Передумови виникнення журналістики



Потреба в обміні інформацією між людьми виникла ще в глибоку давнину. Особливо вона посилилася після винаходу писемності - могутнього засобу спілкування на далекі відстані (вважається, що письмовий текст з'явився в різних країнах за 8 - 6 тисячоліть до н. Е..). Звернення до нового типу спілкування - знакової листа, пов'язане з наростанням складності в економічних і політичних відносинах родоплемінних спільнот, посилилося в період формування державності, коли треба було фіксувати товари, податки, облікові та обмінні операції. З утворенням держави розвиваються усні форми поширення інформації, величезну роль відіграють оратори, що впливають на думку і поведінку слухачів. Але у надзвичайно великих державах давнину усні форми поширення відомостей, актуальні повідомлення були малоефективні і тому завжди йшов пошук кращих способів письмового інформування. Антична Греція запозичила алфавіт у фінікійців. Фінікійські купці передали і досвід монументальної пропаганди: на кам'яних стелах висікалися розповіді про справи правителів, на металі гравірувалися зводи законів. Перський цар Дарій, як повідомляє Геродот, починаючи похід до Греції, поставив «два стовпи з білого каменю, з яких на одному ассирийскими, а на іншому еллінськими літерами вирізані були імена всіх народів, яких вів разом з собою, а вів він усіх, над якими панував ».
Вже з утворенням держави стали писати на покритих гіпсом дошках, які вивішувалися на видних місцях, використовувалися папірусні сувої, а також спеціально оброблена шкіра тварин – пергамент Перші рукописи створювалися і зберігалися так: «вістрями типу шила видряпували сіллабограмми та інші знаки на глиняних табличках, які потім сушили на сонці. У тих випадках, коли табличок набиралося багато, як наприклад, у палацах, їх зберігали, підібравши по серіях. Іноді їх складали у кошики або перев'язували в пачки, іноді ж складали у дерев'яні шухлядки ».
У Давньому Римі для передачі оперативних відомостей і новин використовувалися стіни громадських будівель, які покривалися білою фарбою; на площі біля будинку верховного жерця виставлялися спеціально оброблені білі міцні дошки: на них писали про урядові розпорядженнях, важливих державних новинах, про сприятливі і несприятливі дні, про підсумки ворожінь по польоту птахів і т. д. Далі ці дощаті щити - таблиці - складалися в архів. При Гаї Юлії Цезарі за допомогою вибілених дощок, що виставляються для загального огляду, оперативно повідомляли про рішення сенату. При імператорі Августі на дошках стали публікувати і світську хроніку. Були й рукописні видання, які виходили щоденно і містили інформацію про життя держави, суспільні події, війнах, іграх і т.д. Створений за розпорядженням Цезаря тижневик «Комментаріус Рерум новарум» («Записки про нові події») переписували 300 рабів.
Антична культура впритул підійшла до створення інституту журналістики, тобто інформувати всього населення про повсякденні події. Але стіни і камені, що з'явилися папірусні сувої і дорогий пергамент - це були лише Протогазета, пражурналістской явища, тобто первинні форми обміну інформацією (занадто вузьке коло читачів та обмеженість розповсюдження «видань»). На рубежі I і II століть нової ери переживає розквіт римська сатира (Ювенал, Марціал, Лукіан). У ранньому Середньовіччі (V - X століття н. Е..) На свідомість і поведінку впливає повчальні трактати і проповіді.
Тим часом переможну ходу починає папір (від італійського - бавовна): вперше отримана в Китаї ще в I - II століттях н. е.., вона виявилася спочатку в Японії (VI століття), потім вже в X столітті арабських купців потрапила до Європи, змінивши там пергамент, а на Русі - берест.
У 1320 році біля Майнца (Німеччина) була заснована перша паперова фабрика, що сприяло широкому поширенню мистецтва гравюри (на дереві вирізував малюнок або текст, потім з дерев'яною площині віддруковувалися до сотні примірників на окремих аркушах). Середньовічні рукописи прикрашають заставки, орнаменти, мініатюри. У ході Столітньої війни (1337 - 1453 рр..) Виникають агітаційно-пропагандистські відозви, прокламації, віршовані та прозові памфлети.
