Вивезення лісу автомобілями. Лісовозні дороги.



 Вивезення лісу по автомобільних лісовозних дорогах проводиться автомобільними поїздами. Автопоїзд є транспортний засіб, що складається із автомобіля і причіпного складу.

Причіп - транспортний засіб, у якого власна маса і маса вантажу передаються на дорогу тільки через свої колеса (мал. 4).

Мал. 4 Автомобільний причіп.

Розпуск є різновидом причепа, тому його іноді називають причепом-розпуском. У розпуску власна маса передається на дорогу через свої колеса, а маса вантажу через свої колеса і колеса тягача. Крім того, в конструкції розпуску передбачена можливість зміни довжини дишла для перевезення вантажів різної довжини (мал.5).

 

 

Мал. 5 Причіп – розпуск.

 Велику роль відіграє правильний розподіл навантаження по осях причіпного і тягового складу. Це досягається за рахунок зміни відстані між розпуском і автомобілем, регулюванням довжини дишла і канатів хрестоподібної зчіпки,

На вивезенні лісу застосовують причепи - розпуски одноосні з автомобілями типу ЗІЛ і двовісні з автомобілями середньої і більшої вантажопідйємності.

При русі без вантажу причіп - розпуск зі складним дишлом вантажать на автомобіль, для чого на шасі автомобіля є лебідка і похилі площадки. Перевезення причепа-розпуску на автомобілі в порожньому напрямі зберігає його гуму і дорогу від зносу, а також економить паливо (мал.6).

 

58

 

 

Мал. 6 Причіп – розпуск із складним дишлом.

Специфічний характер вантажу, що перевозиться лісовозних рухомим складом, викликає необхідність створювати особливе технологічне обладнання, яке включає в себе коник, лебідку, огорожу, тягову балку і накатні площини. Коник являє собою несучу балку, яка обертається в горизонтальній площині навколо розташованого в її центрі шкворня. Вільний поворот коника навколо шворня дозволяє автопоїзду вписуватися в криві лісовозних доріг. По кінцях коника шарнірно закріплюються вертикальні металеві (можуть бути і дерев'яні) стійки, які забезпечуються спеціальними замками, які утримують їх у вертикальному положенні. Конструкція коника передбачає можливість розвантаження пакета на обидві сторони, стійки при цьому відкриваються з протилежного боку.Лісовозні автомобілі мають огорожу кабіни від пошкодження її вантажем. У автомобілів МАЗ-509, МАЗ-509А і КрАЗ-255Л цю огорожу використовують і для кріплення блоку і замку, які необхідні для навантаження розпуску при допомозі лебідки на автомобіль. При хрестоподібному зчепленні (мал.7) на лісовозних автомобілях зміцнюється тягова балка 1 з певними відстанями між отворами, до яких приєднуються

 

канати 3 та 5 хрестоподібної зчіпки. Протилежні кінці канатів охоплюють тягову балку розпуску 6 і закріплюються на його рамі регулювальними римами 7. Регулювати довжину канатів можна і затискачами 2. До зчіпного пристрою автомобіля кріпиться також і дишло 4 розпуску.  Напівпричіп являє собою транспортний засіб, у якого власна маса і маса вантажу передається на дорогу через свої колеса і сідельно-зчіпний пристрій тягача .

Автомобілі-тягачі призначені для постійної роботи з причепами, причепами розпусками та напівпричепами. Вони поділяються на сідельні автомобілі-тягачі для роботи з напівпричепами і автомобілі-тягачі для роботи з причепами та причепами-розпусками. На вивезенні хлистів і дерев застосовують лісовозний автопоїзд, що складається з тягача і розпуску (мал. 7).

 Мал. 7. Лісовозний автопоїзд.

Для підвищення ефективності рейсового навантаження і при відсутності на трасі великих підйомів у вантажному напрямку іноді використовують автопоїзд, що має сідільнезчіпний пристрій, напівпричіп і розпуск або автопоїзд, що складається з тягача з роспуском і причепом В останніх двох випадках потрібні сприятливі дорожні умови, що забезпечують безпеку експлуатації автопоїздів. Для вивезення або перевезення сортиментів можуть бути використані наступні схеми: автопоїзд, що складається з тягача і розпуску, обладнаний коротким дишлом; автопоїзд, що

складається із сідельного тягача і напівпричепа. При відсутності в місцях навантаження і розвантаження вантажних засобів зазначені автопоїзди обладнують гідроманіпуляторами .Для вивезення відходів лісозаготівель і пневого осмолу при міняють контейнерний автопоїзд, що

59

складається з сідельного тягача і напівпричепа, що має знімний контейнер. Для вивезення та перевезення тріски автопоїзд складається з тягача і напівпричепа-самоскида.Одна з основних особливостей лісовозного сухопутного транспорту - розосередження запасів деревини на великій площі. Це викликає необхідність будівництва мережі транспортних шляхів, що складаються з основного шляху і відгалужень (вусів). По мірі освоєння лісового масиву частина відгалужень переноситься з однієї ділянки на іншу. Ділянка дороги, що будується на весь період роботи підприємства, по якій проходить весь вантажний потік, називається магістраллю. Відгалуження, що обслуговують певну частину сировинної бази (протяжність яких зазвичай перевищує 3 км) і експлуатуються не менше 5-8 років, називаються вітками. Для освоєння окремих лісосік влаштовуються тимчасові шляхи - вуса, довжина яких не перевищує 3 км, термін експлуатації до 1 року. Правильне розміщення дорожньої мережі в лісовому масиві має відповідати мінімуму сумарних витрат на перевезення вантажів, на її будівництво та експлуатацію.

Автомобільні дороги - найпоширеніший вид лісовозного транспорту. Автомобілями вивозять 85 – 90 % всього заготовленого лісу. Автомобільні дороги значно ефективніше вузькоколійних залізниць при експлуатації середніх і дрібних масивів, а якщо грунти гарні - при експлуатації і великих сировинних баз. При експлуатації розрізнених лісосік і при несуцільних рубках автомобільні дороги поза конкуренцією з іншими видами доріг.

В зимовий період прокладка тимчасових відгалужень (гілок, вусів) автомобільних доріг на відміну від вузькоколійних залізничних доріг набагато простіше і дешевше, що дає можливість освоювати лісосіки з застосуванням ефективних технологічних схем їх розробки і скорочувати відстань трелювання.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 157; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!