Питання третє. Методи оцінки ефективності інвестиційних проектів.



Загальним критерієм ефективності інвестиційного проекту є рівень одержуваного прибутку на вкладений капітал. Під прибутковістю (доходністю) розуміють не просто приріст капіталу, а такий темп його приросту, який повністю компенсує зміну купівельної спроможності грошей (інфляцію) протягом усього періоду експлуатації об'єкта інвестування; забезпечує мінімальний рівень прибутковості і покриває ризик інвестора, пов'язаний із здійсненням проекту; враховує ставку позичкового проценту.

Існують дві системи оцінки ефективності інвестицій: статистичні (прості), динамічні (методи дисконтування).

І. Прості методи, які не враховують притаманну коштам здатність змінювати свій розмір в залежності від часу його оцінки. Аналіз економічної ефективності інвестицій за простим методом базується на обчисленні двох показників:

· середня ставка доходу (ССД) – середньорічна рентабельність інвестицій, визначається за формулою:

ССД=NP/t ∕ ІВ/2,                   (8.1)

де NP/t –середньорічний чистий прибуток;

ІВобсяг інвестицій, грн.;

· термін окупності (Ток) – період часу, впродовж якого до інвестора має повернутися вкладений капітал у формі чистого прибутку та амортизаційних відрахувань:

Ток= ІВ/ЧД,                                   (8.2)

де ЧД – середньорічний розмір чистого доходу.

ІІ. Методи дисконтування – методи зі зведення майбутньої вартості коштів до їх вартості у поточному періоді. Динамічні методибазуються на цілому ряді принципів:

1. Оцінка відшкодування інвестиційного капіталу розглядається за рахунок чистого грошового потоку (надходжень), сум чистого доходу (прибутку), економії собівартості, одержуваних у процесі експлуатації об’єкта, а також суми амортизаційних відрахувань.

2. Обов’язкове дисконтування (приведення до теперішньої вартості) як інвестиційного капіталу, так і сум грошового потоку.

3. Вибір дисконтної ставки з урахуванням: депозитної ставки, ставки позичкового проценту, темпу інфляції, ризику, ліквідності.

4. Варіація ставки відсотка залежно від мети оцінки.

За ставку відсотка для дисконтування можна прийняти: середню депозитну або кредитну ставку; ставку позичкового проценту; індивідуальну норму рентабельності капіталовкладень; альтернативну норму прибутковості за іншими видами інвестицій або за поточною експлуатаційною діяльністю та ін.

Коефіцієнт дисконтування (kdt ) при постійній нормі дисконту (Еk ):

.                               (8.3)

При змінній в часі нормі дисконту Kdt визначають з урахуванням значення Ек окремо за кожним роком інвестиційного циклу.

Метод дисконтування враховує наступні показники:

· чиста теперішня вартість (дисконтований грошовий потік ДГП) за весь період експлуатації інвестиційного проекту:  

          ДГП = ГПt * Кдt,                                     (8.4)

де ГПt – грошовий потік t-го року;

· індекс доходності (ІД) – показує відносну доходність (прибутковість) проекту — дисконтовану вартість чистого грошового потоку (грошових надходжень, притоків) від проекту на одиницю інвестицій (вкладань, відтоків):

                ІД = ,                                   (8.5)

де ІВ – обсяг інвестицій, грн.;

· чистий приведений дохід (внутрішня норма прибутку ЧПД)

ЧПД= ∑ ДГП - ∑ІВ,                                           (8.6)         

· термін окупності (8.2).

Динамічні методи оцінки ефективності інвестицій більш об’єктивні, інформативні, незалежні від абсолютного розміру інвестицій, пристосовані для порівняння проектів з різним рівнем ризику. Але складність розрахунків, суб’єктивність вибору нормативної доходності, велика залежність від точності оцінки майбутніх грошових потоків знижують їх переваги.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 217; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!