Проектування графіка виконання будівельно-монтажних робіт.



 

Загальні положення.

 

Графік виробництва будівельно-монтажних робот є основним документом, що входить до складу будь-якого календарного плану і відбиває прийняті рішення щодо організації будівництва в часі.

Під графіком, (у тому числі сітьовим чи лінійним або, як його ще називають, стрічкового), розуміють імітаційну модель, що відбиває ув'язку всіх будівельних і монтажних процесів у просторі та часі з урахуванням реальних потреб у матеріально-технічних, трудових і фінансових ресурсах.

В загальному випадку, графік складається з двох документів:

14. топології (схеми), де віддзеркалюються прийняті рішення щодо взаємоув'язки і взаємозалежності робіт. У практиці й літературі така топологія, при використанні сітьових моделей і називають сітьовим графіком, а при використанні лінійних – це права частина графіка;

15. таблиці (матриці), в якій виконується розрахунок параметрів робіт, включених до складу топології графіка, її називають або матрицею характеристик робіт, або таблицею вихідних даних, або карткою-визначником робіт. При використанні лінійних графіків, така таблиця є складовою частиною (лівою) графіка, а при використанні сітьових – це окремий документ.

У реальному проектуванні, як правило, розробляють кілька варіантів графіка. Критеріями, на основіяких вибирають найраціональніший, звичайно є: плановані терміни зведення об'єкта; рівномірність завантаження виконавців як по даному об'єкту, так і загалом по організації; можливість отримання максимального прибутку. Окрім перелічених, виходячи з місцевих умов, можуть використовуватися також інші критерії. При розробці проекту (роботи) передбачається розробка одного варіанта графіка.

 

Проектування топології сітьового графіка

 

Топологія сітьового графіка відбиває заплановану послідовність і взаємну ув'язку виконання будівельно-монтажних робіт (процесів) на об'єкті, що вводиться. Незалежно від виду використовуваної моделі (сітьова чи лінійна) послідовність робіт визначається такими умовами:

16. конструктивними особливостями будівлі. Наприклад, при зведенні будівель є несучими стінами спочатку зводять стіні, а потім здійснюють монтаж перекриттів. Якщо будівля каркасна, то спочатку монтують каркас, а потім навішують стінове огородження;

17. прийнятою технологією виконання робіт - монтаж покриття одноповерхової промислової будівлі планується здійснювати поелементно чи укрупненими блоками;

18. характером застосовуваних будівельних матеріалів і виробів. Наприклад, при використанні для влаштування ненесучих перегородок із штучних елементів (цегли) їх можна встановлювати як до, так і після влаштування перекриттів. Якщо використовуються прокатні перегородки, їх потрібно змонтовувати до влаштування перекриття;

19. організаційними факторами. Наприклад, роботу можна виконувати лише після того, як звільниться бригада, що здійснює інші роботи;

20. вимогами техніки безпеки - забезпечення стійкості зведених частин будівлі чи безпечності виконання робіт. Наприклад, якщо здійснюється монтаж конструкцій багатоповерхової будівлі, у зоні монтажу забороняється виконувати будь-які роботи;

21. якістю виконаних робіт. Наприклад, рулонну покрівлю потрібно влаштовувати лише після влаштування зливостоків;

22. кліматичними умовами - земляні роботи доцільно виконувати при плюсовій температурі;

23. максимальним використанням принципу суміщення - одночасно виконувати кілька будівельно-монтажних процесів на різних дільницях об'єкта. Наприклад, на одній дільниці одноповерхової промислової будівлі монтуються колони, на іншій – покриття.

24. якщо роботи жорстко не пов'язані одна з одною, їх ув'язують виходячи з вимоги забезпечення рівномірного завантаження наявних ресурсів.

При проектуванні моделі (графіка) доцільно спочатку виконувати ув'язку за основними роботами, які визначають загальну тривалість спорудження об’єкта. Потім здійснюють взаємоув'язку тих будівельних процесів, які мають виконуватися одночасно з ведучим. Наприклад, для одноповерхових промислових будівель потрібно ув'язати з ведучою роботою - монтажем несучих конструкцій будівлі (колон, ферм, плит покриття) розвантаження і розкладання монтованих елементів у зоні монтажу, замонолічуванням стиків і т.д. Решту будівельно-монтажних процесів потрібно ув'язувати з ведучим і між собою, виходячи з можливості виконання їх в такі самі терміни, із забезпечення неперервності робіт окремих будівельних машин, механізмів і бригад робітників, рівномірності використання в цілому по об’єкту матеріальних та інших видів ресурсів.

