Роль, значення, сутність і місце мети у страт-ому упр-ні



Встановлення мети – це: 1) початок будь-якого упр-ського впливу або дії, основний зміст планів; 2) основа побудови критеріїв, стандартів, нормативів, що викор-ються для оцінки д-ності орг-ї загалом, окремих її під­с-м, робіт і виконавців; 3) одна з основних складових, що застосовуються для виявлення проблем (порівнюються мета та досягнуті параметри с-ми, для якої встановлено мету; розрив між ними є полем «проблем», які треба розв'язати); 4) загальний, попередній варіант рішення, що задає джерела та «по­ле рішень», а також їхній зміст в узагальненому вигляді; 5) стрижень організаційно-практичної д-ності, оскільки усвідом­лення мети допомагає згуртувати персонал і мотивувати його на до­сягнення рез-ту.

Функції цілей, що випливають з ролі, можна сформулювати так: 1) виправдовують існування, законність орг-ї; 2) регулюють поведінку орг-ї та її членів; 3) сприяють розподілу відповідальності між стр-рними підроз­ділами; 4) зменшують невизначеність, сприяють пристосуванню до серед-ща; 5) забезпечують основу для конструювання орг-ї та взаємо­дію між окремими її підс-мами.

Мета в упр-ні — це ідеальний образ бажаного, можливого і необхідного стану об'єкта, відносно якого формулюється мета.

__________________________

Місія, генеральна мета п-ства

Основна загальна ціль орг-ї – чітко виражена причина її існування – визначається як її місія. Цілі виробляються для здійснення цієї місії.

Генеральна мета п-ства (ГМП) чи орг-ї торкається її довгостр-вої спрямованості та орієнтації на конкретний тип д-ності, який у ринковій економіці задається ринковою ситуацією, потребами ринку, а також іншими чинниками серед-ща: ГМП у ринковій економіці трактується як місія.

Місія — мета, задля якої існує орг-я.

Упр-ська цінність формул-ня місії полягає у визначенні довгостр-вої орієнтації п-ства та основних рішень стосов­но узгоджених дій з реалізації «бачення» його розвитку.

Місія складається з довгостр-вого «бачення» того, що орг-я прагне робити, та з того, якою орг-єю вона намагається стати.

Роль місії орг-ї: визначає причину та сферу існування, об'єднує зусилля працівників, дає змогу сполучити різні цілі (групи людей, д-ність тощо), визначає розумні передумови розподілу коштів (пріоритетів), окреслює загальний діапазон обов'язків

Місія може бути обгрунтована та визначена лише за умови чітко­го уявлення про продукцію чи послугу, про орг-йно-технологічні можл-ті виготовлення конк.спр-ного прод-ту, про існу­вання суспільної відповідальності фірми.

Місія, як правило, являє собою короткий вислів, що добре запам'я­товується. Головне — це сформулювати, яку потребу задовольняє фірма, хто «цільовий споживач», чим кращі товари порівняно з товарами інших фірм.

Місія — генеральна мета, яка стосується її довгостр-вої орієн­тації на який-небудь вид д-ності та відповідне місце на ринку, при чому «місце на ринку» розглядається з таких точок зору: які групи споживачів обслуговуються, які функції при цьому виконую­ться, які виробничі процеси викор-ються.

Місія – принципове призначення орг-ї, яким вона відрізняється від інших орг-й і в рамках якого визначає характер операцій як зі своєю продукцією так і на ринках.

__________________________

Сутність і визначення цілей в упр-ня, основні вимоги до цілей.

Мета – об`єктивно-суб`єктивна категорія, що відобажає як вимоги до п-ства з боку зовн. сере-ща та його окремих суботочень, та суб`єктивні уявлення керівника про тенденції розвитку п-ства.

Ціль – це конкретний кінцевий стан або бажаний рез-т, що його прагне досягти орг-я

Встановлення цілей у загальному вигляді передбачає прохо­дження чотирьох обов'язкових етапів: 1) виявлення та аналіз тенденцій, що можна спостерігати в оточенні; 2) встановлення загальної мети орг-ї; 3) побудова ієрархії цілей («дерева цілей»); 4) встановлення Індивідуальних цілей та задач як інструменту забезп-ня Їхнього виконання.

