Політика ринкової орієнтації.



Передбачає провідну роль ринкового механізму в розподілі ресурсів та визначенні напрямів розвитку науки і техніки, а також обмеження ролі держави в стимулюванні фундаментальних досліджень. Дослідженням, від яких залежить місце держави у світовому співтоваристві та її національна безпека, приділяється недостатня увага.

Спрямована на створення сприятливого економічного клімату та розвитку інформаційного середовища для здійснення нововведень у фірмах, скорочення прямої участі держави в НДДКР та дослідженнях ринків, а також прямих форм регулювання, які перешкоджають стимулюванню ринкової ініціативи та ефективній перебудові ринку.

Ця політика була пріоритетною в 70-ті роки XX ст. у США, Німеччині, Японії; на початку 80-х років поворот до неї намітився у більшості розвинутих країн, а в середині 90-х років, з початком ринкових перетворень, — і в Україні. Обмеженість політики ринкової орієнтації полягає в її націленості на короткострокові й недорогі інноваційні проекти, що реалізуються окремими фірмами.

Політика ринкової орієнтації передбачає провідну роль ринкового механізму в розподілі ресурсів та у виборі напрямків розвитку науки і техніки. При цьому роль держави у стимулюванні фундаментальних досліджень та створенні інформаційного та економічного середовища для нововведень обмежується. Держава скорочує пряму участь в науково-дослідних та дослідницько-конструкторських розробках і дослідженнях ринку, зменшує кількість форм регулювання інноваційної діяльності. Це стимулює ринкову ініціативу і сприяє ефективній структурній перебудові та вдосконаленню ринку.

 

 


Інноваційні бізнес-моделі компанії та їх основні компоненти.

Бізнес-модель компанії - це сукупність елементів, що характеризують принципову логіку її функціонування на основі ефективного використання у бізнес-процесах компетенцій і стратегічних ресурсів із метою створення продукту (послуги) з високою цінністю, що відповідає пріоритетам споживачів і забезпечує зростання прибутку.

Таким чином, бізнес-модель є комплексною категорією, що описує спосіб побудови та функціонування бізнесу в контексті його позиції в ланцюжку створення вартості, у виборі покупців, пропозиції продукту та стратегії ціноутворення. Крім цього, бізнес-модель дозволяє реалізувати інноваційну концепцію створення споживчої цінності для покупців, додану вартість для самого підприємства, а також ринкову вартість для акціонерів (власників).

Для більшості наведених визначень характерним є розуміння бізнес- моделі як схеми функціонування бізнесу певної компанії, що дає відповідь на такі основні питання:

1) як компанія здійснює бізнес? Це трактується як архітектура та взаємодія різних суб’єктів (споживачі, постачальники, посередники, інвестори) та об’єктів (продукти, послуги, роботи, процеси) бізнес-моделі;

2) що компанія використовує для здійснення бізнесу? Під цим розуміється наявність у компанії специфічних “входів” – ресурсів, здібностей, компетенцій;

3) яку цінність забезпечує компанія споживачам? Орієнтація на створення високої доданої вартості (цінності) для споживачів є однією із найважливіших характеристик бізнес-моделі.

4) яким є механізм отримання прибутку компанією? Ця фінансова характеристика бізнес- моделі забезпечує завершеність її економічного змісту.

Змістовні компоненти бізнес- моделі підприємства:

· Ринковий сегмент

· Структура ланцюжка створення цінності

· Модель ціноутворення

· Організаційна структура

· Модель отримання доходів і прибутку

· Стратегії зростання

· Конкурентні стратегії

Пропозиція споживчої цінності

 


Інноваційний розвиток.

Інноваційний розвиток розглядається науковцями з позиції рівнів управління ним: від макрорівня до рівня окремого підприємства. В процесі формування сучасної теорії інновацій поняття «інноваційний розвиток» набуває нових відтінків, однак базові його особливості наступні:

- циклічний характер розвитку, що, в свою чергу, зумовило такі його характеристики, як безперервність, нерівномірність, динамізм та прогресивність;

- джерелами інноваційного розвитку є винаходи та відкриття, які формують його основу та забезпечують його прискорення завдяки їх подальшому впровадженню та комерціалізації;

- передумовою інноваційного розвитку виступає накопичення позикового капіталу та його інвестування в інноваційну продукцію (послуги);

- пожвавлення схильності до інноваційної активності спостерігається під час рецесії (спаду), у період якої створюються необхідні передумови для виходу з кризового стану на основі використання інструментів інноваційного розвитку;

- вплив інноваційного розвитку на основні умови господарського життя суспільства, масштабність якого визначається рівнем його здійснення;

- попри такі особливості інноваційного розвитку як його невизначеність через обмеженість інформації та недосконалість знання, існує можливість його прогнозування, з чого випливає така його особливість, як керованість;

- керованість інноваційного розвитку передбачає його залежність від людського фактору та вимагає налагодження взаємозв’язків суб’єктів усіх рівнів через розроблений механізм його управління для ефективного перебігу процесу.

