Сценарій: «Проведення діалогу для врегулювання конфлікту».



Нинішню кризу, яку можна назвати і українською, і російською, і європейською, і навіть загальносвітовою чи геополітичною, потрібно розглядати комплексно. Вона стала результатом збігу в одній точці і в один час трьох різнорівневих конфліктів: геополітичного (глобального), українсько-російського (регіонального) та власне внутрішньо-українського (локального).

На глобальному рівні це є конфлікт між провідними гравцями на міжнародній арені, насамперед, між Росією та Заходом (під терміном «Захід» ми розуміємо США, ЄС, НАТО та інших гравців, які дотримуються спільних з ними норм поведінки на міжнародній арені, наприклад, Японія чи Австралія).

На регіональному рівні маємо справу насамперед з двостороннім конфліктом між Росією та Україною, який викликаний ерозією пострадянської системи відносин у регіоні та бажанням Росії відновити «історичну справедливість», повернути свої позиції у регіоні, який вона вважає власною сферою впливу, а також забезпечити собі належне місце у світовій та європейській архітектурі безпеки та співробітництва.

На локальному (внутрішньо-українському) рівні маємо справу з конфліктом між закритими політичними та економічними суспільними інституціями і новим громадянським суспільством, якого не влаштовувала олігархічна латиноамерикансько-пострадянська модель побудови держави та суспільно-економічних відносин. Цей конфлікт в Україні загострюється з огляду на гетерогенний характер українського суспільства та недалекоглядну практику використання регіональних, культурних, мовно-конфесійних та інших розбіжностей політичними елітами у досягненні власних короткотермінових переваг.

На сьогодні було вироблено три формати переговорів щодо врегулювання української кризи: женевський, нормандський та мінський. Женевський та нормандський формати переговорів співвідносяться із спробами врегулювання конфлікту на глобальному рівні.

Женевський формат переговорів (Україна, Росія, ЄС та США) є єдиним форматом за участю усіх трьох глобальних гравців, у якому бере участь Україна. Врегулювання українського конфлікту на глобальному рівні є предметом переговорів у рамках самітів Великої вісімки та Великої двадцятки, участь в яких беруть усі провідні актори міжнародних відносин, однак Україна у цих форматах виступає скоріше як об’єкт, а не суб’єкт міжнародних відносин.

Нормандський формат за участю України, Росії, Німеччини та Франції виключає США і переводить дискусії щодо врегулювання конфлікту з геополітичного на регіональний рівень. На цьому рівні спостерігається менше геополітичної конкуренції, тут можливий розгляд не лише питань оновлення європейської архітектури безпеки, але й ролі та місця обох сторін конфлікту в європейських процесах співробітництва та інтеграції.

Мінський формат за участю неофіційних представників від України, представників ДНР та ЛНР, а також Росії та ОБСЄ є спробами врегулювання конфлікту на локальному рівні, а також єдиним форматом переговорів, куди включені представники сепаратистів. В цей формат переговорів не включені офіційні представники української влади з метою запобігання посиленню легітимізації представників ДНР / ЛНР в очах міжнародного співтовариства. Власне, мінський формат переговорів є «напівофіційним напрямом дипломатії», куди разом з офіційними представниками Росії та ОБСЄ були офіційно залучені неофіційні особи ‒ Л.Кучма та В.Медведчук. Проблемою цього формату є те, що переговори ведуться за закритими дверима та у низці випадків не оприлюднюється не тільки інформація про досягнуті домовленості, але й про повноваження і статус сторін, перелік усіх учасників, їхню компетенцію тощо.

Якщо на першому і другому рівнях конфлікту існують визначені формати діалогу, то формат обговорення внутрішньоукраїнських проблем залишається невизначеним. У силу різних обставин, які не є предметом даного дослідження, внутрішньоукраїнські суперечності протягом 24 років незалежності не обговорювалися на державному рівні, а лише посилювалися та використовувалися політичною елітою для отримання власних електоральних та інших переваг.

 Тому на офіційному рівні уряду потрібно розпочати роботу над розробкою державної політики реінтеграції та національної єдності. Це дозволить створити ґрунт для відновлення інтеграційних процесів у країні, сприятиме послабленню відцентрових та сепаратистських тенденцій, врегулюванню низки об’єктивних політичних, економічних, соціальних, гуманітарних питань, надасть офіційному Києву інструменти роботи з тимчасово окупованими територіями напряму, а не через міжнародні організації чи діалог з Москвою чи підконтрольними їй структурами. Дана політика має розроблятися на основі діалогу між лідерами думок та зацікавленими сторонами в різних регіонах, починаючи з низового рівня.

Для врегулювання конфлікту на цьому рівні необхідним є проведення загальнонаціонального діалогу та вироблення національної політики єдності, яка б була покликана об’єднати різні регіони України спільним баченням майбутнього розвитку держави та запобігти виникненню в майбутньому нових векторів дезінтеграції.

Національний діалог в українському випадку має відбутися відносно швидко, зосереджуючись насамперед на тих питаннях суспільного порядку денного, які об’єднують різні регіони чи верстви населення. Питання, які викликають роздратування чи несприйняття у великих суспільних груп, повинні бути обговорені, але у випадку відсутності швидких перспектив досягнення консенсусу вони повинні бути відкладені для обговорення на майбутнє або передані на рівень регіонів чи громад, де вони не викликатимуть серйозних суперечностей чи конфліктів.

Український національний діалог має базуватися не лише на культурі обговорення та консенсусу, але й на повазі до іншої точки зору, здатності погодитись з тим, щоб суспільство об’єдналося на основі принципу «найнижчого спільного знаменника». Іншими словами, український національний діалог має визначити спрямований у майбутнє спільний для переважної більшості громадян України порядок денний принципів, ідей, цілей і завдань, на основі якого буде побудована держава, комфортна для співжиття усіх її громадян.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 210; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!