Аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством



Васильченко Н.В.

студентки IV курсу, групи КО-93

Науковий керівник: Бондар Ю.А.

В умовах кризи неплатежів особливо зростає роль ефективного управління дебіторською заборгованістю, своєчасного її повернення та попередження безнадійних боргів. При цьому слід пам'ятати, що політика управління дебіторською заборгованістю є одночасно складовою не лише фінансової, а й маркетингової стратегії підприємства. Адже шляхом пом'якшення умов розрахунків з покупцями продукції можна розширити обсяги її реалізації і тим самим збільшити доходи і прибутки від основної діяльності [2, с.219].

Дебіторська заборгованість має значну питому вагу в складі поточних активів і впливає на фінансовий стан підприємства. Значення аналізу дебіторської заборгованості особливо зростає в період інфляції, коли іммобілізація власних оборотних активів стає дуже невигідною.

За даними бухгалтерської звітності (ф. 1, ф. 2) можна визначити низку показників, що характеризують стан дебіторської заборгованості.

Для аналізу дебіторської заборгованості використаємо дані ТОВ «Прогрес». Якщо порівняти показники дебіторської заборгованості, можна зробити висновок щодо того, поліпшився чи погіршав стан розрахунків з покупцями проти минулого року.

Таблиця 1

Аналіз дебіторської заборгованості ТОВ «Прогрес» за 2010-2011 рр.

 

Показник Фактичні дані за Відхилення
2010 рік 2011 рік
1. Виручка, тис. грн.     + 4659580
2. Дебіторська заборгованість, тис. грн.     - 518858
3. Резерв сумнівних боргів, тис. грн.     -32
4. Оборотність ДЗ, оборотів 1,6 2,01 + 0,41
5. Період погашення ДЗ, днів     -46
6. Частка ДЗ в загальному обсязі поточних активів, % 62,2 70,3 + 8,1
7. Відношення середньої величини ДЗ до виручки від реалізації, частка 0,63 0,49 -0,14
8. Частка сумнівної ДЗ в загальному обсязі заборгованості, % 0,019 0,02 + 0,001

 

Як ми бачимо, на підприємстві збільшилася оборотність ДЗ, зменшився період погашення ДЗ, а також зменшилося відношення середньої величини ДЗ до виручки від реалізації, що є позитивним. Проте збільшилася частка сумнівної дебіторської заборгованості, а також загальна частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі поточних активів, отже, можна зробити висновок про зменшення ліквідності поточних активів у цілому та про погіршання фінансового стану підприємства.

Важливим у процесі аналізу дебіторської заборгованості є контроль за співвідношенням дебіторської і кредиторської заборгованості. Значне перевищення дебіторської заборгованості завжди загрожує фінансовій стійкості підприємства і потребує залучення додаткових джерел фінансування.

Основна мета управління дебіторською заборгованістю полягає в мінімізації її обсягу та строків інкасації боргу. В процесі управління вирішуються такі завдання: визначення обсягу інвестицій у дебіторську заборгованість за комерційним і споживчим кредитом; формування принципів та умов кредитної політики щодо покупців продукції; визначення кола потенційних дебіторів; забезпечення інкасації дебіторської заборгованості; прискорення платежів за допомогою сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості. [2, с.219]

Залежно від ситуації на ринку та фінансово-господарського стану підприємства - кредитора ним може проводитись більш чи менш жорстка кредитна політика. Більш жорстка кредитна політика пов'язана з підвищенням вимог до кредитоспроможності покупців, зменшенням кредитного періоду та знижок за ранню оплату, а також збільшенням вимог до інкасації коштів у разі простроченої заборгованості. М'яка кредитна політика сприяє збільшенню обсягів реалізації продукції і визначається пом'якшенням вимог до кредитоспроможності покупців, збільшенням кредитного періоду та дисконту [4, с. 335].

Загальний ефект від інвестування грошових коштів у ДЗ можна визначити за формулою:

Едз = Пдз - Вдз - Фдз, де

Пдз - додатковий прибуток підприємства, отриманий за рахунок надання відстрочок платежів;

Вдз - дійсні і можливі витрати, пов'язані з кредитуванням покупців; Фдз - прямі фінансові втрати внаслідок неповернення боргу.

Наслідки фінансової кризи, що відчувають тим чи іншим чином практично всі cуб'скти господарювання в Україні, вимагають пошуку принципово нових підходів до управління дебіторською заборгованістю підприємств. Комплексне вирішення проблеми оптимізації її структури, а також прискорення терміну її погашення можливе ш допомогою диверсифікації покупців продукції, суворого планування заборгованості, постійного її моніторингу та застосування сучасних форм її рефінансування, таких як факторинг, облік векселів, які видані покупцям продукції.[3, с.197].

 

Література:

I Економічний аналіз: Навч. посібник / [М.А. Болюх, В.З. Бурчевський, М.І. І 'орбаток та ін.]; За ред. акад. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка. — [Вид.2-ге, перероб. і доп.] — К..КНЕУ, 2003.— 556 с.

II Коваленко JI. О. Фінансовий менеджмент: Навч. посіб. / Коваленко JI. О., І'смньова JI. М.. — 3-тє вид. випр. і доп. — К.: Знання, 2008. — 483 с.

III Фінанси підприємств: підручник / A.M. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк та ііі.: кер. кол. авт. і наук. ред. проф. A.M. Поддєрьогін. - 7-ме вид., [без змін.]. - К.: Вид­ео КНЕУ, 2008, - 552 с.

IV Шелудько В.М. Фінансовий менеджмент: Підручник. / В.М. Шелудько — К.: Знання, 2006. - 439 с.

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!