Отруйні речовини, з якими м'ясо допускається для використання на харчові цілі



Препарати фтору, солі цинку і міді, хлорид натрію, алкалоїди, кислоти і луги, газоподібні речовини (амоній, хлор, чадний газ, сірчистий ангідрид), карбамід, сапоніни, речовини фото динамічної дії, що містяться в гречці, просі, люцерні, ціаногенні рослини, токсичні гриби, отруйні речовини куколю, молочаю, веху і рослин сімейства Лютикових. У всіх випадках внутрішні органи , у тому числі і шлунково-кишковий тракт, вим'я і мозок, утилізуються. М'ясо тварин вимушено забитих, після обробки детрилом Б та О ціанозом та браміном (птицю), дозволяється використовувати не раніше ніж через 6 діб після введення препарату.

Вивчення методів визначення вмісту радіонуклідів

Державні гігієнічні нормативи. Допустимі рівні радіонуклідів Сз137 і Sг90.

Завдання для самостійного виконання:

Вивчити самостійно пункт 3 плану заняття.

Контрольні питання:

1. Які найбільш поширені токсичні речовини важких металів?

2. Які існують методи визначення вмісту важких металів?

3. Що таке пестициди?

4. Ким здійснюється контроль за рівнями вмісту пестицидів у харчових продуктах?

5. Що таке державні гігієнічні нормативи і допустимі рівні радіонуклідів Сs 137

та Sr 90?

6. Які нормативні документи оформляються при вилученні і знищенні харчових продуктів уражених токсичними речовинами?

Тема 3. Вивчення методів оцінки якості м'яса за ветеринарно-санітарними показниками

План заняття:

1. Вивчення методів ветеринарно-санітарної експертизи туш і органів.
    а). Ознаки місця зарізу.

 б). Ступінь знекровлення туші.

 в). Зміни в лімфатичних вузлах.

2. Лабораторні методи дослідження  м'яса хворих тварин.

3. Вивчення клейм для клеймування м'яса за результатами ветсанекспертизи.

4. Документальне оформлення  результатів  ветсанекспертизи.

Мета заняття:

Ознайомити студентів з методами ветсанекспертизи продуктів забою тварин.

Матеріали та обладнання:

1. Діюча нормативна документація (ветсанправила, інструкції), підручники, посібники, методичні розробки.

2. Зразки досліджуваного м'яса, лабораторні прилади, реактиви, лабораторний посуд.

Теоретичне обґрунтування:

Ветеринарно-санітарна експертиза складає комплекс спеціальних методів дослідження, при виконанні яких досягається виявлення уражених хворобами тваринних продуктів і недопущення використання їх на харчові та кормові цілі. Особливо велике значення ветеринарно-санітарної експертизи при забої тварин і санітарній оцінці м'яса та інших продуктів забою, а також молока, яєць, риби та іншої продукції тваринного походження.

Ветеринарно-санітарна експертиза здійснюється лікарями і фельдшерами ветеринарної медицини на всіх підприємствах м'ясної промисловості, на ринках, базах, складах тощо. На рибопереробних і молокопереробних заводах харчову експертизу проводить санітарний персонал і технологи під керівництвом ветеринарних спеціалістів.

Законодавчо ветеринарно-санітарна експертиза регламентована спеціальними  "Правилами ветеринарно-санітарного огляду забійних тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса і м'ясопродуктів", які передбачають ветеринарний огляд тварин перед забоєм, ветеринарно-санітарну експертизу туш і внутрішніх органів, а також умови використання та переробки продуктів забою у випадку ураження їх хворобами, що становлять загрозу для людей та тварин.

При проведенні ветсанекспертизи м'яса від вимушеного забою хворої тварини необхідно врахувати стан місця зарізу, ступінь знекровлення, наявність гіпостазів, зміни в лімфатичних вузлах.

Із лабораторних методів дослідження проводять бактеріоскопію мазків-відбитків; визначення біохімічних показників у м'ясі; визначення рН; бензидинова проба (на пероксидазу); формольну реакцію та бактеріологічні дослідження.

Порядок виконання

Вивчення методів ветеринарно-санітарної експертизи туш і органів

а). Дослідження стану місця зарізу.

При забої здорових тварин місце зарізу нерівне і значно більше просичене кров'ю, ніж м'ясо в інших місцях туші.

При оцінці рівня знекровлення визначають колір м'язової і жирової тканини, наявність крові у крупних і мілких кровоносних судинах і досліджують свіжі зрізи м'язів, укладаючи полоски фільтрувального паперу (довжиною і шириною 10 і 11,5см) і залишають так на декілька хвилин. Просочений м'ясним соком і кров'ю папір - вказує на погане знекровлення.

