Експериментальне впроваджеггя розробленої технології роботи согціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри 



Після опрацювання соціально-педагогічної літератури наим було виявлено, що незважаючи на те, що у нормативно-правовій базі зазначено важливість роботи з соціалізації дошкільників, але на практиці виявляється недостатність обізнаності педагогів різних рівнів у цьому напрямі.Виявивши це протиріччя перед нами постало завдання розробки та реалізації технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри.

 Експериментальне дослідженняз метою перевірки гіпотези було проведено на базі Харківського Комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)№363,Харківсьої міської ради ” Московського району, з дітьми дошкільного віку у групі №2. У експерименталльному досліджені приймали участь 14 дітей дошкільного віку.

Для забезпечення успішної соціалізації дошкільників з використаням гри,нами була розроблена технологія роботи соціального педагога яка складається з трьох етапів:підготовчого,основного та заключного (підсумкового),під час яких було передбачено співпрацю з дітьми дошкільного віку та педагогічним персонолом.

Проведення експерименту складалося з 3-х етапів:

1) констатувального;

2) експериментального;

3) контрольного

 

Отже прейдемо до описання константу вального етапу.

На константувлаьному етапі експерименту, нами було проведено діагностику   щодо рівня соціалізації(соціометрія “ Подаруй – Квітку ” ) Мета: визнаення міжособових відносин між дітьми дошкільного віку. Кожній дитині надавалося три різнокольорові квіточки(з кольорового паперу). Дошкільнята індивідуально визначали кому подарувати квіточку. Діти молодшого дошкляьного віку з цікавітю взаємодіяли один - з одним.

На основі соціометрії нами була побудована соціограма. Відповідно з данними матриці, можно віднести до наступних груп:

¾ І .“Зірки” – 5 та більше виборів

¾ II.“Прийняті” – 2 та 4 вибори

¾ ІІІ. “Неприйняті”– 1 вибір

¾ ІV.“Ізольовані” – 0 виборів

На основі переліку груп, нами було виявленно у группі “Зірку” Максима, хлопець завжи лідер, активний, допитливий, рухливий та дружелюбний,у группі спілкується з усіма однолітками. Також було виявленно “Прийнятого” Рената,хлопчик мало спілкується з однолітками у групі,дуже змкнутий у собі. 

 

 

 

Соціометрія

        1.Амалія 2.Ілля 3.Кирило 4.Максим 5.Дарина 6.Гліб 7.Сашко 8.Аліса 9.Максим 10.Марія 11.Кирило 12.Ренат 13.Клім 14.Марія
1.   Амалія       + +     +            
2. Ілля +   +               +      
3. Кирило   +   + +                  
4. Максим              +         +   +            
5. Дарина       +             +     +
6. Гліб +       +       +          
7. Сашко   +   +   +                
8. Аліса       +           +       +
9. Максим         +           +     +
10. Марія     +     +             +  
11. Кирило             + +   +        
12. Ренат     + +     +              
13. Клім                   +   +   +
14. Марія       +         +       +  

Всього.

3 2 3 7 4 3 2 3 2 3 3 1 2 4

 

 

 

 Соціограма

6 6666111
333333111
14
9 111
8
13111
4
1
7 111
2 111
5
12 22111
11111
10

 


     

                                                                  

 


Дівчатка                                          Хлопчики

 

                           односторонній вибір

                         взаємний вибір

 

 

Проведення діагностування, дало змогу визначити взаємодію дітей у групі маж собою.

У зв’язку х тим,що метою формувального етапу є допомога дошкільникам соціалізуватися, нами було проведено ігри,які допомогли дошкільнятам соціалізуватися у колективі та між собою.

Таким чином дошкільники молодшого дошкільного віку залучалися до взаємодії один з одним, створювалася емоційно - доброзичлива атмосфера. Пробуждення в дітей активності та інтересу до ігрової діяльності, що спонукає до успішної соціалізації дошкільників з використанням гри. Впроваджуються ігри, що забезпечують соціалізацію

Сюжетно-рольова гра “Перукарня” Метою гри було формування правильних взаємин дітей у колективі,сприяння встановленню в грі рольвої взаємодії да рольових взаємин.Дітям було запропоновано гру,в яку вони увійшли з радістю та із великим задоволенням взялися грати свої ролі.Дошкільнята активно взаємодіяли між собою.

