Тема 2. Способи набуття права власності



Nbsp;

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ВНУТРІШНІХ СПРАВ

ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Кафедра цивільно-правових дисциплін

 

Проректор

Дніпропетровського

державного університету

внутрішніх справ

Л.Р.Наливайко

_____________2018 р.

 

ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ (СЕМІНАРСЬКИХ) ЗАНЯТЬ

З навчальної дисципліни

ТЕОРЕТИКО-ПРИКЛАДНІ ПРОБЛЕМИ ВІДНОСИН ПРАВА ВЛАСНОСТІ

 

спеціальність 081 «Право»

для здобувачів вищої освіти, що навчаються на другому (магістерському) рівні вищої освіти юридичного факультету та факультету  ПЦО ННІ ЗНПК

 

 

Дніпро – 2018


Плани практичних (семінарських) занять з навчальної дисципліни «Теоретико-прикладні проблеми відносин права власності» для здобувачів вищої освіти, що навчаються на другому (магістерському) рівні вищої освіти юридичного факультету та факультету  ПЦО ННІ ЗНПК спеціальності 081 «Право» / Дніпро: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2018. − 44 с.

 

 

РОЗРОБНИК:

Тимченко Л.М., старший викладач кафедри цивільно-правових дисциплін.

                        

 

Розглянуто на засіданні кафедри цивільно-правових дисциплін

протокол від____  серпня 2018, № ____

 

 

Рекомендовано Науково-методичною радою університету

протокол від __.__.20__, №__

 

 

Декан Юридичного факультету                                      В.М. Савіщенко

 

 

«_____»___________________ 2018 р.

 

 

Ó ДДУВС, 2018 рік

Ó Тимченко Л.М., 2018 рік

 


Теми практичних занять

Тема 1 . Загальні положення про право власності: поняття, ознаки

І зміст

Практичне заняття №1 – 2 год.

План

1. Поняття власності і права власності.

2. Власність як економічна, правова та соціальна категорія.

3. Право власності в об’єктивному і суб’єктивному значенні.

4. Загальна характеристика поняття змісту права власності.

5. Прааво володіння.

6. Право користування.

7. Право розпорядження.

8. Межі здійснення права власності.

 

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час занять : орієнтуватися в чинному законодавстві щодо регулювання відносин власності; аналізувати юридичні факти, які є підставами виникнення та припинення права власності; правильно застосовувати норми права до конкретних життєвих ситуацій.

 

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: договір купівлі-продажу, договір міни, договір дарування, договір довічного утримання; договір найму.

 

Вирішення задач:

Задача 1

Будинок належав на праві спільної часткової власності громадянам К. та М. Громадянин К. продав свою частку громадянинові С. Співвласник М. подав позов до суду про визнання договору купівлі-продажу недійсним, тому що К. порушив правила про переважне право купівлі-продажу частки співвласниками, передбачене ст. 362 ЦК України. Заперечуючи проти позову, К. зазначав, що в такому разі він взагалі відмовляється відчужувати свою частку.

Яке рішення має прийняти суд?

Задача 2

Громадянці Т. на праві приватної власності належало 4/5 будинку, а 1/5 належала громадянинові С. За договором міни громадянка Т. передала громадянинові К. свою частину. Громадянин С. звернувся з позовом до суду про визнання договору міни недійсним, враховуючи своє переважне право придбання частки у праві спільної власності згідно зі ст. 362 ЦК України.

Як слід вирішити справу?

Задача 3

Після смерті батьків до їх 3-х повнолітніх дітей, які проживали окремо, перейшов у спадок житловий будинок у рівних частках. Двоє спадкоємців бажає продати будинок, а виручену суму розподілити між собою, один із спадкоємців згоди на продаж будинку не дає і заявив, що бажає використовувати свою частку в будинку для проживання.

  Оскільки згоди між спадкоємцями досягнуто не було, двоє з них пред'явили позов до спадкоємця, який заперечував проти продажу, про зобов'язання його не чинити перешкод в продажі. Вирішіть спір

Задача 4

Між власниками земельних ділянок, що межують одна з одною виникнув спір щодо того, хто має право на збір плодів фруктових дерев, корні яких знаходяться на одній ділянці, а гілки з плодами схиляються на іншу ділянку. Власник ділянки на якій ростуть дерева, наполягав на тому, що право збору плодів належить йому, оскільки саме коріння забезпечує життя дерева. Власник сусідньої ділянки вважав, що його влада поширюється не тільки на поверхню земельної ділянки, а й на все інше, що знаходиться над цією поверхнею. До того ж плоди зріють саме завдяки сонячному промінню, що падають на його ділянку і він як власник не зобов'язаний впускати сусіда на свою ділянку для збору фруктів.

Як вирішити спір сусідів? Обґрунтуйте свою точку зору.

