Правові основи вилучення, викупу та примусового відчуження земельних ділянок: спільне та відмінне.



Спільним для вилучення, викупу та примусового відчуження земельних діялнок є те, що їх наслідком є припинення прав на землю. Однак, щоб визначити, чим відрізняються ці 3 процедури, необхідно проаналізувати кожну із них.

Викуп земельних ділянок для суспільних потреб та примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необіхдності передбачені ст. 146 і 147 ЗК. Детальніше дані питання врегульовані окремим ЗУ «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» від 17.11.2009 р. Ст. 1 даного Закону визначає викуп земельних ділянок як передачу земельних ділянок,які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за їх згодою у державну чи комунальну власність для задоволення суспільних потреб шляхом укладення договору купівлі-продажу чи іншого правочину у порядку, встановленому законом. З даного визначення стає зрозумілим, що необхідним елементом викупу земельної ділянки є наявність згоди власника, при цьому така земельна ділянка повинна знаходитись безпосередньо у приватній власності. Викуп здійснюється шляхом укладення договору купівлі – продажу такої ділянки і має компенсаційний характер. Суспільні потреби, в розумінні Закону, це обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади потреба у земельних ділянках (перелік суспільних потреб як підстав для викупу земельної діялнки міститься у ст. 7 Закону, наприклад, забезпечення національної безпеки і оборони; будівництво захисних гідротехнічних споруд, розташування об'єктів природно-заповідного фонду тощо).

У разі ж неотримання згоди власника на викуп, застосовується інша процедура, а саме – примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, яке Закон визначає як перехід права власності на земельні ділянки, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду (суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки у встановленому законом порядку). Отже, якщо характерним елементом викупу є згода власника, то відчуження здійснюється вже на підставі судового рішення.Виключний перелік підстав примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності міститься у ст. 15 Закону (під розміщення: об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення; об'єктів природно-заповідного фонду; кладовищ).

Коли мова йде про вилучення земельних ділянок, то воно, на відміну від викупу і примусового відчуження, яке здійснюється стосовно земельних ділянок, що знаходяться у приватній власності, є варіантом припинення права постійного користування і регулюється ст. 149 ЗК. При цьому ознаками вилучення земельних ділянок є: 1) наявність певної суспільної потреби (оціночна категорія); 2) добровільність (наявність згоди постійного користувача). У разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!