Цифрові медіа як дидактичні засоби



 

На сучасному етапі розвитку інформаційних і комунікаційних технологій та їх застосування у системі освіти виникає необхідність створення на базі освітніх закладів єдиної системи медіаосвіти, яка складається з кваліфікованих фахівців і комплексу апаратних засобів, документообігу, бази даних, елементів інформаційного забезпечення. При цьому необхідно враховувати медійні засоби, що постійно вдосконалюються, з одного боку, і важливість здійснення підібраної інформаційної підтримки всіх видів діяльності в освітньому закладі (навчальні заняття, керівництво, наукові дослідження).

Нові технічні пристрої пропонують різноманітне навчальне середовище. Вони сприяють розвитку допитливості, здатності до відкриттів, експериментування, а також збагачують форми навчальної діяльності.

Для визначення можливостей, способів і особливостей використання медіа і медіазасобів у навчально-виховному процесі необхідно конкретизувати, які види засобів масової інформації існують, чим вони відрізняються один від одного, що розуміють під «електронними медіа», які особливості їх впливу на аудиторію.

Електронні медіа

Електронні медіа – це сума технічних засобів комунікації, які призначені для зв’язку індивідуума з організацією, установою чи з іншим індивідуумом з метою розповсюдження та обміну повідомленнями.

При цьому використовуються різноманітні термінали й експлуатуються можливості інформатики і телекомунікації. Електронні медіа додають нових можливостей до традиційних засобів комунікації. Друковані видання, телерадіомовлення тощо можуть набувати елементів інтерактивності, персоналізації, яка отримується з інформації, що передається, здатність приймати нову інформацію під час акту комунікації тощо. Прикладами електронних медіа є:

1. Відеотекс: телематика «мас» основана на інтерактивному терміналі з екраном (наприклад: відеотекс «Мінітель» у Франції).

2. Голосові телефонні служби, або аудіотекс, голосова телематика (інтерактивні служби, інколи не інтерактивні. Користувач отримує доступ до них через телефон. Він може керувати сервером, який має цікаву для користувача інформацію, за допомогою клавіатури чи інколи голосом).

3. Інтерактивні термінали: інтерактивні системи у громадських місцях, які дозволяють вести простий діалог, наприклад, послуги гіда у великих універмагах (де знаходяться ті чи інші товари), вибір продукції, ігри, безпосередня купівля товарів чи інші послуги.

4. Системи мультимедіа: працюють одночасно з текстом, даними, звуком і зображенням (фотографії, мультиплікація, відео). Використовуються з різноманітною метою: навчання за допомогою комп’ютера, ведення технічно-комерційної документації, бази даних текстів і зображень тощо.

5. Мультимедійна техніка масового споживання: здебільшого використовує як носій інформації оптичні компакт-диски – CD-TV, CD-I, CD-RomXA тощо.

6. Інтерактивне телебачення: поки що тільки починає розвиватися. Наявні різні технології передачі та прийому персоналізованого цифрового сигналу.

7. Мультимедійні комп’ютерні мережі: найбільш відомий приклад цього – www в Інтернеті.

Як дидактичний засіб електронні медіа можуть бути використані таким чином:

1. Засіб виконання традиційних завдань у спеціальному вигляді. Насамперед, це охоплює галузь переробки гіпертексту. Наприклад, підготовка повідомлень, доповідей, мультимедіапрезентацій.

2. Помічник у навчанні: робота з електронними словниками, енциклопедіями, Інтернет-порталами. Завдяки різноманітним можливостям медіа у поданні матеріалу розширяються шляхи їх використання як засобу наочного зображення об’єкта.

3. Засіб комунікації (комунікацію електронні медіа забезпечують завдяки об’єднанню комп’ютерів на місці чи по всьому світу, найчастіше у вигляді так званих електронних послань чи у вигляді відеоконференцій, при яких учасники спілкуються, долаючи будь-які кордони і відстані. Крім цього, до комунікації відносять отримання інформації через мережу Інтернет, а також надання її у користування іншим, тобто одночасне вироблення інформації.

4. Інструмент моделювання дійсності, який дозволяє виявляти складні зв’язки, неможливі для сприйняття шляхом простого спостереження. Електронні медіа через конструювання світів роблять можливим новий масштаб досліджень, у тому числі педагогічних.

Ілюстрації способів використання електронних медіа як засобу обробки традиційних завдань розглянемо презентації у PowerPoint. Це одна із най розповсюджених на сьогодні форм презентації самостійно виконаних завдань, доповідей, повідомлень тощо. Використання PowerPoint дозволяє реалізувати дидактичний принцип наочності навчання на новому рівні лише у тому випадку, якщо педагог і сам студент знають, як грамотно застосувати ресурси PowerPoint відповідно до навчального плану, психологічних аспектів підготовки, оформлення і подання презентації.

