Охарактеризуйте сервісне програмне забезпечення ПК.



Відмінність бази даних Access від бази даних Excel.

Бази даних у Access 97.

 

-1-           Загальний огляд пакету Norton Utilities 4.0 for Windows

Norton Utilities - це інтегрований набір програм, який дозволяє знаходити та виправляти різні помилки комп'ютерної системи, підвищувати швидкодію ПК, виконувати діагностику та профілактику збоїв. Утиліти завчасно попереджують про потенційні проблеми в комп'ютерній системі, скорочують час простою в аварійних ситуаціях (від яких не застрахований жоден комп'ютер), відновлюють загублені дані і забезпечують користувача інформацією про апаратне та програмне забезпечення ПК, яка буває корисною при встановленні нових компонентів, як апаратних так і програмних.

Пакет Norton Utilities дуже популярний серед користувачів ІВМ-сумісних ПК. Свою популярність він здобув завдяки великій історії розвитку, постійним вдосконаленням і значним можливостям. Перша версія пакету Norton Utilities була розроблена Пітером Нортоном (Peter Norton), а в даний час авторські права на Norton Utilities належать корпорації Symantec. В своєму розвитку пакет Norton Utilities пройшов три умовних етапи:

• версії пакету Norton Utilities від першої до шостої - орієнтовані на використання в операційній системі DOS;

• сьома та восьма версії пакету Norton Utilities - призначені як для роботи в DOS, так і для операційних оболонок Windows З.х;

• дев'ята версія Norton Utilities була орієнтована на операційну систему Windows 95. Пізніше ця версія була перейменована на Norton Utilities for Windows версії 1.0. Ця версія отримала подальший розвиток і в рультаті були створені версії 2.0, 3.0 та 4.0. Крім цього випускались проміжні версії, наприклад 3.3.

В подальшому будемо розглядати версію 4.0 для операційної системи Windows, яка орієнтована на використання у Windows 95, Windows 98 та Windows NT. Основним нововведенням даної версії пакету Norton Utilities є підтримка сучасних файлових систем VFAT-32 та NTFS.

Будь-яку з програм пакету Norton Utilities можна завантажити, вибравши в розділі Programs (Программы) Start-меню пункт Norton Utilities, а в ньому - однойменну піктограму (назву програми). Та з метою забезпечення більш зручних умов роботи з програмами пакету, можна використовувати Norton Utilities Integrator (ярлик якої встановлюється на робочому столі). При цьому відкривається вікно, зображене на малюнку 8.1. В ньому зліва вибирається потрібна група програм, а справа - назва програми для завантаження. Біля назв програм відображається коротке пояснення про їх призначення. Правіше від назв програм знаходяться спеціальні піктограми, які дозволяють отримати поширену допомогу по програмі. Якщо піктограма додатково містить зображення фотоплівки, то крім текстової допомоги можна переглянути відеофрагмент з демонстрацією порядку роботи з програмою.

В лівій частині вікна є такі групи програм:

• Find and Fix Problem (Устранение неполадок) - набір програм для виявлення і усунення помилок як в самій операційній системі, так і в апаратному забезпеченні ПК;

• Improve Performance (Оптимизация) - програми для оптимізації розміщення інформації на дисках даного ПК;

• Preventative Maintenance (Профилактика) - набір програм для профілактичного обслуговування комп'ютерної системи, відновлення пошкоджених системних даних і повного знищення інформації;

• Troubleshoot (Информация) - програми інформаційного характеру і програми для оновлення компонентів пакету з використанням web-сторінки Symantec.

Тепер в загальному розглянемо всі програми, що входять в пакет Norton Utilities 4.0 for Windows.

• Disk Editor - дозволяє переглядати та редагувати файли і системні ділянки диску на рівні кластерів. Будь-яку інформацію на диску можна побачити та редагувати на рівні ASCII-символів або їх представлення в шіснадцяткових кодах. Особливістю даної утиліти є те. що вона завантажується і працює лише у виключному режимі DOS. Для роботи з Disk Editor потрібно перезавантажити ПК у виключний режим DOS. Після цього перейти в папку, в якій знаходяться виконуючі файли пакету Norton Utilities (переважно це однойменна папка, що знаходиться в папці Program Files), а тоді завантажити файл diskedit.exe.