Сюжетно-рольова гра “Лікарня” Метою гри було допомогти дітям налагоджувати взаємодію в спільній грі,входити у соціум за допомогою гри та своїх ролей,прияти зміцненню ігрового колективу. Дітям було запропоновано гру,під час якої молодші дошкільники швидко та активно входили в неї та дуже гарно взаємодіяли між собою.Відторгнутих дітей було не виявлено.

Сюжетно-рольова гра “Магазин” Метою гри було допомогти дошкільника налагоджувати взаємодію у спільній грі.Дітям була запропонована гра,під яас якої всі залучалися до взаємодії,були активними та веселими.

Розглянемо контрольний етап експерименту.

У зв’язку з тим,що завданням контрольного етапу експерименту є діагностика ефективності технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри.

Проведення контрольного етапу експерименту засвідчило,що діагностика соціометрія “Подаруй-Квітку” показала досить гарні результати, що засвідчує про ефективність розробленої технології.

 

 

 

 

ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛУ 2

 

1. Аналіз літератури щодо сутності технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників показав, що технологія - це  практична діяльність, яка характеризується раціональною послідовністювикористання інструментарію з метою досягнення якісних результатів праці.У широкому сенсі слова “технологія” -це спосіб здійснення діяльності на основі її раціонального розчленування на процедури та операції із подальшою координацією і вибору оптимальних засобів і методів їх виконання.

2. Розробка технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри передбачала три етапи –це підготовчий, основний та підсумковий.

3. Розробка технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри проходила в три етапи: консультувальний, формувальний та контрольний. Для проведення експерименту було використані такі заходи: соціометрія (“Подаруй-Квітку”),Сюжетно-рольова гра “Перукарня”,Сюжетно-рольова гра “Лікарня” та Сюжетно-рольова гра “Магазин”.

 

 

 

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

 

Результати дослідження засвідчили позитивне вирішення поставлених мети і завдань та дозволили сформувати такі висновки:

1. Аналіз літератури, щодо сутності й особливості роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників показав, що соціалізація особистості в дошкільному дитинстві - це процес становлення дитячої особистості у взаємодії із соціальним оточенням, результат входження у світ конкретних соціальних зв’язків, оволодіння досвідом людських взаємин та конструювання власного образу світу. Соціалізація дитини, тобто її входженняу світ людей, починаєтсья в межах своєї сім’ї, певного соціального й національного оточення.

2. Отже аналіз досвіду роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри, призводить до того щоб допомогти дошкільнятам увійти в соціум за допомогою гри, та використанням ігрових вправ.

3. Характеристика нормативно - правової бази з роботи соціального педагога з дітьми дошкільного віку, дає підстави стверджувати про необхідність та актуальність проведення даної роботи. Вищезазанчені державні документи показують, що держава зацікавлена у створенні сприятливих умов для всебічного та повноцінного соціального і особистісного розвитку дитини - дошкільника і здійснює свою політику через дошкільні навчальні заклади.

4. Аналіз літератури щодо сутності технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників показав, що технологія - це  практична діяльність, яка характеризується раціональною послідовністювикористання інструментарію з метою досягнення якісних результатів праці.У широкому сенсі слова “технологія” -це спосіб здійснення діяльності на основі її раціонального розчленування на процедури та операції із подальшою координацією і вибору оптимальних засобів і методів їх виконання.

5. Розробка технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри передбачала три етапи –це підготовчий, основний та підсумковий.

6. Розробка технології роботи соціального педагога з соціалізації дошкільників з використанням гри проходила в три етапи: консультувальний, формувальний та контрольний. Для проведення експерименту було використані такі заходи: соціометрія (“Подаруй-Квітку”),Сюжетно-рольова гра “Перукарня”,Сюжетно-рольова гра “Лікарня” та Сюжетно-рольова гра “Магазин”.