Правильно сформульовані цілі мають відповідати таким вимо­гам: 1) реальність, конкретність, досяжність — це означає, що метою не може бути лише досягнення бажаного стану об'єкта, абстракція чи благозвучна банальність, потрібно враховува­ти можл-ті с-ми; 2) вимогливість, орієнтація на вис-ий рез-т, успіх (а не на процес) — в цілях має існувати стимулюючий фак­тор; 3) наукова обґрунтованість, погодженість — в меті мають бути враховані об'єктивні закони розвитку серед-ща та об'єкта упр-ня, збалансовані об'єктивні та суб'єктивні ел-ти цілеутворення, а всі цілі, що лежать в основі розвитку орг-ї, треба розглядати у взаємозв'язку та взаємодії; 4) вимірюваність — мета має бути представлена кількісно чи іншим способом для оцінки ступеня її досягнення, важливо встановити часо­ві хар-ки цілей; 5) однозначність для сприйняття, ясність — роз­глядаючи мету як найзагальніший варіант рішення, виконавці по­винні розуміти необхідність і доцільність своєї роботи, тоді вони зможуть знецінювати більш досконалі варіанти досягнення цілей; 6) гнучкість — можливість і необхідність внесення коректив у зміст мети та стр-ру цілей орг-ї під впливом змін у серед-щі; 7) прийнятність — необхідність урахування звичаїв, потреб, ба­жань, традицій та цінностей, що склалися в суспільстві; 8) відображення змісту д-ності — процес ціле-встановлення задає орг-ї певний зміст та порядок дій, який має сприяти досягненню цілей.

__________________________

25. Критерії класифікацій і класифікаційні групи цілей:

¨ за спрямованістю дій цілі — зов-ні та внутр-ні;

¨ за напрямками д-ності на п-стві — ек-ні, техніко-технологічні, соціальні, екологічні;

¨ за можливістю їхнього повного здійснення — «цілі створення» (якого-небудь матер-ного об'єкта чи с-ми) та «цілі розвитку» (коли йдеться про процес);

¨ за охопленням рівнів упр-ня — цілі всього п-ства, окремих підрозділів і груп або індивідуумів;

¨ за часовими хар-ками — короткострокові (точно визначають найближчі конкретні орг-йні цілі та ринкову позицію, яку орг-я бажає зайня­ти, враховуючи довгостр-ві цілі орг-ї), середньострокові та довгостр-ві (точно визначають бажані рез-ти та рин­кову позицію з урахуванням досягнутого рівня розвитку на поточ­ний момент);

¨ за відповідною спрямованістю на види д-ності — страт-і (вказують на специфічні рез-ти д-ності, яких орг-я планує досягти, а також конкурентну позицію, кот­ру вона прагне зайняти на ринках для своїх прод-тів), тактичні, оперативні;

¨ за ступенем оновлення — цілі підтримки наявного рівня, цілі поступового розвитку окремих ел-тів с-ми та цілі оновлення;

¨ за впливом на окремі ел-ти п-ства — виробничі та упр-ські; останні, в свою чергу, можна поділити на адміністра­тивні функції (план-ня, орг-я, мотивація, контроль) і фун­кції п-ства (маркетингові, технологічні, збутові, фін-і, постачання, кадрові тощо);

¨ за характером д-ності — цілі фнкц-ня та цілі розвит­ку; за пріоритетами — основні, побічні та підтримуючі;

¨ за вимірюваністю — кількісні та якісні.

Можна сформувати ще два класифікаційних типи цілей: прямі (зростання прибутковості д-ності; справедлива винагорода персоналу; виконання соц-х зобов'язань тощо) та забезпечуючі. (“виживання» в конкурентній боротьбі; нові види продукції та технології; компетенція персоналу, рівень та умови вир-ва тощо).

__________________________


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!