Виникнення української літературної мови серед інших слов’янських мов.



Деконструктивізм у сучасному літературознавстві.

Цей напрям з'явився у Франції наприкінці 60-х років XX століття. Основоположник деконструктивізму Жак Дерріда— автор праць "Про граматологію", "Письмо і різниця", "Розсіювання", "Маргінеси філософії. Основне гасло у працях Дерріди — децентрування структури, відсутність центру, структура не піддається зцентрованій тоталізації у замкнену цілість. За Деррідою, текст — поле гри, плетиво, текстура, не структура. Його можна конструювати, реконструювати, дописати, переписати, описати, розписати. Отже, текст не має контексту. Деконструювати, за Деррідою, — значить розібрати. Це процес структуралістський і анти структуралістський: розбирають споруду, артефакти з метою вивести назовні їхні структури, нервову систему або скелет і ненадійні, схильні до руйнації зчеплення формальної структури.

У деконструктивістській теорії Ж. Дерріди важливе місце належить ідеї маргінесів письмового тексту та його відчитування, яка мала значний вплив на розвиток не лише деконструктивізму, але й фемінізму і постколоніалізму. Французький філософ зосереджує увагу на таких видах "маргінальних" текстів, які, за його спостереженням, позначають межі "головного" тексту, зокрема: заголовки, епіграфи, підписи. Переосмислення маргінесів — важливий аспект постмодернізму.

Ідеї Ж. Дерріди позначилися на розвитку деконструктивізму США, де сформувалася Єльська школа (,Дж.Г. Міллер, Б. Джонсон, Г. Блум).

Професор Єльського університету Гарольд Блум, один із співавторів збірника "Деконструкція та критика" — так званого — дотримується думки, що кожен текст зв'язаний з попередніми і наступними, ще ненаписаними. У праці "Карта неправильного написання" Блум рекомендує враховувати історичні і діалектичні відносини між текстами, вивчати літературу "як традицію та інституцію зі своїми власними "пригодами", таким чином, шукати інтер-текст.

Окремі вчені вважають, що деконструктивізм втратив свою актуальність, поступившись рецептивній естетиці.

 

Вивчення програмового матеріалу укрупненими частинами на уроках мови та літератури.

У програмі з української мови 12-річної школи з українськоюмовою навчання одним із головних завдань визначено ознайомлення з мовною системою як основою для формування мовних умінь і навичок - орфоепічних, граматичних, лексичних, правописних, стилістичних. Зміст навчального матеріалу
розподілено на 4 змістові лінії: мовленнєву, мовну, соціокультурну і діяльнісну, з яких мовна і мовленнєва є основними. Мовленнєва змістова лінія викладається за принципом структурної семантичності, що передбачає поступове ускладнення і поглиблення мовленнєвознавчих понять та формування вмінь. Зміст мовної змістової лінії подається за лінійним принципом, що доповнюється реалізацією системи внутрішньо предметних зв’язків. Робота над мовною теорією, формуванням знань та вмінь з мови підпорядковується інтересам розвитку мовлення, оскільки в основу навчання рідної мови покладено комунікативно-функціональний підхід. Реалізація мовної змістової лінії передбачає засвоєння учнями системних знань про мову і формування мовної компетенції.

Виходячи із зазначеного, структуруємо мовний матеріал за розділами мовознавства - фонетика, орфоепія, граматика (синтаксис), лексикологія, стилістика, морфеміка, словотвір. До кожного розділу складаємо опорний конспект і на їх основі створюємо 1-у частину (блок) „Посібника учня з української мови”. Другою частиною посібника є орфографічна пам’ятка, тобто виклад 15 найважливіших орфограм з використанням опорних схем, таблиць, опорних конспектів. Для реалізації принципу практичної спрямованості навчання у третій частині мовно-дидактичного матеріалу подаємо теоретико-правописну пам’ятку, яка містить основи морфології. У кожну частину вводимо словнички труднощів, ерудитів, словнички-мінімуми, словнички- ілюстрації, рубрики „Увага!”, „Запам’ятайте”, „Винятки”, теоретичні й ілюстративні схеми мовних розборів, граматичні й стилістичні пам’ятки „Говори правильно”.

Прийом алгоритмуАлгоритм. Характеризується постановкою системи питань і алгоритмічних завдань. Алгоритм дається здебільшого у письмовій формі. Він має властивість детермінованості, тобто однозначно визначає дії людини.

Алгоритм – це чітка, розумова, з методичною доцільністю продумана система логічних операцій, послідовне виконання яких неминуче приводить до правильного розв'язання задач. Алгоритми не змінюють правил підручника, а приводять їх у чітку систему і зближують теоретичні і практичні моменти. Алгоритми бувають прості і складні, а отже – легші й важчі. Чим старший клас, тим більше вони ускладнюються, подається більше запитань.

Прийом унаочнених конспектів: охоплення теоретичного матеріалу до однієї теми, до кількох тем, до другого розділу.

Переваги

1. Вивчення мовного матеріалу укрупненими частинами забезпечує потрібну якість знань, їх системність.

2. Формує в учнів вміння узагальнювати, систематизувати, досліджувати.

3. Досягається економія навчального часу, створюються умови для активізації пізнавальної діяльності.

4. Сприяє розвитку аналітичного і синтетичного мислення учнів.

5. Динамічність.

6. Активізація пізнавальної діяльності учнів.

7. Посилення практичного засвоєння курсу.

8. З'являється можливість планувати систему різнотипних уроків у межах конкретного розділу курсу.

9. Підвищення якості навчання.

10. Поєднання знань з різних галузей.

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 3


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 147; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!