Особливістю сучасного інноваційного розвитку є скорочення інноваційного лагу. Інноваційний лаг – період між появою новації та її впровадженням.

Характерною рисою сучасності є проривний розвиток інформаційних технологій. На сьогодні відомо багато інтернет-гігантів – Wikipedia, Facebook, Twitter, Mozilla, Netscape, які не займаються виробництвом, а їхні послуги для користувача – безоплатні. Ці великі гравці вже підривають бізнес традиційних компаній.


Суб’єкти авторського права.

Суб'єктами авторського права можуть бути фізичні та юридичні особи.

Серед фізичних осіб слід першочергово вирізнити авторів, тобто творців об'єктів авторського права. Автор твору є первинним суб'єктом авторського права. Суб'єктами авторського права є також фізичні особи (спадкоємці автора, особи, яким автор чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права). Вони не є творцями певного твору, а набувають авторських прав за договором чи законом.

Суб'єктами авторського права можуть бути також юридичні особи, які набули прав на твори відповідно до договору або закону.

Здебільшого автором твору науки, літератури, мистецтва є одна особа. Відповідно до ст. 11 Закону України "Про авторське право і суміжні права", автор є первинним суб'єктом, якому належить авторське право. За відсутності доказів іншого, автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства). Це положення застосовується також у разі опублікування твору під псевдонімом, який ідентифікує автора.

В окремих випадках у творчому процесі беруть участь кілька осіб. їх називають співавторами. Важливою умовою співавторства є те, що вклад співавторів у твір повинен мати творчий характер, Тобто не можна говорити про співавторство, якщо одна особа диктує роман, а інша записує його, домовляється з видавництвом, дістає папір для видання тощо.

Тобто, авторскими правами наділяється автор-розробник, винахідник, результатом роботи якого є об'єкти авторського права, які можна комерціалізувати - реалізувати на ринку (в т.ч. торгівля безпатентними винаходами);

 


Корисна модель.

Винахід (корисна модель) - результат інтелектуальної

діяльності людини в будь-якій сфері технології. Винахід — це можливість забезпечити прогрес у будь-якій сфері технологій для забезпечення інтересів суспільства. Відносини, що виникають у зв'язку з набуттям та здійсненням права власності на винаходи (корисні моделі) в Україні, регулюються Цивільним кодексом України та Законом України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі». Набуття права інтелектуальної власності на винахід (корисну модель) засвідчується патентом. Строк дії патенту на винахід становить 20 років від дати подання заявки. Патент на корисну модель — різновид патенту, що видається за результатами формальної експертизи заявки, діє 10 років від дати подання заявки. Правова охорона надається винаходу (корисній моделі), який (яка) не суперечить публічному порядку, принципам гуманності та моралі та відповідає умовам патентоздатності. Об'єктом винаходу (корисної моделі), правова охорона якому (якій) надається може бути:

— продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини);

— процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи процесу.

Патент видається на винахід, який відповідає критеріям патентоздатності: новизна, винахідницький рівень і промислова придатність. Патент видається на корисну модель, якщо вона нова і промислово придатна.
Патент на корисну модель дає його власнику такі права: 1. Право ВИКОРИСТОВУВАТИ корисну модель на свій розсуд

2. Право ДОЗВОЛЯТИ використання корисної моделі іншим особам

3. Право ЗАБОРОНЯТИ використання корисної моделі іншими особам

4. Право в судебном порядке ВИМАГАТИ відшкодування шкоди, а також інші компенсації у разі незаконного використання корисної моделі іншими особами

ВІДМІННІСТЬ корисної моделі від винаходу:

У корисної моделі немає винахідницького рівня. Це означає, що корисною моделлю може бути визнано будь-який новий об'єкт (новий пристрій, новий спосіб або нове застосування раніше відомого пристрою або способу). При цьому в цілому таке нове технічне рішення об'єкта може бути цілком очевидним для фахівця в цій галузі знань. При цьому найголовніше, щоб це нове рішення раніше не було ніде не описано і не застосовано практично.

