Сортування та штабелювання лісопродукції на нижніх складах. Механізми.



Сортування – це поділ лісоматеріалів за призначенням, розмірами,породами,діаметрами та якістю. Вибір механізму для сортування залежить від вантажообігу нижнього складу, сортиментного складу і дрібності сортування.

На нижніх складах для сортування круглих лісових матеріалів використовують сортувальні транспортери з ручним чи автоматичним скиданням сортиментів в кармани накопичувачі, вагонетки з електричною чи кабельною тягою, маніпулятори, крани.

Найбільш поширеними є транспортери. За напрямком переміщування лісо транспортери поділяють на поздовжні, у яких лісоматеріали розташовуються уздовж осі транспортера, і поперечні, у яких лісоматеріали розташовуються перпендикулярно осі транспортера.

За напрямком переміщення лісотранспортери поділяють на поздовжні, у яких лісоматеріали розташовуються уздовж осі транспортера, і поперечні, у яких лісоматеріали розташовуються перпендикулярно до осі транспортера. У поздовжніх лісотранспортерах може бути один тяговий орган, у попеперечних - не менше двох.

Основними елементами поздовжніх сортувальних лісотранспортерів є естакада, тяговий, привідний і натяжний пристрої.

Естакада - основна несуча конструкція, на якій монтують тяговий орган з робочими елементами (траверсами). В одному кінці естакади  на окремій підставі монтують привідний, на іншому - натяжний пристрій. Естакаду виготовляють з дерева, залізобетону чи металу. В даний час з'явилися залізобетонні естакади, змонтовані з блокових фундаментних секцій заводського виготовлення. Заводське виготовлення секцій і можливість повної механізації будівництва забезпечує зниження капітальних витрат на будівництво і скорочення його термінів.

Тяговими пристроямив сортувальних лісотранспортерах є ланцюги і сталеві канати з закріпленими на них траверсами.

Ланцюгинайбільш поширені, тому що до них зручніше кріпити робочі органи. У ланцюгових транспортерах застосовують різні види тягових ланцюгів і траверс (мал.1): зварені з круглої чи смугової сталі, спеціальні розбірні, розбірні гакові з ковкого чавуну або сталі, штирові роликові і безроликові, штирові пластинчасті, втулково-роликові й ін.

Перевагою зварених круглоланкових ланцюгів є простота конст­рукції і мала маса, завдяки чому вони одержали широке застосування.До недоліків варто зарахувати інтенсивне зношування ланок у місцях зчленування, що веде до зміни кроку, зменшення міцності і подовження ланцюга, що порушує його зачеплення з привідною зірочкою. Розбірні гакові ланцюги з ковкого чавуну чи сталі вільно розбираються, прості у виготовленні (литтям або штампуванням), у них легко замінити зношені ланки. Шарнірні пластинчасті втулково-роликові ланцюги мають великі переваги порівняно з іншими, тому що їхні внутрішні пластини нерухомо закріплені на втулці, а зовнішні валику, завдяки чому контакт відбувається по усій поверхні, зменшуючи питомі тиски і зношування шарнірів.

 

63

 

Мал.1 Тягові пристрої лісотранспортерів: довголанкові ланцюги: а - із круглої сталі; б - із круглої і смугової сталі; в - із круглої і смугової сталі з дерев'яними траверсами; г - розбірна; д - пластинчаста штирова; е – втулково – роликова;ж - гакова розбірна; з - перетин втулково-роликового ланцюга; траверси: і - ковзаючі зшипами; к - ковзаючі із сідловиною; л - захопи пластинчастого ланцюга; м – ланкаланцюга з круглої сталі для кріплення траверс; н - кріплення траверси до канату.

