Тема 5. Форми і види права власності



Практичне заняття №1 – 2 год.

План

1. Правове регулювання права державної та комунальної власності.

2. Суб’єкти та об’єкти права державної власності.

3. Підстави виникнення права державної власності.

4. Суб’єкти та об’єкти права комунальної власності.

5. Підстави виникнення права комунальної власності.

6. Поняття та зміст права приватної власності.

7. Підстави набуття права приватної власності.

8. Підстави припинення права приватної власності.

 

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час занять : орієнтуватися в чинному законодавстві щодо регулювання відносин власності; аналізувати юридичні факти, які є підставами виникнення та припинення права власності; правильно застосовувати норми права до конкретних життєвих ситуацій.

 

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: договір безстрокового безоплатного користування державним майном, договір найму житла в будинках державного і комунального житлового фонду, договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства).

 

Вирішення задач:

Задача 1

Одна релігійна організація вирішила створити підсобне підприємство для виробництва речей, необхідних для поховання за церковним обрядом. З цією метою був створений статут підсобного підприємства. В ньому передбачалася передача церковного майна в господарське відання підприємства та відрахування частини прибутку на потреби засновника. Реєструючі органи, куди були направлені статутні документи, відмовилися реєструвати підсобне підприємство у якості юридичної особи, посилаючись на те, що на праві господарського відання може належати лише державне або комунальне майно. Вони запропонували релігійній організації обрати іншу організаційно-правову форму комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних задач.

Представники релігійної організації звернулися до юриста за консультацією.

Яке роз’яснення необхідно їм надати?

 

Задача 2

Пан Пилипчук звернувся до директора державного підприємства з проханням продати йому токарний станок, котрий, за його словами, й так не використовується в зв'язку зі спадом виробництва.

Однак директор відмовив, посилаючись на те, що не має права розпоряджатись державним майном.

Чи має директор право продати станок? Хто і в якому порядку може розпоряджатись обладнанням, яке є на підприємстві?

 

Задача 3

Геологорозвідувальне управління після завершення розвідувальних робіт для будівництва газової магістралі вирішило продати зведений ним житловий будинок, гараж і виробничі майстерні, потреба у яких для управління тепер відпала.

Гараж і майстерні виявило бажання придбати Дорожньо-ремонтне підприємство, яке обслуговувало сусідню ділянку автотраси, а житловий будинок площею 200 кв. м. хотів купити приватний підприємець з метою переобладнати його під бар-кафе.

Начальник геологорозвідувального управління дав згоду на продаж гаражу і майстерень. Щодо можливості продажу житлового будинку приватній особі у нього виникли сумніви і він звернувся за порадою до юриста.

Оцініть ситуацію і дайте правову консультацію.

 

Задача 4

Пан Чапленко мав в Одесі будинок на праві власності. Захворівши, він звернувся до свого давнього товариша Кудрі, що жив одинаком в Ізмаїлі, з пропозицією, щоб той приїхав, оселився у домі Чапленка і допомагав йому хазяйнувати.

Кудря виконав це прохання і протягом двох років, аж до смерті Чапленка, жив у останнього, доглядав за ним, вів спільне господарство.

Після смерті Чапленка заповіту не залишилося, але спадкоємцем за законом мав стати повнолітній онук, що проживав у Тюмені.

Оскільки Кудря не отримав ніяких повідомлень від цього онука, він зробив висновок про те, що той не бажає приймати спадщину і отже будинок переходить до нього - Кудрі на праві власності.

Він зробив необхідний ремонт, перепланував за своїм розсудом будинок, виконав роботи по впорядкуванню присадибної ділянки, витративши на це біля десяти тисяч гривень.

Але через деякий час в Одесі з'явився онук Чапленка, котрий вступив у спадкові права, після чого звернувся з позовом до Кудрі про звільнення будинку. Той, у свою чергу висунув вимоги про визнання за ним права проживання у будинку, а крім того, - відшкодування витрат на ремонт і впорядкування останнього.

Як має бути вирішена справа?

 

Задача 5

Тетельбойм, Іванови та Кучанські проживали в Одесі у загальній (комунальній) квартирі. У їхньому спільному користуванні знаходились кухня, ванна кімната (котра не функціонувала через несправність водоводу) і туалет.

Якось, повернувшись з тривалого відрядження, Тетельбойм виявив, що ванну кімнату переобладнано у дві комірчини, в котрих Іванови та Кучанські зберігають різний мотлох. На його прохання надати йому частину комірчини для господарських потреб, вони не відреагували. Тоді Тетельбойм звернувся до суду з аналогічною вимогою, посилаючись на те, що всі сусіди мають рівні права на користування підсобними приміщеннями загальної квартири.

Як має бути вирішено справу?

