Принципи формування корпоративної інформаційної політики



 

Інформаційна політика компанії - один із ключових «м'яких» інструментів впливу на стан конкурентоздатності бізнесу. Разом з тим немає показника діяльності компанії, який би прямо відображав вплив грамотно вибудуваної й ефективно реалізованої інформаційної політики. Хоча загальновизнано, що управління інформаційними потоками є ключовим фактором становлення, розвитку бізнесу й залучення належної уваги з боку основних учасників ринку.

Очевидно, що сьогодні в діловому середовищі об'єктивно назріла потреба формування механізмів розкриття інформації про компанії.

Основним завданням інформаційної політики, або управління інформацій­ними потоками, є пошук прийнятного компромісу між необхідністю розкриття інформації й збереження при цьому відомостей, які становлять комерційну таємницю.

Інформаційна політика має бути побудована на принципах рівноправності, оперативності, повноти, вірогідності, доступності, регулярності, захищеності.

1.Принцип рівноправності:

підприємство забезпечує всім зацікавленим особам рівні права і можливості в одержанні й доступі до інформації, зокрема забезпечує всім акціонерам та їхнім представникам рівні права на одержання інформації і документів, що підлягають наданню, з урахуванням винятків, установле­них законом та установчими документами.

2.Принцип оперативності:

підприємство в можливо короткий термін інформує акціонерів, інвесто­рів, інвестиційне співтовариство та громадськість про найбільш істотні події і факти, що зачіпають їхні інтереси.

3. Принцип повноти:

підприємство надає про себе інформацію, достатню, щоб сформувати об'єктивне бачення в акціонерів, інвесторів та громадськості в питанні, яке їх цікавить.

4..Принцип достовірності:

підприємство надає своїм акціонерам та інвесторам інформацію, що від­повідає дійсності, а також уживає всіх розумних заходів, щоб розповсю­джувана інформація не була перекручена.

5.. Принцип доступності:

способи доведення значущої інформації до акціонерів, інвесторів та гро­мадськості мають забезпечувати вільний і необтяжливий доступ до такої інформації.

6.           Принцип регулярності:

підприємство на регулярній основі надає своїм акціонерам, інвесторам та громадськості інформацію про себе за допомогою наявних у його розпо­рядженні засобів інформування.

7.           Принцип збалансованості:

підприємство намагатиметься знайти баланс між відкритістю і прозоріс­тю з одного боку, і конфіденційністю - з другого, для забезпечення прав акціонерів на отримання інформації та обмеження доступу до «чутливої інформації».

8.           Принцип захищеності:

підприємство застосовує допустимі законами способи й засоби захисту інформації, що становить державну, службову й комерційну таємницю.

Корпоративні соціальні звіти: сутність, завдання і структура.

Поява нефінансових звітів тісно пов'язана із загальним розвитком концепції корпоративної відповідальності та сталого розвитку.

У зв'язку з розвитком методології звітності зміст звітів ставав усе більш різно­манітним, їх почали активно використовувати компанії з метою піару. Прагнен­ня прорекламувати свої досягнення було настільки природним і заразливим, що на цій стадії нефінансова звітність затрималась надовго.

Незважаючи на заклики експертного співтовариства відмовитися від такого підходу, навряд чи PR-функція звітів буде втрачена й у майбутньому, однак треба визнати, що сьогодні компанії з більшим досвідом звітності набагато делікатні­ше й акуратніше використовують звіти в цих цілях.

Унаслідок поєднання теорії стейкхолдерів і концепції корпоративної відпові­дальності все частіше звучали пропозиції використати звіт як засіб зворотного зв'язку із зацікавленими сторонами. Комунікативна функція виявилася набагато продуктивнішою, ніж тільки піар, що обов'язково приймається до уваги при роз­робці концепції звіту сьогодні.

У дослідженнях нефінансових звітів, проведених у різних країнах, звичайно застосовується така класифікація. Типи звітів за комплексністю

Комплексний звіт - найбільш повний за змістом. Він має розкривати інфор­мацію про діяльність у трьох сферах: економічній, соціальній та екологічній (за триєдиним підсумком). Проте організація, яка звітує, може свідомо обмежити коло тем, які вона має намір представити у звіті. У цьому разі виходять тематичні документи.

Екологічний звіт. Із цих звітів починалася історія нефінансової звітності. До кінця 1990-х років переважна більшість звітів були присвячені саме аналізу екологічних наслідків діяльності компаній, а також тим заходам, яких вони вживають для зниження негативного впливу на навколишнє середовище. Унаслідок розвитку методології звітності екологічні теми стали тільки частиною комплексних звітів. Однак дотепер деякі компанії продовжують публікувати лише екологічні звіти.

Соціальний звіт. До цього типу звітів звичайно відносять найрізноманітніші документи. У тих випадках, коли компанія визначає свій звіт як соціальний, читач може знайти в ньому інформацію про благодійні програми й акції компанії, програми партнерства на територіях присутності, систему роботи з персоналом, програми у сфері охорони праці й промислової безпеки, роботу зі споживачами тощо. Причому у звіті може опинитись як один із перерахованих напрямів, так і всі відразу.

Важливо зазначити, що якщо в компанії впроваджено системи менеджменту відповідно до стандартів (наприклад ISO14001 або OHSAS), то звіт може бути орієнтований на ці стандарти. Однак серед стандартів немає такого, який би охоплював усі складові концепції корпоративної звітності. Тому «стандартизованими» в основному на­зивають ті звіти, які підготовлені з використанням певної інструкції зі звітності.

До переваг цього виду звіту можна віднести більш системний підхід до підго­товки інформації, а також (потенційно) - більшу порівнянність зі звітами інших компаній, чого сьогодні поки що не спостерігається.

Таким чином, як висновок потрібно зазначити, що сьогодні компанії можуть використати при підготовці звітів будь-які інструкції й рекомендації (орієнтуючись тільки на власну оцінку доцільності використання того або іншого документа) або кілька інструкцій одразу, що дозволяє більш точно визначити й подати істотні теми читачеві.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 725; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!