Створення електронних підручників



Розробка педагогічних програмних засобів для забезпечення навчального процесу потребує значних зусиль (конкретних знань і вмінь з педагогіки, професійної освіти, загальноосвітніх, загальнотехнічних, спеціальних дисциплін, виробничого навчання, міждисциплінарних зв’язків між ними), і визначають основні етапи цього процесу, а саме: перший етап – створення основного педагогічного робочого документа – сценарію для комп’ютерного навчання, у якому формулюються мета, зміст, методи та організаційні форми навчання, прийоми управління навчальною діяльністю студентів і який є «дидактичною заготовкою» для наступного створення (на другому етапі) комп’ютерної навчальної програми. Другий етап – складання програми відповідно до дидактичних принципів навчання. Третій етап – вивчення нормативної навчальної програми з даної дисципліни, комплекту навчальної документації з професії, закладення до сценарію внутрішньопредметних і міжпредметних зв’язків.

Електронний підручник – це програмно-методичний комплекс, що дозволяє самостійно вивчати певну навчальну дисципліну або її розділ і який об’єднує за змістом: підручник, довідник, задачник і лабораторний практикум.

Він не є альтернативою традиційним засобам навчання, електронний підручник може використовуватися у педагогічно доцільному з ними поєднанні з використанням переваг, які надає комп’ютер. Актуальною проблемою розробки і впровадження електронних навчальних засобів в освітній процес залишається перерозподіл інформації сучасних навчальних посібників між «друкованою» та «електронною» складовими частинами.

До переваг електронних видань можна також віднести: можливість використання комп’ютерної графіки, відеофрагментів та аудіосупроводу, а також повнотекстового пошуку та словника незнайомих термінів, зручну систему навігації по підручнику, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу завдяки використанню різних видів пам’яті (зорової, слухової, асоціативної), можливість посилання на будь-яке місце тексту, оперативне внесення змін і доповнень, зручність пересилання електронною поштою, компактність збереження у пам’яті комп’ютера або на диску, простий засіб тиражування.

Створення електронних підручників потребує одночасно як знань предметної галузі, так і знань у галузі інформаційних технологій, а тому передбачає співробітництво викладача-фахівця даної предметної галузі та фахівця-програміста. Найкраще, якщо у створенні комп’ютерного навчального посібника (підручника) беруть участь три особи: викладач, програміст і методист: програміст за сценарієм викладача створює оболонку, викладач готує зміст навчального матеріалу, методист відповідає за методичне забезпечення процесу навчання, отже, методист разом із викладачем проектують педагогічну взаємодію учня і викладача у процесі навчання з її змістовною, процесуальною та управлінською складовими.

Такий розподіл у підготовці підручника відповідає загальноприйнятій його структурі. Як правило, до структурної схеми електронного навчального видання включають оболонку, взаємопов’язані та взаємозалежні бази даних і бази знань, які містять текст (розділи книги, вступ, примітки читача) та додатки (фото, графіки, діаграми, обкладинку, презентації-слайди, відео, звук).

Оболонка (операційне середовище) розглядається як система програм для інформаційних взаємозв’язку та обміну між інтерфейсом, драйверами, базою даних, базою знань, протоколами.

Очевидно, що уніфікація оболонки для всіх видань прискорила б процес створення нових електронних книг і зробила б більш дешевшим їх виробництво.

Основними етапами спільної діяльності творців електронного підручника є: підготовка варіанта тексту підручника; розробка сценарію взаємодії окремих частин електронного підручника; підготовка сценарію аудіо- і відеосюжетів, різноманітних ілюстрацій, які повинні бути закладені у текст статично або відповідно до динаміки вивчення матеріалу; реалізація складових частин електронного підручника на комп’ютері.

