Самостійна робота з використанням ІТ та комп’ютерні прикладні програми



Визначальною і складною ланкою процесу оволодіння знаннями є їх осмислення. Воно вимагає напруженої, активної мисленнєвої діяльності того, хто навчається. Комп’ютерна техніка при самостійній роботі успішно може виконувати функції і підручника, і конспекту, і навіть викладача-консультанта. За її допомогою студент може сприймати навчальну інформацію будь-яку кількість разів. Повторна індивідуальна обробка найбільш складних фрагментів занять учнями з використанням бази електронної бібліотеки навчального закладу сприяє додатковому виділенню важливих моментів, що могли залишитися непоміченими у лекції. Тому організації самостійної підготовки студентів у позааудиторні години необхідно приділяти особливу увагу, враховуючи основні методичні принципи: чітку конкретну постановку завдань; доступність; складність і варіативність; диференційованість; систематичний контроль.

Самостійна робота студентів може контролюватись, наприклад, шляхом розв’язання тестових завдань. Причому останні є не тільки інструментом контролю, а і сприяють засвоєнню інформації, формуванню інтелектуальних умінь і систематизації знань.

Для закріплення і контролю знань студентів, отриманих на лекціях, розроблена система контролю, реалізована мовою Visual Basis for Applications. До складу програми входять контролюючі тести з різних розділів дисципліни. Тести призначені для розвитку здібності мислити, уміння одночасно охоплювати декілька підходів, формул, уміння бачити явище одночасно з декількох позицій. Сама програма має два режими роботи: «навчання» та «контроль», що дає змогу використовувати її на різних етапах навчального процесу, як на початковому, так і на підсумковому.

Підвищення загальноосвітнього рівня, забезпечення студентів глибокими знаннями і практичними вміннями творчо підходити до розв’язання завдань повинні базуватися на ґрунті активізації навчально-творчої діяльності. За цих умов використання електронних медіа для активізації навчально-творчої діяльності є природним результатом розвитку суспільства.

При викладанні різних дисциплін у навчальному закладі з метою ознайомлення студентів з програмою та методичними рекомендаціями щодо вивчення дисципліни застосовують текстовий процесор Word; СУБД NSAccess; MSPowerPoint; мережеві ресурси Інтернет та інші системи віддаленого доступу. Для зображення інформації у систематизованому вигляді, для залучення кожного учня до своєчасного отримання інформації в аудиторний і позааудиторний час, створення можливостей для навчання в автоматичному режимі за власним розкладом можна застосовувати, поряд з вищеназваним, TeachPro; Dictaphonev. 3.10; табличний процесор MSExcel. На етапі закріплення та узагальнення інформації, виконання вправ і завдань використовується мультимедійна інформація, відбір і аналіз інформації, індивідуальні дослідження, групові обговорення та презентації, діалогова взаємодія, проведення відеоконференцій тощо. Розв’язанню цих завдань сприяє програмне забезпечення MSWord, MSPowerPoint, системи дистанційного навчання WebCT, WBTSystems, BlackBoardFirstClass; прикладні програми QDPro, «БЕСТ»; універсальні системи: «Галактика», «БЕМБІ+», «Парус» тощо. При виконанні самостійної роботи та на етапі контролю для розробки системи завдань для тестового контролю та системи статистичного аналізу результатів контролю та обліку успішності, системи завдань для самоперевірки використовуються MSWord, MSExcel, MSAccess, MSPowerPoint; «Test», «ProZ», «SunRav»; системи автоматизованого контролю та оцінювання знань: «Флокс», АОС-ВУЗ, АОСМ, ІРІС, РАКУРС, АДОНІС тощо.

Чим більші вимоги до формування конкретних умінь учня, тим різноманітніші та складніші засоби мають бути використані у навчальному процесі.

Контроль за результатами навчання засобами ІТ

Однією з актуальних проблем сучасної педагогічної теорії та практики є організація контролю за результатами навчально-пізнавальної діяльності студентів. Правильно організований контроль дозволяє встановити рівень і якість засвоєння знань, здійснити їх корекцію, суттєво підвищити ефективність навчального процесу.

Основними недоліками традиційного контролю є:

– репродуктивний характер;

– суб’єктивність в оцінюванні навчально-пізнавальної діяльності.

Подоланню цих недоліків певною мірою сприятиме впровадження тестового контролю знань студентів.

Дидактичний тест – це система завдань специфічної форми і певного змісту, яка дає змогу якісно оцінити структуру та виміряти рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок студентів із навчальної дисципліни. Для реалізації функцій вимірювання якості знань тест має містити достатню кількість тестових завдань.

Важливою перевагою електронного тестування є можливість моделювання тестових завдань на основі заданого алгоритму. До інших переваг слід віднести оперативність при підбитті підсумків та їх опублікуванні, неупередженість оцінок, меншу трудомісткість при редагуванні тестів, простоту й економічність їх тиражування, можливість здійснення самоконтролю, дистанційну взаємодію з учнем з урахуванням індивідуального вибору часу і місця.