Розвиток виробництва, зростання товарообігу вимагали оперативної передачі новин, і у великих містах створюються інформаційні бюро. Одне з перших було створено в 1530 р. у Венеції, звідки, як уже зазначалося, і пішло в ужиток назву «газета». «У XVI столітті на венеціанському Ріальто поруч з лавкою міняйла і золотих справ майстри ми знаходимо особливу торгове осведомітельних бюро, мета якого полягає в тому, щоб збирати політичні і торгові известия, відомості про попередніх століть і прийшли кораблях, про ціни на товари, про безпеку доріг , а також про політичні події і продавати їх в копіях зацікавленим особам. Мало того, утворюється навіть особливий цех «scrittori d` avise »(переписувачі новин), які незабаром з'являються в Римі під назвою novellanti або gazettanti». Подібні бюро створюються і в інших європейських містах.
Але тільки з винаходом Гутенбергом друкарського верстата стало можливим забезпечити оперативність передачі інформації і давати її населенню в необхідному обсязі. Друга половина XV століття ознаменована повсюдним появою друкарень На Русі письмовими документами стали літописи, а епос побутував у формі билин та історичних пісень. На рубежі XV - XVI століть творчістю дипломатів Івана III затверджується світська публіцистика. У 1564 році першодрукар Іван Федоров разом з Петром Мстиславцем випускає першу друковану російську книгу «Апостол». Друкарський верстат стає могутньою зброєю ідеологічної і політичної боротьби. Іван Грозний бореться проти бунтівного боярства не тільки з допомогою опричників, а й широко використовуючи могутність слова.
Друкарський справу особливо підтримували Борис Годунов і патріарх Іов. На відміну від західних країн, де панувала приватна ініціатива, видання книг у Росії було державною монополією, причому всі книгодрукування сконцентрувалося на московському Друкованому дворі. Правда, недовго існувала ще і Верхня друкарня в Кремлі (1678 - 1783 рр..), Організована для друкування літературних праць Симеона Потоцького - наставника дітей царя Олексія Михайловича. Першими друкованими виданнями були книги релігійного змісту, але в останній чверті XVI століття починають з'являтися і світські видання. Звичайно, вони не могли замінити собою газету або журнал, покликані висвітлювати найважливіші питання сучасного життя.
Між першою друкованою книгою і першої російської газетою особливе місце займають так звані «Вістові пісні», або «Куранти» (від французького слова «courant» - поточний). «Куранти» зазвичай називалися голландські періодичні органи XVII століття («Amsterdamische Courant» тощо), звідки і було запозичене назва російських рукописних газет.
З повідомлень закордонних агентів в Московському Посольському наказі складалися для царя вилучення, які з 1621 р. стали іменуватися «Куранти». А з 1631 року почали робити виписки з іноземних газет. Известия про бої, взяття міст, появі комет, прийомах послів і т. п. в російській перекладі заносилися на вузькі довгі листи паперу - «стовпці», які підклеювали один до іншого (виходив сувій в кілька сажнів). Складалися «Куранти» 2 - 4 рази на місяць у двох-трьох примірниках, прочитувалися царя і його найближчим боярам, ​​а потім відправлялися до наказу Таємних справ, оскільки вважалися секретними матеріалами. Не лише відсутність газети, але і закритість, недоступність такого видання, як «Куранти», вело до створення інформаційного вакууму, який заповнювався чуткою, яку переносять мандрівниками, юродивими, оповідачами билин.

 Таким чином передумовами виникнення журналстики:

1. Інформаційна (розвиток, удосконалення форм поширення соціально-значимих вдомостей)

2. Духовна (формувались і передавались традиції публічно-полемічного викладу поглядів на актуальні питання сучасного життя)

3. Матеріально-технічна(Папір-пергамент. Йоган Гутенберг-наборний шрифт та прес для друку Біблії, першодрукар-Федоров і Петро Мстиславець випустили «Апостол», 1832-телеграф, 1839-фотографія, 1876- телефон, 1884- телебачення, 1895- радіо)

4. Соціальна (Потрба суспільства в інформації, пов’язана з переходом від феодального до буржуазного устрою суспільства)

5. Економічна (Перші газети про новиини промисловості та торгівлі)

6. Політична (розгляд друкованих органів як інструмент влади)


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!