Фрейм аналіз конфлікту в Придністров’ї, та конфлікту на Донбасі



Фрейми та слоти Ім’я фрейма та слота Значення фрейма/слота
Фрейм 1 Назва конфлікту Придністровський конфлікт/Молдавсько-Придністровький конфлікт Конфлікт у всіх джерелах має назву Молдавсько-Придністровський (скорочено Придністровський). Альтернативних назв даного конфлікту не знайдено.
Слот 1 Історичний час дії Зародження конфлікту у 1989 році В кінці 1989 року в Придністров'ї почалися проводиться референдуми про створення Придністровської Молдавської РСР (при 96% підтримці населення). Протистояння між Молдовою і Придністров'ям наростає після обрання 25 лютого 1990 року нового складу Верховної Ради МРСР (побиття придністровських депутатів). Листопад 1990 року - бойові зіткнення в Дубоссарах (вбивства придністровських міліціонерів). Активна фаза війни почалася з 2 березня 1992 року (напад кишинівського ОМОНУ на Дубоссари). 28 березня 1992 року Молдова оголосила запровадження надзвичайного стану в країні. Конфлікт перейшов у фазу відкритого озброєного протистояння. Введення російських військ - в червні 1992 року. Підписання мирової угоди - 1 серпня 1992 року.
Слот 2 Географічний простір дії Придністров'я не має виходу до моря та межує з Бессарабією (тобто, рештою Молдови, 411 км) на захід і Україною (405 км) на схід. Територія, що контролюється ПМР, в основному збігається з лівим (східним) берегом Дністра.
Слот 3 Соціальний простір дії За етнічним принципом територія ПМР поділяється: молдавани - 40%, українці – 28,3%, росіяни – 25% За економічним - в економічному плані Придністров'я - найбільш розвинений регіон Республіки Молдова. Ha території Придністров'я сконцентровано 40 % економічного потенціалу Республіки Молдова. За соціальним - Придністровський регіон має розвинену інфраструктуру і достатню кількість соціальних закладів. За політичним – протистояння молдавської еліти яка була за об’єднання з Румунією та придністровської політичної еліти, яку такий розвиток подій не влаштовував.  
Фрейм 2 Ситуація конфлікту Заморожений
Слот 1 Геополітична ситуація дії У 1990 роках під впливом Румунії Молдова почала рухатись у бік Румунії з можливою метою входження до складу. Цьому процесу чинило опір Придністров’я економіка котрого була зорієнтована на Україну в Росію.
Слот 2 Соціальна ситуація Соціальні мотиви ворожнечі Молдавії і Придністров'я по суті справи були відсутні.
Слот 3 Політична ситуація Конфлікт розпочався як протистояння між промолдавськими та проросійськими політичними силами. Придністров’я існує за політичної підтримки РФ. У теперішній час Відповідно до рішення Стамбульської наради ОБСЄ 1999 року, Росія зобов'язалася вивести свою зброю і весь особовий склад з території ПМР ще до 2001 року, але так і не виконала свою обіцянку.
Слот 4 Економічна ситуація Зав’язка промисловості регіону з промисловими центами у Росії та Україні. Придністров’я залежить від економічної підтримки РФ. В Придністров'ї сформувалася специфічна економічна система — гібрид планового господарства та кланового капіталізму.
Слот 5 Військова ситуація Відповідно до угоди від 21 липня 1992 року на території невизнаної республіки знаходиться невеликий миротворчий контингент збройних сил Росії.
Фрейм 3 Суб’єкти конфлікту Молдова, ПМР, Росія, Румунія
Слот 1 Світові лідери конфлікту Росія, Румунія Росія: сила – військова (частини 14-російської армії) Мета – захист своїх інтересів за кордоном, розширення зони впливу, підтримка місцевої еліти та проросійського населення. Завдання – сприяти економічному розвитку Придністровського регіону та здійснювати військово-політичної підтримки. Румунія: сила – волонтери. Мета – інтеграція Молдови у спільний політико-економічний простір. Завдання – економічна і політична підтримка.
Слот 2 Регіональні суб’єкти ПМР: сила – сили самооборони, гвардія ПМР, місцева міліція, добровольчі формування: Донські козаки, Кубанське козацьке військо. Мета – створення республіки та її визнання світовою спільнотою. Завдання – розвиток республіки, охорона її кордонів, підтримка внутрішнього порядку. Молдова: сила – Збройні сили Молдови, МВС Молдови. Мета – повернення конституційної влади у Придністров’ї Завдання – у будь-який час за рішенням керівництва Молдови повернути території у склад Молдови.
Слот 3 Відносини між суб’єктами Підпорядкування (кураторство): Росія → ПМР; Румунія → Молдова.
Фрейм 4 Перебіг конфлікту 1989-1992 рр. В цей період відбулася консолідація двох еліт — з одного боку консервативної придністровської, орієнтованої на збереження СРСР та економічних зв'язків із Росією та Україною; з іншого — націоналістичної молдовської, що прагнула незалежності Молдови та зближення її з Румунією. Приводом для конфлікту та основним засобом мобілізації суспільної підтримки в Придністров'ї стало мовне питання. Після початкової спроби сил та «війни декретів», сторони звернулись до зовнішньої підтримки. Молдовська влада шукала її в Румунії, придністровська — в Москві. З цього часу в конфлікт активно втрутилася 14 російська армія, розміщена в Придністров'ї. Вона була найпотужнішою у військовому розумінні силою конфлікту і виступила на боці ПМР. Після підписання мирної угоди 21 липня 1992 конфлікт перебуває у стадії деескалації та врегулювання. Сторони погодилися на двосторонні заходи із відведення збройних формувань за лінію протистояння, створення буферної зони та розміщення в Бендерах спеціальної комісії.
