Розділ 11. Оновлення техніко-економічної бази підприємства



Техніка та технологія як складові техніко-технологічної бази підприємства

Здатність підприємства випускати продукцію, яка користується попитом у споживачів залежить від його техніко-технологічного стану та характеристики технології.

Можливості розвитку техніко-технологічної бази підприємства через впровадження новітніх технологій визначає НТП.

Розрізняють еволюційні та революційні шляхи розвитку техніко-технологічної бази.

Техніко-технологічна база підприємства виробничої сфери – це сукупність найбільш активних елементів виробництва, яка визначає технологічний спосіб одержання продукції (виконання робіт) здійснюваний за допомогою машинної техніки, різноманітних транспортних, передавальних, діагностичних та інформаційних засобів, організованих у технологічні системи виробничих підрозділів і підприємств вцілому.

Технологія (грец. techneмистецтво, майстерність) — спосіб пе­ретворення вхідних елементів (матеріалів, сировини, інформації тощо) на вихідні (продукти, послуги).

Вибір типу технології залежить від сфери, у якій орга­нізація здійснює свою діяльність. Існують суттєві відмін­ності між виробничими технологіями і технологіями обс­луговування. Виробничі технології є фондомісткими, включають складні технічні системи спеціального призна­чення, а в основі технологій обслуговування — різноманіт­ні засоби комунікації, які є універсальними і переважно не вимагають спеціального технічного оснащення.

  Виділяють 3 типи технологій за рівнем їх мінливості:

1. Стабільна – практично залишається незмінною протягом усього ЖЦП.

2. Плодотворча – дає змогу модифікувати продукти, що випускаються, з її допомогою постійно вдосконалюються їх здатність задовольняти потреби споживачів.

3. Мінлива – протягом ЖЦП для його виготовлення використовують нові технології.

Використовувати певну технологію доцільно доти, доки вона придатна для випуску конкурентоспроможної продукції. У багатьох випадках базовий зразок продукції може бути модифікований, таке вдосконалення сприяє продовженню ЖЦТ, а отже і терміну використання відповідних технологій. Сигналом до здійснення технологічних змін є зменшення обсягу продажу продукції і відповідно погіршення фінансових показників підприємства та показників ефективності виробництва. Тобто, впровадження технології, як правило, зумовлене відставанням фірми у певних аспектах її діяльності, що знижує її конкурентоздатність.

При розгляді сутності процесів технологічних змін слід оперувати поняттям технологічний розрив. Він характеризує розбіжності у потенціалах нової і старої технології, а також обсяг коштів необхідних для вкладення у нову технологію для досягнення нею результатів, яку на момент зміни має стара технологія. Невід’ємною частиною багатьох технологій особливо виробничих є обладнання, тобто технічні засоби за допомогою яких виконуються технологічні операції.  

Систематичне і цілеспрямоване вдосконалення існуючих технологій та технологічного устаткування характеризує технічний розвиток підприємства і обумовлює стан його техніко-технологічної бази від якого залежать результати господарської діяльності.

Техніко-технологічний розвиток підприємства і його стратегічні напрямки

Використання сучасних технічних та технологічних досягнень дає змогу підприємству забезпечити розвиток його виробничого потенціалу, який може здійснюватись у різноманітних формах.

Технічний розвиток підприємства здійснюється за двома напрямками:

1. Підтримання техніко-технологічної бази включає:

· капітальний ремонт устаткування;

· заміна відпрацьованого устаткування новим;

· технічне доозброєння підприємства.

2. Розвиток техніко-технологічної бази реалізується через:

· модернізацію;

· технічне переозброєння;

· реконструкцію;

· розширення;

· нове будівництво.

Цілі та пріоритети технічного розвитку визначаються відповідно до загальної стратегії підприємства на певному етапі його функціонування.

Стратегічні напрямки техніко-технологічного розвитку підприємства:

· кардинальне поліпшення якості продукції (забезпечення її конкурентоздатності на світовому та національному ринках, зменшення витрат на її виготовлення);

· розробка і широке впровадження ресурсо- чи енергозберігаючих технологій;

· скорочення до максимально можливого рівня витрат ручної праці, покращення її умов та безпеки;

· здійснення всебічної екологізації виробництва (підвищення екологічної безпеки виробництва).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!