На трупах чи у тварин зарізаних у стані агонії місце зарізу має рівні краї (як мило) не просичене кров'ю.

б). Ступінь знекровлення туші

При доброму знекровленні м'ясо малинове або червоно-малинове, жир білий або жовтий, в судинах і на розрізі крові немає, мілкі судини над плеврою і черевиною не просвічуються.

При. слабкому знекровлені мілкі, а іноді крупні кровоносні судини заповнені кров'ю, що .особливо добре помітно на плеврі, брижі та інших частинах: м'ясо темно-червоне, на розрізі при натискуванні виступають краплі крові.

Недостатньо знекровлене м'ясо вказує на порушення технології забою або забій хворої тварини. Таке м'ясо низької якості або непридатне до споживання.

Наявність гіпостазів. Гіпостази крові утворюються в підшкірній клітковині на серозних оболонках і внутрішніх органах. У трупах і в тушах тварин, убитих в агонії або тяжко хворих, вони знаходяться на тому боці, на якому лежала тварина при знекровленні.

в). Зміни в лімфатичних вузлах

Втрупах від забою здорових тварин поверхність розрізу лімфатичних вузлів світло-сіра або слабко-жовта. У тварин, забитих в стані агонії або тяжко хворих, лімфатичні вузли на розрізі мають бузково-рожеве забарвлення. В залежності від захворювання зміни в лімфатичних вузлах носять самий різноманітний характер (атрофія, гіпертрофія, різні форми запальних процесів).

    2. Лабораторні методи - дослідження м'яса  хворих  тварин

Бактеріоскопія мазків - відбитків

Готують мазки-відбитки із поверхневих і глибинних шарів м'яса, підсушують, фіксують на полум'ї, фарбують по Грамму. Фарбування по Грамму: розчин генціанвіолету на 1-2 хв., не змиваючи водою розчин Люголя, 96% спирт на ЗО с, промивають водою фарбують розчином фуксину, змивають, висушують і мікроскопують.

М'ясо, отримане від забою здорових тварин , вільне від мікроорганізмів,

Біохімічні методи:

Основані на визначенні показників у різного за хімічним складом м'яса здорових і хворих тварин.

·     Визначення рН. Приготування витяжки: у колбу беруть 25г м'ясного фаршу, доливають 100мл дистильованої води, протягом 5-10 хв. періодично струшують і фільтрують (1:4 співвідношення). Визначення рН за допомогою потенціометра проводять під керівництвом викладача. Показник рН м'яса отриманого від здорових тварин рівний 5,6-6,2; від хворих (хронічно) - 6,3-6,5; при важких патологічних процесах - 6,6 і вище.

· Бензидинова проба (на пероксидазу). В пробірку наливають 2 мл витяжки із співвідношенням 1:4, добавляють 5 крапель 0,2% спиртового розчину бензидіну і 2-4 краплі 1% розчину перекису водню. Витяжка із свіжого м'яса здорових тварин, набуває зелено-синього кольору, який переходить у бурий через декілька хвилин. У витяжці із м'яса хворих, перевтомлених, трупів тварин - колір не змінюється; 

· Формольна реакція. Приготування витяжки: у фарфорову ступку беруть10г м'ясного фаршу, приливають 10мл фізіологічного розчину і 10 крапель децинормального розчину їдкого натрію. Суміш розтирають товкачиком, переносять у хімічну колбу, кип'ятять і після охолодження добавляють для нейтралізації 5 крапель 5% розчину щавлевої кислоти, а потім фільтрують.

В пробірку беруть 2мл витяжки і добавляють 1 мл нейтрального формаліну. Облік реакції: з м'яса здорових тварин утворюються пластівці; з м'яса трупу тяжкохворої тварини, або вбитої в агонії - утворюється щільний згусток.

· Визначення рівня знекровлення м'яса по Родеру. Для реакції використовують реактив, який складається із 10мл синьки Леффлера, 40 мл дистильованої води і 0,05мл насиченого розчину спиртового фуксину, розведеного в 10 раз водою. В пробірку поміщають 3г ретельно подрібненого м'яса і приливають декілька раз реактив, потім залишають у спокої на 5хв. і зчитують реакцію. При доброму або задовільному знекровленні колір реактиву залишається синій, при поганому - суміш набуває коричнево-зеленуватого кольору, при дуже поганому – коричнево - бурого.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 412; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!