Тести є незамінними для перевірки засвоєння теоретичних матеріалів на репродуктивному й алгоритмічно-дійовому рівнях. Педагогічні тести допомагають одержати більш об’єктивні оцінки рівня знань, умінь, навичок, перевірити відповідність вимог до підготовки випускників вищого навчального закладу заданим стандартам, виявити прогалини у підготовці студентів.

Рубіжний контроль проводиться після вивчення певного модулю дисципліни. Він має визначити рівні засвоєння студентами всіх елементів бази знань. Тому й перевірка повинна бути організована так, щоб охопити всіх студентів.

Для проведення поточного модульного контролю використовуються тести, що охоплюють матеріал окремих змістових модулів, які вивчаються протягом семестру. Такі тести включають питання на визначення основних понять і категорій, властивості явищ і процесів, класифікації понять, ознак, категорій, що вивчаються у межах окремого змістового модулю.

Тестування у межах поточного модульного контролю проводиться після закінчення вивчення окремого змістового модулю. При цьому учні, які не були присутні на тестуванні, повинні відпрацювати ці тести у порядку, встановленому викладачем.

Учні повинні бути попереджені про проведення поточного контролю за окремим змістовим модулем заздалегідь, як правило, на першому практичному занятті семестру. Тестування у межах поточного модульного контролю може проводитись як у комп’ютерній, так і у паперовій формі, відповідно до технічних можливостей. Комп’ютерна форма проведення тестів є оптимальною, тому перехід до її використання є рекомендованим.

Підсумковий контроль проводиться за результатами навчання протягом семестру. За своєю суттю він є більш формалізованим, тому що за одне заняття виявити глибину засвоєння всіма учнями вивчених тем досить складно.

Для проведення підсумкового контролю використовуються тести, що охоплюють увесь матеріал навчальної дисципліни. Як правило, такі тести повинні включати питання на системне засвоєння відповідної дисципліни, тобто взаємозв’язок між окремими поняттями, категоріями, явищами та процесами, що вивчаються, практичні питання, відповідь на які потребує використання матеріалу декількох змістових модулів, класифікації понять чи категорій, що вивчаються протягом декількох змістових модулів. Крім того, бажано включати тести, відповідь на які передбачає логічне мислення на підставі систематизації знань, що були накопичені протягом вивчення дисципліни. Аналогічно тестам, що використовуються у поточному контролі, для окремих дисциплін ці тести можуть включати комплексні практичні задачі з використанням знань із декількох змістових модулів, що можуть бути розв’язані протягом двох-трьох хвилин. Тестування у межах підсумкового контролю рекомендовано проводити у комп’ютерній формі. Воно не передбачає проведення пробних підходів, тому особлива база тестів для забезпечення пробного тестування не розробляється. Викладач повинен довести до студентів перелік конкретних питань, на яких побудовані тести. Викладач самостійно розробляє тести та заносить їх до бази даних сервера контролю знань студентів.

Ефективність реалізації контролюючої функції багато у чому пов’язана з формою введення та аналізу відповідей, тобто з формами організації діалогу. Якість контролю багато у чому залежить і від можливості діагностування причин помилок. При цьому викладачу багато у чому може допомогти раціональне структурування матеріалу.

Коригувальна функція реалізується за допомогою швидкого зворотного зв’язку між учнем і навчальною системою. Коригувальна інформація для учня повинна підбиратися таким чином, щоб зацікавити його у подальшому навчанні, дати відчути йому, що викладач і ЕОМ розуміють кожну його дію і є його надійними помічниками у процесі навчання. Особливу роль при цьому відіграє пояснення. Воно є заохоченням за правильну відповідь допомогою і підказкою при типовій помилці чи нерозпізнаній відповіді, вказівкою-інструкцією у випадку грубої помилки.

Контроль за результатами навчально-пізнавальної діяльності студентів засобами комп’ютерних технологій передбачає виконання вибіркових тестів, здійснення розрахунків, розв’язування задач у відповідних машинних програмах тощо. З цією метою використовуються прикладні комп’ютерні програми, ігри, тести, банк. Викладач повинен розробити систему завдань для тестового контролю та систему статистичного аналізу його результатів та обліку успішності, розмістити у пам’яті комп’ютера систему завдань для самоперевірки, скласти розклад перевірочних робіт і консультацій у діалоговому режимі. Незважаючи на великі витрати часу на підготовку матеріалів для автоматизованого контролю знань студентів, необхідність відповідної техніки, умінь викладача та студентів вільно володіти нею, контроль знань за допомогою електронних медіа, безумовно, має переваги: охоплені всі учні; їх активність забезпечується використанням усіх каналів сприйняття; оскільки студент має виконувати роботу самостійно, без підказок, забезпечується відносна об’єктивність; регульований обсяг часу на виконання завдань; здійснення самоконтролю студентів і взаємоперевірки.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 291; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!