Термін виконання (можливі варіанти)



Січень 2010 року – грудень 2011 року.

Етапи виконання

І. Констатувальний: січень-серпень 2010 року

Діагностичний блок:

- аналіз психолого-педагогічної теорії і практики з проблеми інклюзивного та інтегрованого навчання;

- оцінка результативності інклюзивного навчання учнів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах (якщо такі в області є), або в режимі індивідуального навчання.

Прогностичний блок:

- побудова моделі нової технології підвищення кваліфікації, курсової перепідготовки педагогічних працівників (методики, структури, системи заходів);

- удосконалення Концептуальних засад Концепції розвитку інклюзивної освіти: професійно-фаховий рівень.

Організаційний блок:

- розробка концептуальних положень цільової освітньо-культурологічної програми, її організаційних основ і механізмів реалізації;

- організація спеціальної підготовки кадрів, що беруть участь в проекті, створення методичного забезпечення їхньої діяльності та ін.

– дослідження можливості й необхідності залучення організацій, установ, батьків, громадськості для здійснення експертизи ефективності підготовлених матеріалів щодо діяльності середніх загальноосвітніх навчальних закладів у системі інклюзивної освіти.

ІІ. Перетворювальний: вересень 2010 – червень 2011 н.р.

Передбачає реалізацію комплексного вирішення поставлених завдань, напрацювання матеріалів за напрямами-блоками (методичним і практичним).

ІІІ. Узагальнювальний: червень 2011 року – грудень 2001 року

Передбачає:

- аналіз та узагальнення розроблених матеріалів;

- співвіднесення результатів проекту з поставленими цілями і завданнями, коригування, удосконалення моделі нової технології відповідно до прикінцевих результатів;

- оформлення й опис ходу і результатів реалізації освітньо-культурологічного проекту «Інклюзивна освіта й інклюзивне середовище загальноосвітнього навчального закладу». 

Відповідно до вище названого доцільним буде заповнити понятійно-термінологічне поле зацікавлених читачів і подати відповідну модель [2]:

1. Інклюзія – це політика й процес, що дає можливість усім дітям брати участь у всіх програмах.

2. Інтеграція – зусилля, спрямовані на введення дітей з особливими освітніми потребами в регулярний освітній простір.

3. Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, що передбачає навча́ння дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

УЧЕНЬ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ   ІНКЛЮЗІЯ          ???         ІНТЕГРАЦІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

Рис. 4.1. Модель соціальної інтеграції дітей із обмеженими особливостями
в системі інклюзивної освіти

На рис. 4.1 запропоновано модель, яка дає можливість переосмислити роль навчального закладу в організації осягнення культурного досвіду народу, суспільства учнем з особливими потребами. Останній перебуває в центрі взаємозв’язків із навколишнім середовищем, де посередником може бути ресурсний засіб комунікації. Саме завдяки того чи іншого засобу долаються фізичні, а то й психологічні бар’єри для такої дитини, розширюються можливості до участі в житті суспільства, самореалізації своїх задатків, потреб як Я-особистості в системі рівності прав. Інтегруючись зі світом, дитина зможе ввійти у вітчизняний освітньо-культурологічний простір та інших народів, щоб зреалізувати свої права на навчання за місцем проживання в умовах реального або/і віртуального загальноосвітнього закладу.

Сьогодні вчені по-різному визначають історичний шлях становлення освіти для людей з особливим потребами. А.Г. Шевцов його уявляє як побудову спочатку медичної чи адміністративної моделі, економічна і функціональна є наслідком попередньої, і вихід на створення соціальної моделі інвалідності з новою філософією розуміння [10-11]. Колектив авторів (А.А.Колупаєва, Ю.М.Найда, Н.З.Софій та ін.) під керівництвом Л.І.Даниленко історичний міжнародний досвід становлення інклюзивної освіти вибудовують так: медична модель (сегрегація) – поч. ХХ ст. – середина 60-х років ХХ ст.; модель нормалізації (інтеграція) – ХХ ст. середина 60-х років – середина 80-х років; соціальна модель (залучення, інклюзія) – ХХ ст. середина 80-х років – теперішній час [8]. Зважаючи на позицію колег, досвід учених корекційної педагогіки, можемо вибудовувати, на наш погляд, інклюзивну модель освіти, яка не заперечує вище означене.  

Визначившись із базовими поняттями, означимо складові́ інклюзивної моделі освіти, яка охоплює:

- адаптовано-модифіковану систему освітніх послуг;

- задоволення індивідуальних потреб кожної дитини;

- співпраця з фахівцями для надання спеціальних послуг;

- партнерські стосунки з батьками в наданні послуг,

щоб забезпечити стале реабілітаційне навчально-освітнє середовище, в якому кожний буде відчувати себе комфортно й захищено.

ІНДИВІДУАЛЬНІ ПОТРЕБИ КОЖНОЇ ДИТИНИ
ПАРТНЕРСЬКІ СТОСУНКИ З БАТЬКАМИ

СПІВПРАЦЯ ІЗ ФАХІВЦЯМИ

 

АДАПТОВАНО-МОДИФІКОВАНА СИСТЕМА ОСВІТНІХ ПОСЛУГ

 

 

Рис.4.2. Модель інклюзивної освіти

Технологія організації і життєдіяльність такої моделі стане дійовою, якщо, насамперед, буде визначена система принципово важливих методологічних положень. В основу організації інклюзивної освіти ми поклали принципи, які були запропоновані А.Г. Шевцовим: принцип нової моделі інвалідності; системно-синергетичний принцип реабілітації; принцип неперервності реабілітаційного процесу; освітній принцип соціальної реабілітації [10-11].

Для розкриття означеної проблеми принципово важливим є останній принцип – «освітній принцип соціальної реабілітації». Реабілітація засобами освіти передбачає відновлення дитини в правах на успадкування культурно-історичного досвіду суспільства в умовах загальноосвітнього навчального закладу та упродовж усього життя.

Реабілітація засобами освіти відбувається на різних рівнях. Вітчизняні та російські вчені їх визначають так [1; 3-5; 7-10]: 1) на рівні віку; 2) на рівні змісту освіти; 3) на рівні методів навчання; 4) на рівні організації; 5) на рівні меж освітнього простору; 6)на рівні тривалості освіти; 7) на рівні підготовки кадрів фахівців; 8) на рівні інших осіб (батьків). Для нас важливо окреслити шляхи розв’язання виділених  рівнів – 3, 4 і 5.

Ефективність реалізації запропонованої моделі залежатиме від того інструментарію, дидактичних засобів, які слугуватимуть досягненню гарантованому планованому результатові, який нею (моделлю) й закладено.

Таким інструментарієм може бути інклюзивно-дистанційний урок (заняття). Урок як універсальна форма, нами розуміється і вживається умовно, як не жорстка системна одиниця. Зважаючи на розуміння освітнього принципу соціальної реабілітації, можемо говорити, що інклюзивно-дистанційний урок як засіб успадкування культурно-історичного й соціального досвіду людства дитиною з особливими потребами допоможе максимально інтегруватися в суспільство в доступні для нього сфери. Ця методологічна позиція є архиважливою, щоб запропонувати дефініцію «інклюзивно-дистанційний урок (заняття)», зрозуміти роль кожного суб’єкта такого типу заняття, його структуру та змістове наповнення.

Інклюзивно-дистанційний урок (заняття) для дітей з особливими потребами – це форма організації успадкування культурно-історичного й соціального досвіду людства, яка проводиться у відносно необмежених часово-просторових умовах, за яких забезпечуються фасилітативні стосунки всіх суб’єктів процесу з метою створення власного освітнього продукту, розвитку своїх потенційних можливостей, компетенцій, власного Я.