• Image - зберігає системну (BR, FAT, Rood Directory) інформацію з диску, копіюючи її в спеціальний файл image.dat (так званий "образ диску"). Цей файл використовується програмами UnErase Wizard та Unformat (DOS) при відновленні знищених файлів і каталогів а також цілого диску, який був випадково відформатований або сильно пошкоджений. Процес відновлення відбувається таким чином: якщо диск відформатовано методом швидкого або безпечного форматування (див. том 1, частина 2, розділ 4.2 нашого посібника), то знищується лише системна ділянка, а на решту частині диску дані залишаються. Програма Unformat, при завантаженні, звертається до останнього кластера диску, де знаходиться файл image.idx, що створений програмою IMAGE. Цей файл має лише одне призначення - в ньому вказано фізичну адресу на диску файлу image.dat ("образу диску"). Після звертання програми відновлення до "образу диску" відбувається зчитування копії системної ділянки диску. Таким чином відбувається відновлення диску після форматування.

• Live Update - спрощує обновлення пакету Norton Utilities і баз даних опису вірусів, автоматично приймаючи їх нові версії безпосередньо з серверу Symantec (при наявності модему чи виходу в Internet). Найновіша технологія Live Update Pro, розроблена компанією Symantec, дозволяє також легко обновлювати б^дь-які інші прикладні програми та драйвери пристроїв. Фактично Live Update Pro - це служба, доступна по підписці будь-якому користувачу Internet. Live Update Pro завантажується з серверу Norton Web Services.

• Norton AntiVirus 5.0 - дуже популярна антивірусна програма компанії Symantec. Це програма поліфаг, яка поєднує в собі можливості програми лікаря (фагу) та фільтра, що резидентно контролює оперативну пам'ять ПК та операції запису-зчитування на всі фізичні носії інформації (див. том 1, частина 4, розділ 2.1 та 2.2 даного посібника). Дана програма це повністю незалежний окремий програмний продукт, що постачається окремим програмним пакетом. Але в пакет Norton Utilities входить вбудований скорочений варіант цього продукту.

• Norton Connection Doctor - здійснює перевірку працездатності модему та повне тестування комунікаційного каналу - від віртуальної пам'яті комп'ютера до якості з'єднання з віддаленим сервером.

• Norton CrashGuard 4.0 - це утиліта, що входить в пакет Norton Utilities фактично як окремий програмний продукт. В розділі Programs (Программы) Start-меню їй відведено навіть окрему підпапку від папки Norton Utilities. Та все ж - це складова единого пакету Norton Utilities 4.0 for Windows. Norton CrashGuard - резидента програма, що контролює оперативну пам'ять ПК та програми, що в ній завантажені. Як тільки вона виявляє, що одна із програм в пам'яті зависла або виконує дії. що можуть призвести до зависання, відразу з'являється попереджувальне вікно, де пропонується закрити цю програму або надати можливість спроби Norton CrashGuard усунути конфлікт. Якщо необхідно закрити програму, що спричинила конфлікт, то Norton CrashGuard намагається автоматично зберегти зміни в документі, що редагується у відповідній програмі, або надасть можливість користувачу записати документ вручну. При, цьому, як правило, записується не лише сам документ, але й копії всіх необхідних файлів підтримки.

• Norton Diagnostics - здійснює діагностику апаратного забезпечення комп'ютера. Вона завантажується лише у виключному режимі DOS. тому її найчастіше використовують в тих випадках, коли неможливо завантажити Windows для пошуку причин проблеми. Norton Diagnostics завантажується файлом ndiags.exe, що знаходиться в головній папці пакету Norton Utilities.

• Norton Disk Doctor - виконує діагностику і виправлення логічних та виявлення фізичних помилок на диску. Робота програми дуже сходжа на програму ScanDisk, що описана в розділі 10.7, частини 7 даного посібника. Зверніть увагу, що дана програма складається з двох модулів: ndd32.exe - для роботи в графічному середовищі Windows, та ndd.exe - у виключному режимі DOS.

• Norton File Compare - дозволяє порівнювати різні версії одного і того ж текстового файлу, побачити відмінності та вибірково відмітити зроблені раніше зміни у файлі. Порівнювати можна будь-які два текстових файли, включаючи конфігураційні (в текстовому форматі), командні файли, файли з текстом програм будь-яких мов програмування і навіть HTML-файли (призначені для перегляду на World Wide Web). Під час роботи програми виводиться вікно статистики, яке показує скільки рядків було додано, переміщені чи видалені із більш старої версії файлу.

• Norton Optimization Wizard - покращує продуктивність роботи ПК шляхом оптимізації деяких критичних елементів Windows. При цьому вона встановлює оптимальний розмір файлу підкачки, активізує програму Norton Speed Start для пришвидшення завантаження прикладних програм, реорганізовує дані реєстру Windows для більш ефективного зберігання та вибірки інформації.

• Norton Protection - розширює можливості сміттєвої корзини Windows (Recycle Bin) у захисті видалених файлів, встановлюючи захист навіть на файли, що знищені засобами DOS та по мережі. Захищені файли відновлюються програмою UnErase Wizard.

