потребує визначення відповідних стратегій на всіх рівнях, в т.ч. на рівні окремих галузей, підприємств, які діють на певній території. Слід зазначити, що базовою ланкою, яка вирішує завдання сталого розвитку є підприємство (галузь), що підпорядковується у своїй діяльності стратегії (програмі) сталого розвитку певної території. Дослідження показали, що реалізація принципів сталого розвитку на рівні окремого підприємства відбувається через систему корпоративної соціальної відповідальності
Корпоративна соціальна відповідальність діє на трьох основних рівнях:
- По-перше, вона включає дотримання законних зобов’язань (наприклад, податки, охорона здоров’я та безпека праці, права робітників, права споживачів, екологічні норми) та галузевих стандартів.
- По-друге, вона включає мінімізацію або усунення негативного впливу бізнесу на суспільство та управління ризиком (наприклад, порушення прав людини або забруднення).
- По-третє, вона стосується збільшення позитивного впливу бізнесу та створення цінності через інновації, інвестиції та партнерство, спрямовані на соціальний та екологічний добробут (наприклад, створення робочих місць, соціальний та економічний розвиток та вирішення конфліктів).
Отже, корпоративна соціальна відповідальність є одним із інструментів досягнення сталого розвитку для нашої країни. Світовий досвід засвідчує, що досягти сталого розвитку можливо за умови запровадження в державі ефективної стратегії корпоративної соціальної відповідальності [4]. Така стратегія повинна об’єднувати ініціативу організацій щодо дотримання етичних норм у сфері соціальної взаємодії та підвищити відповідальність за вплив на навколишнє середовище, споживачів, партнерів, працівників.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 264; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!