Процес формування умінь і навичок.



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КОМУНАЛЬНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«Олександрійський педагогічний коледж

Імені В.О.Сухомлинського»

 


Розробила викладач:

Романова Н.П.

Студентки(а) ___ групи

_____________________

Олександрія

2015

 

Зміст

Лекція №1 „Предмет і зміст науки „Методика трудового навчання”, її методологічні основи.”…………………...……. 4
Лекція №2. „Обладнання трудового навчання в початкових класах.”…….……………………………………… 11
Лекція № 3. „Методи навчально-виховної роботи з трудового навчання”…………………………………………… 18
Лекція №4.„ Формування творчих здібностей учнів на уроках трудового навчання.”………………………………..... 31
Лекція № 5.„ Урок як основна форма організації навчання.”……………………………………………………...... 53
Лекція № 6.„ Розмічання і вимірювання паперу і картону.”…………………………………………………….........Література……………………………………………………….. 61 65
   

 

Лекція №1. „Предмет і зміст науки „Методика трудового навчання”, її методологічні основи.”

План заняття

  1. Завдання трудового навчання і виховання на сучасному етапі розвитку початкової школи.
  2. Предмет і зміст науки «Методика трудового навчання».
  3. Вимоги до вчителя праці початкової школи.
  4. Психофізіологічні основи формування трудових дій, умінь і навичок.
  5. Фізичний і розумовий розвиток в процесі праці.
  6. Аналіз програми трудового навчання в початкових класах.

Зміст заняття

Кожний школяр повинен отримати трудове загартування, яке знадобиться йому в будь-якій сфері діяльності. Метою трудового навчання і виховання учнів повинно бути прищеплення любові до праці, поваги до людей праці; ознайомлення учнів з основами сучасного промислового, сільськогосподарського виробництва, будівництва, транспорту, сфери обслуговування; формування у них в процесі навчання і суспільно корисної праці трудових навичок і вмінь, початкове ознайомлення з робітничими професіями.

       Завдання трудової підготовки учнів вказують на єдність виховної, розвиваючої, політехнічної, практичної і профорієнтаційної спрямованості.

       Завдання трудового виховання полягають у:

- вироблені свідомого відношення учнів до навчання, громадянського ставлення, морального та інтелектуального розвитку особистості;

- виховання працелюбства, потреби в праці, громадської активності, поваги до людини праці;

- розвитку творчих здібностей учнів в процесі залучення їх до технічної творчої діяльності і сільськогосподарського дослідництва.

У відповідності з цими завданнями трудову підготовку школярів, починаючи з першого класу, здійснюють так, щоб вони всі проникнулись думкою про працю як обов’язок кожного громадянина України, свідомістю того, що праця – перша життєва потреба людини.

Розвиваючі, політехнічні і практичні завдання трудового навчання характеризують специфіку предмету „Трудове навчання” в початкових класах. Вивчення цього предмету повинно дати учням загальнотрудові знання про предмети і засоби праці, озброїти вміннями і навичками.

Завдання трудового навчання:

- формування елементарних трудових навичок та вмінь, технічних, технологічних, конструкторських знань;

- розширення політехнічного кругозору учнів, ознайомлення їх з основами сучасного виробництва;

- початкове ознайомлення з масовими робітничими професіями, формування інтересів до нових видів праці;

- підготовка учнів до виконання посильних видів праці.

В досягненні загальної мети і завдань трудової підготовки важливу роль відіграє навчальний предмет „Трудове навчання”. Вивчаючи даний предмет, школярі оволодівають загальнотрудовими знаннями, уміннями і навичками, одержують підготовку до осмисленого виконання обов’язкової суспільно корисної продуктивної праці.

Суспільно корисна праця школярів – один із видів їх діяльності, спрямованих на задоволення суспільних потреб, який сприяє всебічному розвитку особистості.

Продуктивна праця учнів – основний вид їх суспільно корисної праці, який спрямований на створення матеріальних цінностей, що мають споживчу вартість і необхідні для задоволення суспільних потреб і поєднаний з навчанням.

Крім вказаних вище шляхів для трудової підготовки використовуються гурткові заняття, виставки робіт учнів, олімпіади і конкурси з праці, свята праці, зустрічі з ветеранами праці, новаторами і раціоналізаторами виробництва.

