Осьове і погонне навантаження на колію



 

Осьовим навантаженням називається навантаження, зумовлене дією ваги брутто вагона через кожну колісну пару на рейки.

                    ,                                                           (16)

де - вага брутто вагона (вага завантаженого вагона), т;

 - тара вагона,т;

 - вантажопідйомність вагона .т;

 - осність вагона (кількість колісних пар);

 - прискорення вільного падіння, = 9,81 м/с2

    Допустиме (нормативне) осьове навантаження визначається конструкцією та надійністю верхньої будови колії та швидкістю руху поїздів. Так в теперішній час величина нормативного осьового навантаження для сучасних вітчизняних вантажних вагонів обмежена величиною 230 кН (23,5 тс), а для пасажирських – близько 177 кН (18 тс). Вже давно поставлене питання про подальше збільшення допустимого (нормативного) осьового навантаження для вантажних вагонів до 245 кН (25 тс) та більше, що пов’язано з необхідністю збільшення потужності колії по всій мережі залізниць.

 

    Погонним навантаженням називається навантаження, яке розосереджене по всій довжині вагона і припадає на 1 метр довжини колії, та визначається за формулою:

                          ,                                          (17)

де - загальна довжина вагона поміж осями зчеплення автозчепів, м.

    Допустиме погонне навантаження визначається міцністю мостів, естакад, шляхопроводів, віадуків та ін.  і в теперішній час обмежена величиною 103 кН/м (10,5 тс/м). Чотиривісні вантажні вагони реалізують погонне навантаження 65-72 кН/м, восьмивісні - 80-85 кН/м.

Збільшення погонного навантаження – найбільш ефективний шлях підвищення вантажопідйомності вагону.

 

Габарити рухомого складу

Для забезпечення безпеки руху поїздів усі вагони повинні вільно проходити по залізничній колії, не зачіпляючи станційних споруд, платформ, будівель та інших пристроїв, а також рухомого складу, що розміщується на паралельних коліях. Ці умови виконуються, якщо розміри поперечного перетину вагона знаходяться в суворих певних межах, а всі вказані споруди наближені до колії не більше ніж на певну величину. Ці обмеження в будівництві вагонів та споруд визначаються двома видами габаритів: габарит наближення споруд та  габарит рухомого складу.

Габарит  наближення  споруд – найменш допустимий поперечний (перпендикулярний осі колії) обрис, всередину якого, крім рухомого складу, не повинні заходити ніякі частини споруд та пристроїв, а також матеріалів, які розміщені поряд з колією, запасні частини і обладнання, за виключенням частин пристроїв, які призначені для безпосереднього впливу з рухомим складом ( контактні дроти з деталями кріплення, хоботи гідравлічних колонок з набору води та ін.), при умові, що положення цих пристроїв в середині габаритного простору пов’язано з частинами рухомого складу, до яких вони можуть доторкатися та при цьому вони не можуть викликати доторкання з іншими елементами рухомого складу.

Габарит  рухомого  складу - поперечний (перпендикулярний осі колії) обрис, в якому, не виходячи назовні, повинен розміщуватись встановлений на прямій горизонтальній колії ( при найбільш несприятливому положенні в колії і неприсутності бокових наклонів на ресорах та динамічних коливань) як у порожньому, так і у навантаженому стані не тільки новий рухомий склад, але й рухомий склад, що має максимально допустимі зноси. 

 

Позначки і написи на вагонах

 

    Позначки та написи на вагони наносяться на зовнішню сторону кузова для оцінювання належності вагона, його типу та технічної характеристики.

 

Вантажні вагони

На вантажні вагони на бокову стіну наносять наступні знаки та написи, показано на Рисунку 1:

 

Знаки:

- товарний знак заводу-виробника (4);

- знак належності підприємству („Укрзалізниця”, МПС РФ ОАО ”РЖД”, БЧ та ін) (5);

- знак наявності кронштейна для підтягування вагона (1);

- знак про обладнання колісних пар роликовими підшипниками (11);

- панель з накладними цифрами 8-ми значного номеру вагона (8);

- чорний прямокутник, для нанесення тимчасових крейдових написів та наклейки ярликів і знаків «МС» (знак транзитності) (15, 10);

- на зовнішній поверхні хребтової балки прикріплюється табличка з клеймленням позначень і найменуванням підприємства-виробника, року побудови, марки сталі, з якого виконаний кузов вагону, і знак «К» (13), який означає застосування неметалевих колодок (композиційних);

- резервне місце для нанесення надписів щодо видів та дат останнього ремонту вагону (9), може наноситися і у іншому свободному місці.