Канатимають достатньо високу міцність, добре сприймають поштовхи й удари, але мають властивість витягатися (особливо нові), тому канат доцільно попередньо (до монтажу) витягнути. Робочі органи (траверси) кріплять на канатах затискачами. При русі ванантажу (колод), розташованого на траверсах, сили діють на канат не завжди по його осі, а ексцентрично. Це викликає перекіс траверс і поперечний вигин каната, перегин і стирання його дротів, тому і канат має бути твердим, з товстими дротами. Для безперервної роботи каната і збільшення його довговічності співвідношення між діаметром канатоведучого шківа і діаметром каната повинно бути не менше 30.

Несучими органамилісотранспортерів є траверси різних конструкцій, закріплені на тяговому органі (мал. 1. в, і, к, л). Форма несучих органів і відстань між ними залежать від геометрич­них розмірів і форми переміщуваного вантажу. При поздовжньому сортуванні круглих лісоматеріалів застосовують сідлоподібні чи гладкі траверси на ковзних опорах; для похило працюючих лісотранспортерів (наприклад, при вивантаженні колод з води) застосовують траверси із шипами. Траверси на роликах викорис­товують дуже рідко, через їхню велику масу і вартість, а також через труднощі в експлуатації. Відстань між траверсами повинна бути меншою від довжини найкоротшого сортименту, переміщу­ваного лісотранспортером.

Привідні пристроїслужать для переміщення тягового органа і вантажу. До складу приводу входять електродвигун, редуктор і при­відна зірочка чи шків (для канатів). Залежно від конструкції застосо­вуваного ланцюга вибирають привідну зірочку. Для довголанкових ланцюгів із круглої сталі привідна зірочка 2 має зубці 1, відлиті з нею разом, чи вставні зуби (мал. 2, а). Вставні зуби при ламанні можна швидко замінити і збільшити їх крок встановленням підкладок З відповідної товщини. Для пластинчастих ланцюгів застосовують привідні багатогранні зірочки без зубів (мал. 2, б), а для комбі­нованих ланцюгів (із круглої і смугової сталі) зірочки з зубами (мал.2, д). Канатоведучі шківи в канатних конвеєрах мають затискні пристрої (мал.2, в) і гумову обкладку (мал.2, г).Затискний пристрій (мал.2,в) складається з попарно розташованих у пазах обода по окружності шківа кулачків З, посад­жених на осі 1. Своїми хвостовиками кулачки спираються на борти пазів. Під дією радіального тиску канату 2 кулачки обертаються і затискають канат. Розкриття й утримання кулачків при сході канату зі шківа здійснюється пружинами 5. Щоб уникнути випадання кулачків із шківа в його нижнє положення встановлюють накладки 4. Затискачі дають змогу передавати значні стискні зусилля, у той же час, за рахунок поперечного стиску, канат швидко деформується і виходить з ладу.

                                                                     64

 


Мал.2. Привідні і натяжні пристрої:а - зірочка для ланцюга з круглої сталі; б - зірочка для пластинчастих ланцюгів;в - канатоведучі шківи з затискними пристроями; г - канатоведучі шківи з гумовоюобкладинкою; д - привідна зірочка для комбінованих ланцюгів; натяжні пристрої:є - гвинтове; ж - вантажне; з - із приводом від ручної лебідки.

Найкращі умови експлуатації каната створюються при встанов­ленні на шківі замість затискних кулачків гумових обкладок (мал..2, з). Гумова обкладка 2 охоплює всю робочу поверхню обода шківа 4 і прикріплюється до нього за допомогою накладки 1. Коефі­цієнт зчеплення тягового органа з гумовою обкладкою становить 0,8...0,35, за умови, що на ободі колеса буде водночас розміщатися не менше однієї траверси 3, що вдавлюється в прокладку і значно збільшує цей коефіцієнт.

Натяжні пристроїзабезпечують нормальну роботу тягового органа його натягом до монтажної величини, необхідної для плавного ходу і нормального зачеплення з ведучими зірочками і шківами.

