завдання й основні принципи



Кооперація об'єктивно виступає органічним компонентом усіх видав сучасних суспільних устроїв і типів економічних систем. Вона проявляється не тільки в межах національних економік та суспільств окремих країн, але й у міжнародному кооперативному русі.

В умовах ринкової економіки роль кооперації зростає. Соціально-економічні умови, політичний клімат, ресурсні можливості сприяють широкомасштабному розвитку кооперативного руху в Україні, створенню самостійного кооперативного сектора економіки.

Стратегія розвитку національного кооперативного руху вимагає налагодження взаємодії і співробітництва кооперативів різних видів. Існують цілком реальні можливості для інтеграції споживчої та аграрної кооперації шляхом створення об'єктів постачальницького, маркетингового, збутового і переробного профілів. Можливе також об'єднання сільськогосподарських, споживчих, кредитних, виробничих кооперативів з метою створення господарських систем із завершеним технологічним циклом, зокрема виробничо-збутових, агропромислових, промислово-торговельних, сервісних тощо. Ці процеси мають координуватися з єдиного центру, як і організація кооперативної пропаганди та ідейно-організаційної підтримки кооперативного руху.

Для забезпечення координації розвитку національного кооперативного руху, розширення співробітництва кооперативів різних видів і типів у червні 2001 року на установчих зборах уповноважених представників Укоопспілки, Всеукраїнської спілки сільськогосподарських кооперативів та Асоціації кредитних і спілок створено Національний кооперативний альянс України.

 

Питання 4. Концептуальні напрями подальших реформувань у

споживчій кооперації України (XIX з'їзд споживчої кооперації України)

23 березня 2004 року відбувся XIX з'їзд споживчої кооперації України, який підбив підсумки п'ятирічної діяльності кооперативних організацій, визначив напрями господарювання на перспективу. Вся робота в споживчій кооперації була спрямована на здійснення заходів щодо:

• подолання кризи;

• досягнення економічної стабілізації;

• підвищення ефективності господарювання і зміцнення на цій основі фінансового становища кооперативних організацій і підприємств.

Водночас зроблено конкретні кроки щодо:

• відродження соціальної ролі споживчої кооперації у напрямі поглиблення демократизації внутрішньокооперативного життя;

• реформування відносин власності;

• захисту прав та інтересів пайовиків;

• підвищення їх зацікавленості в ефективній роботі кооперативних організацій і підприємств.

Протягом 2002 - 2003 рр. споживчій кооперації вдалося поступово зменшити суму збитків і досягти позитивного фінансового результату. За рахунок реінвестування прибутку, капіталізації дивідендів на пайові внески та прискорення оборотності товарів і грошових ресурсів досягнуто суттєвого нарощування власних обігових коштів. їх сума становить на сьогодні 140 млн. грн.

Майбутнє споживчої кооперації полягає у подальшому розвитку і вдосконаленні її традиційних галузей, розповсюдженні господарської діяльності на нові сфери.

ХІХ з'їзд споживчої кооперації України закликав усіх працівників і пайовиків системи використати переваги кооперативного руху: колективізм, згуртованість, взаємодопомогу – і скерувати свої зусилля на подальше вдосконалення діяльності, підвищення ефективності господарювання, збереження діяльності, підвищення ефективності господарювання, збереження цілісності і єдності споживчої кооперації, захист соціальних і економічних інтересів її членів.


Список рекомендованої літератури

1. Закон України «Про споживчу кооперацію». – К., 1992

2. Закон України «Про кооперацію». – К., 2003

3. Матеріали ХVІ з’їзду споживчої кооперації України. – К., 1994.

4. Матеріали ХVІІ (позачергового) з’їзду споживчої кооперації України. – К., 2000.

5. Матеріали ХІХ з’їзду споживчої кооперації України. – К., 2004.

6. Аліман М.В., Бабенко С.Г., Гелей С.Д., та ін.. Історія споживчої кооперації України / Укоопспілка, Львівська комерційна академія. – Львів: Інститут українознавства НАНУ, 1996.

7. Бабенко С.Г., Гелей С.Д., Гончарук Я.А. та ін.. Історія кооперативного руху: Підручник для кооперативних вузів / Укоопспілка, Львівська комерційна академія. – Львів: Інститут українознавства НАНУ, 1995.

8. Українські кооператори: Історичні нариси. – Кн.1,2. – Львів: Вид-во «Укоопосвіта», Львівська комерційна академія, 1999.

9. Бабенко С.Г., Гелей С.Д., Гончарук Я.А., Постушенко Р.Я. Основи кооперації: Навч.посіб. – К.: Знання, 2004.


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!