Етапи підготовки інклюзивно-дистанційного уроку:

- докомунікативний: вивчення навчального матеріалу, особливостей дітей із особливими потребами; відбір засобів навчання для створення навчального ресурсу як основи всього заняття; створення web-сайта як ресурсного засобу; розміщення матеріалів у мережі Internet; співпраця з локальним координатором.

- комунікативний: вибір дитиною індивідуальної траєкторії осягнення й опрацювання запропонованого матеріалу через локального координатора, іншої підготовленої особи (батьків) або/і самостійно; виконання завдань різного рівня з метою створення власного освітньо-культурологічного продукту;

- посткомунікативний: використання різноманітних засобів зв’язку з дистанційним учителем (електронна пошта, форум, чат, гостьова книга та ін.), які забезпечать можливість задати запитання, одержати пораду, консультацію, оперативно виконати самоперевірку тощо.

Суб’єкти освітнього процесу: учні й діти з особливими потребами як читачі; учитель літератури (математики, фізики, історії та ін.); локальний координатор; батьки та інші особи. Кожен із названих має забезпечувати фасилітативні стосунки, перебуваючи в ролі організатора процесу здобуття предметної (літературно-мистецької, історичної …) інформації, самоосвітньої читацької діяльності; консультанта, який продемонструє прийоми трансформації інформації відповідно до своїх потреб, інтересів; партнера, який забезпечуватиме комфортні умови для сталого саморозвитку й досягнення акме-вершини на сьогодні.

Дистанційний учитель – автор моделі співпраці під час віртуального уроку та реальної зустрічі за потреби й можливостей кожного, де посередником буде інформативно-навчальний (літературно-мистецький, історичний, математичний…) матеріал і ресурсні засоби комунікації.

Локальний координатор – спеціально підготовлений спеціаліст, який реалізовуватиме модель дистанційного вчителя, попередньо готує учнів до участі в такому уроці, допомагає вирішувати можливі технічні проблеми по роботі з освітнім ресурсом.

Батьки дитини з особливими потребами сприяють у розумінні індивідуальних особливостей дитини, урахуванню його інтересів, пріоритетів, традицій і турбот сім’ї, оптимальній адаптації до навчального середовища, у розробці та реалізації навчальних планів, освітніх ресурсів для досягнення спільного успіху.

Інклюзивно-дистанційний урок (заняття) для дітей з особливими потребами – це одна з форм навчання, яка цікава й можлива для всіх суб’єктів навчального процесу, але не є самоціллю.

Як показує невеликий досвід і практика колег із Росії, які з 1999 року проводять конкурс «дистанційних уроків», такого типу заняття доцільно проводити з урахуванням [3-4]:

- особистісних потреб і можливостей дітей для їх оптимальної реабілітації;

- доцільності як основної або/і додаткової форми заняття з такою категорією дітей;

- необхідності продовження успадкування культурно-історичного й соціального досвіду людства впродовж усього життя шляхом виконання як навчальних предметних програм, так і участі в різноманітних літературно-мистецьких проектах;

- здатності, бажання й можливості дітей з особливими потребами в такий спосіб здобути вищу освіту чи професійно вдосконалюватися.

Перспективи інклюзивно-дистанційного уроку (заняття):

- додаткові заняття з учнями навчальних закладів із предметів (наприклад, «Світова художня культура», «Фізика виживання»), які відсутні в навчальному плані даної освітньої установи;

- елективні курси, факультативні заняття з основних предметів шкільного курсу, пов’язані з творчими можливостями школяра-читача в межах предмета, який поглиблено вивчає (наприклад, «Байкарі світу», «Література постмодерністів», «Екологія і я», «Інформатика для початківця»);

- забезпечення реалізації профільної диференціації, вивчення предметів відповідного до обраного профільного напряму в різних навчальних закладах із одержанням відповідного сертифікату;

- заняття за галузями знань, за умови відсутності кваліфікованих спеціалістів, фахівців;

- курси підвищення кваліфікації дорослих без відриву від виробничого процесу або поєднання з іншими формами післядипломної освіти;

- керівництво дослідно-пошуковою роботою старшокласників у форматі МАН, науковою робою аспірантів, докторантів з метою вирощування, плекання талановитої молоді, яка легко входитиме в синергетично неоднозначний життєвий і культурний простір, щоб бути конкурентоспроможною, успішною Я-особистістю, здатною до самоосвіти, бути толерантною, терпимою та гуманною до Себе-Людини-Світу [12-14].

 

Нами проаналізовано й окреслено дефініції понять «інклюзія», «інклюзивна освіта», «інклюзивно-дистанційний урок (заняття)», виявлено особливості організації інклюзивної освіти як моделі соціальної інтеграції дітей із обмеженими особливостями, запропоновано можливий варіант розуміння інклюзивно-дистанційного уроку (заняття), його етапи підготовки, визначено ролі суб’єктів освітнього простору та перспективи такого заняття в системі середньої, вищої школи, підвищення кваліфікації вчителів, дослідно-пошукової діяльності. Запропоноване може слугувати для самореалізації потенційних можливостей дитини, соціально адаптуватися та інтегруватися в освітньо-культурологічний простір суспільства, зреалізувати своє освітньо-професійне право, вибудувати таку систему цінностей, які сприятимуть успішності, толерантності і конкурентоспроможності особистості.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Гончарова Е.Л. Реабилитация средствами образования: особые образовательные потребности детей с выраженными нарушениями в развитии / Е.Л. Гончарова, О.И. Кукушкина // Альманах ИКП РАО, 2000. – № 1. – С. 34.

2. Гончаренко С. Український педагогічний словник / Семен Гончаренко. – Київ : Либідь, 1997. – 376 с.

3. Завялова О.А. Исследования на уроках : система подготовки к дистанционным ученическим конференциям [електронний ресурс] / Ольга Алексеевна Завялова // Интернет-журнал «Эйдос». – 2008. – 12 июля. – Режим доступу : http://www.eidos.ru /journal/ index.htm.

4. На урок – в интернет! Всероссийский конкурс «Дистанционный учитель года» / под. ред. А.В. Хуторского // ИОСО РАО. – М., 2000. – 299 с.

5. Основи спеціальної дидактики / відпов. ред. І.Г. Єременко. – К. : Рад. школа, 1975. – 189 с.

6. Синьов В. Нова стратегія розвитку корекційної педагогіки в україні [електронний ресурс] / Віктор Синьов, Андрій Шевцов (Видавництво «Педагогічна преса») // «Дефектологія». – 2004. – № 2. – Режим доступу до журн. : http://ostriv.in.ua/ index.php.

7. Ситченко А. Методика викладання літератури: [термінологічний словник] / А.Л. Ситченко, В.І. Шуляр, В.В. Гладишев – К. : Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. – 132 с.

8. Софій Н.З. Концептуальні аспекти інклюзивної освіти / Інклюзивна школа: особливості організації та управління : [навчально-методичний посібник] / Кол. : авторів : Колупаєва А.А., Найда Ю.М., Софій Н.З. та ін. За заг. ред. Даниленко Л.І., - К. : 2007.- 128 с.

9. Хуторской А.В. Современная дидактика : [учебник для вузов] / А.В. Хуторской. – «Питер» Санкт-Петербург, 2001. – 544 с.

10.  Шевцов А.Г. Методологічні принципи соціальної реабілітації осіб з обмеженими функціями здоров’я / Андрій Гарійович Шевцов // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету : Серія соціально-педагогічна. Випуск VI. - Кам’янець-Подільський, 2006. – 352 с. – с. 337- 342.