Важливою проблемою при створенні електронних підручників лишається проблема перетворення (трансформація) опосередковано через текст знань викладача на знання «читача», оскільки навіть на першій стадії, коли викладач створює текст, він подає не свої знання, а лише інформацію про них. При очній формі навчання кваліфікований педагог має у своєму арсеналі багато додаткових прийомів і ресурсів власної особистості для передачі знань. Саме ефективність у передачі знань («уміння научити») визначає рівень педагогічної майстерності викладача, і у цьому процесі мають значення багато факторів: правильно розставлені акценти мови, майстерність вербального спілкування, володіння педагогічною технікою, які дають можливість не тільки звернути увагу студентів на найбільш важливі моменти навчального матеріалу, а й налагодити зворотний зв’язок з учнями, оперативно вносити корективи до процесу навчання. Важливу роль при цьому відіграють і питання слухачів і діагностичні запитання самого викладача.

За таких умов важливим етапом підготовки електронного підручника є підготовка сценарію взаємодії окремих його частин і сценарію аудіо- та відеосюжетів. Це має важливе значення для врахування рівня інформаційного «метаболізму» студентів, використання для кращого засвоєння навчального матеріалу у процесі навчання різних видів їх пам’яті (зорової, слухової, асоціативної).

Основний зміст електронного підручника має включати: опорний конспект; конспект лекцій; деталізований курс; навчальний матеріал щодо поглиблення окремих розділів дисципліни.

Наприклад, при вивченні фізики у середній школі навчально-методичний комплект з фізики розглядається як такий, що складається із чотирьох компонентів: а) матеріали, які постійно знаходяться у студентів; матеріали для студентів, доступні з бібліотечних фондів; матеріали для студентів, які знаходяться у вчителя; матеріали для вчителя; б) система організації інтерактивної діяльності учня з текстами теоретичного матеріалу і багаторівневими завданнями для самоконтролю до них; в) система тестування учня; г) клуб дискусій і обміну досвідом; «гаряча лінія» з автором комплекту.

Кожний розділ і весь курс містять: вступне слово, список літератури, глосарій, на які існують спеціальні посилання у тексті. Вступна частина включає: коротку програму дисципліни, відповідно до державних стандартів, перелік та ілюстрацію основних завдань дисципліни, значущість та актуальність їх вирішення; перелік базових дисциплін, знання яких необхідні для засвоєння дисципліни; перелік дисциплін, при вивченні яких використовуються знання даного курсу, структуру курсу (розділу), функціональні та логічні зв’язки; загальні рекомендації щодо порядку вивчення курсу (у тому числі, які розділи можна вивчати незалежно); вказівки, де можна знайти матеріал щодо поглиблення змісту навчального матеріалу даного курсу, що виходить за межі навчальної програми; інформацію про те, вивчення яких розділів дисципліни необхідно для окремих груп спеціальностей; посилання на літературу з коментарями. Основний матеріал, який включається до кожного розділу (теми) містить: постановку задачі (сутність проблеми); приклади основних задач і значущість їх розв’язання; геометричні, фізичні ілюстрації, мультиплікації, кліпи до різних частин курсу, розділу; аудіофрагменти; перелік розділів, зміст яких використовується у розв’язання задачі, і розділів, що використовують даний розв’язок; методи, способи, прийоми з демонстрацією їх практичного використання; «фізичну» інтерпретацію результатів (без формул); умови, коли встановлений факт має місце і його значущість і місце у курсі; інші методи розв’язування даної задачі; технічні додатки, у яких розкривається, де можуть використовуватися отримані результати; посилання на необхідні знання з попереднього матеріалу.

Кожен розділ електронного підручника, як правило, має таку структуру: теоретична частина; практична частина; контрольна частина; довідкова частина; система допомоги. Кожна тема супроводжується прикладами і задачами, які ілюструють навчальний матеріал (з детальними алгоритмами розв’язування задач); призначені для самостійного розв’язання (із вказівками і відповідями); використовуються для контрольної перевірки знань (з подальшою вказівкою необхідності повторного вивчення окремих розділів дисципліни або атестацією); містять контрольні запитання на зв’язок вивчених розділів дисципліни.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 504; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!