Тема 4 . Особливості набуття та здійснення права власності на окремі види майна



Практичне заняття №1 – 2 год.

План

1. Право власності на земельну ділянку.

2. Право власності на житло.

3. Підстави виникнення та припинення права власності на житло.

4. Особливості правового режиму публічних форм власності.

5. Право власності на зброю, боєприпаси, бойову і спеціальну військову техніку, ракетно-космічні комплекси, вибухові речовини й засоби вибуху, бойові отруйні речовини, наркотичні, психотропні, сильнодіючі отруйні лікарські засоби, протиградові установки, державні еталони одиниць фізичних величин, спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, об'єкти, що перебувають на державному обліку як пам'ятки історії та культури, радіоактивні речовини.

 

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття : орієнтуватися в чинному законодавстві щодо регулювання відносин набуття та здійснення права власності на окремі види майна; аналізувати юридичні факти, які є підставами набуття та здійснення права власності на окремі види майна; правильно застосовувати норми права до конкретних життєвих ситуацій.

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: договір купівлі-продажу, договір міни, договір дарування, договір довічного утримання, договір найму житла, договір оренди земельної ділянки.

 

Вирішення задач:

Задача 1

Державне підприємство, яке мало житловий фонд, перетворено у акціонерне товариство. Житлово-експлуатаційна організація району відмовилась прийняти житловий фонд на свій баланс, оскільки будинки потребують капітального ремонту, а засобів на його проведення нема ні у районної адміністрації, ні у акціонерного товариства.Виникло питання: кому і в якому порядку можуть бути передані будинки із тим, щоб не позбавляти громадян права на приватизацію зайнятих ними житлових приміщень?

Дайте необхідну консультацію.

Задача 2

Акціонерне товариство „Хлібороб” закупило у радгосп 5 т сім’яної картоплі, повністю за неї розрахувавшись. Оскільки закупка картоплі відбувалось зимою, сторони домовились до весни залишити картоплю у радгоспі, з тим, щоб не обморозити сім’яний матеріал при транспортуванні. Весною, однак, внаслідок небувалого в даних місцях паводку склад, склад, в якому зберігався сім’яна картопля, в тому числі і закуплений АТ, був затоплений водою, і картопля стала непридатною для садіння.АТ вимагало від радгоспу або повернути за картоплю гроші згідно ринкових цін на день виплати, або ж виділити для садіння таку ж кількість картоплі того ж таки сорту. Радгосп обидві ці вимоги відхилив, припускаючи, що куплена картопля була залишена йому на зберігання, а тому ризик псування картоплі повинен нести покупець. Не може радгосп виділити АТ для садіння і іншу картоплю, так-як в результаті знищення картоплі він сам залишився без сім’яного матеріалу і вимушений буде отримати картоплю із державних резервів. До того ж навіть якщо б і радгосп зміг отримати для АТ додаткову кількість картоплі, то оплатити її повинне було б АТ. Оскільки сторони до спільної згоди не дійшли, справу було передано до господарського суду.

Як вирішити справу?

Задача 3

У шістдесятих роках Одеській обласній раді профспілок був переданий Міністерством охорони здоров’я клінічний санаторій, який знаходився у передмісті Одеси. Передача будівлі санаторію, медичного обладнання та іншого майна була проведена безоплатно із балансу на баланс. Санаторій знаходився у віданні Одеського територіального управління курортами профспілок і використовувався для лікування хворих. Після розпаду єдиної системи профспілок санаторій був переданий Федерації профспілок Одеси та Одеської області як правонаступнику Одесоблпрофспілка. Через відсутність засобів санаторій був закритий, а його будівля для поповнення профспілкового бюджету передано в оренду іноземній фірмі, термін оренди визначений у 49 років. Іноземна фірма виплатила Федерації профспілок орендну плату за 12 років вперед. Через п’ять років після здачі будівлі в оренду ВУММ пред’явив до Федерації профспілок та іноземної фірми позов про передачу будівлі санаторію ВУММ, оскільки договір оренди є нікчемним, як такий, що суперечить закону. Для обґрунтування позову ВУММ вказав на те, що санаторій був переданий профспілкам не у власність, а тільки у безоплатне користування. Споруда санаторію і надалі знаходиться у власності Одеси, а тому Федерація профспілок не могла здати в оренду буз згоди ВУММ. Заперечуючи проти позову, Федерація профспілок вказала на те, що навіть якщо передача санаторію і не була належним чином оформлена, санаторій перейшов у власність профспілок за давністю володіння. Іноземна фірма також заперечувала проти позову, так-як не припускала, що Федерація профспілок не може здати будівлю в оренду. Договір оренди укладений на 49 років. До того ж орендна плата внесена за 12 років на перед, а фірма користувалась будівлею тільки 5 років. Вирішіть справу.

Задача 4

Товариство з обмеженою відповідальністю „Укравтотранссервіс” звернулось до господарського суду з позовом до відідлу з управління міським майном (ВУКМ), ЗАТ „Автосправа”, Комітету із земельних ресурсів і землевпорядкуванню і Фонду майна про визнання недійсним плану приватизації орендованого підприємства „Автосправа”, затвердженого ВУММ; договору викупу орендованого майна, укладеного між Фондом майна і ЗАТ „Автосправа”; свідоцтва про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, виданого Комітетом із земельних ресурсів і землевпорядкування ЗАТ „Автосправа”. У обґрунтуванні позовних вимог позивач посилався на те, що майно, приватизоване ЗАТ”Автосправа”, не було ні державною, ані комунальною власністю, воно належало попередньому власнику позивача – асоціації „Укравтотранссервіс”. Згідно договору з асоціацією майно знаходилось в оренді у орендного підприємства „Автосправа”, правонаступником якого є ЗАТ „Автосправа”. ВУММ, ЗАТ „Автосправа” і Фонд майна, заперечуючи проти позову, вказували на те, що асоціація не є державною організацією. Майно, яке належить до державної власності, було безоплатно передане нею не у власність, а для здачі в оренду організації орендарів, яка реорганізована у орендне підприємство „Автосправа”. Тому ВУММ міг включити майно, яке здане в оренду, в план приватизації орендного підприємства.Комітет із земельних ресурсів і землевпорядкуванню просить припинити справу в частині визнання недійсним свідчення про реєстрацію прав на нерухомість. При цьому Комітет посилається на те, що свідоцтво про реєстрацію прав на нерухомість засвідчує факт належності прав на майно конкретній особі і не є тим рішенням публічного органу, який у відповідності із 162 КАС України може бути визнаний судом нечинним. Як вирішити справу?

