Моделі і керування вентиляцією у пташнику



Підтримання санітарно-гігієнічних норм повітряного середовища в птахофермі не можливі без організації загально обмінної вентиляції. При створенні математичної моделі вентиляції в пташнику почнемо із складання матеріального балансу шкідливих речовин у приміщенні пташника. Важливим чинником цього є витрати повітря, які поступають в приміщення пташника для вентиляції. Цей параметр використовується не тільки по каналу регулювання температури, а й по каналу регулювання чистоти повітря в приміщенні. І тут він є параметром керування. Витрати повітря розраховуються в залежності від багатьох шкідливих факторів, які поступають у повітря: вологи, вуглекислого газу, метану та ін., але для регулювання вибирають той чинник, який дає найбільше значення повітрообміну. Таким параметром ми виберемо вологовміст повітря в приміщенні. Рівняння, яке описує баланс вологи в повітрі приміщення (див. рис. 3.13), має вигляд:

 

Рис. 3.13. Схема потоків вологи в повітрі в пташнику

 

                                W v + Wt – Ww = 0,                                 (3.13)

де W v , Wt  і  Ww – відповідно маса вологи в припливному повітрі, виділена птахами і видалена з приміщення з вентиляційним повітрям.

Враховуючи, що маса вологи в припливному повітрі, г/с, складе:

                                     W v = Vv × dz,                                              (3.14)

маса вологи виділеної птахами, г/с, складе :

                                         ,                                   (3.15)

а маса вологи видаленої з приміщення, г/с, складе:

                                     W w = Vv × dp,                                              (3.16)

Волога в приміщенні в режимі статики рівна:

                                     Wр = V р × d р,                                              (3.17)

 

В динамічному режимі кількість вологи в приміщенні буде змінюватись за рівнянням:

                        ,                          (3.18)

де: Vv, Vp – об’єм вентиляційного повітря, м3/с, поданого в приміщення за секунду і об’єм приміщення, м3; dz, dp – вологовміст повітря на вулиці і в приміщенні, г/кг сухого повітря; n – кількість птахів у пташнику, шт.;  w – середня маса вологи, що виділяється одним птахом за годину, кг/год.

Після перетворення отримаємо:

                        ,                                (3.19)

де постійна часу по каналу зміни вологи в приміщенні Тw  = Vp/Vv.

Складемо параметричну схему математичної моделі, рис. 3.14.

Постійна часу зміни вологи в повітрі приміщення Тw  буде дорівнювати часу необхідному для встановлення заданого значення вологовмісту в приміщенні, коли швидкість зміни вологи дорівнюватиме початковій. Цей параметр буде залежати від акумулюючої здатності ТОК, об’єму приміщення пташника.

 

Рис. 3.14. Параметрична схема математичної моделі системи

вентиляції у пташнику

Системи вентиляції  в приміщенні ферми

 

Для вентиляції сільськогосподарських приміщень, в т.ч. пташників, використовують декілька видів вентиляційних систем. Результат їх використання залежіть від розрахунків теплових потоків, правильного встановлення і автоматизації. Види вентиляційних систем є такі: звичайна вентиляція через вікна, вентиляція через дах, повздовжня вентиляція, поперечна вентиляція і тунельна вентиляція.

Звичайна вентиляція не передбачає використання яких-небудь вентиляторів для руху повітря в приміщенні, а залежить тільки від природної витяжки повітря. Бокові отвори в приміщенні, як правило відкриті і регулюються за допомогою жалюзі або іншими пристроями. 

                  а)                                                        б)

Рис. 3.15. Звичайна вентиляція а) і вентиляція приміщень через дах б)

 

 

3.16. Повздовжня вентиляція у пташнику

 

Отвори на гребені даху, через які тепле повітря підіймається догори і виходить, також можуть прикриватися і бути регульованими. Свіже повітря заходить до приміщення через бокові отвори. Ця система вентилювання малоефективна в жаркий період і коли немає вітру (рис.3.15 а).

Вентиляція приміщення через дах ( рис.3.15. б) передбачає встановлення вентиляторів на даху і висмоктування повітря з приміщення через вертикальні канали даху. Повітря в приміщення поступає з бокових отворів, які можуть бути регульованими.

Повздовжня вентиляція у пташнику (рис.3.16.) передбачає встановлення вентиляторів у фронтальній стіні приміщення. Діаметри вентиляторів складають 90 – 130 см і можуть перекачувати за годину від 16 до 45 тис. м3 повітря. Такі вентилятори можуть встановлюватись рівномірно або групами. Свіже повітря поступає з бокових отворів будівлі пташника.

 

 

3.17. Поперечна вентиляція у пташнику

 

Поперечна вентиляція ( рис. 3.17.) подібна до повздовжньої але вентилятори встановлені у цьому випадку на одну з бокових стін будівля. Повітря поступає з регульованих отворів іншого боку. Вентилятори в цих випадках регулюються ступінчато, коли один або два вентилятори послідовно вмикаються на повну потужність. Для досягнення максимальних об’ємів відведення повітря вентилятори можуть мати регульовану швидкість.

 

 

Рис. 3.18. Тунельна вентиляція у сільськогосподарському приміщенні

Тунельна вентиляція (рис. 3.18) нагадує повздовжню, тільки у цьому випадку для припливу повітря в приміщення використовуються вхідні отвори, які знаходяться у протилежному кінці приміщення. Це створює так званий «тунельний ефект» руху повітря, коли його швидкість може досягати у приміщенні 2 – 2,5 м/сек. Цей фактор призводить до збільшення ефекту охолодження птахів у пташнику у жаркий період року. Різниця між температурою у приміщенні і на вулиці може досягати 6 – 8 градусів. Інші отвори у стінах приміщення в цей час закриті.

Для порівняння різних систем вентиляції, де використовуються вентилятори, можна використати табл. 3.1.

Таблиця 3.1.

Порівняння різних систем вентиляції

Показники Вентиляція через дах Поздовжня вентиляція Поперечна вентиляція Тунельна вентиляція
Регульовані решітки ++ ++ ++ ++
Статичний тиск ++
Рівень шуму ++
Різниця температур ++ +– +– +–
Швидкість повітря + ++
Енерговикористання + ++

 

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!