Конкурсний продаж земельних ділянок та прав на них: випадки проведення та особливості процедурного забезпечення.



Згідно ст. 134 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) земельні ділянки державної і комунальної власності підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Впровадження конкурентних способів продажу земельних ділянок або прав на них (оренда, суперфіцію, емфітевзису) має безперечні переваги для територіальної громади, оскільки успішно проведені земельні торги є ефективним засобом істотного збільшення надходжень до місцевих бюджетів. Як показує практика, за наявності конкуренції між покупцями ціна продажу ділянки на аукціоні перевищує стартову в кілька разів. Особливо важливо підкреслити готовність місцевої ради до проведення земельних торгів. Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису з учасником (переможцем) земельних торгів, що запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, при продажу, або вищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Статтею 134 п. 2, 3 ЗКУ передбачені випадки в яких не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них(наприклад, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями).

Ст. 135-139 ЗКУ визначена технологія організації та проведення земельних торгів. Також прописані так звані до аукціонні процеси, затверджені наказами Мінагрополітики від 25.09.2012 № 579 «Про затвердження Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурсній основі» та від 25.09.2012 № 580 «Про затвердження форм документів, необхідних для проведення земельних торгів». Відповідно до п. 3 ст 135 ЗКУ, організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних.

Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який має ліцензію на проведення земельних торгів. Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги. Безпосередньо проведення торгів передують такі етапи як прийняття рішення організатором про певний об'єкт землеустрою для формування земельних ділянок державної та комунальної власності. Наступним кроком підготовки лотів на проведення земельних торгів - є визначення організатором земельних торгів процедури закупівлі послуг. В результаті чого, організатор приймає рішення про розроблення проекту землеустрою, проведення експертної оцінки земель і доручає комітету з конкурсних торгів або конкурсній комісії провести процедуру закупівлі послуг згідно законодавства. Укладення договорів з переможцем конкурсу на виконання робіт оформляється не пізніше 30 днів з дня акцепту (по Державні закупівлі) або не пізніше 20 днів після затвердження результатів конкурсу.

У відповідності до ст. 136 п. 4 підготовка лотів до проведення земельних торгів включає в себе: (виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); державну реєстрацію земельної ділянки; - державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; - отримання виписки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель» у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; - проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; - встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, щодо земель державної та комунальної власності, яка не може бути нижче експертної оцінки земельної ділянки; - встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути менше розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної або комунальної власності не може бути нижче ринкової вартості відповідного права, визначеної шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; - визначення виконавця земельних торгів, дати і місця проведення земельних торгів.)

Проведення земельних торгів на земельні ділянки державної або комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, в якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) термін та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі - продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.

Організатор доручає комітету з конкурсних торгів або конкурсній комісії провести процедуру закупівлі послуг на проведення земельних торгів. Організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот. Інформацію про лот, дату і місце проведення торгів, умови продажу, стартову ціну, розміри реєстраційного та гарантійного внесків, потенційний учасник торгів може дізнатись з оголошення в засобах масової інформації або на офіційному веб-сайті Держ служба геодезії картографії та кадастру України (http://www.dazru.gov. ua). Земельні торги проводяться не раніше 30 днів і не пізніше 90 днів після опублікування оголошення. Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше, ніж за три робочих дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів весь пакет документів передбачених ЗК.

Учасник аукціону перед його початком оплачує два внески: реєстраційний та гарантійний.

Після реєстрації учаснику земельних торгів видаються вхідний квиток, інформаційна картка на лот та картка учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів). У день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників та видає кожному учаснику табличку з номером. Земельні торги починаються з оголошення ліцитатором порядку їх проведення. Лот виставляється на торги за наявності не менше двох учасників. На земельних торгах не може бути використано переважне право купівлі. Торги починаються з оголошення ліцитатором стартової ціни одночасно з ударом аукціонного молотка (гонгу), якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот. Якщо протягом трьох хвилин після триразового оголошення стартової ціни ніхто з учасників не висловив бажання придбати лот за ціною, оголошеною ліцитатором, лот знімається з продажу на цих торгах. У разі коли про готовність придбати лот за стартовою ціною сповістили не менше два учасники, ліцитатор збільшує стартову ціну на крок торгів з подальшим послідовним збільшенням ціни. Якщо протягом трьох хвилин після триразового повторення останньої ціни не запропонована вища ціна, ліцитатор закінчує торги за лотом одночасно з ударом аукціонного молотка (гонгу) і проголошенням слова " Продано ", називає ціну продажу лота за останньою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот, номер переможця і викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час торгів.Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.

Земельні торги по лоту вважаються такими, що відбулися після укладення договору купівлі - продажу, оренди, суперфіцію або емфітевзису земельної ділянки.

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!