11.  Шевцов А.Г. Открытая модель социальной реаблитации людей с инвалидностью и современный мир / Андрей Гариевич Шевцов // Практична філософія. – 2003. - № 1. – с. 127 – 137.

12.  Шуляр В. Синергетика в системі професійно-методичної підготовки майбутнього вчителя літератури: концептуальні підходи / Василь Шуляр. – Філософські науки : збірник наукових праць. – Суми : СумДПУ ім. А.С.Макаренка, 2006. – 256 с. – С. 93-98.

13.  Шуляр В. Учень-читач і вчитель-фасилітатор в умовах 12-річної школи: [науково-методичний посібник] / Василь Шуляр, Надія Огренич. – Миколаїв : Видавець : Ганна Гінкул, 2006. – 208 с.

14.  Шуляр В.І. Урок літератури в умовах 12-річної школи : 5-9 класи: [методичний посібник] / Василь Іванович Шуляр. – [2-ге видання]. – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2008. – 284 с.

«СУЧАСНИЙ УРОК»

(ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ОПРАЦЮВАННЯ)

1. Активные формы преподавания литературы: [учебное издание] / Роза Ивановна Альбеткова, Степан Григорьевич Герке, Лидия Павлавна Гладкая и др. / Сост. Р.И. Альбеткова. – М. : Просвещение, 1991. – 175 с.

2. Амонашвили Ш.А. Личностно-гуманная основа педагогического процесса : [учебное пособие] / Шалва Александрович Амонашвили. – Мн. : Университетское, 1990. – 560 с.

3.  Амонашвили Ш.А. Психологические основы педагогики сотрудничества: [учебное издание] / Шалва Александрович Амонашвили. – К. : «Освита», 1991. – 111 с.

4. Аналіз уроку. – Директор школи (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 3. – 86-109.

5.  Аналіз уроку: планування, методика, технологія проведення, аналіз / [автор/укладач Л.В. Джумська]. – Х. : Вид. група «Основа», 2006. – 144 с.

6.  Барабаш Н.И. Литература. Методика и практика преподавания: [книга для учителя] / Нина Игоревна Барабаш. – Ростов н/Д : «Феникс», 2003. – 320 с.

7.  Білоус Н.М. Методика літератури : від теорії до практики: [навчально-методичний посібник] / Ніна Миколаївна Білоус. – Житомир, 2002. – 80 с.

8.  Богданова О.Ю. Методика преподавания литературы : [учебник для студ. пед. вузов] / О.Ю. Богданова, С.А. Леонов, В.Ф. Чертов; под ред. О.Ю. Богдановой. - [3-е изд., стер.]. – М. : Издательский центр «Академия», 2004. – 400 с.

9.  Богуш А. Педагогічні виміри Василя Сухомлинського в сучасному освітньому просторі : [монографія] / Алла Михайлівна Богуш. – К. : Видавничий Дім «Слово», 2008. – 272 с.

10.  Бойко М.І. Вивчення життєпису художника слова в середній школі : [методичний посібник для вчителів] / Марсель Іванівна Бойко. – К. : Рад. школа, 1975. – 151 с.

11.  Бугайко Т.Ф. Методика викладання української літератури в 5 – 7 класах (літературне читання) : [посібник для вчителів] / Т.Ф. Бугайко,
Ф.Ф. Бугайко, П.К. Волинський. – К. : Рад. школа, 1952. – 212 с.

12.  Бугайко Т.Ф. Навчання і виховання засобами літератури: [посібник для вчителів] / Т.Ф. Бугайко, Ф.Ф. Бугайко. – К. : Рад. школа, 1973. – 176 с.

13.  Бугайко Т.Ф., Бугайко Ф.Ф. Майстерність учителя-словесника : [посібник для вчителів] / Т.Ф. Бугайко, Ф.Ф. Бугайко. – К. : Рад. школа, 1963. – 188 с.

14.  Бугайко Т.Ф., Бугайко Ф.Ф. Методика викладання української літератури в 8-10 класах середньої школи : [посібник для вчителів] / Т.Ф. Бугайко, Ф.Ф. Бугайко; за заг. редакцією П.К.Волинського. – К. : Рад. школа, 1952. – 282 с.

15.  Булатов О.С. Искусство современного урока : [учеб. пособ. для студ. высш. учеб. заведений] / Оксана Сергеевна Булатова. – М. : Издательский центр «Академия», 2006. – 256 с.

16.  Волканова В.В. Сучасні технології навчання (Словник) / В.В. Волканова // Управління школою (Осн) : Основа, 2008. - № 8/9. – С. 28-60.

17.  Волканова В.В. Типологічний словник уроків (вид, форма, методи та прийоми) (Словник) / В.В. Волканова, Л.І. Муржа, Т.О. Мунтьян // Управління школою (Осн) : Основа, 2008. - № 8/9. – С. 2-27.

18.  Волошина Н. Й. Вивчення української літератури в 5 класі : [методичний посібник] / Ніла Йосипівна Волошина. – К. : Пед. думка, 1997. – 144 с.

19.  Волошина Н.Й. Уроки позакласного читання у старших класах : [посібник для вчителів] / Ніла Йосипівна Волошина. – К. : Рад. школа, 1988. – 174 с.

20.  Волощук Е. Технэ майевтике. Теория и пратика анализа літературного произведения / Е.Волощук, Б.Бегун // Тема. – 1997. - № 1-2. – 248 с.

21.  Волубаєва Т.Б. Розвиток творчої компетентності школярів : [навчально-виробниче видання] / Тетяна Борисівна Волобуєва. – Х. : Вид. група «Основа», 2005. – 112 с.

22.  Гин А.А. Конструктор урока / Анатолий Александрович Гин // Відкритий урок. – 2002. - № 5-6. – С. 11-19; № 7-8. – С. 76-85; № 11-12. – С. 40-58.

23.  Гін А.О. Прийоми педагогічної техніки: [методичне видання] / Анатолій Олександрович Гін. – Х. : Веста : Видавництво «Ранок», 2007. – 176 с.

24.  Гладишев В.В. Теорія і практика контекстного вивчення художніх творів у шкільному курсі літератури: [монографія] / Володимир Володимирович Гладишев. – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2006. – 372 с.

25.  Горошкіна О.М. Лінгводидактичні засади навчання української мови в сташих класах природничо-математичного профілю : [монографія] / Олена Миколаївна Горошкіна. – Луганськ, Альма-матер, 2004. – 362 с.

26.  Градовський А. В. Компаративний аналіз у системі шкільного курсу літератури: методологія та методика: [монографія] / Анатолій Володимирович Градовський. – Черкаса : Брама, 2003. – 292 с.

27.  Градовський А. І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь. Методичні аспекти вивчення української літератури у взаємозв’язках із зарубіжною: [посібник] / Анатолій Володимирович Градовський. – К. : ПП РВФ «Софія», 1998. – 256 с.

28.  Границкая А.С. Научить думать и действовать. Адаптивная система обучения : [учебное издание] / Антонина Степановна Границкая. – М. : Просвещение, 1991. – 175 с.

29.  Гребньова В. Практикум з методики викладання української літератури : [навчальний посібник] / Валентина Гребньова. – Кіровоград, 2000. – 98 с.

30.  Гузеев В.В. Консультация как форма обобщающего повторения / Вячеслав Валерианович Гузеев // Директор школы. – 1995. - № 3. – С. 32-34.

31.  Гузеев В.В. Методы и организационные формы обучения : [учебное пособие] / Вячелав Валерианович Гузезев. – М., 2001. –153 с.

32.  Гузеев В.В. Организация урока в форме классического семинара / Вячеслав Валерианович Гузеев // Директор школы. – 1994. - № 1. – С. 42-49.