Слот 1 Причини виникнення подій У кінці 1980-их молдавські місцеві керівники бажали зберегти цілісність республіки та створити нову національну ідентичність громадян. Важливим фактором формування молдавської ідентичності було зближення Молдови із етнічно, мовно та історично близькою Румунією. Але влада ПМР була за збереження економічних зав’язків з СРСР. Важливим фактором розвитку конфлікту стала присутність у Придністров'ї 14 радянської (пізніше російської) армії. Вона стала захисником інтересів місцевої еліти та проросійського населення регіону в ході конфлікту, що починався.
Слот 2 Геополітичне значення У геополітичному значенні відділення Придністров’я від Молдови ґрунтувалося на її небажанні входити в склад Румунії, але це було актуальним у 90-х роках.
Слот 3 Привід до конфлікту Приводом для конфлікту та основним засобом мобілізації суспільної підтримки в Придністров'ї стало мовне питання (законопроект від 30 березня 1989 року «Про державну мову»).
Слот 4 1 етап – початок конфлікту Початком конфлікту послугували криваві події на Дубоссарському мосту у листопаді 1992 року. Протягом зими 1991-1992 рр. відносини між Кишиневом і Тирасполем загострювалися. Відбувся ряд зіткнень, одне з яких в перші дні весни 1992 року і послужило приводом для початку великомасштабних бойових дій.
Слот 5     2 етап – пік конфлікту. Основні події. Бій за Бендери став найбільшою битвою впродовж всього конфлікту. Загальна кількість загиблих перевищила 600 чоловік, кількість біженців перевищила 80 тисяч. Наступ молдавських військ був безсилим проти підтриманої російськими танками придністровської армії.
Слот 6     3 етап - припинення конфлікту 27 липня 1992 року командування російськими військами взяв генерал Лебедь і по позиціям молдавських сил були нанесені артилерійські удари, після чого, 21 червня 1992 року Снегуром і Ельциним були підписані мирні угоди.
Слот 7 4 етап – основні переговори та міжнародні акти вирішення. Підписання між президентом Молдови Снегуром і президентом Росії Ельциним Угоди «Про принципи врегулювання збройного конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова». З 1993 року до мирного врегулювання приєдналася ОБСЄ. Відповідно до рішення Стамбульської наради ОБСЄ 1999 року, Росія зобов'язалася вивести свою зброю і весь особовий склад з території ПМР ще до 2001 року, але так і не виконала свою обіцянку. 17 вересня 2006 у ПМР відбувся референдум щодо незалежності республіки, на якому близько 97% населення висловилися за відокремлення республіки від Молдови та подальше входження її до складу Російської Федерації. Молдова, Україна, США, ЄС та ОБСЄ не визнали результати референдуму. Представники Російської Федерації заявили, що результати референдуму не матимуть юридичних наслідків.
Слот 8 5 етап рецидив конфлікту (якщо є) або його можливість На теперішній час значних причин для рецидиву замороженого конфлікту немає. Якщо за певних умов треті сторони не вирішать знову розпалити даний конфлікт.
Фрейм 5 Об’єкти, результат  Відновлення територіальної цілісності Молдови
Слот 1 Територіальні та геополітичні претензії та зазіхання  У 1990-х роках важливим фактором формування молдавської ідентичності було зближення Молдови із етнічно, мовно та історично близькою Румунією. Придністровські керівники не підтримали курс, який було взято владою МРСР. Натомість їхньою метою стало недопущення «румунізації» Придністров'я, збереження його економічних та політичних зв'язків із СРСР. На теперішній час питання про входження Молдови у склад Румунії не є актуальним. Але Молдова бажає повернути у свій склад Придністров’я, навіть на правах його автономії. Так у в липні 2005 року був прийнятий спеціальний закон про статус Придністров'я, котрий також передбачав право Придністров’я вийти зі складу Молдови, якщо та приєднається до Румунії. Такий закон було схвалено Парламентом Молдови. За ним Придністров'ю було надано статус автономії в складі Молдови, його вищим законодавчим органом проголошено Верховну Раду Придністров'я. Кордони автономії мали були уточненими за допомогою референдумів в низці населених пунктів. Уряд ПМР відхилив цей Закон
Слот 2 Засоби активності у конфлікті Наявність збройних сил у обох сторін та матеріально-технічне забезпечення ПМР з боку Росії, Молдавії з боку ЕС.
Слот 3 Форми організації дій Мирний шлях переговорів, взаємних компромісів та поступок, або озброєний наступ
  Слот 4 Результат Поновлення територіальної цілісності Молдови, входження Придністров’я до складу Молдови з правами та преференціями, котрі влаштують обидві сторони.
Фрейм 6 Можливість використання до цільового аналогу У нашому випадку до конфлікту на Сході України.
Слот 1 Схожість (перелік фреймів та слотів) Фрейм 1, Слот 3 (Соціальний простір дії) Фрейм 2, Слот 1 (Геополітична ситуація дії) Фрейм 2, Слот 3 (Політична ситуація) Фрейм 2, Слот 4 (Економічна ситуація) Фрейм 2, Слот 5 (Військова ситуація) Фрейм 4, Слот 4 (Привід до конфлікту)
Слот 2 Відмінність (перелік фреймів та слотів)   Фрейм 1, Слот 1 (Історичний час) Фрейм 1, Слот 2 (Географічний простір дії) Фрейм 3, Слот 1 (Світові лідери конфлікту) Фрейм 3, Слот 2 (Регіональні суб’єкти) Фрейм 3, Слот 3 (Відносини між суб’єктами )

 


РЕКОМЕНДАЦІЇ


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!