Тема 7 . Речові права на чуже майно



Практичне заняття №1 – 2 год.

План

1. Загальнотеоретична характеристика речових прав на чуже майно.

2. Поняття та види речових прав на чуже майно в сучасному цивільному праві.

3. Поняття та види речових прав на чуже майно в сучасному цивільному праві.

4. Право користування чужим майном (сервітут).

5. Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

6. Право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій).

 

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття : орієнтуватися в чинному законодавстві щодо регулювання відносин речових прав на чуже майно; аналізувати юридичні факти, які є підставами виникнення та припинення речових прав на чуже майно; правильно застосовувати норми права до конкретних життєвих ситуацій.

 

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: договір оренди землі, договір найму житла, договір на користування надрами, договір емфітевзису, договір суперфіцію.

 

Вирішення задач:

Задача 1

При вступі у шлюб подружжя уклало договір, згідно якого придбане кожним із них в період шлюбу майно повинне відноситись до їх роздільної власності. Під час спільного проживання чоловік успішно займався бізнесом і за рахунок отриманих доходів придбав цінне майно – дачу, машину, картини, антикваріат, відеоапаратуру і т. д. Жінка присвятила себе веденню домашнього господарства і вихованню дітей.Після декількох років спільного життя шлюб розпався. Розірвавши шлюб, подружжя роз’їхалось, при чому двоє малолітніх дітей залишилось із мамою. При розподілі майна жінка, пам’ятаючи про умови шлюбного контракту і боячись, що чоловік відмовить їй у виплаті засобів на утримання дітей, взяла із собою тільки найбільш необхідне – одяг, господарські товари, запаси продуктів. Через три роки після розірвання шлюбу жінка за порадою адвоката поставила перед колишнім чоловіком питання про розподіл іншого майна. Він відповів відмовою, мотивуючи тим, що в період шлюбу утримував дітей та жінку, що згідно умов договору все майно, яке виходить за межі необхідного для забезпечення сімї, належить йому, що, на завершення, розподіл майна вже проведений, і жінка пропустила строк для пред’явлення до нього яких-небудь вимог. У даний час у нього нова сім’я і він повинен думати и як її забезпечити.

Як вирішити спір, який виник? Хто буде власником зазначеного майна?

Задача 2

Мешканці села Синьки у піщаному кар'єрі біля села брали пісок для господарських потреб. Та одного разу, прийшовши за піском, селяни побачили на стовпі об'яву за підписом голови сільради, де зазначалося, що брати пісок у будь-якій кількості суворо забороняється.

Які наслідки такої заборони?

Задача 3

Христинівська сільрада, провівши перевірку використання земельних ділянок, наданих для індивідуального будівництва, встановила, що лише на деяких розпочато будівництво, значна кількість ділянок використовується під городи, а деякі взагалі не використовуються і заростають бур'янами.

Обговоривши цю інформацію, депутати сільради прийняли рішення:

1. Встановити строк у 2 роки для завершення розпочатого будівництва.

2. Заборонити використовувати ділянки під городи, якщо на них не розпочато будівництво.

3. Клопотатися перед районного Радою про вилучення ділянок у громадян, які не будуються і не утримують ділянки у належному стані.

Дайте оцінку рішенню сільради.

 

Задача 4

Одеська міська рада передала пану Чалєнко за безстроковим договором суперфіція земельну ділянку у 25 га. з розрахунку, що він побудує приміщення для будинку дитячої творчості. Однак пан Чалєнко організував на означеній території тимчасовий ринок з невеликими тимчасовими будівлями.

Чи є в означеній ситуації підстави для припинення договору суперфіція? Чи зміниться відповідь в залежності від строковості або безстроковості означеного договору?

 

Задача 5

Укладаючи договір суперфіцію між сторонами виник спір щодо його форми. Одна сторона говорила про те, що достатньо простої письмової форми та встановленої законом державної реєстрації, друга сторона вважала, що необхідно дотримуватися письмової нотаріальної форми договору і що після нотаріального посвідчення можна починати забудову земельної ділянки (державна реєстрація при цьому має другорядне значення). Сторони звернулися до юриста, який пояснив, що обов'язковою є і письмова нотаріальна форма і державна реєстрація, а починати забудову земельної ділянки можна з будь-якого моменту за домовленістю сторін.

Оцінить консультацію юриста.

