Проблеми та перспективи розвитку аудиту в банківській



ДІЯЛЬНОСТІ

Присяжнюк В.

студентки IV курсу, групи КО-93

Науковий керівник: Ланова М.І.

 

Зміни які відбуваються на фінансових ринках, впровадження нових послуг та розвиток нових інформаційних технологій, мають значний вплив на діяльність банків Україні. Банківська система країни є своєрідним індикатором розвитку економічний процесів і тому, повинна бути захищена на високому рівні. Аудит є одним обов'язкових елементів, що контролює банківську діяльність. Згідно з Законом України «Про аудиторську діяльність», аудит - це перевірка даних бухгалтерського обліку показників фінансової звітності суб'єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського облік або інших правил згідно із вимогами користувачів [1].

Аудит банку - це насамперед визначення фінансового стану банку на основні перевірки правильності складання та підтвердження достовірності балансу, обліку прибутків і збитків, відповідності обліку та дій банку вимогам чинного законодавства.

Аудит банківської діяльності має здійснювати перевірку згідно принципів оперативності, безперервності та законності, бути комплексним і якісним, застосовувати інновації у інформаційній, методичній і технічній сферах організації фінансово-господарської діяльності банку, мати змогу відобразити усі зміни, як пов'язані з фінансово-господарською діяльністю та провести їх кількісну та якісну оцінку, мати можливість провести порівняльний аналіз показників діяльності об'єкт перевірки з показниками інших банків, підвести підсумки перевірки для узагальненії результатів, мати напрям прийняття оптимальних та правильних управлінських рішень

Правові основи аудиторської діяльності в Україні визначаються Законом Україні «Про аудиторську діяльність». Аудит в Україні - це порівняно новий вид діяльності саме тому процес його розвитку супроводжується виникненням низки проблем. Такий як: мінімальний досвід проведення аудиторських перевірок у банках; неста кваліфікованих досвідчених аудиторів; недостатній вклад інвестування та фінансування аудиторської діяльності у банках; недотримання та порушення законодавства у сфері аудиту банків; недостатня кількість методичних розробок з аудиторського контролю банків.

Однією з основних проблем організації та ведення аудиту в банківських установах с недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів, що призводить до зниження якості аудиторських послуг. В результаті цього, досвід проведення аудиторських перевірок у банках залишається на не досить високому рівні.

Іншим недоліком в організації аудиторської діяльності е недостатня кількість методичних розробок з питань аудиторського контролю в банках, що спричиняє нестачу знань та низьку компетенцію аудитора під час виконання своїх завдань. Крім того, такі тенденції негативно впливають на рівень конкурентоспроможності українських аудиторів, порівняно з іноземними [3, с.530-531].

Також необхідно звернути увагу, на проблему відсутності чітких методичних рекомендацій з питань комп'ютеризації аудиту. Особливості аудиту в умовах автоматизованого опрацювання інформації досліджені мало або висвітлені лише у загальних аспектах. Відбувається відставання новітніх технологій опрацювання економічної інформації від процесів контролю у банках [2, с. 99].

На сьогодні діяльність комерційних банків регулюється Національним Банком України, відповідно до положень Конституції України, Закону України "Про банки і банківську діяльність", Закону України "Про Національний банк України", інших законодавчих актів та нормативно-правових актів НБУ. Метою банківського нагляду є стабільність банківської системи та захист інтересів вкладників і кредиторів банку щодо безпеки зберігання коштів клієнтів на банківських рахунках.

Тому для покращення організації і ведення аудиту в банківських установах треба забезпечити належну теоретичну та нормативно-правову базу, підвищити престиж аудиторської професії, розробити методичні рекомендації з аудиторської перевірки у банківській сфері, удосконалити навчальні плани підготовки облікових фахівців у вищих навчальних закладах, тобто спрямовувати їх не лише на загальний аудит, а й на аудит у банках, організувати контроль за виконанням рішень, прийнятих за висновками аудиту. Під час проведення аудиту у банках, аудитор має звертати увагу на умови використання штампів, печатки та бланків суворої звітності, рівень комп'ютеризації, можливість доступу до документів, організацію робочих місць, стан зберігання документів, майна та грошових коштів, достовірність даних бухгалтерського обліку та звітності, а також дотримання правил їх ведення згідно чинного законодавства.

Таким чином, лише після того як буде побудована результативна та ефективна система аудиту у банках, банк матиме змогу підвищити рівень своєї безпеки, попередити різноманітні економічні ризики та злочини. Для результативності та ефективності проведення аудиторської перевірки у банках потрібно керуватися законами та нормативними актами, застосовувати сучасні методики перевірки та у результаті висувати об'єктивні думки щодо фінансово-господарської діяльності банку.

Література:

- Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.1993 р. № 3125-ХІІ, в редакції від 14.09.2006 р. № 140-V.[Електрон, ресурс] - Режим доступу: http://zakonl.rada.gov.ua/

- Гуцаленко J1.B. Аудит в Україні: розвиток, та шляхи їх вирішення [Текст] / JI.B. Гуцаленко, Н.В. Приіляк //Інноваційна економіка. Всеукраїнський науковий журнал. -2011. -№20. - С.97-101.

- Шевчук O.A. Аудит в Україні - проблеми та перспективи розвитку [Текст] / O.A. Шевчук, Н.Г. Здирко // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. -2010. -№6. - С. 530-531.

 

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!