Відмінність бази даних Access від бази даних Excel.



Бази даних у Access 97.

Профілактичні та інформаційні програми пакету Norton Utilites.

 

-1-.База даних (надалі БД) це впорядкований набір даних, над якими можна проводити операції їх обробки. Інформація в БД, як правило, зберігається в рядках і колонках, так само, як і в електронній таблиці. Тому логічно, що електронні таблиці можна використовувати для роботи з БД. При цьому рядки в БД називаються записами (Record), а колонки - полями (Field).

Більш детально про призначення та типи БД розглянуто в першому розділі одинадцятої частини. Тому автори даного посібника радять, перед тим, як розглядати цей розділ, ознайомитись з матеріалом вказаного розділу.

Для створення БД на робочому аркуші Excel потрібно виконати наступну послідовність дій:

• ввести назви полів в порожній рядок робочого аркуша електронної таблиці;

• вибрати ширину полів таким чином, щоб в них поміщалась вся інформація, що вводиться в комірки;

• в наступних рядках ввести всі потрібні записи, відповідно до вказаних назв полів;

• відділити БД разом із назвами полів від іншої інформації на робочому аркуші порожніми рядками та колонками;

• в разі потреби більш точно налаштувати ширину полів, щоб в комірках було видно повністю їх вміст.

В жодному разі не можна залишати порожніх рядків між записами в БД та колонок між полями, оскільки програма буде вважати це закінченням БД, тобто користувач не зможе працювати з цими даними, як з єдиною базою.

Для того, щоб числа що вводяться в комірки БД, форматувались як текст (наприклад поштовий індекс, номер телефону), потрібно перед їх введенням поставити символ апострофу.

Після введення записів в БД користувач отримаєте набір даних, впорядкований по рядках і колонках, причому, його формат буде таким самим, як формат даних, представлених на малюнку 10.29. Працювати з БД буде набагато легше, якщо її розмістити на окремому робочому аркуші. Для того, щоб зберегти декілька баз даних на одному робочому аркуші, користувачу доведеться вказувати діапазони комірок для кожної БД, що, звичайно, значно ускладнить роботу з БД. Крім цього, якщо не розміщувати інші записи на аркуші, на якому знаходиться БД, то можна уникнути організаційних проблем, оскільки нові записи додаються в кінець таблиці. Якщо ж в таблицю будуть введені інші дані, що знаходяться нижче, то це може призвести до їх знищення.

Під базою даних в Access ми розуміємо сукупність чотирьох основних типів об'єктів: таблиць, запитів, форм та звітів. В простих базах даних використовується одна таблиця, а в більш складних їх може бути декілька. Між таблицями, як правило, встановлюють певні реляційні зв'язки. Access зберігає базу даних в файлах з розширенням *.mdb, куди одночасно входять всі чотири типи об'єктів: таблиці, запити, форми і звіти. Перед тим. як створювати таблицю, потрібно створити саму БД, в якій будуть зберігатись таблиці й інші об'єкти Access.

При завантаженні Access з'являється діалогове вікно (мал. 11.4), в якому можна вибрати:

• Blank Database (Новая база данных) створити нову базу даних;

• Database Wizard (Запуск мастера) - завантажити майстер створення нової БД;

• Open as Existing Database (Открыть базу данных) відкрити файл раніше створеної БД. При цьому у списку, в нижній частині вікна, можна вибрати один із файлів БД, з якими користувач працював останнім часом. Якщо потрібного файлу в списку немає, то необхідно вибрати More Files... (Другие файлы...). При цьому відкривається стандартне для Windows-програм вікно Open (Открыть), де потрібно вибрати відповідний файл.

Якщо в початковому вікні завантаження Access натиснути командну кнопку Cancel (Отмена), то відкриється головне вікно Access, де можна відкрити файл БД або створити нову БД задопомогою головного меню програми.

Для створення БД, потрібно в пункті меню File (Файл) вибрати команду New Database (Создать базу данных) або натиснути піктограму Q|. Можна також скористатись комбінацією клавіш Ctrl+N. В будь-якому випадку відкриється вікно New (Создать) з двох закладок, де слід вибрати шаблон БД.

Якщо потрібно відкрити файл БД, то в пункті меню File (Файл) необхідно вибрати команду Open Database (Открыть базу даних) або натиснути піктограму |г^|. Можна також скористатись комбінацією клавіш Ctrl+0. В будь-якому випадку відкриється стандартне для Windows-програм вікно Open (Открыть), де потрібно вибрати файл БД.

Після того. як база даних буде відкрита, або сгворена нова БД, з'явиться вікно бази даних (мал.11.5). Воно складається з шести закладок, в якому представлені об'єкти з яких складається БД (в новій БД списки будуть порожні). За замовчуванням активною стає закладка Tables (Таблицы), в якій представлені всі таблиці бази даних. Крім цього у вікні є закладки Queries (Запросы) - запити до БД. Forms (Формы) - форми (спеціальні бланки, на кожному з яких відображається по одному запису). Reports (Отчеты) - звіти, Macros (Макросы) - макроси та Modules (Модули) - модулі.

При роботі з Access вікно бази даних може перекриватись іншими вікнами програми. Для швидкого переходу до вікна бази даних потрібно натиснути клавішу F11 або комбінацію клавіш Alt+F1. Можна також скористатись піктограмою ®.