Задача 6

В період шлюбу Леонтьєва і Максимів спільно придбали будинок. Згодом шлюб між ними був розірваний, і Леонтьєва пред’явила до Максимів позов про розподіл будинку. По справі була призначена експертиза. Згідно висновку експертизи спірний будинок у зв'язку із технічними причинами в натурі розділити не можливо. Будинок щитової конструкції і при його розподілі в натурі на дві частини необхідно прорізати у щитах пройми для дверей, що призведе до послаблення всієї конструкції будинку. При розгляді справи суд постановив, що Леонтьєва проживає у будинку із тяжко хворою дочкою, що народжена у шлюбі з Максимів, а Максимів будинком не користується і забезпечений іншою жилою площею. Вирішіть справу.

Задача 7

Іванову була віддана земельна ділянка для будівництва будинку. У будівництві будинку, окрім Іванова, брали участь його жінка і двоє повнолітніх дітей, які мають самостійний заробіток. Із закінченням будівництва в якості власника був зареєстрований Іванов. Через декілька років шлюб між подружжям Іванових був розірваний, після чого виник судовий спір про розподіл майна. Іванов наполягав на тому, щоб будинок був поділений тільки між ним та його колишньою дружиною. У справу із самостійними вимогами вступили сини Іванових, наполягаючи на тому, щоб за кожним із них також була визнана частка у праві власності на будинок, оскільки вони брали участь у його будівництві своєю власною працею та засобами, а іншої житлової площі для проживання вони не мають. Мати визнала вимоги синів обґрунтованими, батько проти них заперечував.До участі у справі був залучений орган місцевого самоврядування, який заперечував проти вимог синів Іванових. Свої заперечення він мотивував тим, що будинок скоро буде знесений. У випадку визнання права власності на частини будинку не тільки за Івановим і його колишньою дружиною, а й за його двома синами всім їм прийдеться надати окрему квартиру.

Вирішіть справу.

Задача 8

Тімина засуджена за утримання притону, однак конфіскація майна у вигляді додаткової міри покарання до неї застосована не була. Після вступу вироку в силу прокурор пред’явив до Тіминої позов про вилучення у дохід держави незаконно отриманих доходів. Розмір доходів визначений із врахуванням приблизної кількості осіб, які користувались послугами притону, і розміру плати, яка з них стягувалась. Для забезпечення позову на майно Тіминої накладений арешт. Адвокат Тіминої, заперечуючи проти позову, посилався на те, що вилучення в дохід держави отриманих доходів в цих випадках законом не передбачено, а тому позов задоволенню не підлягає, як такий, що суперечить принципу непорушності власності. До того ж, якщо б суд вважав за необхідне вилучити майно Тіминої у дохід держави, то він міг його конфіскувати, чого він не зробив, однак.

Як кваліфікувати позов прокурора про вилучення у Тіминої доходів, отриманих від утримання притону? Чи підлягає позов задоволенню?

Задача 9

Після смерті батьків до чотирьох їхніх дітей, які досягли повноліття і проживають окремо від батьків, перейшов за спадком жилий будинок. Три спадкоємців хочуть будинок продати, а отриману суму розподілити по долям. Один із спадкоємців своєї згоди на продаж будинку не дає, заявляючи, що хоче використовувати свою долю в будинку для проживання. Оскільки згоди між спадкоємцями досягнуто не було, троє із них пред’явили позов до спадкоємця, який заперечував проти продажу будинку, про зобов’язання не чинити перешкод для продажу будинку. Свої вимоги вони мотивували тим, що при продажу будинку в цілому, його ринкова вартість стрімко зросте. Вирішіть справу.

Задача 10

Два брата, Петро та Андрій, отримали у спадщину житловий будинок. Згідно домовленості між братами Петро із сім’єю користувався трьома кімнатами, які виходили на південну сторону, а холостяк Андрій – двома кімнатами з вікнами на північ. Кухня у будинку знаходилась у спільному користуванні. Андрій захотів поїхати за кордон, у зв'язку з чим знайшов покупця на виділену йому частину будинку. Петро, однак, заявив, що не допустить продажу частини будинку по сторонній особі. При цьому він посилався на те, що між братами була тільки усна домовленість про порядок користування будинком, і що будинок в натурі взагалі розділити не можливо без здійснення перепланування. Разом з тим від придбання частини будинку, якою користувався Андрій, Петро відмовився, оскільки не має для цього засобів, а трьох кімнат йому разом із сім’єю цілком достатньо. Нотаріус відмовився засвідчити договір купівлі-продажу і рекомендував братам для вирішення спору звернутись до суду. Проаналізуйте відносини сторін та вирішіть справу.

Рекомендована література до Теми 7: 1.1, 1.3.1, 1.3.3, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.13, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.4, 3.5, 3.11, 3.12, 3.16, 3.17


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 355; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!