 

Задача 6

20 травня 2012 року пан Стефанчук звернувся до суду з позовом до Анікєєва з вимогою про визнання права власності, усунення перешкод в користуванні автомобілем, а також про зобов'язання видати нову довіреність на автомобіль ВАЗ - 2109, посилаючись на те, що він придбав цій автомобіль за довіреністю у Анікєєва. 15 травня 2009 року і який відмовився видати нову довіреність на автомобіль. Через це громадянин Стефанчук не може користуватися автомобілем, оскільки строк дії його довіреності закінчився. В судовому засіданні Анікєєв пояснив, що коли він продавав автомобіль, то сам наполягав на переоформленні, але Стефанчук відмовився і зазначив, що йому достатньо довіреності, і він, коли у нього будуть кошти, збирається переоформити автомобіль на дружину.

Як слід вирішити спір?

Задача 7

Іванов орендував оснащене обладнанням та інвентарем нежитлове приміщення під магазин. Після викупу обладнання та інвентарю Іванов розпочав претендувати на викуп нежитлового приміщення. Районна адміністрація і орендодавець – ремонтно-експлуатаційне управління заперечують проти викупу, оскільки нежитлове приміщення у зв'язку з аварійним станом підлягає зносу. Іванов вважає, що він став власником обладнання та інвентарю, а тому має право на викуп не житлового приміщення за остаточною вартістю незалежно від проценту його зношеності. Як і в якому порядку може бути вирішений спір, що виник?

Задача 8

Ліванов побудував житловий будинок, допустивши порушення затвердженого проекту. Замість двоповерхового Ліванов побудував трьохповерховий будинок, житлова площа у будинку складала 110 кв. м проти 60 кв. м., передбачених проектом. На ділянці Ліванов спорудив теплицю і гараж, які згідно проекту не зазначались, і поклав огорожу на ділянку, який більше ніж у два рази перевищує той, який був йому відведений. Комісія місцевої адміністрації відмовилась прийняти будинок і вимагала від Ліванова привести будинок у відповідність із проектом, знести теплицю і гараж і перенести огорожу.Ліванов вимоги комісії виконати відмовився, мотивуючи відмову тим, що оскільки з ним укладений договір на будівництво будинку, спір, що виник, може бути вирішений тільки в суді. До того ж, до моменту виникнення суперечки обмежень у розмірі побудованих громадянами житлових будинків були скасовані. З цих підстав Ліванов вважає, що раніше затверджений проект потрібно привести у відповідність із зведеним на ділянці будинком.Як і в якому порядку вирішити спір, що виник?

Задача 9

Рєзников, розбираючи речі, які прийшли йому разом із спадком від батька, виявив серед них декілька злитків платини. Він розповів про це своєму товаришу, а той повідомив фінансовий орган, що у приватної особи знаходиться майно, яке у його власності бути не повинне. Рєзников наявність у нього платини не заперечував. Фінансовий орган вручив Рєзникову попередження про те, щоб він розпорядився платиною у встановленому законом порядку. Оскільки Рєзников цього не зробив, до нього пред’явили позов про примусове вилучення платини із відшкодуванням її вартості, згідно державних розцінок. Рєзников проти позову заперечував, посилаючись на те, що ринкова ціна платини значно більша. Вирішіть справу.

Задача 10

Згідно рішення обласної адміністрації земельна ділянка, на якій розташований будинок, що належав Авер’янову, підлягає вилученню для державних потреб. Авер’янову разом із сім’єю взамін будинку запропонована квартира. Крім того, організація, якою відводиться земельна ділянка, згідна відшкодувати Авер’янову вартість будинку і плодово-ягідних насаджень, що були на ділянці. Авер’янов рішення адміністрації оскаржував, вважаючи, що його ділянка в лінію відчуження включатись не повинна. Крім того, він припускав, що якщо ділянка і буде вилучена, то йому зобов’язані побудувати будинок на рівноцінній земельній ділянці. Адміністрація стверджувала, що вільної земельної території у даній місцевості нема, а тому рівноцінна ділянка може бути відведена тільки в іншій місцевості. Крім того, вона не володіє можливістю побудувати Авер’янову новий будинок через відсутність підрядної організації і будматеріалів. Оскільки сторони до згоди не прийшли, будинок Авер’янова був відключений від системи енергозабезпечення та водоканалу. Авер’янов звернувся з позовом до суду.

Сформулюйте його позовні вимоги та вирішіть справу.

Рекомендована література до Теми 5: 1.1, 1.2.2, 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.8, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.12, 1.3.14, 1.3.15, 1.3.16, 1.3.17, 1.3.18, 1.3.19, 1.3.21, 1.3.23, 1.3.26, 1.3.27, 1.3.28, 1.3.29, 1.3.30, 1.3.32, 1.3.38, 1.3.40, 1.3.41, 1.3.42, 1.3.43, 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.5.2, 2.1, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 3.1, 3.5, 3.11, 3.12, 3.13, 3.16, 3.17, 4.1, 4.2, 4.5, 4.6, 4.9, 4.10, 4.12, 4.14, 4.16, 4.17, 4.19, 4.21, 4.22, 4.23, 4.29, 4.30, 4.40, 4.41, 4.43.


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 878; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!