Для ланцюгових лісотранспортерів застосовують гвинтові натяжні пристрої (мал. 2, є). У цьому випадку кінці осі напрямної зірочки 3 закріплюють у повзунах 1 за допомогою гвинтів 4 перемі­щаються в напрямних 2. Пристрій простий і компактний, має малий хід і вимагає систематичного спостереження, в міру зношування ланок ланцюга монтажний натяг знижується. Для канатних лісо транспортерів замість гвинтового натяжного пристрою (рис. 10.2, є) застосовують вантажні натяжні пристрої (мал. 2, ж). За допомогою вантажу 5 підтримується постійний монтажний натяг у тяговому канаті. Такі пристрої більш громіздкі, аніж гвинтові. Натяжний пристрій із приводом від ручної лебідки показано на (мал. 2, з) (привід може бути від електродвигуна).

Лісонагромаджувачі, Лісонагромаджувачі встановлюють вздовж сортувального транспортера як з одного боку, так і з двох сторін. Вони слугують для нагромадження розсортованих колод в об'ємі, що відповідає вантажопідіймальності механізмів, застосовуваних на штабелюванні і навантаженні у вагони широкої колії. Лісонагромаджувачі з нерухомими стояками (мал. 4,а) прості  за конструкцією, але допускають перекоси колод, особливо в нижній  частині (на початку наповнення), що викликає додаткові (частіше ручні) роботи для їх усунення.

 

Мал.4. Лісонагромаджувачі: а - з нерухомими стояками:1 - стояк нагромаджувальний; 2 - похилий; 3 - поперечка; 4 - березова дошка;5 - поздовжній напрямний брус верхній; 6 - поздовжній напрямний брус нижній;7 - прольоти між опорами; 8 - настил; 9 - залізобетонні опори; 10 – залізобетонніфундаментні подушки; б нагромаджувально-формуючий пристрій з пересувнимистояками: 1 - гвинтовий рольганг; 2 - похилі; 3 - стояки, що складаються;4- поперечний транспортер.

                                                                            65

Для вирівнювання торців колод нерідко влаштовують дві похилі стінки, розташовані з боків лісонагромаджувачів у верхній його частині. Колоди при скочуванні ковзають своїми збіглими кінцями по похилій стінці, відбувається поздовжній їхній зсув і вирівнювання торців.

Нагромаджувально-формувальний пристрій (мал. 4, б) являє собою механізм, виконаний у вигляді поперечного дволанцюгового транспортера. Кожен з тягових ланцюгів змонтований на власній фермі зварної конструкції. Тягові ланцюги приводяться в дію від електродвигунів клинопасовою передачею, черв'ячним редуктором ланцюговою передачею і привідним валом з жорстко насадженими на ньому ведучими зірочками.

Рухомі стояки звареної конструкції складаються з двох шарнірно з'єднаних між собою по висоті частин: основи і ходової частини Відстань між стояками дорівнює 2,4 м, висота стояків 1,5 м. Конструкція стояків дозволяє їм вільно проходити під транспортером

Колоди, скинуті з лісотранспортера, попадають на два гвинтові ролики (гвинтовий рольганг), де вирівнюються передніми торцями обмежувальним щитом (установленим за роликами) і, водночас зміщуючись в поперечному напрямку, скочуються в ємність, утворену похилими і стояками. В міру заповнення ємності стояки відсуваються від прольотів, ємність збільшується, колоди осідають, а довжини прольоту зберігає свою незначну величину, що усуває перекоси колод,

Згодом заповнена ємність відсувається на величину 2,4 м, тобто подається друга ємність, а з наповненої пачка забирається краном чи транспортно-з'єднувальним агрегатом.

Лісотранспортери.Лісотранспортери ЛТ-86 (ЛТ-86А) з однобічним скиданням колод і ЛТ-182 із двобічним скиданням оснащені траверсами з гравітаційно-скидальними пристроями.

Автоматизований сортувальний транспортер ЛТ-86 (ЛТ-86А) із гравітаційним скидальним пристроєм має два виконання; перше (основне) працює зі швидкістю тягового органа 0,85 і друге зі швидкістю 1,29 м/с,

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 208; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!