33.  Гузеев В.В. Педагогическая техника в контексте образовательной технологи: [учебное пособие] / Вячеслав Валерианович Гузеев. – М., 2001. – 121 с.

34.  Гузеев В.В. Планирование результатов образования и образовательная технология : [учебное пособие] / Вячеслав Валерианович Гузеев. – М., 2001. – 185 с.

35.  Гузеев В.В. Семинар-практикум – гибкая, мобильная форма урока / Вячеслав Валерианович Гузеев // Директор школы. – 1994. - № 6. – С. 23-31.

36.  Гузеев В.В. Теория и практика интегральной образовательной технологи : [монография] / Вячеслав Валерианович Гузеев. – М. : Народное образование, 2001. – 222 с.

37.  Гузенко О. Учень – активний співтворець уроку : проектні технології : [посібник] / О. Гузенко. – Суми, 2005. – 42 с.

38.  Давидюк Л.В. Современный урок русского языка / Л.В. Давидюк // Русский язык, литература, культура в школе и вузе : УАПРЯЛ, 2008. - № 1. – С. 13.

39.  Дайри Н.Г. Основное освоить на уроке : [книга для учителя] / Нейт Георгиевич Дайри. – М. : Просвещение, 1987. – 192 с.

40.  Демчук О. Життєпис письменника: Конспекти нестандартних уроків : [методичний посібник] / Олег Віленович Демчук. – К. : Педагогічна преса, 2002. – 192 с.

41.  Демчук О. Нестандартні уроки з української літератури. 9-11 клас : [посібник] / Олег Віленович Демчук. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2000. – 144 с.

42.  Державний стандарт базової і повної середньої освіти // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях. – 2004. - № 4. – С. 174-184.

43.  Душина І. Сучасний урок географії / Іраїда Душина // Краєзнавство. Географія, Туризм (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 15. – С. 3-11.

44.  Дьяченко В.К. Новая дидактика : [учебное пособие] / В.К. Дьяченко. – М. : Народное образование, 2001. – 496 с.

45.  Ершов П.М. Общение на уроке, или Режиссура поведения учителя : [учебное пособие ] / П.М. Ершов, А.П. Ершова, В.М. Букатов. - [изд. 2-е, перераб. и доп.]. – М. : Московский психолого-социальный институт, Флинта, 1998. – 336 с.

46.  Есин А.Б. Принципы и приемы анализа литературного произведения : [учебное пособие] / Андрей Борисовия Есин. - [8-у изд.]. – М. : Флинта : Наука, 2007. – 248 с.

47.  Жила С.О. Теорія і практика вивчення української літератури у взаємозв’язках із різними видами мистецтв у старших класах загальноосвітньої школи : [монографія] / Світлана Олексіївна Жила. – Чернігів : РВК «Деснянська правда», 2004. – 360 с.

48.  Житник Б.О. Методичний порадник. Форми і методи навчання : [навчальне видання] / авт.-упор. Борис Олександрович Житник. – Х. : Вид. група «Основа», 2005. – 128 с.

49.  Забашта Л.І. Узагальнення й систематизація знань з української мови. 10 клас: [посібник для вчителя] / Людмила Іванівна Забашта. – К. : Освіта, 1991. – 160 с.

50.  Завуч іде на урок // Завуч. – 2002, листопад. - № 32. – [наша вкладка]. – С. 1-16.

51.  Зазуліна Л.В. Педагогічні проекти: [науково-методичний посібник] / Людмила Василівна Зазуліна. – Кам’янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2004. – 40 с.

52.  Захарова И.Г. Информационные технологии в образовании : [учебное пособие для студ. высш. учеб. заведений] / Ирина Гелиевна Захарова. - [2-е изд., стер.]. – М. : Издательский центр «Академия», 2005. – 192 с.

53.  Збірник методичних знахідок учасників конкурсу «Учитель року» (з досвіду роботи вчителів загальноосвітніх шкіл) : [збірник] / авт.-укл. Л.В. Кудакова, Г.І. Мальченко, О.В. Ночвінова та ін. – К. : ІЗМН, 1997. – 368 с.

54.  Зинин С.А. Внутрипредметные связи в изучении школьного историко-литературного курса: [монография] / Сергей Александрович Зинин. - [2-е изд., испр.]. – М. : ООО «ТИД «Русское слово - РС», 2006. – 240 с.

55.  Ильин Е.Н. Рождение урока : [пособие] / Евгений Николаевич Ильин. – М. : Педагогика, 1986. – 176 с.

56.  Інноваційні технології технології та сучасний урок літератури : [науково-виробниче видання] / упоряд. І. Кузьменчук. – К. : Вид. дім «Шкільн. світ» : Вид. Л. Галіцина, 2006. – 128 с.

57.  Інтерактивне навчання на уроках зарубіжної літератури (версії уроків переможців ІІ-ІV турів Всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2004») // Тема. – 2004. - № 3-4. – 233 с.

58.  Ісаєва О.О. Теорія і технологія розвитку читацької діяльності старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури : [монографія] / Олена Олександрівна Ісаєва. – К., 2003. – 380 с.

59.  Ісаєєва О.О. Організація та розвиток читацької діяльності школярів : [посібник для вчителя] / Олена Олександрівна Ісаєва. – К. : Ленвіт, 2000. – 184 с.

60.  Калиніна В.Ю. Сучасний урок хімії / В.Ю. Калиніна // Хімія (Осн) : Основа, 2007. - № 24. – С. 13.

61.  Караман С.О. Методика навчання української мови в гімназії : [навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти] / Станіслав Олександрович Караман. – К. : Ленвіт, 2000. – 272 с.

62.  Клименко Ж.В. Теорія і технологія вивчення перекладних художніх творів у старших класах загальноосвітньої школи : [монографія] / Жанна Валентинівна Клименко. – К. : НПУ імені М. Драгоманова, 2006. – 340 с.

63.  Ковбасенко Ю.И. Филологический анализ художественного текста: [пособие] / Юрий Иванович Ковбасенко. – К. : ІСДО, 1995. – 48 с.

64.  Ковбасенко Ю.І. Біографія письменника і викладання літератури / Юрій Іванович Ковбасенко // Тема. – 2002. - № 2. – 128 с.

65.  Компаративне навчання на уроках зарубіжної літератури (теорія і практика) // Тема. – 2005. - № 1-2. – 233 с.

66.  Конаржевський Ю.А. Аналіз уроку : [навчальне видання] / Ю.А. Конаржевський. – Х. : Видавництво «Ранок», 2008. – 336 с.

67. Корнєв В.П. Сучасний урок географії: підготовка до уроку, тематичне і поурочне планування / Віктор Петрович Корнєв // Географія та основи економіки в школі: Педагогічна преса, 2008. - № 1. – С. 2-10.

68.  Косминська С. Сучасний урок: [методичні рекомендації] / С. Косминська, О. Поліщук, С. Гавриченко // Директор школи (Шк. світ) : Шкільний світ, 2007. - № 43. – С. 7-11.

69.  Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти (Проект) // Освіта України.– 16 серпня 2000.– № 33. – С. 3.

70.  Критерії оцінювання навчальних здобутків учнів (література) // Українська література в загальноосвітній школі. – 2001.– № 4. – С. 5-6.

71.  Кужелева Л. Структурний аналіз уроку. Психологічний аналіз уроку. Системний аналіз уроку / Л. Кужелева // підручник для директора: Плеяда, 2008. - № 1. – С. 63-68.

72.  Кузнєцова Л. Особистісно орієнтований аспект підготовки вчителя (аналіз уроку) / Л. Кузнєцова, М. Кузнєцов // Директор школи (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 11. – С. 3-6.

