ІНКЛЮЗИВНО-ДИСТАНЦІЙНИЙ УРОК У ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ: СТРАТЕГІЇ І ТАКТИКИ



У період активної модернізації навчального процесу особливо важливо врахувати тенденції, які закладені як минулим, так і нинішнім досвідом розроблення засад організаційних форм навчання. Побудова моделі освітнього простору, який задовольняв би потреби всіх дітей, незалежного від його фізичного, психічного чи розумового розвитку, має враховувати нові принципи, методи, прийоми, технології. Орієнтиром може слугувати програма дій, яка визначена Саламанкською декларацією: «Школам необхідно знаходити шляхи, які б забезпечували успішне навчання всіх дітей, включаючи дітей, які мають фізичні чи розумові розлади. Проблема, яка стоїть перед інклюзивною школою, полягає в розробці особистісно-орієнтованих педагогічних методів, які б забезпечили успішне навчання всіх дітей, у тому числі й дітей з розумовими чи фізичними розладами. Основний принцип створення інклюзивної школи полягає в тому, що всі діти мають навчатися разом у всіх випадках, коли це виявляється можливим, не дивлячись на певні труднощі чи відмінності, що існують між ними. Інклюзивні школи мають визнавати і враховувати різноманітні потреби своїх учнів шляхом узгодження різних видів і темпів навчання, а також забезпечення якісної освіти для всіх шляхом розробки відповідних навчальних планів, запровадження організаційних заходів, розробки стратегії викладання, використання ресурсів і партнерських зв’язків зі своїми громадами» (м. Саламанка, Іспанія, 1994 р.).

Для нас важливо в даному розділі окреслити стратегії інклюзивної освіти та навчання, з’ясувати понятійно-термінологічне поле даної проблеми, розробити модель інклюзивної освіти та інклюзивно-дистанційного уроку (заняття) для дітей з обмеженими можливостями в системі педагогічної освіти та в умовах загальноосвітнього навчального закладу, визначити роль суб’єктів навчального процесу в просторі інклюзивно-дистанційного формату та перспективи такої організації навчання/учіння, здобуття інформації.

Для реалізації означеного, за нашим переконанням, у державі й кожній області має бути прийнята узгоджувальна програма дій на реалізацію інклюзійного навчання в освіті та відповідних галузях знань. Як можливий варіант, подаємо модель такого проекту:

ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА Й ІНКЛЮЗИВНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

В СИСТЕМІ ПЕДАГОГІЧНОГО НАВЧАННЯ

Стратегічна мета проекту

Підвищення освітньо-культурологічної обізнаності суб’єктів інклюзивної освіти та формування нормативів, які допоможуть організувати інклюзивне й інтегроване навчання в загальноосвітніх навальних закладах на компетентнісній основі; сприяти створенню інклюзивної освітньої моделі в системі підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

 Цілі

- сформувати єдине розуміння філософських, психолого-педагогічних, дидактичних і соціальних аспектів організації інклюзивного й інтегрованого навчання в загальноосвітніх навчальних закладах України (пілотних школах Миколаївщини) відповідно до нормативних документів МОН України, вітчизняного та європейського досвіду;

- вивчити та узагальнити вітчизняний і міжнародний досвід організації інклюзивної освіти;

- вибудувати теоретико-методичну концепцію інклюзивно-інтегрованого навчання в загальноосвітніх навчальних закладах (професійно-фаховий рівень) для педагогічних працівників, які підвищують свою кваліфікацію в системі інститутів післядипломної освіти;

- укласти цільову освітньо-культурологічну програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників для реалізації інклюзивної освітньої моделі в загальноосвітніх навчальних закладах;

- розробити концепцію інклюзивно-дистанційного уроку, класифікацію типів і різновидів занять, технологічні моделі, зразки засобів навчання.

Напрями реалізації, науково-методичні продукти діяльності

1. Цільова освітньо-культурологічна програма підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Інклюзивна освіта і інклюзивне середовище загальноосвітнього навчального закладу».

2. Концепція інклюзивно-інтегрованого навчання в загальноосвітніх навчальних закладах: професійно-фаховий рівень.

3. Модель компетенцій суб’єктів інклюзивного та інтегрованого навчання.

4. Концепція інклюзивно-дистанційного уроку (заняття).

5. Технологічні моделі інклюзивно-дистанційного уроку (заняття): професійно-фаховий рівень.

6. Анотований каталог вітчизняного і міжнародного досвіду, публікацій «Інклюзивна освіта в загальноосвітньому навчальному закладі».

7. Засоби навчання в системі інклюзивної й інтегрованої освіти.

Очікування

Формування нового типу мислення педагога як ЛЮДИНИ ІНКЛЮЗИВНОЇ КУЛЬТУРИ убезпечить суспільство від учителя, який забезпечує тільки високий рівень знань, умінь і навичок в учнів із певної теми, предмета, а й дасть можливість кожному виявити свій творчий потенціал, бути компетентним і вільним у прийняті рішення, відповідальним у виборові життєвої й професійної позиції, легко входити й адекватно адаптуватися до різних соціальних й економічних змін, щоб бути успішним у житті, самодостатнім, гуманним і толерантним у просторі різних культур, не втрачаючи своєї національної й особистої самодостатності. 

Плановані результати

Учасники освітньо-культурологічного проекту:

1. Засвідчать свою обізнаність із системою інклюзивної освіти та навики створення інклюзивного й інтегрованого середовища в загальноосвітніх навчальних закладах.

2. Виявлять здатність критично аналізувати та оптимально відбирати таку інформацію, модель навчання, яка забезпечуватиме комфортні умови інклюзивного навчання для всіх суб’єктів.

3. Налагодять партнерські стосунки з колегами та інституціями, які займаються проблемами інклюзивного та інтегрованого навчання в загальноосвітніх навчальних закладах.

4. Зможуть ефективно надавати послуги, які спрямовані на підтримку інклюзивної освіти дітей із обмеженими можливостями в загальноосвітньому навчальному закладі, в режимі дистанційного навчання тощо.

5. Оволодіють перспективними методиками, технологіями навчання в інклюзивних класах, групах тощо.

6.  Компетентно моделювати систему занять у різних режимах, форматах співпраці на технологічній основі, з використанням можливостей ІКТ (в умовах класу, аудиторії, віртуально, в режимі он-лай, чат тощо).


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 196; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!