Розмічання і вимірювання як виробничі операції



Розмічанням називають операцію нанесення на оброблювану деталь або заготовку рисок, що визначають контури деталі або місця, які підлягають обробці.

Основне призначення розмічання полягає в зазначенні меж, до яких по­трібно обробити заготовку. Розмічання є однією з найвідповідальніших опе­рацій, оскільки від якості її виконання залежить точність загальної обробка або виготовлення виробу чи деталі.

Розмічання буває площинне (в одній площині) і просторове (на об'ємних виробах). На заняттях з праці виготовляються вироби як площин­ні, так і об'ємні, але розмічання проводять лише площинне.

Основними контрольно-вимірними і розмічальними інструментами для роботи на уроках праці в початкових класах є: лінійка, кутник, циркуль, шкільний набір креслярських інструментів, олівці, шаблони, трафарети. Для нанесення ліній використовуються олівці марки ТМ (середньої твердості), щоб лінії були тонкими і чіткими.

Поряд з розмічанням часто виконується операція вимірювання, бо точ­ність виготовлення виробів значною мірою залежить від точності вимірю­вання, особливо тоді, коли виріб виготовляється за зразком. Є два способи вимірювання за допомогою лінійки: контактний і перенесенням. При конта­ктному вимірювання лінійку треба покласти до вимірюваної лінії так, щоб нульова поділка співпала з початком вимірюваної лінії; за нанесе­ними на лінійці поділками визначають розмір. Дуже важливо, щоб при цьо­му промінь зору був спрямований строго перпендикулярно до ребра лінійки та лінії, довжина якої вимірюється. Іноді вимірювати контактним способом незручно і вимірювання проводять вимірним циркулем. Тоді одну ніжку циркуля ставлять на початок лінії, а другу в її кінець. Числове значення роз­міру визначають масштабною лінійкою.

Застосування шаблона, штампа, трафарету при обробці паперу і картону.

При виготовленні виробів з паперу і картону широко використовують шаблони, штампи, трафарети. Застосування їх передбачено програмою з

 трудового навчання в початкових класах. Шаблоном називається пластинка з певним профілем і розмірами, по якій розмічають або перевіряють точність виготовлення деталей. Суть розмічання по шаблону полягає в нагладанні його на поверхню матеріалу (паперу, картону, тканини) і проведення олівцем лінії вздовж контуру шаблону. При цьому способі розмічання відпадає потреба в додаткових побудовах, а всі розмічувані деталі виготовляються однаковими

Шаблони використовують в промисловості для розмічання, а також як безшкальний вимірний інструменти для перевірки розмірів або форми скла­дних контурів виробу. Користуються шаблоном і в шкільній практиці, особ­ливо для виготовлення однакових фігур чи предметів. Виготовляється шаб­лон з тонкого, але цупкого картону, целулоїду, фанери, жерсті.

Штампом називається металева форма для виготовлення деталей тис­ненням, вирубуванням, згинанням, витягування.

Цими способами виготовляють деталі з метану і пластмас різної конфі­гурації, високої точності розмірів з невеликим припуском на обробку. Шта­мпування буває як з об'ємних так і з листових заготовок. Штампом назива­ють ще і пристрій для виготовлення відтисків рисунків або написів. Таким штампом є штемпель з гуми або іншого еласти­чного матеріалу з випуклим зображенням від­тискуваного рисунка. Штампи в умовах школи виготовляють з гуми або коркового дерева. Для цього кульковою ручкою малюють контури майбутнього штампа. Ножем акуратно прорі­зають матеріал по контуру на глибину до 3 мм. Потім обережно підрізують гуму або коркове дерево до прорізаного контуру і видаляють ли­шки.

Трафарет - це пластинка, в якій вирізано рисунок, цифри, літери. Вико­ристовують трафарет тоді, коли треба виготовити багато однакових рисунків або написів. Цей спосіб дає добрі результати при виконанні рисунків і напи­сів на папері, тканині, деревині та інших матеріалах.

Трафарети бувають прості (прямі і зворотні) та багатоколірні. Прямі прості трафарети використовують для нанесення рисунка фарбою одного кольору. Для виготовлення багатоколірного рисунка виготовляють стільки трафаретів, скільки кольорів має рисунок. Виготовляють трафарети з цупкого товстого паперу (креслярський, малювальний), на який переводять рисунок, призначений для розмноження. Рисунок необхідно наносити чіт­кими лініями. Особливо ретельно намічають перемички, які з'єднують окремі частини трафарету і запобігають їх випаданню. Кожна деталь пови­нна з'єднуватись з сусідніми частинами не менше як двома-трьома перемич­ками. Папір з нанесеним рисунком просочують оліфою або олійним лаком, висушують і лише після цього вирізають рисунок.