 

Написи:

- вантажопідйомність вагона (6);

- тара вагона (2);

- об’єм кузова (7);

- дата побудови вагона (3);

- на хребтовій балці слово «Авторежим» автогальм (12);

- на хребтовій балці – номер вагону (14).

 

                               Рис.1 Універсальний чотиривісний напіввагон


 

    Крім того, на окремих типах вагонів вказується род вантажу, що перевозиться даним вагоном, наприклад: «Зерно», «Цемент», Молоко», «Бензин», «Соляна кислота», «Нафта» і т.д.

    Після планового ремонту на боковій стіні кузова наноситься дата і пункт останнього ремонту вагону.

    Номер вагону, що наноситься на бокову стінку та хребтову балку вагона має вісім знаків. Він складається з 7-ми основних цифр, що несуть інформацію про тип вагона та його технічні та комерційні признаки. Восьма цифра є контрольна, з її допомогою перевіряють правильність передачі номера у документах.

    Всього серед шести родів вагонів виділено 175 типів вантажних вагонів, в тому числі 66 типів транспортерів. Кожний тип вагона включає в себе хоч одну з ознак, яка відрізняє його від вагонів інших типів.

За номером вантажних вагонів можна визначити їх технічну характеристику, розрахункову довжину, масу тари та ін. Ці номери мають послідовну восьмизначну цифрову систему, у якій:

Ø перша цифра   означає тип вагона та ряд інших технічних пристроїв, що рухаються по залізничній колії:

1- локомотиви, колійні машини, крани та інші механізми;

2- криті вантажні вагони;

3- транспортери, шестиосні вагони, чотирьохосні хопер-дозатори та думпкари

4- платформи;

5- вагони, що знаходяться у власності підприємств інших міністерств;

6-  чотирьох та восьмиосні піввагони;

7- чотирьох та восьмиосні цистерни;

8- ізотермічні чотирьохосні вагони;

9- інші чотирьохвісні вагони (для зерна, цистерна для кальцинованої соди та ін.) ;

 

Ø друга показує кількість осей та основну характеристику усіх вантажних вагонів, крім транспортерів:

- цифри 0-8 означають чотирьохосні;

- цифра 9 – восьмиосні вагони;

- цифра 6 –шестивісні вагони.

 

Одночасно разом з кількістю осей, друга цифра несе в собі інформацію про основні характеристики вагона. Наприклад, у критих вагонів цифра 0 – означає, що об’єм кузова вагона = 120 м3, цифри 2 і 3 - об’єм кузова понад 120 м3, цифри 4 і 7 – кузов виконаний з ширшим дверним проємом.

Ø третя – визначає додаткові технічні характеристики вагона, модернизацію;

Ø четверта, п’ята та шоста – визначає порядковий номер вагона, крім транспортерів;

Ø сьома кодує наявність або відсутність перехідної площадки:

- цифри 0-8 означають , що у вагона немає перехідної площадки;

- цифра 9 – свідчить про наявність у вагона перехідної площадки;

 

Ø восьма – контрольна, за якою перевіряють достовірність зчитування номера вагона при обробці інформації на ПЕОМ.

Транспортери:

друга цифра 9 ;

третя цифра (0-9) характеризує їх тип: 0,1,2 – площадочні; 3- платфор- менні; 4,5 – колодцеві, 6,7 – зчепні крайні платформи, 8 – зчепні середні платформи ; 9 – зчленовані .

четверта цифра (0-9) характеризує додаткові дані: довжину,і масу тари.

п’ята, шоста, сьома цифра характеристики не має.

 

Пасажирські вагони

Номер пасажирського вагона також восьмизначний. Встановлені такі позначення:

Ø перший знак – рід вагона (для всіх пасажирських вагонів – 0);

Ø другий та третій знаки – код залізниці приписки вагона;

Ø четвертий знак – тип вагона (0 – м’який та м’яко-жорсткий; 1 – купейний; 2 – жорсткий відкритий, 3 – міжобласний з кріслами та місцями для сидіння; 4 – поштовий та банківський; 5 – багажний та поштово-багажний; 6 – вагон-ресторан; 7 – службово-технічний; 8 – спеціальні вагони інших міністерств; 9- резерв);

Ø п’ятий, шостий, сьомий знаки – визначають різновид основних типів пасажирських вагонів та їх конструктивні особливості, планіровку, види опалення, типи гальм та деякі інші різниці (порядковий номер вагона);

Ø восьмий знак – контрольний (кодовий захист), за яким перевіряють достовірність зчитування номера вагона при обробці інформації на ПЕОМ.

Щоб полегшити зчитування номера, він пишиться на вагоні у вигляді простого дробу: чисельник – перші три цифри, що вказують на тип вагона та дорогу приписки, а знаменник - інші п’ять цифр.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 472; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!