В Україні підготовка вчителів початкових класів здійснюється в педінститутах та педучилищах, педколеджах. Навчальними планами підготовки вчителів початкових класів передбачено вивчення циклу суспільних, психолого-педагогічних та спеціальних дисциплін.

Психолого-педагогічна підготовка вчителів здійснюється в процесі вивчення таких дисциплін як педагогіка, психологія та методики викладання предметів, що вивчаються в початкових класах. Сюди відноситься і „Методика трудового навчання”. Цей предмет є одним з профілюючих у підготовці вчителя, він не дублює інших дисциплін, а знаходиться з ними в тісному зв’язку.

Методика трудового навчання як галузь педагогічної науки, має свої об’єкти, завдання та методи дослідження.

Об’єктом вивчення є процес трудового навчання:

- зміст навчального матеріалу;

- методи навчання;

- пізнавальна діяльність учнів;

- результати навчання.

Вивчення всіх сторін цього процесу повинно проводитись з урахуванням вікових особливостей учнів.

       Завдання трудового навчання визначаються тенденцією розвитку науки і техніки, вимогами сучасного виробництва до трудової підготовки молоді.

       Завдання трудового навчання:

- формування елементарних трудових навичок та умінь, технічних, технологічних знань;

- виховання в учнів любові до праці, поваги до людей праці;

- ознайомлення з масовими робітничими професіями;

- розвиток творчих здібностей учнів у процесі залучення їх до технічної творчої діяльності і с/г дослідництва.

Позашкільна і позакласна робота з праці і техніки одержала широке розповсюдження. В школах створюються гуртки, в тому числі і для учнів молодших класів. Практикою роботи гуртків вироблені різні форми організації занять. Завдання методики – узагальнити цей досвід і виділити найбільш вдалі, ефективні прийоми організації занять, розповсюдити передовий досвід, зробити його надбанням усіх учителів.

У вирішенні вказаних вище завдань методика трудового навчання спирається на методи наукових досліджень:

- спостереження – спеціально організоване сприймання педагогічного процесу в спеціальних умовах;

- експеримент – дослідження педагогічного процесу в спеціально створених умовах;

- вивчення і узагальнення передового педагогічного досвіду, теоретичних досліджень.

Праця вчителя важка і надзвичайно відповідальна. Вчитель відіграє провідну роль в навчальному процесі. На уроці праці вчитель організовує учнів до виконання навчальних завдань, проводить контроль за правильним виконанням учнями прийомів, застосування на практиці одержаних знань, оцінює результати їх навчальної діяльності.

Учителю повинні бути притаманні:

- висока національна свідомість (виховувати учнів в дусі безмежної відданості Україні, почуття національної гордості за свою країну);

- висока технічна кваліфікація;

- висока психолого-педагогічна підготовка;

- любов до дітей (терпіння, доброзичливість, стриманість).

Вчитель повинен постійно слідкувати за прогресом в науці і техніці, знайомити з ним в доступній формі учнів.

Творчий підхід учителя до цієї справи дає можливості знаходити нові форми впливу на учнів, нові прийоми формування знань, умінь і навичок. Таким чином, учитель повинен весь час працювати над удосконаленням своєї педагогічної майстерності.

Всі робочі операції являють собою трудові дії. Тому оволодіти тими чи іншими трудовими діями – значить засвоїти способи користування тими інструментами чи пристроями, за допомогою яких виконується дана дія.

Існує два рівні засвоєння трудових дій:

І – первинний

ІІ – вищий

І – характеризується невпевненим і повільним виконанням дій з свідомим контролем кожного елементу дій. Такий рівень засвоєння трудових дій називаються уміннями.

ІІ – уміння в процесі навчання вдосконалюються, досягають свого рівня, який забезпечує точне, швидке і впевнене виконання дій. Такий рівень називається навичками – автоматизовані дії.

Процес формування умінь і навичок.

Розумова дія → створення образу → планування програми → виконання дії → практичне виконання.

Створити в учнів уяву (образ) дії можна різними методами, найбільш ефективними з них є бесіда, пояснення або розповідь з показом.

