Моделі дистанційного навчання



При організації системи дистанційної освіти використовується принцип комбінування різних методик і технологій організації, який дозволяє найбільш ефективно поєднувати переваги тієї чи іншої форми навчання для активізації пізнавальної діяльності студентів, а також широкого використання можливостей інформаційних і телекомунікаційних технологій. Виділяють таку типологію моделей дистанційного навчання:

1) інтеграція очної й дистанційної форм навчання;

2) мережне навчання: автономні мережні курси, інформаційно-освітнє середовище;

3) мережне навчання і кейс-технології;

4) дистанційне навчання на базі інтерактивного телебачення або комп’ютерних відеоконференцій.

Технології дистанційного навчання, які використовуються сьогодні, можна поділити на три великі категорії: неінтерактивні (друковані матеріали, аудіо-, відеоносії); засоби комп’ютерного навчання (електронні підручники, комп’ютерне тестування і контроль знань, найновіші засоби мультимедіа); розвинені засоби телекомунікації по аудіо-, відеоканалах і комп’ютерних мережах.

Для теорії навчання і наукової організації навчального процесу істотною є оптимізація обсягу сприйняття і руху інформації. Якщо не організовано необхідний, обґрунтований розподіл і спрямування потоку інформації відповідного обсягу, його зміст не буде оптимально перероблений і перетворений на знання студентів. Оптимізація руху інформації та її обсягу потребує зв’язку з формою і засобами її вираження.

Розвинені засоби телекомунікації, використання супутникових каналів зв’язку, передача відеозображення по комп’ютерних мережах широко застосовуються у практиці дистанційної освіти. Сучасні телекомунікації дозволяють активно використовувати і такі методи навчання, які ефективно сприяють творчому розвитку студентів, як-от: дебати, моделювання, рольові ігри, дискусійні групи, мозковий штурм, метод Дельфі, методи номінальної групи, форуми, проектні групи.

Електронна пошта, економічно і технологічно, є найбільш ефективною технологією, яка може бути використана у процесі навчання для доставки змістової частини навчальних курсів і забезпечення зворотного зв’язку учня з викладачем. У той же час вона має обмежений педагогічний ефект через неможливість реалізації діалогу між викладачем і учнями, визнаного у традиційній формі навчання. Але якщо учні мають постійний доступ до модема і телефонного каналу, електронна пошта дозволяє реалізувати гнучкий та інтенсивний процес консультацій.

Оперативний доступ до розділених інформаційних ресурсів дозволяє отримати інтерактивний доступ до віддалених баз даних, інформаційно-довідкових систем, бібліотек при вивченні конкретної дисципліни. Даний режим доступу on-line дозволяє протягом секунд здійснити передачу необхідного навчального матеріалу, комп’ютерних програм за допомогою таких комп’ютерних систем, як gorher, www, veronica з великих науково-педагогічних центрів і з локальних вузлів мережі Інтернет.

Відеоконференції із залученням комп’ютерних мереж можуть використовуватись для проведення семінарів у невеликих групах, індивідуальних консультацій, обговорення окремих складних питань курсу, що вивчається. Окрім передачі звуку і відеозображення, комп’ютерні відеоконференції забезпечують можливість спільного управління екраном комп’ютера: створення креслень і рисунків на відстані, передачу фотографічного і рукописного матеріалу. Система запису і відтворення відеоконференцій надає можливість перетворити будь-який відеотермінал на телестудію і створювати мультимедійний конвент, який може бути доступним будь-коли, будь-де, з будь-якого персонального комп’ютера.

Відеконференції через цифровий супутниковий канал з використанням відеокомпресії поєднують високу якість відеозображень, що передаються, і низьку вартість їх проведення. Ця технологія може бути ефективною при відносно невеликому обсязі навчального матеріалу і великій кількості студентів (від 1000 до 5000) для проведення оглядових лекцій, колективних обговорень підсумків курсів і освітніх програм.

Відмінною особливістю організації навчального процесу на основі технологій дистанційного навчання є використання засобів, методів і технологій опосередкованого педагогічного спілкування викладача з учнем. Висока якість знань забезпечується впровадженням сучасних інформаційних і освітніх технологій, можливістю інтегрування методичних напрацювань та інтелектуальних ресурсів професорсько-викладацького складу.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 430; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!