73.  Кульневич С.В. Анализ современного урока : [практич. пособ. для учителей и кл. рук-лей, студентов пед. учеб. заведений, слушателей ИПК] / С.В. Кульневич, Т.П.Лакоценина. – [изд. 2-е, доп. и перераб.]. – Ростов н/Д : Изд-во «Учитель», 2003. – 224 с.

74.  Кухаренко В.М. Дистанційне навчання: Умови застосування. Дистанційний курс : [навчальний посібник] / В.М. Кухаренко, О.В. Рибалко, Н.Г. Сиротенко. - [3-є вид.] / за ред. В.М. Кухаренка. – Харків : НТУ «ХПІ», «Торсінг», 2002. – 320 с.

75.  Куцевол О. Структура сучасного уроку зарубіжної літератури / Ольга Куцевол // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2003. - № 3. – С. 38-40.

76.  Куцевол О. Сучасні типи уроків / Ольга Куцевол // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001. - № 1. – С. 30-33.

77.  Куцевол О. Сучасні типи уроків зарубіжної літератури / Ольга Куцевол // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001. - № 2. – С. 52-56.

78.  Лізинський В.М. Прийоми та форми в навчальній діяльності : [методичне видання] / В.М. Лізинський. – Х. : Веста: Видавництво «Ранок», 2007. – 160 с.

79.  Лісовський А.М. Морфологія художності твору і вивчення літератури в школі : [методичний посібник] / Антон Михайлович Лісовський. – Київ : Ленвіт, 2005. – 110 с.

80.  Ломонос Є.О. Позакласне читання у 4-7 класах : [посібник для вчителів] / Євдокія Омелянівна Ломонос. – К. : Рад. школа, 1983. – 133 с.

81.  Лушин П.В. Учимся фасилитировать: [методическое пособие] / П.В. Лушин, З.А. Ржевская, Е.Г. Данникова и др. – Кировоград, 2003. – 60 с.

82.  Макаренко В.М. Як опанувати технологію формування критичного мислення : [навчальне видання] / В.М. Макаренко, О.О. Туманцова. – Х. : Вид. група «Основа»: «Тріада+», 2008. – 96 с.

83.  Манвелов С. Основы творческой разработки урока математики / Сергей Георгиевич Манвелов // Математика. – 1997. - № 1. – С. 11-13; № 13. – С. 12-15.

84.  Мартинець А.М. Сучасний урок зарубіжної літератури : [навчально-методичний посібник] / Алла Михайлівна Мартинець. – Х. : Вид. група «Основа», 2005. – 176 с.

85.  Марченко О.Г. Формування критичного мислення школярів : [навчально-методичне видання] / Олена Геннадіївна Марченко. – Х. : Вид. група «Основа»; «Триада+», 2007. – 160 с.

86.  Матвеева Е.И. Содержание и технология преподавания литературы в 5 классе (Система Д.Б.Эльконина – В.В. Давыдова) : [пособие для учителя] / Елена Ивановна Матвеева. – М. : Вита-Пресс, 2005. – 288 с.

87.  Махмутов М.И. Современный урок: [монография] / Мирза Исмаилович Махмутов. - [2-е изд., испр. и доп.]. – М. : Педагогика, 1985. – 184 с.

88.  Махмутов М.И. Современный урок: вопросы теории: [монография] / Мирза Исмаилович Махмутов. – М. : Педагогика, 1981. – 192 с.

89. Мельник А.О. Структура урока литературы / А.О. Мельник // Русский язык, литература, культура в школе и вузе: УАПРЯЛ, 2008. - № 2. – С. 15.

90.  Методика викладання літератури : термінологічний словник / [Анатолій Ситченко, Василь Шуляр, Володимир Гладишев] / [за ред. проф. А.Л.Ситченка]. – К. : Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. – 132 с.

91.  Методика навчання рідної мови в середніх навчальних закладах : [підручник для студентів-філологів] / М.І. Пентилюк, А.Г.Галетова, С.О. Караман та ін.; за ред. М.І. Пентилюк. – К.: Ленвіт, 2000. – 264 с.

92.  Методика преподавания литературы : [учебник для пед. вузов] /; под. ред. О.В. Богдановой, В.Г. Маранцмана – В 2 ч. Ч. 1. – М. : Просвещение, ВЛАДОС, 1994. – 288 с.

93.  Методика преподавания литературы : [учебник для пед. вузов] /; под. ред. О.В. Богдановой, В.Г. Маранцмана – В 2 ч. Ч. 2. – М. : Просвещение, ВЛАДОС, 1994. – 288 с.

94.  Миропольська Н.Є. Мистецтво слова в структурі художньої культури учня : [монографія] / Наталія Євгенівна Миропольська. – К. : Парламантське видання. – 2002. – 204 с.

95.  Мисан В.О. Урок історії : план-коспект. Як скласти план-коспект та проаналізувати проведений урок історії / В.О. Мисан // Історія в школах України : Педагогічна преса, 2008. - № 4. – С. 29.

96.  Митник О.Я. Народження нестандартного уроку: [посібник] / О.Я. Митник, В.І. Шпак. – К. : НПЦ Перспектива, 1995. – 54 с.

97.  Мірошниченко Л.Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах : [підручник для студентів вищих закладів освіти] / Леся Федорівна Мірошниченко. – К. : Ленвіт, 2000. – 239 с.

98.  Мурашко Н. Аналіз уроку / Н. Мурашко // Б-ка «Початкова освіта» (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 10. – С. 1-128.

99. Мурашко Н. Аналіз уроку / Н. Мурашко // Б-ка «Директор школи» (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 4. – С. 1-128.

100.  Наукові основи методики літератури : [навчально-методичний посібник] / [Н.Й. Волошина, О.М. Бандура, О.А. Гальонка, А.В. Градовський та ін.]; за ред. д.п.н., проф., чл.-кор. АПН України Н.Й.Волошиної. – К. : Ленвіт, 2002. – 344 с.

101.  Недайнова Т. Б. Мистецтво викладання літератури в школі : [науково-навчальний посібник] / Тамара Борисівна Недайнова. - [2-ге вид., доп. і випр.]. – Луганськ : Альма-матер, 2006. – 160 с.

102.  Неділько В.Я. Методика викладання української літератури в середній школі : [підручник для студентів] / Всеволод Якович Неділько. – К. : Вища школа, 1978. – 248 с.

103.  Нестандартні уроки в школі та їх аналіз: [науково-методичний посібник] / [авторський колектив; за ред. Н.М. Островерхової]. – К. : Видавництво Харитоненка, 2003. – 152 с.

104.  Нестандартні форми уроків. Урок 3 : [навчально-виробниче видання] // Педагогічна академія пані Софії [міні-журнал]. – Х. : Вид. група «Основа», 2006, травень. – 48 с.

105.  Нетрадиційні уроки з української літератури. 5-11 класи : [навчальне видання; посібник] / [укл. : С.С. Скляр, Л.І. Нечволод]. – Харків : Торсінг, 2004. – 224 с.

106.  Нетрадиційні уроки із зарубіжної літератури. 5-11 класи: [навчальне видання; посібник] / [укл. : С.С. Скляр, Л.І. Нечволод, О.О. Дем’яненко]. – Харків : Торсінг, 2004. – 176 с.

107.  Ніколенко О. М. Сучасний урок зарубіжної літератури. 5-11 класи : [посібник для вчителя] / О. М. Ніколенко, О. М. Куцевол. – К. : Академія, 2003. – 288 с. 

108.  Ніколенко О. Специфіка уроку зарубіжної літератури в старших класах / Ольга Ніколенко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001. - № 3. – С. 36-38.

