Основою для взаємодії слідчого органу дізнання є законність.



В законі міститься ряд норм, що регламентують основи їх взаємодії при провадженні розслідування у кримінальній справі.

Крім цього, взаємодія слідчого і органу дізнання регламентується не лише законами, а і підзаконними актами.

Так у напрямку МВС видано ряд наказів, інструкцій, постанов, які регламентують оперативно-розшукову діяльність органу дізнання.

 

Взаємодія слідчого і органу дізнання може виражатись в спільній чи індивідуальній діяльності.

 

Так, при спільному огляді місця події, який проводиться слідчим задопомогою працівників дізнання їх діяльність здійснюється одночасно.

 

Але взаємодія буде і при діях органу дізнання і слідчого, що здійснюється в різні проміжки часу, якщо ці дії пов’язані одна з одною.

 

Аналізуючи поняття взаємодії органів дізнання і слідчого необхідно відмітити, що існують загальні умови взаємодії. Таких умов декілька.

Розглянемо вісім із них:

 

Суворе дотримання норм кримінально-процесуального закону органом дізнання і слідчим при їх взаємодії. У процесі взаємодії повинна бути досягнута така співпраця яка б забезпечила максимальний, ефективний результат у боротьбі із злочинами з однієї сторони і виключила б порушення прав громадян з іншої;

 

Розмежування компетенції органу дізнання і слідчого. Взаємодія ґрунтується на чіткому розмежування компетенції залучених до неї органів. Кожен із них діє в межах наданих йому повноважень і для досягнення поставлених перед ним завдань використовує лише ті засоби й способи, які він має право застосувати в зв’язку із своєю діяльністю.

 

Наприклад: У тих кримінальних справах де обов’язковим є попереднє розслідування орган дізнання може її порушити, але не має право висунути обвинувачення і допитувати обвинуваченого.

 

Слідчий в свою чергу, не має права застосувати оперативно-розшукові заходи в процесі взаємодій оскільки закон відносить це до виключної компетенції органу дізнання, тобто взаємозаміна виключається;

 

Організуюча роль слідчого при їх взаємодії.

 

Для узгодженої діяльності органів дізнання та досудового розслідування слід визначити:

· час здійснення необхідних дій;

· їх послідовність;

· роль кожного органу у випадку спільної їх участі впроведенні однієї і тієї ж дії.

 

Деякі із цих питань вирішуються законом.

Так, згідно ст.104 КПК України орган дізнання при виявленні злочину, по якому необхідним є попереднє розслідування, порушує кримінальну справу, проводить невідкладні слідчі дії і через прокурора передає її слідчому.

Після цього орган дізнання може проводити по справі якісь розшукові і слідчі дії, лише за вказівкою слідчого;

Нерозголошення таємних відомостей про засоби і методи, що застосовуються в оперативно-розшуковій роботі при взаємодії.

 

Під час взаємодії слідчого і органу дізнання при розслідуванні злочинів, та виявленні злочинців провідне місце займає інформація, яка була отримана оперативним шляхом.

 

Така інформація отримується негласними методами і щоб успішно проводити оперативно - розшукову роботу дуже важливо зберігати джерело інформації в таємниці;

 

Самостійність органу дізнання у виборі засобів і методів, які використовуються для здійснення розшуковик заходів при взаємодії.

 

Нам відомо, що здійснення оперативно-розшукових заходів покладено на орган дізнання.

 

Але згідно закону слідчий має право доручати органу дізнання розшукові завдання, пов’язані з необхідністю використання оперативно-розшукових заходів.

 

Якщо орган дізнання здійснює оперативно-розшукові заходи за власною ініціативою або він діє згідно з завданням слідчого, орган дізнання сам вибирає засоби і методи оперативно-розшукової роботи, що являється виключною компетенцією саме органу дізнання;

 

Нагляд прокурора за виконанням законів при взаємодії.

 

Прокурорський нагляд покликаний сприяти активній діяльності слідчого і органу дізнання у неухильному дотриманні встановленого законом порядку провадження дізнання і попереднього розслідування.

 

Прокурор приймає всі заходи по об’єднанню зусиль цих органів, координації їх діяльності, слідкує за своєчасністю передачі порушених органом дізнання кримінальних справ (10 днів) органу слідства, перевіряє своєчасне виконання окремих доручень слідчого;

 

7. Плановість взаємодії;

Безперервність взаємодії.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!