Органи управління і конгрес



Керівними органами Міжнародного кооперативного альянсу є:

• Генеральна асамблея;

• регіональна асамблея;

• міністерства;

• ревізійний комітет;

• контрольний комітет;

• президент.

Посадовою адміністративною особою Міжнародного кооперативного альянсу є Генеральний директор.

Всесвітній кооперативний конгрес скликається МКА за участю членів і широких кооперативних мас.

Час, місце зібрання, порядок денний і методи проведення конгресу вирішує Генеральна асамблея, яка є вищою владою МКА і складається із представників, призначених на відповідну посаду в організації терміном на 4 роки, а також по одному представнику від кожного комітету і спеціальної організації.

Генеральна асамблея збирається кожні два роки.


 

Розділ 2. Виникнення та розвиток споживчої кооперації в Україні

 

Тема 5. Соціально-економічні передумови

Виникнення споживчої кооперації.

Зародження кооперативного руху

На території України

 

Питання 1. Витоки кооперації в Наддніпрянській Україні: княжій Русі, Запорозькій Січі, чумацтві, товариствах св. Кирила та Мефодія

Елементи кооперування (господарського співробітництва для самодопомоги) знаходимо ще в переддержавній добі життя праукраїнських племен. Свідченням цього може служити збереження до початку XX ст. великих родин у Карпатах на Бойківщині, які одночасно були кровними та господарськими об'єднаннями.

У часи розквіту Київської Русі формувалися перші організаційно цілісні спеціалізовані об'єднання трудівників "княжих земельних вотчин" та міст, які діяли на пайових засадах. Ці об'єднання стали підґрунтям для цехів – товариств міщан певного ремесла, які поширювалися в містах України упродовж XIV - XVII ст. Цехи тоді об'єднували майстрів 270 спеціальностей та існували для оборони інтересів ремесла, забезпечення високого професіоналізму та соціального захисту майстрів відповідного фаху.

У житті українців помітну роль відігравали церковні братства - об'єднання парафіян для захисту православ'я, української мови та національних традицій.

Традицію єдності в господарському та громадському житті підтримувало і козацтво Запорозької Січі. Все здобуте козаки розподіляли, нічого не приховуючи: кращу частину виділяли для церкви, а решту розподіляли між собою. Козаки також артільно забезпечували себе м'ясом, дичиною, рибою та ін.

У XVII ст. набув розвитку ще один суто національний різновид економічного співробітництва - чумацтво. Чумаки ходили шляхами України за княжих часів і часів народження козацтва, а норми чумацького "закону" випливали ще з принципів давніх об'єднань карпатських прасолів, поліських річних перевізників, бродників причорноморських степів. Усуспільненими в чумаків були охорона транспорту та харчування в дорозі. Товариші ніколи не полишали чумака в нещасті. Але торговельні операції чумаки вели окремо. Хоча в складі валки могли бути окремі менші об'єднання - "ватаги", які здійснювали торговельні операції на спільний рахунок, а прибутки ділили лише після повернення додому.

У ХІХ ст. чумацтво набрало ознак капіталістичного підприємства. Власники кількох паровиць або цілих валок наймали візників для перевезення власної продукції. Однак із появою залізниць ця форма занепала, але позитивним є те, що чумацтво, хоч і не було ще кооперативом, привнесло у свідомість українця схильність до гуртової самодопомоги.

Ідею романтизму, слов'янофільства і християнського соціалізму в Україні було викладено в програмних документах товариства св. Кирила та Мефодія (1846 - 1847 рр.) - під час переходу українського суспільства до нового, більш справедливого ладу.

У Законі Божому і в "Книзі буття українського народу" громади розглядаються як братства християн, у яких "усе було общественне". Члени такої громади вважали, що вони є основою майбутнього суспільства, оскільки їх об'єднання ґрунтується на взаємодопомозі і народній моралі.

 

Питання 2. Діячі українського кооперативного руху

Перші спроби поєднати давню українську традицію гуртової самодопомоги з ідеями європейських соціалістів та кооператорів ще в першій половині ХІХ ст. здійснив В. Карабін, який у своєму маєтку в с. Крушки на Харківщині організував сільське самоврядування, утворив громадську школу, касу тощо.

Громада зініціювала й організацію першого в Україні споживчого кооперативу. Серед його організаторів традиційно виділяють М. Балліна і В. Козлова.

Виникнення більш ніж десятка споживчих товариств дало можливість піонерам споживчої кооперації в Україні проектувати скликання кооперативного з'їзду та закладання спілки споживчих товариств.

Першим кредитним товариством, що розгорнуло свою роботу в Україні, вважають ощадно-позичкове товариство Гадяча, засноване у 1869 р. Своєрідний провід серед кредитних кооперативів отримало засноване в 1871 р. за ініціативою Г. Галагана ощадно-позичкове товариство в с. Сокиринцях Прилуцького повіту Полтавської губернії, яке проіснувало аж до початку масової колективізації.

На початку XX ст. склалися найсприятливіші умови для розвитку кредитної кооперації на етнічно українських землях Російської імперії. За умов прискорення розвитку сільського господарства Російської імперії на початок XX ст. потреба в товарному кредиті постійно зростала.

На той час в Російській імперії налічувалося близько 14 500 кредитних товариств.

Якщо кооперація в Україні стає рухом народним, то великою мірою вона зобов'язана цим В. Доманицькому. Він зумів підійти до народу, зумів домовитися з масами "як своя людина". Загалом потреба в спілковій ланці кооперативної системи давалася взнаки щораз більше. В 1913 р. на П Всеукраїнському кооперативному з'їзді в м. Києві С. Маслов говорив: "Ми переконані, що організаційні потреби існуючого кооперативного руху найбільш гостро визначаються в конечності союзного об'єднання кооперативів".


 

Питання 3. Початий спілкового будівництва споживчої кооперації регіону та області Загальнокооперативні і губернські кооперативні з'їзди,


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!