       Щоб повністю оволодіти трудовими діями, необхідно навчити учнів швидко і точно визначати помилки в трудових діях і своєчасно виправити їх. Виправляючи помилки учні повніше і глибше засвоюють способи виконання дії.

       Значний вплив на оволодіння учнями трудовими діями мають раніше засвоєні ними трудові дії, які можуть або прискорити або гальмувати засвоєння нових дій. Позитивний вплив набутого досвіду на засвоєння нових дій називають ПЕРЕНОСОМ, а негативний – ІНТЕРФЕРЕНЦІЄЮ.

       Трудове навчання сприяє різнобічному розвитку дитини. В.О.Сухомлинський говорив: „Праця і тільки праця може бути основою всебічного розвитку особистості. Не може бути і мови про всебічний розвиток, коли людина не знає радості праці.” „Тільки від праці йдуть міцні нитки до інтелектуального, морального, естетичного, емоційного, фізичного розвитку.”

       Як же здійснюється фізичний і розумовий розвиток в процесі праці?

Фізична праця позитивно впливає на організм дитини, сприяє розвитку мускулів і кісток, підсилює кровообіг та дихання, підвищує загальну працездатність і витривалість організму.

       Велику користь для фізичного розвитку дітей приносять уроки трудового навчання, що проводяться в спеціально обладнаних кімнатах та пришкільних ділянках.

       Систематична трудова діяльність з навантаженням на робочі органи і, перш за все, на м’язові групи дає можливість покращити координацію рухів, зміцнити скелетно - м’язову систему. В процесі трудової діяльності посилюється кровообіг, стає частішим дихання, так як працюючі м’язи потребують посиленого отримання крові, яка необхідна для мускульних клітин.

       Фізична праця на повітрі значно зміцнює здоров’я всіх дітей, робить їх більш витривалими, загартованими, з розвиненою м’язовою системою.

       Праця є активним засобом розумового розвитку особистості. Трудові завдання необхідно давати таким чином, щоб учні спочатку могли більше попрацювати головою, ніж руками.

       В процесі трудової діяльності в дитини активно розвивається мислення. Цьому сприяє те, що в процесі праці учень повинен:

- уявити результати своєї роботи;

- спланувати трудовий процес;

- продумати організацію робочого місця та послідовність виконання технологічних операцій.

       В процесі праці учні засвоюють різні технологічні поняття, знайомляться з властивостями матеріалів, оволодівають графічною грамотою. Практичне виготовлення виробів ставить учнів перед необхідністю глибокого вивчення засобів виробництва (предметів і знарядь праці) та продуктів виробництва.

       Знання, одержані шляхом активної дії на речі, міцніше зберігаються в пам’яті, ніж знання, одержані з книг або розповіді вчителя. Міцність знань, одержаних в праці, ґрунтується на тому, що у їх створенні приймають участь різні аналізатори: кінестетичні, зорові, слухові, дотикові, нюхові відчуття. Одночасна участь багатьох аналізаторів встановлює в корі головного мозку велику кількість нових зв’язків, які забезпечують дитині міцні знання.

       Робота, яка виконується за інструкцією слабо розвиває розумові здібності учнів. Тому вчитель поряд з інструкцією повинен включати творчі завдання.

До цієї мети необхідно широко використовувати:

- спостереження, досліди;

- лабораторні роботи;

- проектування виробів з їх графічним вираженням;

- планування роботи;

- використання технологічних карток з пропущеними або неповними даними.

 

Питання для самоконтролю:

Ø Поясніть завдання методики трудового навчання і її методологічні основи.

Ø Дайте коротку історичну довідку розвитку трудового навчання в Україні.

Ø Сформулюйте основні завдання всебічного розвитку дитини.

Ø Поясніть психофізіологічний процес формування трудових дій.

Ø Які принципи покладені в основу програми трудового навчання молодших школярів?

Ø Визначити структуру програми трудового навчання.

Ø Дати характеристику змусту трудового навчання в молодших класах.

 

Лекція №2. „Обладнання трудового навчання в початкових класах”

План заняття

  1. Обладнання робочої кімнати для початкових класів.
  2. Обладнання робочого місця учителя.
  3. Обладнання і організація робочого місця учнів.
  4. Методичне забезпечення робочої кімнати.

Зміст заняття


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1141; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!