В резольтативній частині постанови



проводиться також перелік матеріалів, які надаються в розпорядження експерта — це зразки для порівняльного дослідження, протоколи слідчих дій, речові докази, які попередньо повинні бути уважно оглянуті сфотографовані, докладно описані в протоколі огляду та залучені до справи.

 

Підготовка експертизи включає також одержання зразків для порівняльного дослідження, отримання яких є самостійною слідчою дією.

 

Всі зразки, які направляються на експертизу повинні відповідати необхідній якості, в потрібній кількості і достовірного походження.

 

Зразки поділяються на:

 

· вільні;

· експериментальні;

Вільні зразки

 

це ті, які утворилися до порушення кримінальної справи і не мають зв'язку з нею.

 

Вони можуть бути отримані при проведенні деяких слідчих дій, таких як обшук, виїмка та інші, або представленими підозрюваними, обвинуваченими, свідками, потерпілими.

Експериментальні зразки

 

відбирають в заданих умовах і отримують в зв'язку з підготовкою матеріалів для експертизи на основі ст. 199 КПК. України.

 

Слідчий вправі отримати від підозрюваного чи обвинуваченого зразки, необхідні для зрівняльного дослідження, про що складається відповідна постанова.

 

Аналогічні зразки можна отримати від свідка чи потерпілого.

 

В необхідних випадках у виїмці зразків бере участь спеціаліст, який дає рекомендації по їх якості і способу отримання, надає допомогу у відборі і упаковці.

Процедура виїмки зрівняльних зразків фіксується в протоколі.

 

Що стосується підозрюваних та обвинувачених, то вони повинні надати слідчому необхідні зразки для зрівняльного дослідження такі, як відбитки пальців рук, ступні ніг, зліпки зубів, зразки волосся, нігтів і все, що міститься під ними, крові, слини, почерку, фонограми голосу та інше. У випадках відмови представити зразки, дозволяється примусова виїмка.

 

Перелік зразків може бути дуже великим — це зразки ґрунту, фарби, паливно — мастильних матеріалів, будівельних матеріалів та інше.

Закон не передбачає участі понятих в отриманні зразків.

Але в практиці залучення понятих є доцільним (наприклад, при отриманні зразків ґрунту готової продукції).

 

В процесі підготовки та призначення судової експертизи велике значення має відпрацювання тактики взаємодії експерта і слідчого.

 

Експерт за згодою слідчого може приймати участь в слідчих діях (наприклад, в допиті) та задавати питання свідкам, потерпілим, підозрюваним і обвинуваченим.

 

За клопотанням експерта можуть бути проведені допити, повторні і допоміжні огляди, відтворення, відібрані додатково ті чи інші порівнювальні зразки.

Система судово-експертних установ в Україні, їх сучасний стан і перспектива розвитку. Термін виконання судових експертиз.

 

В 1994 році Верховною Радою України був, прийнятий Закон "Про судову експертизу", який був введений в дію 25 лютого 1994 року Постановою Верховної Ради №4038а.

 

Закон України "Про судову експертизу" має 4 розділи, такі як "Загальні положення", "Судовий експерт", "Фінансове та організаційне забезпечення діяльності державних спеціалізованих установ відомчих служб" і "Міжнародне співробітництво в галузі судової експертизи", а також 24 статті.

 

Відповідно до ст. 7 цього Закону судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи та відомчі служби, до яких належать:

 

· Науково-дослідні та інші установи судових експертиз Міністерства юстиції і Міністерства охорони здоров'я України;

· Експертні служби Міністерства внутрішніх справ в Україні;

· Міністерства оборони України;

· Служба безпеки України;

· Судова-експертна діяльність може здійснюватися на підприємницьких засадах на підставі спеціального дозволу (ліцензії), а також громадянами за разовими договорами.

 

Ліцензія видається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України


А тепер розглянемо кожну із них зокрема:

 

Науково-дослідні інститути і їх філіали в системі Міністерства юстиції України.

 

На сьогоднішній день таких інститутів у нас нараховується 5 і 4 філіали, це такі:

І. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз (КНДІСЕ),

 

який обслуговує в основному м. Київ, Київську обл.. Вінницьку, Житомирську, Тернопільську, Хмельницьку, Черкаську, Чернігівську області.

 

Керівниками і організаторам цієї установи були такі - відомі вчені як Потапов С.П., Фаворський В.Е.(до 1917), Сапожніков Ю.С., Вехліс Б.С., Лисиченко В.К., Сапун О.П., Кононенко І.П.

 

Від цього інституту існує Тернопільський філіал КНДІСЕ, який теж обслуговує Тернопільську, Хмельницьку і Вінницьку області.

 

На цей час в Київському інституті функціонує дев'ять лабораторій:

 

· Лабораторія судово-почеркознавчих досліджень;

· Лабораторія технічних досліджень документів, трасології та
балістики;

· Лабораторія фізико-хімічних і біологічних досліджень;

· Лабораторія судово-автотехнічних досліджень;

· Фоноскопічна лабораторія;

· Лабораторія пожежно-технічних досліджень;

· Лабораторія будівельних і товарознавчих досліджень;

· Лабораторія судово-економічних досліджень;

· Відділ теорії судової експертизи, сформований на правах лабораторії, який займається прогнозуванням потреб практики


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!