Задача 5

Акціонерне товариство „Львівенерго” пред’явило позов до державного підприємства залізничного транспорту про виселення підприємства з приміщення локомотивного депо. В обгрунтування позовних вимог, позивач посилався на те, що будівництво депо проводилось за рахунок засобів, що виділялись Міністерством енергетики, а після закінчення будівництва депо було поставлено на баланс ТЕС –підрозділ позивача. На даний час депо включений до установчого капіталу акціонерного товариства „Львівенерго” і є його власністю. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що будівництво локомотивного депо і залізничних шляхів здійснювалось за рахунок централізованих капітальних вкладів, залізничні шляхи із спорудами (в тому числі депо) підлягали передачі підприємствам, підвідомчим Міністерстві транспорту, причому передача проводилась безоплатно. Спірне майно відповідач вважає на своєму балансі і несе витрати на його утримання, депо використовується для ремонту рухомого складу, який здійснює перевезення вантажу для ТЕС і інших одержувачів. Відповідач фактично користується майном як своїм власним. Та обставина, що передача депо підприємству залізничного транспорту у встановленому порядку за вини сторони, яка передавала, здійснена не була не може слугувати підставою для включення депо в план приватизації позивача, оскільки цим порушується право господарського відання підприємства на закріплене за ним майно, яке є державною власністю.Вирішіть справу.

Задача 6

Між орендодавцем – ЗАТ „Стеквар” і орендарем – ТзОВ „Поліформс” у 1993 році був укладений строком на 49 років договір оренди не житлових приміщень і земельної ділянки з наступним викупом. У 1995 році сторони уклали договір купівлі-продажу вказаних приміщень. Продавець ЗАТ „Стеквар” прийняв на себе обов’язок передати приміщення у власність покупця ТзОВ „Поліформс” до 1-го лютого 1995 року. Оскільки цього обов’язку продавець не виконав, покупець пред’явив до нього позов про примусове виконання обов’язків згідно договору.У свою чергу продавець пред’явив до покупця зустрічний позов про визнання недійсною згоди про продаж нерухомості. При цьому продавець посилається на те, що вартість не житлових приміщень складає 11,2% вартості активів товариства. У відповідності до статуту ЗАТ „Стеквар” прийняті рішення про відчуження майна товариства, якщо вартість майна, яке складає предмет правочину, перевищує 10% активів товариства, відноситься до виключної компетенції загальних зборів акціонерів. Генеральний директор акціонерного товариства не був уповноважений загальними зборами на вчинення правочину. На цій підставі ЗАТ „Стеквар” просить визнати згоду на продаж нерухомості недійсною. Вирішіть справу. Чи зміниться рішення, якщо друга сторона, ТзОВ „Поліформс”, знала про те, що для вчинення правочину вимагається рішення загальних зборів акціонерів? чи зберігає юридичну силу договір оренди не житлових приміщень із правом їх наступного викупу?

Задача 7

Згідно договору фінансової оренди (договору лізингу) орендар закупив для орендаря у продавця обладнання, яке було передане орендатору згідно акту прийому-передачі. У зв'язку з виникнувши на підприємстві орендатора через невстановлені причини пожежі обладнання стало непридатним і не підлягає відновленню. Хто понесе майнові наслідки знищення обладнання?

 Задача 8

 Актриса театру зберігала у банку дорогоцінності, які були нею отримання під час бенефісів і подаровані прихильниками її таланту. Під час революції банківський сейф був зламаний, а дорогоцінності, як зазначається в банківських документах, реалізовані для закупки продовольчих товарів для голодуючих. У спадкоємців актриси зберігся опис дорогоцінностей і вказана їх вартість у золотих гривнях на момент здачі до банку.Спадкоємці звернулись до Міністерства фінансів України із вимогою відшкодувати їм вартість дорогоцінностей в вільноконвертованій валюті. Вирішіть справу.

Задача 9

Член житлово-будівельного кооперативу Журавльов повністю сплатив пайовий внесок за квартиру. У зв'язку з виїздом на постійне проживання за кордон Журавльов вирішив квартиру продати і підшукав собі покупця на стороні. Коли Журавльов звернувся до правління кооперативу за довідкою про належність квартири, йому в цьому було відмовлено. Відмову правління мотивувало тим, що згідно статуту кооперативу житловий будинок, в якому знаходиться квартира Журавльова, є власністю кооперативу, а тому саме кооперативу належить право продажу квартири. Журавльову кооператив згоден виплатити отриману від продажу квартири суму. Чи законні дії правління? У якому порядку Журавльов може їх оспорити?

Рекомендована література до Теми 4: 1.1, 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.13, 1.3.32, 1.4.1, 1.4.7, 1.4.8, 1.5.2, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12, 3.13, 3.15, 3.16, 3.17, 4.12, 4.14, 4.16, 4.22, 4.29, 4.31, 4.35, 4.37, 4.42, 4.45, 4.48

                


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 278; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!