109.  Обучение литературы в средней школе: [методическое пособие] / [Л.В. Байбородова, В.В. Белкина, И.С. Павлова, И.Г. Харисова]. – М. : Гуманитар. изд. центр ВЛАДОС, 2008. – 232 с.

110.  Онищук В.А. Типы, структура и методика урока в школе : [пособие для учителей] / Василий Анисимович Онищук. – К. : Рад. школа, 1976. – 184 с.

111.  Онищук В.А. Урок в современной школе : [пособие для учителей] / Василий Анисимович Онищук. – М. : Просвещение, 1981. – 191 с.

112.  Орлов В.И. Методические основы обучения : [учебное пособие] / Валерий Иванович Орлов. – М. : Информационно-внедренческий центр «Маркетинг», 2000. – 72 с.

113.  Особистісно орієнтований урок: конструювання та діагностика : навч.-метод. посіб. / [М.І. Лукьянова, Н.А. Разіна, Т.М. Абдулліна та ін.]. – Х. : Вестп : Видавництво «Ранок», 2007. – 176 с.

114.  Островерхова Н.М. Аналіз уроку : концепції, методики, технології [наукове видання] / Надія Михайлівна Островерхова. – Київ : Фірма «ІНКОС», 2003. – 352 с.

115.  Паламарчук В.Ф. Як виростити інтелектуала : [посібник] / Валентина Федорівна Паламарчук. – Тернопіль : Навчальна книга Богдан, 2000. – 152 с.

116.  Палтишев М.М. Педагогічна майстерність і шляхи її досягнення. (У пошуках практико-орієнтованих дидактичних підходів) : [навчально-методичний посібник для слухачів курсів удосконалення вчителів] / Николай Николаевич Палтышев. – К. : Видавець Ешке О.М., 2000. – 199 с. (рос. мовою).

117.  Палтышев Н.Н. Педагогическая гармонія : [учебно-методическое пособие для учителей] / Николай Николаевич Палтышев – К. : «Магистр-S», 1996. – 104 с.

118.  Пасічник Є.А. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах : [навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти] / Євген Андрійович Пасічник. – К. : Ленвіт, 2000. – 384 с.

119.  Пентилюк М.І. Методика навчання української мови у таблицях і схемах : [навчальний посібник] / М.І. Пентилюк, Т.Г. Окуневич. – К. : «Ленвіт», 2006. – 134 с.

120.  Пентилюк М.І. Сучасний урок української мови : [посібник для вчителя] / М.І. Пентилюк, Т.Г. Окуневич. – Х. : Вид. група «Основа», 2007. – 176 с.

121. Переденко І.М. Герменевтичний аспект сучасного уроку літератури : модель уроку-діалогу / Інеса Миколаївна Переденко // Зарубіжна література (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 6/7.- С. 40.

122.  Пересунько Т.К. Питання методики викладання літератури у вузі (на матеріалі вивчення історії світової літератури ХХ століття) : [навчальний посібник] / Тамара Костянтинівна Пересунько. – К., 1993. – 80 с.

123.  Перлини Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2005» : [збірка] / відповідальний за випуск Г.М. Литвиненко. – Чернівці. – Виданичий дім «Букрек», 2005. – 320 с.

124.  Пєхота О.М. Особистісно орієнтоване навчання: підготовка вчителя : [монографія] / О.М. Пєхота, А.М. Старєва. – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2005. – 272 с.

125.  Пилигин А. Личностно-ориентированное образование : история и практика: [монография] / Андрей Анатольевич Пилигин. – М. : «КСП+», 2003. – 432 с.

126.  Подмазин С.И. Теория и практика семестрово-блочно-зачетного режима обучения и 12-бального оценивания знаний учащихся : [научно-методическое пособие] / Сергей Иванович Подмазин. – Запоріжжя: Просвіта, 2000. – 88 с.

127. Поляков С. Пространство урока / С. Поляков // Завуч (Шк. світ) : Шкільний світ, 2007. - № 23. – Спецвипуск.

128.  Пометун О. Енциклопедія інтерактивного навчання: [посібник] / Олена Іванівна Пометун. – К., 2007. – 144 с.

129.  Пометун О. Методика навчання історії в школі : [посібник] / О.І. Пометун, Г.О. Фрейман. – К. : Генеза, 2006. – 328 с.

130.  Пометун О.І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання : [наук.-метод. посіб.] / О.І. Пометун, Л.В. Пироженко; за ред. О.І. Пометун. – К. : Видавництво А.С.К., 2004. – 192 с.

131.  Поташник М.М. Как подготовить и провести открытый урок (современная технология) : [методическое пособие] / М.М. Поташник, М.В. Левит. – [издание 2-е дополненное и переработанное]. – М. : Педагогическое общество России, 2006. – 144 с.

132.  Поташник М.М. Требования к современному уроку: [методическое пособие] / Марк Максимович Поташник. – М. : Центр педагогического образования, 2007. – 272 с.

133.  Початкова школа. Школа у творчому пошуку: [збірник 1] / [авт. Н.І. Клокар, Н.Г. Слободянюк, В.В. Потіха та ін.]. – К., 1997. – 148 с.

134.  Приходченко К.І. Творче освітньо-виховне середовище загально-освітнього закладу гуманітарного профілю : [монографія] / Катерина Іллівна Приходченко. – Донецьк : ДонНУ, 2007. – 640 с.

135.  Проектуємо урок разом. Урок 4 : [навчально-виробниче видання] // Педагогічна академія пані Софії [міні-журнал]. – Х. : Вид. група «Основа», 2006, вересень. – 48 с.

136.  Профільне навчання: теорія і практика : [зб. наук. праць за матеріалами методолог. семінару АПН України]. – К. : Пед. преса, 2006. – 200 с.

137.  Рамський Ю.С. Вивчення WEB-програмування в школі : [навчальний посібник] / Ю.С. Рамський, І.С. Іваськів, О.Ю. Ніколаєнко. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2004. – 200 с.

138.  Римаренко В.Є. Семінарські заняття в школі : [посібник] / Василь Євдокимович Римаренко. – К. : Рад. шк., 1981. – 124 с.

139.  Робота з мультимедійною дошкою : [науково-виробниче видання] / упоряд. В. Лапінський. – К. : Шк. світ, 2008. – 112 с. – (Бібліотека «Шкільного світу»).

140.  Родигіна І.В. Компетентнісно орієнтований підхід до навчання : [навчально-виробниче видання] / Ірина Вікторівна Родигіна. – Х. : Вид. група «Основа», 2005. – 96 с.

141.  Рудаківська С. Особливості уроку зарубіжної літератури в середніх класах / Світлана Рудаківська // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001. - № 1. – С. 33-35.

142.  Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах : [посібник для вчителя] / Олександра Яківна Савченко. – К. : «Магістр-S», 1997. – 256 с.

143. Садовська І.Л. Концепція методів навчання: дидактичний аспект / І.Л. Садовська // Безпека життєдіяльності (Осн) : Основа, 2007. - № 12. – С. 12-14.

144. Свинцицька Т.О. Конструювання уроків через упровадження сучасних навчальних та здоровязберігаючих технологій / Т.О. Свинцицька // Географія (Осн.) : Основа, 2007. - № 22. – С. 10-18.

145.  Семенов А.Н. Вопросы и задания по методике преподавания литературы : [учебное издание] / А.Н. Семенов, В.В. Семенова. – М.: Изд-во ВЛАДОС-ПРЕСС, 2003. – 384 с.

