Класифікація дефектів за результатами розрахунків на міцність і черговість виконання ремонту



Класифікація дефектів

Дефекти МН розподіляють на: а) дефекти, що виникли при виготовленні труби, будівництві або пошкодженні МН при його експлуатації та не відповідають вимогам СНиП 2.05.06, СНиП ІІІ-42, ВСН 006, ВСН 012 стосовно: 1)геометричних параметрів труби та її стінки; 2) характеристик зварного шва; 3) показника якості матеріалу труби; б) неприпустимі конструктивні елементи та з’єднувальні деталі. Дефекти (пошкодження) труб МН, які виникли при експлуатації та мають корозійно - механічну природу, розподіляють на такі групи: а) обширні (за площею) корозійні пошкодження на зовнішній поверхні труб, які виникають в місцях порушення ізоляції труб, обумовлених корозійною активністю грунтів. Такі пошкодження характеризуються рівномірним процесом розвитку корозії як за простором, так і за часом, який прискорюється діючими на трубу навантаженнями. Головна небезпека таких пошкоджень – недопустиме зменшення товщини стінки внаслідок корозії і виникнення у зв’язку з цим загрози руйнування стінки; б) локалізовані корозійно-механічні пошкодження у вигляді поверхневих каверн чи заглиблень. В зоні таких пошкоджень виникає значна концентрація напружень до значень, які перевищують границю текучості металу. Внаслідок цього у разі циклічного навантаження, характерного для МН, відбувається процес пластичної деформації металу, що в сукупності з дією корозійного середовища призводить до виникнення тріщин у зоні пошкоджень, що в свою чергу спричиняє руйнування труби; в) тріщиноподібні дефекти в матеріалі труби достатньо малих розмірів, які не викликають швидкого руйнування трубопроводу від експлуатаційних навантажень. Проте під дією циклічних навантажень і агресивного середовища відбувається їх корозійно-втомлене підростання до розмірів, небезпечних для цілісності труби.

Класифікація дефектів за видами

Дефекти МН розподіляють на такі види: а) дефекти геометрії труби – це дефекти, що пов’язані зі зміною її геометричних параметрів (вм’ятини, гофри, овальність); б) дефекти стінки труби (втрата металу, риска (подряпина, задир), розшарування, розшарування в біля шовній зоні, розшарування з виходом на поверхню (закочування, плівка прокатна), тріщина); в) дефекти зварних швів- виявляють у самому зварному шві або в біляшовній зоні методами контролю якості (тріщина, непровар, несплавлення, пори, шлакові включення, підріз, порушення геометрії шва, перевищення проплаву, зміщення кромок); г) комбіновані дефекти – утворюються при різних варіантах поєднання дефектів (дефект геометрії труби в сполученні з рискою, втратою металу, розшаруванням або тріщиною; дефект геометрії, що примикає або перебуває на зварному шві; аномалії зварних швів у сполученні зі зміщеннями; розшарування, що примикає до дефектного зварного шва); д) наявність неприпустимих конструктивних елементів (трійники, пласкі та інші заглушки, зварні секторні відводи, перехідники, патрубки з арматурою, латки вварні та накладні всіх видів і розмірів, накладні елементи із труб, приварені на труби та ін конструктивні елементи).

Класифікація дефектів за результатами розрахунків робочого тиску дефектної ділянки

Згідно з стандартом ANSI/ASME B.31G працездатність труб у випадку виникнення корозії визначається геометричними розмірами дефектів, орієнтованих уздовж твірної труби. визначення неприпустимих корозійних пошкоджень ведеться з урахуванням таких припущень: - корозійне пошкодження стінок має параболічну форму; - границя текучості металу труби перевищує характеристику сталі в листовому прокаті на 11%; - дефекти глибиною до 10% від товщини стінки труби не потребують ремонту; - труби з дефектами глибиною більше ніж 80% товщини стінки, вилучаються з експлуатації; - труби з дефектами глибиною до 80% від товщини стінки підлягають ремонту.

Оцінка допустимого розміру дефекту, розташованого уздовж твірної труби, виконується згідно з залежністю: , де - руйнівні напруження, - границя текучості сталі, - площа наскрізного дефекту такої ж самої глибини, що й поверхневого дефекту стінки труби, L-довжина дефекту, t- номінальна товщина стінки труби, - площа поверхневого дефекту, с- коефіцієнт відхилення перерізу дефекту від прямокутної форми, - максимальна глибина дефекту, М- коефіцієнт Фоліаса. Із наведеного, оскільки  , то тиск Р, при якому виникає руйнування труби з поверхневим дефектом параболічної форми, можна визначити за формулою:  (1), де - радіус труби ( - діаметр труби), а для труби з дефектом прямокутної форми:  (2).  Якщо встановлений максимально допустимий робочий тиск для певного трубопроводу дорівнює або менше розрахункового тиску руйнування за формулами 1 і 2, то труба з корозійно пошкодженою ділянкою може експлуатуватися і далі при робочому тиску. У випадку, коли максимально допустимий робочий тиск перевищує розрахунковий, потрібно знижувати його до рівня розрахункового тиску або ділянка трубопроводу з корозійним ушкодженням повинна бути відремонтована. Формули 1 та 2 можуть бути використані не тільки для визначення тиску, при якому виникає руйнування, але й для визначення допустимого розміру дефекту при заданому тиску.

Класифікація дефектів за результатами розрахунків на міцність і черговість виконання ремонту

Дефекти, виявлені на лінійній частині МН, поділяють на дефекти, що підлягають ремонту (ДР), із яких за ступенем небезпеки виділяються дефекти першочергового ремонту (ДПР).

ДПР є дефекти, що становлять підвищену небезпеку для цілісності нафтопроводу при його експлуатації і підлягають ремонту в першу чергу для відновлення несучої здатності труби та які на підставі розрахунків, виконаних згідно з ВБН, віднесені до категорії «Н» (недопустимі). ДР є дефекти труб, а також конструктивні елементи та з’єднувальні деталі на лінійній частині МН, які не відповідають вимогам СНиП 2.05.06, СНиП ІІІ-42, ВСН 006, ВСН 012 та інших чинних в Україні НД і які на підставі розрахунків, виконаних згідно з ВБН, віднесені до категорії «УН» (умовно недопустимі). Дефекти, які на підставі розрахунків, виконаних згідно з ВБН, віднесені до категорії «Д» (допустимі) обов’язкового ремонту не потребують.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!