Поданий у вигляді електронних презентацій матеріал суттєво розширяє можливості підручників за рахунок звукового і відеосупроводу та ефектів анімації. Під час роботи з комп’ютером у студентів задіяні слуховий і візуальний канали сприйняття, що дозволяє збільшити не лише обсяг інформації, яка сприймається, але і міцність її засвоєння.

Щодо другого способу використання електронних медіа – як помічника у навчанні – викликають зацікавлення спеціалізовані комп’ютерні програми, спрямовані на тренування певних умінь і навичок, Інтернет-портали, які пропонують широкий матеріал з різних тем у межах дисципліни, що вивчається. Крім спеціалізованих сайтів і порталів, важливими і цікавими помічниками у навчанні є відеофільми, художні й документальні, відеоролики.

Як засіб комунікації сучасні технічні пристрої пропонують широкий спектр можливостей для організації міжнародних проектів, основаних на електронній пошті, відеоконференціях тощо. Окрім спільних телекомунікаційних проектів, учні можуть самостійно працювати над удосконаленням своїх знань у вибраній галузі. Для цього у мережах існує велика кількість різноманітних дисциплін для різних категорій студентів, призначених для самоосвіти чи навчання під керівництвом викладача (дистанційні курси).

Електронні медіа, виступаючи у ролі інструмента моделювання дійсності, дозволяють здійснювати віртуальні мандрівки до різних міст і країн, знайомитися з традиціями і культурою народів, оглядати основні визначні пам’ятки, не залишаючи домівки, рідного міста чи навчального закладу.

Сучасні технічні пристрої дозволяють виконати конструктивістські вимоги автентичності, наявності багатьох контекстів навчання, автономного здобування знань у ситуації соціальної взаємодії та співробітництва. Вони все частіше розглядаються як інструменти для самокерованого навчання. Такі інструменти дозволяють:

– подати різні точки зору щодо навчального змісту, аспекти його розгляду;

– підготувати індивідуальні завдання і способи їх виконання;

– мотивувати студентів через розв’язання конкретних проблем;

– висувати реальні вимоги у конкретних ситуаціях;

– здійснювати кооперативне навчання у групах;

– передати учням управління і контроль за навчанням.

Нові медіа привели до створення нових форм управління знаннями та організації знань. Навчання за новими принципами означає: самостійність, кооперацію (співробітництво), інтерактивність (взаємодію), креативність (творчість). Сприяти новому навчанню допомагає: введення нових форм навчання, створення нової ролі викладача, активне включення нових технічних засобів до навчального процесу; забезпечення вільного доступу до медіазасобів.

Сучасні медіа, такі як касети, телебачення, відео чи комп’ютер, упроваджуються у навчальний процес поряд із іншими засобами навчання. Залучення сучасних технічних засобів до процесу навчання залежить від технічної оснащеності навчального закладу, функціонального стану обладнання і відповідного методичного забезпечення. Сьогодні лише деякі освітні заклади мають таку кількість аудіо- відеоапаратури, яка забезпечила б індивідуальне використання медіапристроїв кожним студентом.

Проблеми стосуються і навчального змісту: аудіальні та візуальні матеріали, що супроводжують навчальні посібники, швидко застарівають. Створення актуального, автентичного програмного забезпечення, яке включає традиційні медіа, часто дуже складне і витратне для вчителів.

Для залучення сучасних медіа до процесу навчання, насамперед, необхідно:

– наявність достатньої кількості обладнання;

– відповідна підготовка викладацького складу для ефективного використання даних технологій у своїй роботі;

– достатня забезпеченість освітнього закладу дидактичним і автентичним матеріалом для студентів і надання можливості вільного доступу до нього.

Сучасні технічні засоби забезпечують багате, різноманітне навчальне оточення. Вимоги автентичності, наявності більш складних і різноманітних контекстів певним чином можуть виконуватись у сучасних, забезпечених персональними комп’ютерами умовах, для використання старих технологій навчання. Наявність такої важливої властивості як поєднання один з одним, забезпечує широкий доступ до збереженої на жорстких носіях інформації та значно розширює можливості комунікації між користувачами. При цьому зміст інформації і компактний, і автентичний. Інформація може бути подана у різних медіальних формах. Письмова, озвучена мова, музичні фрагменти, шуми, зображення і відео можна тут знайти у різних комбінаціях. Різні частини інформації поєднані одна з одною, при цьому дані поєднання мають лінійний характер (як це характерно для традиційних засобів навчання). Учням надається можливість шукати і структурувати інформацію, відповідно до власних критеріїв.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 463; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!