Використання мультимедійних презентацій



Наочні посібники у вигляді слайдів і мультимедійних презентацій можуть бути використані на таких етапах занять:

– організаційно-вступна частина;

– пояснення нового матеріалу;

– актуалізація опорних знань;

– мотиваційно-пізнавальна діяльність;

– систематизація і закріплення матеріалу;

– контроль знань;

– пояснення завдань для самостійного вивчення.

Під час вступної частини, коли необхідно пояснити студентам мету і зміст наступної роботи, доцільно показати слайд із зазначенням теми і переліком питань для вивчення. Зображення цієї інформації на екрані прискорює конспектування.

Текстові наочні посібники доцільно використовувати у ході пояснення нового матеріалу: нові визначення, основні характеристики об’єкта вивчення у ситуаціях, коли матеріал складний, а підручник відсутній. У цьому випадку конспект є єдиним джерелом вивчення матеріалу при самостійній роботі. Зміст слайда – тези, які у короткій формі повинні бути відображені у конспекті. Цей прийом слід застосовувати тоді, коли учні ще не навчились правильно й оперативно вести конспект лекції. У таких випадках викладач повинен спочатку пояснити матеріал, а потім дати час для запису зі слайда.

Слайди доцільно використовувати і у тих випадках, коли традиційно використовується дошка: для подачі вихідних даних контрольних, самостійних чи домашніх робіт; для подання термінів, які важко сприймаються на слух, чи математичних формул. Використання текстових слайдів, замість записів на дошці, дає можливість викладачу підтримувати контакт зі студентами, слідкувати за їх діями й оперативно реагувати на зміни в їх поведінці, оскільки він постійно знаходиться обличчям до аудиторії.

Для оновлення понять, на які спирається студент при засвоєнні матеріалу, доцільно демонструвати пов’язані з ними образи. Це можуть бути зображення, які використовуються при формуванні цих понять. Мотиваційно-пізнавальна діяльність викладача формує зацікавленість студента у сприйнятті інформації, яка їм буде подана на лекції чи відводиться на самостійне вивчення. Формування зацікавленості може відбуватись різними шляхами: роз’яснення інформації для майбутньої професійної діяльності; демонстрація задач, які можуть бути розв’язані за допомогою цієї інформації; розповідь про виробничі проблеми, які були вирішені за допомогою цієї інформації. Ефект від застосування будь-якої інформації може демонструватися у вигляді графіків чи діаграм, які показують прибутковість чи будь-який інший ефект від її застосування.

Пояснення нового матеріалу можна розпочати з демонстрації навчального ролика, на основі якого будувати подальше викладення матеріалу, можна використовувати окремі слайди для ілюстрації основних моментів лекції. У будь-якому випадку наочний посібник є зоровою опорою, яка допомагає студентам найбільш повно засвоювати матеріал, що подається. Співвідношення між словами викладача та інформацією на екрані може бути різним, і це визначає пояснення, які дає викладач, а саме:

Зображення на екрані виступає основним джерелом інформації. Наприклад, реальне чи умовне зображення матеріальних об’єктів вимагає від викладача назвати складові частини об’єкта, їх особливості, виділити головну інформацію, установити взаємозв’язки між основними частинами. Зі зростанням підготовки студентів доцільно залучати їх до обговорення наочних посібників і скорочувати коментарі викладача.

Зображення на екрані є рівнозначним словам викладача. У цьому випадку викладач пояснює, узагальнює і доповнює лише те, що показано на екрані. Наприклад, за наведеним рисунком формує поняття про об’єкти даного класу. У такому випадку він спочатку пояснює загальну схему об’єкта, а потім демонструє 1–2 реальні зображення об’єктів даного класу.

Зображення на екрані доповнює слова викладача. При вивченні загальних понять про явища, закони, процеси основним джерелом знань є слова викладача, а зображення на екрані дозволяє продемонструвати їх умовну схему чи конкретні прояви.

Систематизація і закріплення матеріалу необхідні для кращого запам’ятовування і чіткого структурування. Із цією метою у кінці лекції викладач робить огляд вивченого матеріалу, підкреслюючи основні положення і їх взаємозв’язок. При цьому повторення матеріалу відбувається не лише усно, але й із демонстрацією найбільш важливих наочних посібників на слайдах.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!