На корисну модель видається деклараційний патент. Фактично, наявність виключних прав на винахід підтверджує держава шляхом проведення кваліфікаційної експертизи заявки на отримання патенту на винахід та прийняттям рішення про видачу такого патенту. А при подачі заявки на отримання патенту на корисну модель - сам заявник стверджує (декларує) її відповідність умовам патентоздатності.

При розгляді заявки на отримання патенту не проводиться кваліфікаційна експертиза.

Рішення про видачу патенту приймається на підставі результатів формальної експертизи. Для отримання патенту на корисну модель експертиза на відповідність вимогам новизни та промислової придатності не проводиться.

Термін дії патенту на корисну модель вдвічі менше терміну патенту на винахід і становить 10 років

Не визнаються корисною моделлю:

Відкриття, наукові теорії та математичні методи;

Методи інтелектуальної, господарської, організаційної та комерційної діяльності (планування, фінансування, кредитування, прогнозування і т.д.);

Правила виконання фізичних вправ, проведення ігор, конкурсів, аукціонів;

Проекти та схеми планування споруд, будівель, територій;

Умовні позначення (дорожні знаки, маршрути, коди, шрифти), розкладу, інструкції;

Комп'ютерні програми;

Форми подання інформації (у вигляді таблиці, діаграми, графіка і т.д.).

Якщо Ви створили корисну модель і розкрили інформацію про неї раніше, ніж за рік до подання заявки на отримання відповідного патенту, і якщо факт такого розкриття інформації буде встановлено експертизою, Вам можуть відмовити у видачі патенту, оскільки Ваша корисна модель вже не буде вважатися новою.

Патент може бути отриманий тільки на корисну модель, яка є новою і промислово придатною.

Новою є корисна модель, відомості про яку не стали загальнодоступними у світі до дати подання заявки на дану корисну модель. Якщо у процесі патентування експертизою буде знайдена інформація і за явленої корисної моделі, опублікована в будь-який країні світу до дати подання заявки на корисну модель, корисна модель не буде вважатися новим і у видачі деклараційного патенту буде відмовлено.

Промислово застосовної є корисна модель, якщо вона може бути використана у промисловості або іншій сфері діяльності. Промислова застосовність заявленої корисної моделі перевіряється експертами в першу чергу.

 

 


Контролінг інновацій.

Метою контролінгу інноваційної діяльності є забезпечення підтримки управлінськихрішень за допомогою застосування інструментів, які підвищу- ють їхню ефективність у сфері інновацій- ної діяльності суб’єкта господарювання. Контролінг інноваційної діяльності дає змогу вибудувати чітку структуру взаємозв’язків між системою інформаційного забезпечення та системами планування і контролю в інноваційній діяльності суб’єкта господарювання. Їхній зв’язок у сучасній системі управління підприємством є очевидним. Оскільки, наприклад, важко собі уявити процедуру планування без облікової інформації про поточний стан реалізації інноваційного проекту. Цей зв’язок передбачає виконання двох основних завдань контролінгу інноваційної діяльності: · узгодження побудови системи інформаційного забезпечення та систем планування і контролю інноваційної діяльності суб’єкта господарювання; · поточне налаштування обох систем. Для успішної реалізації завдань контролінгу інноваційної діяльності очевидним є виокремлення стратегічного та тактичного рівнів планування. Кожному з цих рівнів притаманні власні підходи до побудови та функціонування системи інформаційного забезпечення. Це пов’язано з характерними особливостями, притаманними інформації на різних рівнях управління. Стратегічна інформація переважно має якісний характер, а тактична інформація цілковито може бути представлена за допомогою кількісних даних. Отже, очевидним є поділ контролінгу інноваційної діяльності на два рівні: стратегічний та тактичний. Стратегічний здійснює координацію діяльності суб’єкта господарювання. Тактичний покликаний вносити регулюючі корективи у річні плани інноваційного розвитку підприємства. Завданням стратегічного контролінгу інноваційної діяльності є: розроблення концепції реалізації інноваційного розвитку підприємства, процедури впровадження та забезпечення дієвості системи контролінгу інноваційної діяльності; підтримка стратегічного управління інноваційною діяльністю на основі використання контролінгового інструментарію; визначення та розроблення заходів щодо ліквідації “вузьких місць” в інноваційній діяльності суб’єкта господарювання. Завданням тактичного контролінгу інноваційної діяльності є: ефективне використання інструментарію та методик тактичного контролінгу; забезпечення прибутковості інноваційної діяльності підприємства через реалізацію функцій контролінгу інноваційної діяльності; функціонування системи раннього попередження та негайного реагування; удосконалення бюджетної політики у сфері інноваційної діяльності суб’єкта господарювання.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!