Привести приклад по убивству Серг іє ва (на місці убивства обвинувачений Л і вш и ц ь загубив іменний медальйон, хоча до злочину там ніколи не був).



 

Якщо в кримінальній справі є показання двох і більш осіб відносно якоїсь конкретної події, яка відбулася у визначеному місці, то перевірка показань на місці дає можливість зіставити в деталях показання всіх цих осіб.

 

У випадку їх збігу можна припустити, що особи дійсно інформовані про повідомлені ними обставини розслідуваної події й у цій частині їхні показання правдиві.

 

Учасниками перевірки показань на місці є слідчий, поняті, особи, чиї показання перевіряються, допускається участь фахівців.

 

Перевірка показань на місці стосується тих обставин, про які уже були допитані свідок, підозрюваний, обвинувачуваний, потерпілий.

 

Зазначені особи повинні висловити добровільну згоду дати показання на місці.

 

Їм дається самостійний вибір напрямку руху і дій, пов'язаних із перевіркою їхніх показань.

 

При складанні протоколу в ньому вказується:

· добровільність дачі показань на місці;

· йому дається свобода у виборі напрямку руху,

· місце виявлення речових доказів.

Слідчому потрібно бути дуже обачним при вирішенні питання про доцільність такої слідчої дії.

Не виключено, що обвинувачуваний хоче знищити сліди, установити зв'язок із співучасниками, зробити втечу (якщо він заарештований).

Слідчий заздалегідь дає заявки на забезпечення конвою, патрульні автомобілі, працівники ДАІ.

У ході перевірки показань, як і при відтворенні, застосовується фото, - кіно, - зйомка, відеозапис, складаються плани, схеми і додаються до протоколу.

Відображаються в протоколі заяви і клопотання учасників.

До протоколу додаються:

· фототаблиці;

· відеофільми;

· схеми і плани, на яких позначається маршрут руху учасників цієї слідчої дії.

 

 

Протокол із своїми зауваженнями підписується, всіма учасниками.

 

Зверніть увагу, що при перевірці показань на місці всі дії цього слідчого заходу не повинні принижувати честь і гідність осіб, що беруть участь у ньому і оточуючих осіб або створювати небезпеку для їхнього здоров`я.

Поняття і види пред'явлення для впізнання предметів.

 

Одною із найбільш ефективних слідчих дій, результати якої мають велике доказове значення, є пред'явлення для впізнання.

 

Пред'явлення для впізнання - це процесуальна дія, яка проводиться у випадках, коли в ході слідства необхідно встановити, чи є особа або предмет тим самим, що спостерігався раніше в зв'язку з фактами, які відносяться до розслідуваної події і про які дані свідчення в ході допиту.

Наприклад потерпілий, даючи свідчення про особу, що вчинила злочин, повідомляє, що він запам'ятав злочинця, вказує ознаки його зовнішності і заявляє, що може його пізнати.

 

Процесуальний порядок і основні тактичні правила пред'явлення для впізнання, а також фіксація його ходу і результатів регламентовані ст.ст. 174-176 КПК України.

 

У відповідності із законом при пред'явленні для впізнання необхідно дотримуватися ряду загальних правил. Так, у якості особи що пізнає може виступати потерпілий, свідок, підозрюваний або обвинувачуваний.

 

Особа, що пізнає попередньо опитується про обставини, при яких вона спостерігала той або інший об'єкт, про прикмети, по яких вона може пізнати його.

 

Особа, яку пізнають пред'являється особі, що пізнає разом з іншими особами, по можливості подібними з ним по зовнішніх ознаках і по одежі.

 

Загальна кількість осіб, пред'явлених для впізнання не повинна бути менше трьох.

 

Якщо подається на впізнання предмет, то разом з однорідними предметами, яких повинно бути не менше трьох.

 

З метою підвищення достовірності результатів впізнання, закон передбачає, щоб особі, що пізнається було запропоновано зайняти будь-яке місце по його вибору серед пред'явлених осіб і це відзначається в протоколі.

 

Якщо особа що впізнає являється свідком або потерпілим то він попереджується про кримінальну відповідальність за ухилення або відмову від дачі свідчень і за дачу завідомо неправдивих свідчень.

· Особі, що пізнає пропонують вказати на особу (предмет), про яку він давав раніше свідчення.

· Під час впізнання забороняється задавати навідні запитання і проводити інші які-небуть дії, що можуть бути використані як «підказка» особі, що пізнає

· Якщо особа, що пізнає заявила про впізнання одного з пред'явлених осіб або предметів, йому пропонується пояснити, по яких прикметах або особливостях він пізнав даний об'єкт. Бажано свідчення особи, що впізнає записати у протокол.

· Пред'явлення для впізнання проводиться при понятих. До участі в ньому може залучатися і спеціаліст.

· При впізнанні можна застосовувати фото-кінозйомку, звукозапис, що повинно бути відображено у протоколі.

 

Пред'явлення для впізнання поділяють на такі види:

 

Пред'явлення на впізнання людей;

Предметів, документів;

Трупів і їх частин; ділянок місцевості, помешкань, будівель.

 

Будь-який із цих видів пред'явлення для впізнання може здійснюватися в двох формах - у формі пред'явлення об'єкта в натурі, або у формі пред'явлення фотозображення даного об'єкта.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 170; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!