Медіа в організації дистанційного навчання



Серед найсучасніших освітніх технологій, що набули поширення у розвинених країнах світу, є дистанційні технології навчання з використанням сучасних інформаційних технологій. Зараз триває перерозподіл світового освітнього простору, і дистанційна освіта відіграє у цьому процесі визначальну роль, суттєво урізноманітнюючи ринок освітніх послуг, тому безсумнівним є твердження щодо того, що дистанційна освіта – освітнє середовище ХХІ століття. Але широке застосування технологій дистанційної освіти потребує врахування специфіки організації навчального процесу. Проблема педагогічно доцільної та психологічно адекватної організації системи навчання за дистанційною формою і тісно пов’язані з цим проблеми створення інформаційного середовища і навчальної книги (підручника) є важливими та актуальними для теорії й практики дистанційного навчання.

Дистанційне навчання означає таку організацію навчального процесу, при якому вся або більша частина навчальних процедур здійснюється з використанням інформаційних технологій при територіальному розмежуванні викладача та учнів, студентів.


Середовище навчання характеризується тим, що учні, студенти, які віддалені від викладача у просторі і/або у часі, мають нагоду у будь-який момент підтримувати діалог за допомогою засобів комунікації. Спілкування між викладачами та учнями може бути кореспонденційне, масове (радіо-телевізійне), мережне, через Інтернет, з допомогою інтерактивного телебачення, а також комбіноване.

Дистанційне навчання, порівняно з традиційним, має як переваги, так і недоліки, що показано у таблиці 2.2.

Таблиця 2.2

Переваги та недоліки дистанційного навчання

Переваги дистанційного навчання Недоліки дистанційного навчання
Відсутність необхідності бути присутнім на заняттях, нівелювання чинника відстані до навчальної установи Відсутність безпосереднього контакту з викладачем
Гнучкість і адаптивність у виборі часу і місця для навчання Обмеження в проведенні практичних занять
Широкий доступ до джерел навчальної інформації Підвищені вимоги до самоорганізації та самодисципліни студентів
Спрощення контакту з викладачем-консультантом Витрати на роботу в Інтернеті
Економічність і рентабельність Не завжди достатня пропускна здатність каналів зв’язку
Індивідуальний підхід до студентів під час навчання Обов’язковість наявності дидактичних матеріалів в електронному вигляді
Можливість навчатися одночасно з професійною діяльністю Неготовність частини викладачів до застосування технологій дистанційного навчання

 

Проблеми впровадження дистанційного навчання

Упровадження дистанційної форми навчання супроводжує наявність низки суперечностей, пов’язаних із необхідністю організаційних змін у навчальному процесі та врахування навчального навантаження педагогів, створення інфраструктури дистанційного навчання, забезпечення технічної підтримки та налагодження служб його підтримки, що передбачає значні витрати на організацію цієї форми навчання на перших етапах упровадження. Виникають правові проблеми дотримання авторських прав, об’єктивності оцінювання навчальної діяльності студентів. Перешкодою для дистанційного навчання є неготовність більшості навчальних закладів надати якісні освітні послуги за дистанційною формою, обмеженість доступу до інформаційних ресурсів та їх низька якість. Іншим чинником, який створює перешкоди для розвитку дистанційної освіти, є необізнаність потенційних студентів щодо особливості такої форми навчання.

З метою подолання зазначених суперечностей необхідно: забезпечити навчальні заклади відповідним мультимедійним, комп’ютерним обладнанням і швидким з’єднанням із мережею Інтернет; підготувати фахівців у галузі розробки мультимедійних курсів для дистанційного навчання та педагогів-консультантів; вжити відповідних заходів щодо охорони авторських прав і охорони дидактичних і методичних матеріалів від розповсюдження в мережі Інтернет без згоди автора; провести фінансування діяльності щодо усунення вищезазначених проблем.

Декларована як основний оргдіяльнісний принцип заочного навчання самостійна навчальна діяльність студентів у переважній більшості виключена з організаційного комплексу управління навчальним процесом вищих навчальних закладів, унаслідок чого має стихійний характер. Інтенсивність самостійної роботи при заочному навчанні здебільшого не відповідає прийнятим стандартам.

За своїм стандартом самостійна навчальна діяльність студентів повинна переважно реалізовуватись у позааудиторних, індивідуальних формах навчальної праці. Згідно із самооцінкою студентів, вона найбільш інтенсивно реалізується в аудиторних формах (під час сесії) та значно знижується при виконанні домашніх завдань. Згідно з оцінками студентів, найбільш інтенсивно самостійна навчальна діяльність проявляється у конспектуванні лекцій, роботі з конспектами і в дещо меншому обсязі – на практичних заняттях. Інтенсивність виконання «домашніх завдань», у тому числі й звітних форм роботи (контрольних робіт), послаблена.

Навчальна діяльність студентів недостатньо орієнтована на творчу продуктивну навчальну діяльність на основі самоосвіти. При цьому сформувалась думка, що студент надає перевагу «готовим знанням» і формам навчання, які забезпечують подібні знання. Явно прослідковуються недоліки існуючої моделі самостійної навчальної діяльності, її невідповідність теоретичній, стандартній моделі.

Очевидно, що об’єктивною необхідністю стає використання у навчальному процесі інших освітніх технологій. Цього вимагає і суперечність між традиційною організацією навчання і темп появи нових знань, який постійно пришвидшується. Розвиток неперервної економічної освіти, вимоги щодо її доступності, особистісної орієнтації на основі доцільного поєднання традиційних і дистанційних технологій навчання призвели до розуміння необхідності створення комбінованої моделі навчання із застосуванням інформаційних комп’ютерних технологій, засобів мобільного навчання, інтерактивного навчання на основі системи відеоконференцій.

Слід зазначити, що щодо організації навчального процесу дистанційна освіта найбільш близька до заочної. Основою навчального процесу у системі дистанційної освіти є цілеспрямована, контрольована, інтенсивна самостійна робота учня, який може навчатися у зручному для себе місці за індивідуальним розкладом, маючи комплект спеціальних засобів навчання та узгоджену можливість контакту з викладачем.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 273; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!