146.  Семеног О. Професійна підготовка майбутніх учителів української мови і літератури : [монографія] / Олена Миколаївна Семеног. – Суми : ВВП «Марія-1» ТОВ, 2005. – 404 с.

147.  Семеног О.М. Практика в системі фахової освіти вчителя-словесника : [навч. посб. для студ. вищ. навч. закл.] / О.М. Семеног, Л.О. Базиль, Т.І. Дятленко; за ред. О.М. Семеног. – К. : Фенікс, 2008. – 288 с.

148.  Синхронізоване тематичне планування шкільних курсів української та зарубіжної (всесвітньої) літератури (5 – 11 клас) / [укл. Ю.І. Ковбасенко, Л.В. Ковбасенко]. – К., 1997. – 64 с.

149.  Сиротенко Г.О. Сучасний урок: інтерактивні технології навчання : [інформаційно-методичний збірник] / Григорій Олексійович Сиротенко. – Х. : Видав. група «Основа», 2003. – 80 с.

150.  Ситченко А.Л. Навчально-технологічна концепція літературного аналізу : [монографія] / Анатолій Люціанович Ситченко. – Київ : Ленвіт, 2004. – 304 с.

151. Скороходова Н.Ю. Психология ведения урока : [монография] / Нина Юрьевна Скороходова. – СПб. : Издательство «Речь», 2002. – 148 с.

152.  Сорока В.І. Сучасний урок української літератури : [методичні рекомендації для студентів-практикантів] / Віра Іванівна Сорока. – Херсон, 2000. – 38 с.

153.  Степанишин Б.І. Викладання української літератури в школі : [навчально-методичний посібник] / Борис Ількович Степанишин – К. : РВЦ «Проза», 1995. – 256 с.

154.  Степанишин Б.І. Література – вчитель – учень. Самостійне вивчення учнями літератури : [посібник для вчителя] / Борис Ількович Степанишин. – К. : Освіта, 1993. – 240 с.

155.  Степанишин Б.І. Стратегія і тактика в літературній освіті учнів : Роздуми старого методиста-словесника, або Від «альфи» до «омеги» у викладанні рідного письменства в школі: [посібник для вчителів] / Борис Ількович Степанишин. – К. : Веселка; Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2003. – 191 с.

156.  Сучасна література рідного краю. «Я від душі добра насіяв …» (Володимир Черепков) : [методичний посібник для вчителів-філологів]. – К. : Парламентське видавництво, 2009.- 272 с.

157.  Сучасні шкільні технології. Ч. І / [упоряд. І. Рожнятовська, В. Зоц]. – К. : Ред. загальнопед. газ., 2004. – 112 с. – (Бібліотека «Шкільного світу»).

158.  Сучасні шкільні технології. Ч. ІІ / [упоряд. І. Рожнятовська, В. Зоц / 2-е вид., стереотипне]. – К. : Ред. загальнопед. газ., 2005. – 128 с. – (Бібліотека «Шкільного світу»).

159.  Телехова О.П. Українська література. Методичні матеріали до вивчення шкільного курсу : [посібник для вчителя] / Олександра Петрівна Телехова. Харків : Веста : Видавництво «Ранок», 2001. – 272 с.

160. Терещук А.І. Технологічні та методичні основи сучасного уроку трудового навчання / Андрій Іванович Терещук // Трудова підготовка в закладах освіти: Педагогічна преса, 2008. - № 1. – С. 10.

161.  Токмань Г.Л. Методика викладання української літератури в старшій школі : екзистенціально-діалогічна концепція : [монографія] / Ганна Леонідівна Токмань. – Київ : Міленіум, 2002. – 320 с.

162.  Третьяков П.И. Технология модульного обучения в школе : [практико-ориентированная монография] / П.И. Третьяков, И.Б. Сенновский. - [под ред. Петра Ивановича Третьякова]. – М. : Новая школа, 1997. – 352 с.

163.  Туріщева Л.В. Психолого-педагогічні аспекти уроку : [посібник] / Людмила Василівна Туріщева. – Х. : Вид. група «Основа», 2007. – 128 с.

164.  Урок – цілісна система : [методичні рекомендації керівникам та вчителям щодо аналізу і самоаналізу уроку / упоряд. Р.П. Удовиченко, А.І. Деркач, О.В. Тарасова та ін.]. – Миколаїв, 2000. – 91 с.

165.  Урок як показник майстерності вчителя : [порадник керівникові загальноосвітнього навчального закладу / укл. Л. В. Джумська, А. В. Риженков]. – Миколаїв : МОІППО, 2005. – 96 с.

166.  Федорович Т. Українська література та музика. Інтегрований курс (за програмою 10-11 класів) : [посібник для вчителів та учнів старших класів середньої школи, студентів середніх спеціальних навчальних закладів] / Теодозія Федорович. – Тернопіль : Астон, 2001. – 64 с.

167. Фомін О. Сучасний урок : проблеми, пошуки, знахідки / О. Фомін // Директор школи (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 12. – С. 24-27.

168.  Фурман А.В. Модульно-розвивальне навчання: принципи, умови, забезпечення: [Монографія] / Анатолій Васильович Фурман. – К. : Правда Ярославичів, 1997. – 340 с.; іл.

169.  Фурман А.В. Психодіагностика інтелекту в системі диференційованого навчання : [навчально-методичний посібник] / Анатолій Васильович Фурман. – К. : Освіта, 1993. – 224 с.

170.  Фурсова Л.О. Інтегровані уроки літератури : [посібник] / Людмила Олексіївна Фурсова. – Тернопіль : Мандрівець, 2004. – 80 с.

171.  Химинець В.В. Інноваційна освітня діяльність: [науково-методичне видання] / Василь Васильович Химинець. – Ужгород : Інформаційно-видавничий центр ЗІППО, 2007. – 364 с.

172.  Худаш Л.С. Підвищення ефективності уроку з літератури : [посібник] / Лідія Сергіївна Худаш. – К. : Рад. школа, 1974. – 144 с.

173. Чайківська Т. Ще раз про аналіз і самоаналіз уроку / Т. Чайківська // Методичні діалоги : Педагогічна преса, 2008. - № 3. – С. 30.

174. Чередник Т. Методика літератури в термінах і поняттях: словник-довідник / Т. Чередник // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України : Педагогічна преса, 2007. - № 10. – С. 11.

175. Черервата О. Як підготувати сучасний урок / О. Черервата // Завуч (Шк. світ) : Шкільний світ, 2008. - № 10. – С. 15-18.

176.  Чупринін О.О. 12-річна школа. Сучасний урок української літератури в 5 класі : [навчальний посібник] / Олексій Олексійович Чупринін. – Х. : Вид. група «Основа», 2005. – 320 с.

177.  Шарко В.Д. Сучасний урок: технологічний аспект : [посібник для вчителів і студентів] / Валентина Дмитрівна Шарко. – К., 2006. – 220 с.

178.  Шевченко С.Д. Школьный урок: как научить каждого: [пособие] / Сергей Данилович Шевченко. – М. : Просвещение, 1991. – 175 с.

179.  Шкільна лекція у поєднанні з іншими методами та прийомами викладання літератури : [методичний лист / авт. тексту Зоя Олександрівна Шевченко]. – К. : Рад. школа, 1986. – 46 с.

180.  Шоган В.В. Технология личностно ориентированного урока : [учеб.-метод. пособ. для учителей, методистов, кл. рук-лей, студентов пед. учеб. заведений, слушателей ИПК] / Владимир Васильевич Шоган. – Ростов н/Д : Изд-во «Учитель», 2003. – 160 с.

181.  Штейнбук Ф.М. Методика викладання зарубіжної літератури в школі : [навчальний посібник] / Фелікс Маратович Штейнбук. – К. : Кондор, 2007. – 316 с.