• Norton Registry Editor - дозволяє переглядати реєстр Windows (див. розділ 9.15, частини 7, даного посібника), редагувати його записи і створювати резервну копію.

• Norton SpeedStart - оптимізує процес завантаження прикладних програм. Якщо SpeedStart активізувати з програми Norton Optimization Wizard, то вона аналізує як кожна програма завантажується в пам'ять. Наступного разу ця програма буде завантажуватись набагато швидше.

• Norton System Checkup - дозволяє завантажувати відразу всі передбачені "лікувально-профілактичні" процедури: тестування логічних дисків і виправлення на них помилок, перевірка бази даних реєстрів, та оптимізація роботи операційної системи. Але потрібно враховувати, що всі ці процеси виконуються підряд, тому можуть зайняти дуже багато часу і при цьому вимагати втручання зі сторони користувача.

• Norton System Doctor - працюючи резидентно, у фоновому режимі здійснює контроль за системою, виправляє більшість несправностей і забезпечує максимальну ефективність роботи. Спеціальні програмні елементи можуть відразу попереджувати користувача про критичні ситуації, пропонуючи дії для корекції або виправлення більшості помилок автоматично, без втручання користувача.

• Norton WinDoctor - діагностує та виправляє більшість типових помилок Windows, забезпечуючи роботу системи з максимальною ефективністю. Крім цього. Norton WinDoctor виправляє помилки, які можуть призвести до втрати даних.

• Norton Web Services - встановлює зв'язок з Web-сервером компанії Symantec, на якому є велика бібліотека доповнень до пакету та інших прикладних програм.

• Registry Tracker - веде перелік будь-яких змін в реєстрі і конфігураційних INI-файлах, зберігаючи також дані про те, коли і якою програмою вони були зроблені. Крім цього дозволяє зробити відміну деяких змін в записах реєстру.

• Rescue Disk - копіює необхідні для роботи комп'ютера дані, системні ділянки жорсткого диску та файли на знімні диски чи в папку на жорсткому диску. Якщо на ПК виникли проблеми і він перестав завантажуватись, то аварійний комплект дисків, в більшості випадків, дозволяє повернути ПК до дієздатного стану. При цьому комп'ютер потрібно завантажувати з першого диску даного комплекту. Після чого можна використовувати програми Norton Utilities, які зберігаються на інших аварійних дисках, для діагностики та виправлення помилок. Крім цього, якщо пошкоджена системна ділянка жорсткого диску або системні файли, то їх можна відновити з резервної копії, що записана на першому диску комплекту.

• Space Wizard - шукає на диску файли, які рідко або зовсім не використовуються, дуже великі файли, попередні копії та непотрібні файли (невикористовувані тимчасові та ін.). Знайдені файли пропонується заархівувати, знищити чи перемістити на інші носії, щоб звільнити дисковий простір.

• Speed Disk - оптимізує диски шляхом дефрагментації файлів та вільного простору, прискорюючи тим самим операції зберігання та зчитування файлів. Дана утиліта працює як і вбудована системна утиліта Windows 98 - Disk Defragmentation (див. розділ 10.7 частина 7 даного посібника).

• System Information - виводить детальну інформацію про конфігурацію комп'ютера, його периферії -клавіатури, миші, принтера та мультимедійних засобів - а також про з'єднання локальної мережі та Internet.

• UnErase Wizard - допомагає відновити знищені файли, що захищені засобами Norton Protection. стандартною сміттєвою корзиною Windows або програмою Novel Salvage (для файлів на сервері локальної мережі).

• Wipelnfo - призначена для безповоротного стирання конфіденційної інформації (файлів). В більш строгому режимі ця процедура виконується в кілька прийомів із різноманітними перевірками. Wipelnfo корисна утиліта для корпоративного середовища, а індивідуальним користувачам вона навряд чи стане в пригоді.

 

-2-.

База даних (надалі БД) це впорядкований набір даних, над якими можна проводити операції їх обробки. Інформація в БД, як правило, зберігається в рядках і колонках, так само, як і в електронній таблиці. Тому логічно, що електронні таблиці можна використовувати для роботи з БД. При цьому рядки в БД називаються записами (Record), а колонки - полями (Field).

Для створення БД на робочому аркуші Excel потрібно виконати наступну послідовність дій:

• ввести назви полів в порожній рядок робочого аркуша електронної таблиці;

• вибрати ширину полів таким чином, щоб в них поміщалась вся інформація, що вводиться в комірки;

• в наступних рядках ввести всі потрібні записи, відповідно до вказаних назв полів;

• відділити БД разом із назвами полів від іншої інформації на робочому аркуші порожніми рядками та колонками;

• в разі потреби більш точно налаштувати ширину полів, щоб в комірках було видно повністю їх вміст.