Через трафарет можна наносити олійні, нітро-, гуашові, акварельні фар­би та графітний порошок. Для нанесення графічного порошку беруть м'який олівець і на аркуші щільного паперу замальовують невелику ділянку. Потім з вати роблять невеликий тампон і протирають замальовану ділянку. Вата покривається графітом. Під трафарет підкладають чистий аркуш і протира­ють трафарет тампоном. В прорізи трафарету потрапить графіт, і на чистому аркуші паперу залишиться відбиток. В описаному випаду матиме­мо прямий відбиток, але можна зробити і зворотне зображення. Для цього візьміть зображення, яке випало з аркуша при вирізування трафарету. По­кладіть його на аркуш паперу і, притискуючи пальцями лівої руки, протріть тампоном від середини до країв, виходячи за межі вирізу. У вас буде біле зображення, обмежене сірим або чорним полем.

Набити орнамент за допомогою трафарету можна і олійними фарбами. Для роботи використовують художні, декоративні або малярські фарби. На­бивну роблять трафаретними пензликами - «торцовкам». Перед ро­ботою готують фарбу. На шматок скла накладають трохи густої фарби і розмазують ножем тонким шаром. Беруть трафаретний пензлик і, тримаючи його вертикально, вдаряють по фарбі. Потім цим же пензликом набивають фарбу через трафарет на папір або якийсь інший матеріал.

Набивку гуашовими фарбами через трафарет проводять за допомогою тампона. Густу фарбу накладають на картон, щоб він увібрав надлишок во­ди, потім набирають на тампон і «тичком» вертикально ударяють по трафа­рету. Таким же способом наносять і швидковисихаючу нітрофарбу. Рідку акварельну або анілінову фарбу наносять з допомогою пульверизатора.

В шкільній практиці трафарети, штампи і шаблони виготовляються вчи­телем і учням роздаються готовими.

Питання для самоконтролю:

 

Ø Що ми відносимо до графічних зображень?

Ø Дайте характеристику графічним зображенням, з якими працюють учні.

Ø Визначте особливості виробничих операцій: розмічання, вимірювання.

Ø З якими контрольно-вимірними і розмічальними інструментами знайомляться учні?

Література

Основна

1. Хорунжий В.І. Практикум в навчальних майстернях з методикою трудового навчання. - Тернопіль.: Астон, 2014р.

2. Рожнев Я.А. Методика трудового обучения с практикумом в учебных мастерских. - М.: Просвещение, 1988г.

Додаткова

 

1. Алексеев В.Е. Организация технического творчества учащихся. — М.: Внсщая школа, 1984.

2. Альтшуллєр Г. С. Алгоритм изобретения. — М.: Московский рабочий, 1973.

3. Антонович Е.А., Проців В.І., Свид С.П. Художні техніки в школі.- К.: ІЗМН, 1997р.

4. Вакулюк П.Г. Оповіді про дерева.- К.: Урожай,1991р.

5. Внеклассная работа по труду / Сост. А.М.Гукасова.-М.: Просвещение,1982г.

6. Гусакова М.А. Аппликация.- М.: Просвещение,1987г.

7. Дубинський І.В., Котелянець Н.В. Трудове навчання в початкових класах.- Кіровоград,1997р.

8. Игрушки из бумаги.- СПБ.: Кристал,1996г.

9. Методика трудового навчання / за ред. Д.О.Тхоржевського.- К.: Вища школа,1972р.

10. Огієнко І.І. Історія українського друкарства.-К.: Либідь,1994р.

11. Омеляненко В.Л., Мельничук С.Г. Педагогіка. Ч.1 – Кіровоград, 1997

12. Рукоделье в начальных классах / Сост. Гукасова.- М.: Просвещение,1984г.

13. Станкевич М.Е. Українські витинанки.-К.: Наукова думка, 1986р.

14. Столяров Ю.С. Техническое творчество школьников. — М.: Педагогика, 1984.

15. Техническое творчество учащихся / Ю.С.Столяров, Д.М.Комскнй. В.Г.Гетта и др.; Под ред. Ю.С. Столярова, Д.М.Комского. — М.: Просвещение, 1989.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1663; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!