182.  Штомпель Г. Чи потрібен сьогодні аналіз уроку / Г. Штомпель // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2001. – №1. – С. 79-89.

183.  Шуляр В. Компетентнісний підхід у діяльності вчителя літератури та учня-читача / Василь Шуляр // Українська література в загальноосвітній школі. – 2006. – № 12. – С. 10-13.

184.  Шуляр В. Синергетика в системі професійно-методичної підготовки майбутнього вчителя літератури: концептуальні підходи / Василь Шуляр. – Філософські науки : збірник наукових праць. – Суми : СумДПУ ім. А.С.Макаренка, 2006. – 256 с. – С. 93-98.

185.  Шуляр В. Учень-читач і вчитель-фасилітатор в умовах 12-річної школи : [науково-методичний посібник] / Василь Шуляр, Надія Огренич. – Миколаїв : Видавець : Ганна Гінкул, 2006. – 208 с.

186.  Шуляр В.І. Від мудрого письменника до творчого читача (матеріали до етюдних занять із літератури в 11 класі, 1 частина) : [навчально-методичний посібник] / Василь Іванович Шуляр. – Тернопіль : СМП «Астон», 2001. – 280 с.

187.  Шуляр В.І. Дух Нечуївських творів (матеріали до вивчення спадщини І.С.Нечуя-Левицького) : [навчально-методичний посібник] / Василь Іванович Шуляр . – Миколаїв : ПП. „Шамрай”, 2000. – 80 с.

188.  Шуляр В.І. Інтеграція змісту освіти і конструкторсько-технологічна діяльність учителя літератури / Василь Іванович Шуляр // Імідж сучасного педагога. – 2002. – № 2. – С. 38-39.

189.  Шуляр В.І. Моделюючи процес співпраці (орієнтовна проект-програма із розвитку зв’язного мовлення, 5 клас) / Василь Іванович Шуляр // Укр. мова і література в середніх школах. – 2002. – №4. – С. 74-80.

190.  Шуляр В.І. Підготовка майбутнього вчителя літератури до впровадження педагогічних технологій : [навч. посіб.] // Підготовка майбутнього вчителя до впровадження педагогічних технологій; за редак. І.А.Зязюна, О.М.Пєхоти. – К. : Видавництво А.С.К., 2003. – С. 86-120.

191. Шуляр В.І. Планування літературної освіти школярів: технологічна концепція : [практико-орієнтована монографія] / Василь Іванович Шуляр; за ред. чл.-кор. АПН України, д.п.н., проф. Н.Й. Волошиної. – Миколаїв : Видавництво, 2006. – 96 с.

192.  Шуляр В.І. Розвиваючи мовлення – формувати читачів (орієнтовне календарне планування уроків розвитку зв’язного мовлення, 9 клас) / Василь Іванович Шуляр // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях … – 2002. – №1. – С. 145-151.

193. Шуляр В.І. Урок літератури в умовах 12-річної школи: 5-9 класи : [методичний посібник] / Василь Іванович Шуляр. – [2-ге видання]. – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2008. – 284 с.

194. Шуляр В.І. Уроки літератури рідного краю: технологія підготовки та проведення / Василь Іванович Шуляр // Дивослово. – 2003. – № 7. – С. 34-39.

195. Шуляр В.І. Концепція літературної освіти школярів у системі профільного навчання (проект) // Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2007. – № 5. – С. 27-72.

196.  Шуляр В.І. Сучасний урок літератури: технологічні моделі. – Миколаїв : Вид-во ЧДУ ім. П. Могили, 2009. – 136 с.

197. Шуляр В.І. Сучасний урок української літератури. – Х. : Вид. група «Основа», 2009. – 121 с. (Б-ка журн. «Вивчаємо українську мову та літературу»; Вип. 9 (70)).

198. Шуляр В. І. Компетентний випускник-читач: модель, система компетенцій, критерії оцінювання (літературний компонент освітньої галузі «Мови і літератури» Державного стандарту базової і повної освіти) : [науково-методичний посібник] / Василь Іванович Шуляр. – Миколаїв : вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2009. – 64 с.

199.  Щербина В.І. Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури : [навчальний посібник] / В.І. Щербина, О.В. Волкова, О.В. Романенко. – Х. : Вид. гр. «Основа», 2005. – 96 с.

200.  Як зробити урок. Цікаві педагогічні знахідки // Педагогічна академія пані Софії [міні-журнал]. – Х. : Вид. група «Основа», 2008, лютий. – С. 20-1 – 20-16.

ПРО АВТОРА

Шуляр Василь Іванович

(23.05.1960 р.)

Кандидат педагогічних наук (2004 р.), доцент (2005 р.), заслужений учитель України (2000 р.), переможець Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2000», «Відмінник освіти України» (1991 р.), переможець Всеукраїнського конкурсу «Досвід освітян» (1997-1998 н.р.) – II премія, Всеукраїнського конкурсу освітян «Мій урок – 2000»; грамота Академії педагогічних наук України (2007), почесний диплом Четвертої виставки-презентації освіта України «Інноваційні технології навчання» (30 жовтня – 1 листопада 2007 р.), почесний диплом 11 міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні: 2008» (27-29.02.2008 р. м. Київ); диплом Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади - 2010» (17-19 березня 2010 р., м. Київ); трудова діяльність: учитель української мови і літератури, заступник директора, директор Котляревської ЗОШ (Жовтневий район); методист, інспектор шкіл, завідувач районного методичного кабінету (Жовтневий відділ освіти); заступник декана філологічного факультету МНУ імені В. О. Сухомлинського (2006-2007 н.р.); заступник директора з наукової роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти; завідувач кафедри мовно-літературної освіти МОІППО; доцент кафедри теорії та історії літератури Чорноморського державного університету імені Петра Могили (за сумісництвом, м. Миколаїв), учитель-методист, спеціаліст вищої категорії, учитель української літератури Першої української гімназії імені Миколи Аркаса (за сумісництвом); член редакційної колегії журналів «Українська література в загальноосвітній школі», «Дивослово» (Українська мова й література в навчальних закладах), «Вересень. Науковий часопис».

Автор понад 180 публікацій, 12 одноосібних і 13 у співавторстві монографій і посібників: «Сучасний урок літератури: технологічні моделі», «Сучасний урок української літератури», «Компетентний випускник-читач: модель, система компетенцій, критерії оцінювання», «Планування літературної освіти школярів: технологічна концепція», «Сучасний урок літератури в умовах 12-річної школи: 5-9 класи», «Літературна освіта старшокласників в умовах профільної диференціації: технологічна концепція», «Методична лоція: бібліографічний путівник учителя літератури», «Вивчення літературної теми в основній школі» та ін.; у співавторстві: «Методика викладання літератури: термінологічний словник», «Підготовка майбутнього вчителя до впровадження педагогічних технологій», «В.О.Сухомлинський – майбутньому педагогу», «Учень-читач і вчитель-фасилітатор в умовах 12-річної школи», «Інтеграція у процесі вивчення літератури», «Педагогічна майстерність: проблеми, пошуки, перспективи» та ін.; ініціатор та автор проектів і програм: «Імена МДУ: філологічний факультет», «Урок літератури: дебют», «Заслужений освітянин Миколаївщини», «Інтелектуали України – творчому Вчителеві»; «Філологічні студії (для вчителів-україністів профільної школи)»; Філолого-краєзнавчо-культурологічний проект-конкурс із використанням інформаційно-комунікативних технологій «Стежками долі Шевченка» (до 200-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка) – для учнів, студентів, магістрантів на 2009-2014 р.р.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 164; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!