В жодному разі не можна залишати порожніх рядків між записами в БД та колонок між полями, оскільки програма буде вважати це закінченням БД, тобто користувач не зможе працювати з цими даними, як з єдиною базою.

Для того, щоб числа що вводяться в комірки БД, форматувались як текст (наприклад поштовий індекс, номер телефону), потрібно перед їх введенням поставити символ апострофу.

Під базою даних в Access ми розуміємо сукупність чотирьох основних типів об'єктів: таблиць, запитів, форм та звітів. В простих базах даних використовується одна таблиця, а в більш складних їх може бути декілька. Між таблицями, як правило, встановлюють певні реляційні зв'язки. Access зберігає базу даних в файлах з розширенням *.mdb, куди одночасно входять всі чотири типи об'єктів: таблиці, запити, форми і звіти. Перед тим. як створювати таблицю, потрібно створити саму БД, в якій будуть зберігатись таблиці й інші об'єкти Access.

При завантаженні Access з'являється діалогове вікно (мал. 11.4), в якому можна вибрати:

• Blank Database (Новая база данных) створити нову базу даних;

• Database Wizard (Запуск мастера) - завантажити майстер створення нової БД;

• Open as Existing Database (Открыть базу данных) відкрити файл раніше створеної БД. При цьому у списку, в нижній частині вікна, можна вибрати один із файлів БД, з якими користувач працював останнім часом. Якщо потрібного файлу в списку немає, то необхідно вибрати More Files... (Другие файлы...). При цьому відкривається стандартне для Windows-програм вікно Open (Открыть), де потрібно вибрати відповідний файл.

Якщо в початковому вікні завантаження Access натиснути командну кнопку Cancel (Отмена), то відкриється головне вікно Access, де можна відкрити файл БД або створити нову БД задопомогою головного меню програми.

Для створення БД, потрібно в пункті меню File (Файл) вибрати команду New Database (Создать базу данных) або натиснути піктограму Q|. Можна також скористатись комбінацією клавіш Ctrl+N. В будь-якому випадку відкриється вікно New (Создать) з двох закладок, де слід вибрати шаблон БД.

Якщо потрібно відкрити файл БД, то в пункті меню File (Файл) необхідно вибрати команду Open Database (Открыть базу даних) або натиснути піктограму |г^|. Можна також скористатись комбінацією клавіш Ctrl+0. В будь-якому випадку відкриється стандартне для Windows-програм вікно Open (Открыть), де потрібно вибрати файл БД.

Після того. як база даних буде відкрита, або сгворена нова БД, з'явиться вікно бази даних (мал.11.5). Воно складається з шести закладок, в якому представлені об'єкти з яких складається БД (в новій БД списки будуть порожні). За замовчуванням активною стає закладка Tables (Таблицы), в якій представлені всі таблиці бази даних. Крім цього у вікні є закладки Queries (Запросы) - запити до БД. Forms (Формы) - форми (спеціальні бланки, на кожному з яких відображається по одному запису). Reports (Отчеты) - звіти, Macros (Макросы) - макроси та Modules (Модули) - модулі.

При роботі з Access вікно бази даних може перекриватись іншими вікнами програми. Для швидкого переходу до вікна бази даних потрібно натиснути клавішу F11 або комбінацію клавіш Alt+F1. Можна також скористатись піктограмою ®.

Для того, щоб відкрити об'єкт будь-якої закладки, потрібно відмітити його у вікні і натиснути командну кнопку Open (Открыть) або двічі на сам об'єкт. Якщо потрібно створити новий об'єкт, то необхідно натиснути на кнопку New (Создать). Кнопка Design (Конструктор) використовується для зміни структури існуючого об'єкту.

Вікно бази даних можна використовувати не лише для того, щоб побачити які об'єкти входять в БД або щоб перейти до одного з них, але це вікно дає значні можливості для роботи з об'єктами. Наприклад. для друку даних, які знаходяться в будь-якій таблиці, потрібно вибрати закладку Tables (Таблицы), а тоді викликати контекстне меню на назві відповідної таблиці і вибрати команду Print (Печать).

Якщо користувач часто використовує один із об'єктів БД (наприклад таблицю БД), то, для спрощення доступу до нього потрібно викликати його контекстне меню і вибрати команду Create Shortcut (Создать ярлык). Відкривається вікно, де вказано шлях до файлу БД. В даному вікні потрібно натиснути кнопку ОК. В результаті цих операцій на робочому столі Windows з'явиться ярлик об'єкту.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 147; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!