 

 

Проведене дослідження не претендує на повноту. Подальшого розвитку потребують питання вирішення проблеми соціалізації дошкільників з використанням гри з урахуванням взаємодії дошкільників не тільки один з одним але і в колективі групи. тому подальшим напрямком соціально-педагогічної діяльності буде розробка програми соціально-педагогічної діяльності з даної проблеми.

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1. Актуальні проблеми соціально-педагогічних досліджень. Матеріали міжнародної студентської науково-практичної конференції 23-24 квітня 2013 року. Харків 2013, Первоуральск 2013./За загальною редакцією,доктора педагогічних наук,професора,завідуюча кафедри соціальної педагогіки ХНПУ ім..Г.С.Сковороди. М.П.Васильєвої [ с.74]

2. Алєксєєнко Т.Ф. Технології соціально-педагогічної роботи в територіальній громаді/Т.Ф.Алєксєєнко//Соціальна педагогіка:теорія та практика.-2004 р.-№2 [с.22]

3. Алєксєєнко Т.Ф.- Молода сім’я: умови виховання дитини/Науково-методичний посібник,Київ 2004 [с.91]

4. Андрєєва Г.М. Соціальна психологія/Г.М.Андрєєва.-М.:Наука.1994.-417с. [с.334]

5. Афанасьев В.Г.Человек и управление обществом./Афанасьев. - М., Политиздат. 1977. – 382с. [с.56]

6. А.Богуш - Діти і Соціум: Особливості соціалізації дітей дошкільного та молодшого шкільного віку/Монографія. Луганськ “Альма-матер”2006 рік – 368с. [с.113]

7. Базовий компонент дошкільної освіти –К.:Видавництво,2012.- 26с. [с.4,5,6,10,15-16]

8. Базовий Компонет дошкільної освіти в Україні “Я у Світі” [c.2]

9. Базовий компонент дошкільної освіти : прийнятий Верховною Радою України 22 травня 2012р. / М-во юстиції України. – Офіц. Вид. – К. : Укрправінформ, 2012

10. Безпалько О.В. Соціальна педагогіка: схеми, таблиці, коментарі: навч. посібник [для студ. вищ. нав. закл] /О.В.Безпалько-К.:Центр учбової літератури,2009 – 208 с. [с.17,19,62]

11. Васильєва М.П. Підготовка майбутніх соціальних педагогів,до реалізації положень Конвенції ООН про права дитини//Теорія і практика соціального виховання:соціальна суб’єктність, активність та відповідність. Матеріали науково-практичної конференції 21 листопада 2014 року. Харків 2014//За загальною редакцією,доктора педагогічних наук,професора,завідуюча кафедри соціальної педагогіки ХНПУ ім..Г.С.Сковороди. М.П.Васильєвої [с.24-25]

12. Василькова Ю.В. Социальная педагогика: Курс лекций:[ учеб. пособие для студ. высш. пед учеб.заведения] / Ю. В. Василькова, Т.А.Василькова. 2-е изд.Стереотип.-М.:Издательский центр “Академиа” 200.-440c. [c.221].

13. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Уклад і гол. ред. В.Т.Бусел - К.:Ірпінь; ВТФ “Перун”, 2005 [с.972]

14. Волкова Н.П. Педагогіка: навч. посібник./Н.П.Волкова.- 4-тевид.,-К.:Академвидав,2012.-616с.(Серія “Альма-матер”) [c.41,69]  

15. Галус О.М,Шапошнікова Л.М.Порівняльна педагогіка:Навч. посіб. -К.:Вища шк.,2006.-215с. [с.163].

