Другої світової війни.



У жовтні 1941 р. на окупованій території відновила свою діяльність споживча кооперація. На 1 липня 1942 р. система Вукоопспілки об'єднувала 16 обласних спілок споживчих товариств, 522 райспоживспілки та 7782 споживчих товариства. У період війни діяли Київська, Полтавська, Житомирська, Вінницька, Луцька, Кам'янець-Подільська, Дніпропетровська, Запорізька, Мелітопольська, Сімферопольська, Кіровоградська, Миколаївська, Чернігівська, Сумська, Донецька, Харківська облспоживспілки.

Особливо велику увагу кооператори приділяли постачанню солі та інших товарів першої необхідності. Брак транспорту обмежував торговельні можливості споживчої кооперації, в обмін на товари система споживчої кооперації змушена була організовувати заготівлю і доставку корисних лікарських рослин, овочів, фруктів, меду, різної сировини: щетини, пуху, лляного та конопляного волокна, вовни, насіння овочів, металобрухту, макулатури тощо.

Кооператори організовували різні курси, друкували підручники, посібники, захищали молодь від вивезення на роботу в Німеччину.

 

 

Тема 8. Споживча кооперація України в другій

Половині 40 - 80-х років XX століття

 

 

Питання 1. Роль споживчої кооперації в умовах ринкової економіки

У першій половині 90-х років для України в царині економіки визначальним був процес переходу від планово-адміністративної системи до вільноринкової. Він супроводжувався руйнуванням традиційно-тоталітарної організації господарства, що відбувалося за умов спаду виробництва і всеохоплюючої кризи. За 1990 - 1994 рр. вироблений в Україні національний дохід скоротився на 57,8 %.

Кооперативна система економічного життя не існує ізольовано, розвиваючись у конкретному соціально-економічному середовищі, тому загальні економічні труднощі в країні відбилися на становищі української споживчої кооперації.

Споживча кооперація України вступила в останнє десятиріччя XX ст. як цілісна система з багатогалузевим господарством та розвинутою мережею торговельних, заготівельних і виробничих підприємств. На початку 1991 р. вона об'єднувала 12,3 млн. пайовиків і обслуговувала 22 млн. осіб, або 42,7 % населення України. У системі споживчої кооперації працювало 769 тис. осіб.

21 травня 1991 р. на третіх зборах Ради Укоопспілки п'ятнадцятого скликання була прийнята Програма переходу споживчої кооперації України до ринкової економіки. Один з її розділів присвячено підготовці кадрів для роботи в умовах ринкової економіки. У Програмі йшлося про нові вимоги до кадрів і споживчої кооперації, яким належить працювати в умовах самостійності, свободи підприємництва, розвитку конкуренції тощо. Передбачалися серйозні зміни у змісті роботи навчальних закладів споживчої кооперації, зокрема до її навчальних планів було вирішено ввести нові предмети, які б сприяли вивченню ринків товарів, праці, цінних паперів, маркетингової діяльності, зовнішньоекономічних відносин тощо.

У Програмі переходу споживчої кооперації України до ринкової економіки передбачалося чимало зробити для соціального захисту членів і працівників споживчої кооперації. Проте економічна криза, що супроводжує невпевнений перехід до ринкових відносин, не дає змоги споживчій кооперації ефективно працювати і належним чином забезпечувати соціальний захист, зберігати робочі місця, вчасно здійснювати оплату праці, поліпшувати житлові умови своїх працівників тощо.

 

Питання 2. Підготовка кадрів споживчої кооперації області

Майже половина кадрів системи споживчої кооперації України працювала в основній галузі її діяльності - торгівлі.

Характерною ознакою питання кадрів було залучення великої кількості жінок до роботи в кооперативних організаціях і на підприємствах (60 % від загальної кількості працівників). Жінки становили дві третини працівників у кооперативній торгівлі, майже 90 % - у громадському харчуванні, дві третини - на посадах спеціалістів (економістів, бухгалтерів, інженерів та ін.). Підготовка фахівців для системи споживчої кооперації України здійснювалася в навчальних закладах різних рівнів, а також на виробництві. Спеціалістами кооперацію забезпечували Львівський торгово-економічний інститут (зараз академія) та створений на базі його філії Полтавський кооперативний інститут, кооперативні технікуми, що існували в кожній з областей УРСР, а також кооперативні професійно-технічні училища та підприємства-школи.

 

Питання 3. Модернізація торговельної діяльності споживчої кооперації, розвиток громадського харчування,


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!