У процесі розробки топології сітьового графіка й складання одночасно з нею таблиці вихідних даних спочатку встановлюють перелік робіт (номенклатуру), включених у графік. Найважливішими вимогами, що висуваються до номенклатури робіт, є: можливість закріплення за роботою одного відповідального виконавця; у результаті виконання робіт можна отримати будівельну продукцію, що відповідає певному ієрархічному рівню готовності будівельної продукції; по кожній роботі на основі наявної нормативно-довідкової бази можна визначити всі необхідні техніко-економічні показники (трудомісткість, машиномісткість, потребу в матеріально-технічних ресурсах тощо), забезпечення відносно тривалого завантаження виконавця. Остання вимога нерідко заходить у суперечність з першою. У практичній діяльності з метою зменшення обсягу графіка за роботами, обсяг яких відносно невеликий порівняно з іншими, незважаючи на те, що їх виконують різні виконавці, їх об'єднують в одну роботу, що відображується на сітьовому графіку. Нині рішення про те, які з обсягів робіт є "відносно невеликими", приймаються виходячи з місцевих умов: специфіки об’єкта, спеціалізації виконавців, що склалася, тощо.

На номенклатуру робіт впливають також прийняті методи (способи) виконання будівельно-монтажних робіт. Наприклад, якщо передбачається здійснювати монтаж з попереднім розкладанням конструкцій, виділяють такі види робіт: попереднє розкладання, монтаж конструкцій. Якщо планується здійснювати монтаж "з коліс", розглядають (виокремлюють) лише одну роботу - монтаж конструкцій.

Крім перерахованих вище, на номенклатуру робот можуть впливати і місцеві умови.

Рекомендовані нормативи, за яким доцільно визначати трудо- й машиномісткість робіт, наведено в табл. 1.4. Номенклатура робот графіка, при виконанні проекту (роботи), приймається згідно виданого завдання.

Приклад 3. Як приклад розглянемо процес побудови фрагмента топології сітьового графіка на комплекс БМР з монтажу збірних залізобетонних конструкцій одноповерхової промислової будівлі. Монтаж планується здійснювати самохідними стріловими кранами з попереднім розкладанням усіх монтованих елементів, за винятком ферм, монтаж яких планується здійснювати "з коліс". Окрім того, з метою скорочення термінів виконання робіт передбачається розбити весь обсяг робіт на дві ділянки. При виконанні цього комплексу робіт звичайно виділяють такі їх види: розвантаження й розкладання колон; монтаж колон; замонолічування стиків колон з фундаментами; розвантаження й розкладання підкранових балок; монтаж підкранових балок; розвантаження і розкладання плит покриття; монтаж елементів покриття; замонолічування швів плит покриття; розвантаження й розкладання стінових панелей; монтаж стінових панелей.

 

 

Рис. 1.22. Топологія сітьового графіка монтажу каркаса будівлі

 

 

У будівельних організаціях бригади звичайно комплектуються із спеціалізованих ланок. Наприклад, бригада, яка здійснює монтаж колон, складається з ланки монтажників і ланки бетонників. Перша ланка встановлює колони у фундаменти і тимчасово їх закріплює, друга - замонолічує стики фундаментів з колонами. Крім того, в процесі монтажу можуть установлюватися колони різної ваги, трудозатрати за якими визначаються за різними таблицями нормативних джерел (СНиП і ЕНиР тощо). При проектуванні топології графіка весь комплекс робіт. який виконує одночасно один виконавець (бригада), у графіку розглядається як одна робота, а спеціалізація співвиконавців і складових роботи враховується при розробці матриці характеристик робіт.

Для кожного виду робіт встановлюють умови їх початку й закінчення, що випливають з технології будівельного виробництва, тобто склад попередніх робіт, які мали бути виконані до початку даної роботи, й роботи, що можуть бути розпочаті після її закінчення. Так, монтажу елементів покриття мають передувати монтаж колон підкранових балок і попереднє розкладання плит покриття. Після монтажу елементів покриття можна розпочинати монтаж стінових панелей. Одночасно з монтажем покриття можна виконувати попереднє розкладання стінових панелей.

Для кожного виду робіт встановлюють умови їх початку й закінчення, що випливають з технології будівельного виробництва, тобто склад попередніх робіт, які мали бути виконані до початку даної роботи, й роботи, що можуть бути розпочаті після її закінчення. Так, монтажу елементів покриття мають передувати монтаж колон підкранових балок і попереднє розкладання плит покриття. Після монтажу елементів покриття можна розпочинати монтаж стінових панелей. Одночасно з монтажем покриття можна виконувати попереднє розкладання стінових панелей.

Згідно з правилами побудови сітьових графіків проектується топологія сітьового графіка. На рис. 1.22 показано топологію сітьового графіка на розглянутий у прикладі комплекс робіт. Після розрахунку графіка по кожній роботі його вказують основні параметри, що характеризують кожну з них, а саме: тривалість роботи; ранні й пізні терміни її здійснення; резерви часу по робіт; чисельність робітників; прийняту змінність виконання робіт.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 346; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!