Задача 5

Користувачі земельних ділянок, що розташовані поруч (пан Василь та пан Іван) приватизували їх. Після цього власник однієї земельної ділянки - пан Василь заборонив сусіду - пану Івану використовувати його земельну ділянку з метою проходу або проїзду. В свою чергу пан Іван закрив сусіду підхід до криниці, якою до приватизації вони користувалися сумісно. Свої дії сусіди обґрунтовували тим, що після набуття права власності вони мають право за власним бажанням володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном і можуть не допускати сусідів на свої земельні ділянки.

При розгляді спору у відділі земельних ресурсів та землеустрою було встановлено, що доступ на ділянку пана Івана минувши ділянку пана Василя суттєво ускладнюється. В той же час спроба забезпечити криницями обидві ділянки була безрезультатною, бо не дивлячись на буріння свердловин, вода не пішла.

Як можна вирішити означений спір? Обґрунтуйте свою точку зору з посиланням на чинне законодавство.

Задача 6

Громадянка Р. знайшла на зупинці трамвая мобільний телефон. Вона залишила на зупинці оголошення про знахідку, але власник не з’явився. Через рік їй зателефонував громадянин М., який вимагав повернути йому втрачений телефон. Громадянка. Р. відмовилася це зробити, оскільки вважала телефон своєю власністю і підключилася на контракт для використання його за призначенням.

Як може захистити свої права гр. М.? Чи може бути його позов задоволений? Хто буде визнаватися власником?

 

Задача 7

К. звернулася в суд з позовом до Н. про повернення належного їй годинника. Позивачка посилалася на те, що Н. знайшов загублений нею годинник і відмовляється його повернути. Відповідач не визнавав позову, категорично заперечуючи факт знахідки.

Яким може бути рішення суду? Дайте правову оцінку ситуації. Чи зміниться рішення суду, якщо:

а) Н. купив годинник у комісійному магазині;

б) годинник був подарований Н. його товаришем;

в) К. здала годинник у ремонтну майстерню і не забрала його. Ремонтна майстерня через півроку реалізувала годинник через комісійний магазин?

Задача 8

С., майно якої було конфісковано згідно з вироком суду, звернулася з позовом в інтересах своєї неповнолітньої дочки про звільнення з-під арешту належних їй золотих виробів, подарованих бабусею, а також грошових сум, накопичених за рахунок отриманих на дочку аліментів. Суд відмовив С. у прийнятті заяви на тій підставі, що зазначені кошти одержані за рахунок доходів С.

Вирішіть справу. Проаналізуйте постанову пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про виключення майна з опису».

Задача 9

По відношенню до громадянина Горіна порушена кримінальна справа за обвинуваченням у шахрайстві. Своїми діями він заподіяв збитків на суму більше як 32 тис. грн., який не відшкодований. Постановою слідчого від 10 квітня 1997 року на майно Горіна, яке знаходилось у нежитлових приміщеннях, накладений арешт. Приміщення опечатані, і в документи про державну реєстрацію внесений запис про накладення на дані приміщення арешту.ЗАТ „Атлет” звернулось з позовом до УМВС МВС в Івано-Франківській області про звільнення майна з під арешту і про зобов’язання не чинити перешкод у здійсненні права власності.На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у лютому 1996 року між концерном „Горін” та ЗАТ „Атлет” був укладений договір купівлі-продажу вказаних приміщень. 10 червня 1996 року нежитлові приміщення зареєстровані за ЗАТ „Атлет” і внесені в його установчий капітал. У постанові слідчого про накладення на майно арешту вказується, що фактичним власником нежитлових приміщень продовжує залишатись Горін. У них зберігається приховане від слідчих органів та цивільних позивачів майно, придбане Горіним злочинним шляхом. Вирішіть справу.

Задача 10

Громадянин Анокін у січні 2004 року подарував автомобіль «Мерседес» громадянину Фокіну. Фокін видав 20.03.2004 року довіреність на право користування і розпорядження автомобілем Хоменку, який в свою чергу, продав у квітні 2004 року автомобіль Петренку, який внаслідок ДТП через місяць після придбання автомобілю суттєво його пошкодив. Дізнавшись про дарування автомобілю «Мерседес» дружина Анокіна звернулася у липні з позовом до свого чоловіка Анокіна, з яким 6 місяців не проживала разом, але перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі, про визнання договору недійсним.

Через деякий час з'ясувалось що автомобіль був викрадений в Германії і перебуває на обліку як викрадений транспортний засіб.

Які правові наслідки для сторін наступлять у зв'язку з зазначени ми обставинами? Яке рішення повинен прийняти суд? Чи буде власник нести відповідальність?

 

Рекомендована література до Теми 1: 1.1, 1.2.1, 1.2.2, 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.7, 1.3.8, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.13, 1.3.21, 1.3.22, 1.3.27, 1.3.28, 1.3.29, 1.3.30, 1.3.31, 1.3.33, 2.2, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.5, 3.11, 3.12, 3.14, 3.15, 3.16, 3.17, 4.3, 4.7, 4.8, 4.18, 4.19, 4.24, 4.25, 4.39, 4.44, 4.49

Тема 2. Способи набуття права власності


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 373; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!