16. Галагузова М.А., Галагузова Ю.Н., Штінова Г.Н., Тищенко Є.Я., Дьяков Б. Соціальна педагогіка: курс лекцій.: Учеб. пособ. для студ. вищ. навч. закладів. - М.: Гуманит. вид. центр ВЛАДОС, 2001. - 416 с.[2]

17. Голованова Н.Ф. Соціалізація і виховання дитини. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. - СПб.: Мова, 2004. - 272 с. [c.3, 22, 261]

18. Гончаренко С.У.Український педагогічний словник. Видавництво “ Либідь ” при Київському університеті,Київ. Хрещатик 10.Фірма “ВІПОЛ” 1997р. -373с. [с.314]

19. Доманюк О.М. Педагогічний дискус, випуск №10,2011 [с.146-147]

20. Енциклопедія для фахівців соціальної сфери /за. заг. ред. проф. І. Д. Звєрєвої: - Київ, Сімферополь:Універсум.2012 – 536 с. [с.79,81,80,511]

21. Євтух М.Б. , Серюк. О.П.Соціальна педагогіка:Підручник:2-ге вид,стереотип.-К.:МАУП,2003-232с.- Бібліограф.: с.221-226. [с.55]

22. Журнал Дошкільне Виховання №3.2008 рік. [с.10-11]

23.  Журнал Дошкільне Виховання №7.2008 рік. [с.16,18]

24. Журнал Дошкільне Виховання №10.2007 рік. [с.5-8]

25. Журнал Дошкільне Виховання №12.2009 рік.[с.4]

26. Закон України “Про дошкільну освіту” [статті: 7,11,23,33,36,11,44][Електрона версія] zakon.rada.gov.ua

27. Закон України про дошкільну освіту : станом на 1 січня 2009 р. / Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К. : Парламент, 2009.

28. Закон України “Про освіту” [статті: 22,23] zakon.rada.gov.ua [Електрона версія]   

29. Закон України “Про охорону дитинства” [статті: 2,4 ] [Електрона версія] zakon.rada.gov.ua

30. Закон України про охорону дитинства : станом на 26 квітня 2001 р. / Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К. : Парламент, 2001.

31. Звєрєва І.Д.Соціальна педагогіка: теорія і технологія:Підручник/За ред..І.Д.Звєрєвої-К.: Центр навчальної літератури, 2006 - 316 с. [с.23,25,26]

32. Иванов В.А.Социальные технологии в современном мире/В.А.Иванов. -М.- Н.Новгород: Изд. Волго-Вятского кадрового центра,1996 [с.4]

33. Клавир М.В.Педагогическая технология в учебном процессе - М.; 1989 г. [с.15]

34. Краснова Н.П. Технології роботи соціального педагога в загальноосвітній школі/ Н.П.Краснова// Соціальна педагогіка: теорія та практика №4-2010. [с.97]

35. Капська А.Й.Соціальна педагогіка 4-те видання, перероблене і доповнене. Підручник/ за ред..проф. А.Й.Капської: - К.:Центр учбової літератури, 2009. Київ – 488c.[с.44,46]

36. Капська А.Й.Соціальна педагогіка.Підручник/За редакцією професора Капської А.Й.-К.:Центр навчальної літератури, 2006.-468с. [с.4,7]

37. Касьяненко М.Д.Педагогіка співробітництва [навч. посіб] М. Д. Касьяненко. - К.: Вища школа.1993-320с. [с.156].

38. Коржаспирова Г.М. Коржаспиров А.Ю. Словарь по педагогике. -Москва: ИКЦ “МарТ”. Ростов н/Д: Издательский центр “МарТ”, 2005.-448с. [с.316-317]

39. Конвенція ООН про права дитини : прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989. / – Х. : Одіссей, 1991р.

40. Лихачов Б.Т.Педагогіка-М.:Прометей Юр. 1998 р. [с.112]

41. Лукашевич М.П., Мигович І.І.Теорія і Методика соціальної роботи 2-е видання доповнення,виправлення. Київ 2003 р. - К.: МАУП [с.88-89]

42. Маслов Е.В. Управління персоналом підриємства: навчальний посібник/ Е.В.Маслов, П.В.Шеметов. - М.:ІНФРА-М, 1999 – 312с. [с.97]

43. Мардахаев Л.В.Социальная педагогика: Учебник. - М.:Гардарики, 2005. - 269с. [с.43,47,50,51,54]

44. Матеріали міжнародної студентської науково-практичної конференції 23-24 квітня 2013 року/за редакцією М.П.Васильєвої: Харків ХНПУ ім. Г. С. Сковороди ,2013 - 82с. [ст.22].Мустаева Ф.А.Основы социальной педагогики: Учебник для студентов высших педагогических заведений 2-е издание, переделанное и дополненное - М.: Академический проект,2001 - 416 с. [с. 28]

