Розвиток творчої особистості учня на уроках мови та літератури.



У процесі навчання виявляємо творчі сили дитини, розвиваємо її самостійність у пошуку істини шляхом залучення до різних видів творчої діяльності. Узгоджена з віком творча діяльність сприяє підвищенню мотивації до навчальної праці, розвитку інтелекту, максимальному розвитку здібностей.

Креативні, дискусивні методи:

Метод придумування– це спосіб створення не відомого учням раніше продукту за результатами їх певних розумових дій. Прийоми:

 * заміщення якості одного об’єкта якостями іншого з метою створення нового об’єкта;

 * Пошук властивостей об’єкта в іншому середовищі.

Метод “Якби…”Учням пропонується скласти опис та намалювати малюнок про те, що відбудеться, якщо у творі щось зміниться. Виконання учнями подібних завдань не тільки розвине їх здатність уявляти, а й дозволить краще зрозуміти будову реального твору, взаємозв'язок його складових.

Метод гіперболізації.Збільшується чи зменшується об'єкт пізнання, його окремі частини або якості: придумується найдовше слово, найменше число; готується найсолодший чай або дуже солоний огірок. Особливий ефект таким уявленням може надати Книга рекордів Гіннесса, у якій досягнення балансують на межі реальності та фантазії.

Метод «мозкового штурму» — це метод групового розв'язання творчої проблеми або метод комунікативної атаки.

Метод синектики — це спосіб стимуляції уяви учнів через поєднання різнорідних елементів (Дж. Гордон, США, 1952), який базується на методі «мозкового штурму», різних за видом аналогій (словесної, образної, особистої), інверсії, асоціації тощо. При застосуванні методу синектики отримані результати рекомендується не оцінювати, тому що вербалізація ідеї гальмує її розвиток.

Метод «морфологічного аналізу»,або метод багатовимірних матриць, в основу якого покладено принцип систематичного аналізу (Ф. Цвіклі, Швейцарія, 1942). Відбувається процес знаходження нових, несподіваних та оригінальних ідей шляхом складання різноманітних комбінацій відомих та невідомих елементів; застосовується як для виявлення проблем, так й для пошуку нових ідей.

Метод інверсії, або звернення, орієнтований на пошук ідей у нових, несподіваних напрямах, здебільшого протилежних традиційним поглядам та переконанням.

 

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 4

Давньокиївська (давньоукраїнська) літературна мова (ІХ – перша половина ХІ V ст.).

На Русі за зразком старослов’янської мови і значною мірою на її основі, але з активним використанням місцевих лексичних і граматичних елементів, виробляється діловий стиль літературної мови, або, як його ще називають, давньоукраїнська літературна мова.

Розвиток агіографічної, літописної, художньої, згодом наукової літератури накладав свій відбиток на еволюцію літературної мови у кожного зі східнослов’янських народів — українців, росіян і білорусів, — оскільки всі вони успадкували той самий вихідний матеріал — старослов’янську мову як культову і утворену за її зразком давньоруську як стиль офіційно-ділового спілкування.

Лінгвістичні риси давньоукраїнської мови

Частина фонетичних, лексичних і граматичних рис зближує давньоукраїнську мову з південнослов'янськими та західнослов'янськими мовами. Разом з тим давньоукраїнська мова відрізняється рядом специфічних рис.

Фонетичні риси

Фонетичними фактами дописемного періоду стали повноголосся та початкові ро, ло з праслов'янських сполук or , ol, палатальні ч’, ж’ (через ступінь дж’) з праслов'янських tj , dj (св ѣ ча, межа) і kt , gt перед голосними переднього ряду (печи, мочи) та ін.

Граматичні риси

Граматична будова давньоукраїнської мови була флективною. У системі іменника розрізнялися три роди, три числа і сім відмінків. Типи відмінювання іменників визначалися характером давньої (праіндоєвропейської) основи. Прикметники мали іменну й займенникову форми. Дієслова розрізнялися за двома основами: теперішнього часу й інфінітива.

Староукраїнська літературна мова, вона ж рутенська, руська — поширена в XIV—XVIII ст. в Україні мова юридичних документів, згодом — конфесійної, полемічної, художньої, проповідницької, історіографічної, частково наукової літератури.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 152; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!