Досвід функціонування національних екосистем інновацій країн світу. Особливості екосистеми інновацій в Україні.



Інноваційна екосистема (ІЕ) - це самоорганізуюча, саморегулююча і саморозвиваюча, відкрита система, що характеризується вхідними потоками ідей, капіталу, людей, інформації, ресурсів.

Передумовами формування у США успішної НІС стали: створення сприятливого інвестиційного середовища, завдяки чому іноземний капітал, підтримавши на ранніх стадіях розвитку інноваційні підприємства, створив основу для розбудови потужної інноваційної системи економіки; розгортання інноваційного процесу на власній основі, тобто за підтримки державою національних підприємств, адже дуже важливо не тільки створити умови для припливу іноземних капіталів у країну, а й сприяти розвитку власних; ефективна система освіти та науки, що природно взаємопов’язана з корпоративним сектором економіки. Система освіти та корпоративний сектор США взаємопов’язані та утворюють цілісне інституційне утворення, що працює над однаковими проблемами.

До пріоритетних напрямів економічної політики ФРН належить сприяння інноваційному та технологічному розвитку країни, як через формування ефективної системи державної підтримки наукової та інноваційної діяльності, так і шляхом заохочення недержавних інвестицій.

Національна інноваційна модель Фінляндії, де вважається переміг хайтек, визнана однією з найбільш ефективних у світі. Фінляндія стала першою країною, яка визначила основним елементом політики в сфері науки й технології саме концепцію НІС. На практиці це означало збільшення кількості підприємств, в основі діяльності яких лежали інновації й ноу-хау, а також підтримка організацій, що займаються дослідницькою діяльністю. При визначенні основних напрямків інноваційної політики у Фінляндії акцент було зроблено на якісну післядипломну освіту, а також на заохочення наукової діяльності.

Основною рисою інноваційних систем малих високорозвинених європейських країн, до яких відноситься Швеція, є винятково високий рівень фундаментальної науки, фінансованої переважно державою. Швецька інноваційна система складається з трьох основних інноваційних систем: національної; галузевої; регіональної.

Дослідницька роль університетів в Японії значно менш важлива в порівнянні з роллю дослідницьких лабораторій найбільших японських корпорацій, що пояснюється тим фактом, що в цілому НІС Японії не занадто сильно орієнтована на фундаментальне знання. У центрі уваги перебувають технічні інновації й новітні технології. На даний момент Японія концентрується на прикладних інженерних розробках з ефективним комерційним виходом, поступово розвиваючи разом із цим новітні фізичні дослідження в галузі напівпровідникових матеріалів і нанотехнологій.

Що стосується України, то cьогодні інноваційна діяльність українських підприємств відзначається порівняно низькими показниками. Розвиток малих інноваційних компаній стикається із серйозними проблемами (недосконалість законодавчої бази і корупція; нерозвиненість українського ринку інновацій; низька щодо здійснення інноваційної діяльності мотивація підприємців; практично відсутність підтримки з боку держави процесів розробки і впровадження; відсутність відповідних традицій і середовища, в якому створення стартап-компаній було б природним і бажаним для всіх стейкхолдерів інноваційного ринку). Бізнес-освіта в Україні нещодавно почала розвиватися і забезпечення її ефективності зумовлює обʼєктивну необхідність до інтерактивних методів навчання, відкриття бізнес-шкіл, тренерів-практиків високотехнологічного бізнесу для підтримки творчого інтелектуального потенціалу. Ще однією проблемою є відтік мізків. Дуже гострою проблемою в Україні є забезпечення взаємодії науки, держави та підприємницького сектору, адже, велика кількість цікавих розробок, що створюються вітчизняними винахідниками, не знаходять інвесторів для їх реалізації, наукові дослідження фінансуються дуже слабо.

Для подолання цих проблем на базі університетів необхідно інтенсифікувати створення інноваційного середовища екосистеми. Важливим і необхідним його елементом є сучасні стартап-школи, головною метою діяльності яких є навчання студентів, аспірантів, випускників технічних вишів і винахідників, забезпечення набуття ними практичного досвіду, ознайомлення їх з відповідними ефективними практиками та організація запуску високотехнологічних стартапів. На всіх етапах навчання забезпечується співпраця з бізнес-інкубаторами і Науковими парками та ефективна взаємодія з іноземними та вітчизняними фахівцями з практичним досвідом створення і розвитку високотехнологічних стартап-компаній.

Для того, щоб забезпечити розвиток України за інноваційною моделлю необхідно провести заходи щодо вдосконалення системи фінансування інноваційної діяльності, а саме:

̶ запровадити фінансування досліджень на основі справедливого конкурсу;

̶ використовувати прогресивні форми фінансування інноваційних підприємств (державні цільові програми, інноваційні фонди, венчурне підприємництво, бізнес-інкубатори та ін.);

̶ відновити пільгове оподаткування для інноваційного бізнесу.

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!