45. Міжнародна конвенція ООН про права дитини [статті: 8.1,29] [Електрона версія] zakon.rada.gov.ua

46. Мудрик А.В.Социальная педагогика: Учеб. для студ. пед. вузов/ Под ред.В.А.Сластенина.-3-е изд. исправления и дополнения. - М.: Издательский центр “Академия”, 200.-200с. [с.5]

47. Мустаева Ф.А. Основи соціальної педагогіки: Підручник для студентів вищих педагогічних навчальних закладів. - 2-е вид., Перераб. і доп. - М.: Академічний проект, Єкатеринбург: Ділова книга, 2002. - 416 с. [c.65]

48.  Мудрик А.В. Соціалізація і виховання. - М.: Видавнича фірма “1 Вересня” , 1997. - 96 с. [c.6]

49.

50. Назарова Н.М.Специальная педагогика. Москва “ACADEMA” 2000 г. [с.23]

51. Національна доктринна розвитку освіти ХХ століття 

52. Овчарова Р.В. Справочная книга социального педагога.-М.: ТЦ Сфера,2004 - 480 с. [с.259,260,270]

53. Панфілова М.А. Игротерапия спілкування: Тести та корекційні гри. Практичний посібник для психологів, педагогів і батьків. - М.: Видавництво ГНОМ і Д, 2002. - 160 с. [c.16]

54. Пальчевський С.С. Соціальна педагогіка:Навчальний посібник- К.:Кондор, 2005 - 560 с. [с.7.8,347,335,336,346,347]

55. Пенішкевич Д.І. Тимчук Л.І. Соціальна педагогіка: Модульна технологія навчання курсу: рек. М-вом освіти і науки України як навч. посібник для студ. вищ. навч. закладів/ Д.І.Пенішкевич, Л.І.Тимчук. Чернівці:Чернівецький нац. ун-т, 2010.- 496с. [с.52,54,60,66]

56. Поніманська Т.І.Дошкільна педагогіка:підручник/Т.І.Поніманська.-2-е видання.,доповнене. - К.: Академвидав, 2013 - 464с. (Серія “Альма - матер ” ) [c.174,308]

57. Психологія: Популярний словничок / Упоряд. А.Д.Андреева, Т.В.Вахмяніна, Н.И.Гуткиной та ін; Під ред. І. В. Дубровиной. - М.: Видавничий центр”Академія”; І.ЦКафедра, 1997. - 96 с. [c.62]

58. Пятница Т.В.Социализация дошкольника через игру: Пособие для педагогов дошкольных учреждений/ Авт.- сост. Т. В. Пятница. - Мозырь: ОООИД “Белый Ветер”, 2004.- 67,[1]с. [с.3-4]

59. Рютін В.В. Педагогічні умови соціалізації військослужбовців строкової служби збройних сил України/Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук. Луганськ 2006.

60. Свод Нормативных актов ЮНЕСКО: конвенции и соглашения, рекомендации и декларации - М.: Политиздат, 1991 г. [с.115]

61. Севелко Г.К.Сучасні освітні технології /Г.К.Севелко. - М.:Народна освіта,1998 - 256с.[с.182]

62. Сергієєєнкова О.П, Столярчук О.А,Коханова О.П, Пасєка О.В. Вікова психологія. Навч. посібник. - К.: Центр учбової літератури 2012 – 376 с. Київ.[с.369,352,133]

63. Сластенин В.А. Педагогіка/В.А.Сластенин.-М.:Академія,2002.-576 с. [с.118]

64. Социализация дошкольников через игру:Пособие для педагогов дош.учреждений/Авт.сост.Т.В. Пятница - Мозирь: ОООИД “Белый Ветер”, 2004 - 67 [с.6]

65. Стефанов Н.Общественные науки и социальная технология: Пер. с болг./Н.Стефанов. - М.: Прогресс,1976. - 251с. [с.76]