Для того, щоб відкрити об'єкт будь-якої закладки, потрібно відмітити його у вікні і натиснути командну кнопку Open (Открыть) або двічі на сам об'єкт. Якщо потрібно створити новий об'єкт, то необхідно натиснути на кнопку New (Создать). Кнопка Design (Конструктор) використовується для зміни структури існуючого об'єкту.

Вікно бази даних можна використовувати не лише для того, щоб побачити які об'єкти входять в БД або щоб перейти до одного з них, але це вікно дає значні можливості для роботи з об'єктами. Наприклад. для друку даних, які знаходяться в будь-якій таблиці, потрібно вибрати закладку Tables (Таблицы), а тоді викликати контекстне меню на назві відповідної таблиці і вибрати команду Print (Печать).

Якщо користувач часто використовує один із об'єктів БД (наприклад таблицю БД), то, для спрощення доступу до нього потрібно викликати його контекстне меню і вибрати команду Create Shortcut (Создать ярлык). Відкривається вікно, де вказано шлях до файлу БД. В даному вікні потрібно натиснути кнопку ОК. В результаті цих операцій на робочому столі Windows з'явиться ярлик об'єкту.

 

-2-.

Профілактичні та інформаційні програми пакету Norton Utilities

4.1. Контроль за роботою комп'ютерної системи програмою Norton System Doctor

Norton System Doctor - це резидентна програма, яка здійснює постійний контроль за роботою комп'ютерної системи і при виникненні певних критичних ситуацій повідомляє користувачеві про них і пропонує методи та програмні засоби для їх усунення. Дана програма працює в окремому вікні, яке організоване у вигляді "монітору" з сукупністю відповідних індикаторів та діаграм.

Зверніть увагу, що програма Norton System Doctor під час своєї роботи використовує значну частину ресурсів ПК (наприклад, ця програма займає більше 4М оперативної пам'яті). Тому, для малопотужних систем, автори не рекомендують використовувати Norton System Doctor, оскільки це може призвести до значного сповільнення роботи ПК.

4.2. Програми Rescue Disk та Image

Будь-які носії інформації, в тому числі і магнітні диски, мають свою системну ділянку. Завдяки цій ділянці можна розпізнати тип диску, тип та структуру інформації на ньому, координати логічних дисків на жорстокому диску, конкретні координати місця знаходження відповідних файлів на ньому та ін. До системної ділянки диску відносяться Master Boot Record. Boot Record, таблиці файлової системи (наприклад FAT або VFAT), кореневий каталог Rood Directory (див. том 1, частина 2. розділ 2.4).

Під час роботи на ПК інколи виникають різні аварійні ситуації, внаслідок чого пошкоджується системна ділянка жорсткого диску, окремого логічного диску чи системні файли ОС і робота ПК стає неможливою або втрачається доступ до окремого логічного диску. Системна ділянка диску також часто є об'єктом деструктивної дії комп'ютерних вірусів. Якщо непрофесійний користувач створить нову системну ділянку, то тим самим він втратить всю інформацію, яка зберігалась на цьому диску. Тому важливо застрахувати комп'ютер від таких непередбачуваних ситуацій.

Для вирішення цієї проблеми в пакет Norton Utilities входить програма Rescue, яка дозволяє створити так званий диск спасіння. Він обов'язково містить копії:

• Boot Record;

• Partition Table;

• CMOS;

• системних файлів (io.sys, msdos.sys, command.com);

• бази реєстрів Windows;

• основних шістнадцятирозрядних драйверів;

• конфігураційних файлів Windows;

• DOS-версій основних утиліт з пакету NU (rescue, diskedit. ndd, unerase, unformat);

• основні зовнішні команди DOS (format, fdisk, sys, attrib). Диск спасіння можна створити на:

• іншому жорсткому диску в спеціальній, однойменній папці;

• мінімум трьох гнучких дисках;

• Zip-диску.

Програма image

В пакет Norton Utilities входить ще одна програма, яка дозволяє створити резервну копію системної ділянки диску - це програма Image. Але програма Rescue Disk крім системної ділянки диску створює резервні копії ще багатьох інших системних файлів та драйверів для ОС Windows 98, тоді як Image копіює лише системну ділянку.

Програма Image копіює системну ділянку диску в спеціальний файл image.dat (так званий "образ диску"), який розміщується на тому самому диску (на відміну від Rescue Disk). Цей файл використовується програмами UnErase Wizard та Unformat (працюють у виключному режимі DOS) при відновленні знищених файлів і каталогів, та логічного диску, який був випадково відформатований або сильно пошкоджений. Процес відновлення відбувається таким чином. Якщо диск відформатовано методом швидкого або безпечного форматування (див.: томі, частина 2, розділ 4.2), то знищується лише системна ділянка, а на решту частині диску дані залишаються. Програма Unformat, при завантаженні, звертається до останнього кластера диску, де знаходиться файл image.idx, створений програмою Image. В цьому файлі вказано фізичну адресу на диску файлу image.dat, з якого відбувається зчитування копії системної ділянки диску і її запис в початкові кластери диску. В результаті відновлюється стан диску, що був до форматування.

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 34


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 185; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!