66. Сучасний тлумачний словник української мови:65000 слів/за заг. ред. д-ра філ..наук,проф. В. В. Дубчинського –Х; ВД “Школа”, 2006 р. [c.689]

67. Теорія і Практика соціального виховання: Соціальна суб’єктність, Активність та відповідність. Матеріали науково-практичної конференції 21 листопада 2014 року.Харків-2014//За загальною редакцією,доктора педагогічних наук,професора,завідувача кафедри соціальної педагогіки ХНПУ ім.. Г.С.Сковороди. М.П.Васильєвої. [с.29] 

68. Технология социальной работы/ [ под. ред. проф. Е. И. Холостовой ].-М.:ІНФРА-М, 2001 - 400с. [с.18]

69. Толковый словарь живого великорусского языка/словарь Доля// [Електрона версія] http://slovardalja.net/ [с.301] 

70. Усова А.П.- Роль игры в воспитании детей/Под ред. А.В.Запорожца. М.,”Просвещение”,1976 – 96 c. Москва [с.66,72,74,11] [Електрона версія] elib.gnpbu.ru

71. Хрипкова А.Г., Низова А.М., Гребенщикова И.В.– Взаимодействие школи,семи,общественности в комунистическом воспитании. М.: “Педагогика”.1978 г. – 176 с. Москва.[с.147]

72. Шепель В.М.Управленческая психология М.: Экономика,1984 [с.112]

73. Юрченко Н.Ф.Ігрова діяльність старших дошкільників/Упор. Н.Ф.Юрченко. Х.: Вид. група “Основа”,2012 – 304с. (Серія “Впевнений Старт”). [c.5,97,98]

 

 

 

 

Додаток А

 

Сюжетно-рольова гра “Лікарня”

Мета:допомагати дітям налагоджувати взаємодію в спільній грі,входити у соціум за допомогою гри та сприяти зміцненню ігрового колективу.  

Ігровий матеріал: термометр, шприц, вата, бинт, пігулки, ліки, саморобні іграшки з рактону, предмети - замінники, фонендоскоп,медичний одяг.

Ігрові ролі:лікар, медсестра, реєстратор, пацієнти.

Хід гри

Лікар: Приймає пацієнтів,вислуховує їх,вимірює тиск, дивиться горло та призначає потрібне лікування, дає поради , видає лікарняний лист.

Медсетра: Виконує призначення лікаря, робить уколи.

Реєстратор: Записує хворих на прийом,видає талон на прийом до лікаря і медичну картку.

Пацієнти: Приходять на прийом до лікаря, розповідають, що їх турбує; виконують рекомендації та поради лікаря.

Сюжетно-рольова гра “Магазин ”

Мета:допомагати дошкільникам налагоджувати взаємодію у спільній грі.

Ігровий матеріал:іграшкові терези, прилавки, каси, папір, олівці, рахівниці, предмети-замінники, одяг для “продавців”, сумки, гаманець, візок для продуктів

Ігрові ролі:продавці, касир, покупці

Хід гри

Продавець: Виставляє вітрину, видає товар за чеком, звіряє за ним кількість товарів, уважно ставиться до покупців.

Продовження додатку А

Покупці: Ходять по магазину та розмовляють один з одним (які покупки хочуть зробити, чи подобається їм магазин),купують товари, установлюють чергу, розплачуються грошима,одержують чек від касира.

Касир: Приймає від покупців товар на касі, пробиває його, складає у сумку, відає покупцям, дає чек.

Сюжетно-рольова гра “Перукарня ”

Мета:формування правильних взаємин дітей у колективі,сприяти встановленню в грі рольової взаємодії та рольових взаємин.

Ігровий матеріал:деякі реальні предмети (простирадло, дзеркало, пензлик, флаконі, гребінець);набір спеціальних іграшок “Дитячий перукар”.

Ігрові ролі: перукар(майстер), клієнти.

Хід гри

Перукар: Миє голову, сушить феном волосся, пістригає, робить зачіски, розмовляє з клієнтами, дає поради.

Пацієнти: Роблять замовлення,очікують своєї черги до майстра, розмовляють з перукарем, перевіряють зачіску, розраховуються, дякують за роботу.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!