Принципи антикризового управління персоналом



 

Принципи управління персоналом - правила, основні положення і норми, яким повинні випливати керівники і фахівці в процесі управління. ПУП відображають об'єктивні тенденції, соціальні й економічні закони, наукові рекомендації суспільної психології, теорії менеджменту й організації. Вони базуються на всьому арсеналі наукового знання, що визначає можливості ефективного регулювання і координації людської діяльності.

Усе різноманіття ПУП доцільно розділити на загальні, базисні принципи, що регулюють діяльність державних органів управління в цілому; специфічні принципи, що визначають управління кадровим потенціалом у господарських організаціях; приватні принципи, що регулюють функціонування окремих сторін діяльності управлінськогоперсоналу.

Загальні принципи

Принцип системності. Управління персоналом припускає, що лінійні керівники, фахівці, працівники кадрових служб розглядають людський ресурс організації як цілісну, взаємозалежну динамічну систему, що охоплює всі категорії працівників і тісно пов'язану з зовнішнім середовищем організації.

Принцип рівних можливостей відображає об'єктивні тенденції, що представники усіх соціальних, класових, національних і полових груп при підборі і розміщенні кадрів рівні.

Принцип поваги до людини і її достоїнстввизначає максимальний розвиток ініціативи, талантів, професійних навичок: уміння знайти себе в новій обстановці; заохочення досягнень співробітників і їхнього особистого внеску; створення можливостей для творчого росту, забезпечення таких умов, коли голос кожного буде почутий; захист прав, достоїнства, гарантії особистої безпеки.

Принцип командної єдності. Команда - це ретельно підібраний професійний, самоврядний колектив, повною мірою поділяючий основні цілі і цінності організації, що виступає як єдине ціле.

Принцип горизонтального співробітництва. У більшості організацій спостерігається тенденція передачі прав і відповідальності на низовий рівень управління,менеджери якого одержали можливість здійснювати свої функції при відсутності твердого контролю зверху.

Принцип правової і соціальної захищеності. Цей принцип припускає суворе дотримання і виконання Конституції, законів та інших правових актів. Він також передбачає знання менеджерами, підприємцями, працівниками кадрових служб норм адміністративної, цивільної, трудової, господарської, карної й інших галузей права.

Принцип обліку довгострокової перспективи організації. Реалізація вимог цього принципу припускає здійснення стратегічного прогнозування і планування розвитку організації. Стратегічнийпрогноз повинний дати відповіді на питання: скільки працівників, якої кваліфікації, коли і на яких етапах і за яких обставин будуть використані? Які робочі місця будуть скорочені, чи будуть створені нові й у якій кількості, чи виникне необхідність у скороченні персоналу, у його перенавчанні, перепідготовці, профорієнтації? Яких витрат зажадають передбачувані кадрові зміни?

Принцип інтеграції і згуртованості колективу. Реалізація цього принципу можлива при вихованні колективу в дусі корпоративної, солідарної відповідальності і розуміння того факту, що особиста доля кожного залежить від виживання організації, від правильно обраної стратегії розвитку. Необхідно робити все можливе, щоб співробітники прагнули до підвищення кваліфікації, до саморозвитку, готувалися до переорієнтації підприємства для виробництва нових видів продукції. Важливо підтримувати довірчі відносини співробітників з керівниками різних рівнів і поважне відношення працівників друг до друга, забезпечувати справедливу оплату праці.

Принцип участі співробітників у прийнятті рішень. У процвітаючих міжнародних компаніях багато важливих рішень приймаються на особливих засіданнях, відкритих для широкого кола працівників. Вони беруть участь в обговоренні передбачуваних варіантів рішень, висловлюють свої рекомендації і вносять пропозиції по удосконаленню того чи іншого варіанта. Така участь попереджає опір персоналу організаційним і технологічним нововведенням.

Принцип опори на професійне ядро кадрового потенціалу. Ядро кадрового потенціалу являє собою сукупність здібностей працівників організації, що забезпечують й стратегічні переваги на ринках товарів, послуг і знань. Ці здібності притаманні організаційній системі підприємства, а не окремим видатним працівникам. Вони є довгостроковою основою для розробки і прийняття стратегічно важливих рішень, що забезпечують еволюцію організаційної системи і її адаптацію до мінливих умов зовнішнього середовища.

Принцип дотримання балансу інтересів керівників і підлеглих співробітників. У процвітаючих міжнародних компаніях велику роль відводять збору інформації про те, що думають їхні співробітники про бізнес, про зміст діяльності керівної ланки менеджерів, умови і оплату праці співробітників, про дотримання принципів трудової етики, про перспективи «людських ресурсів», про залучення персоналу в рішення корпоративних задач і ін.

Принципи співробітництва з профспілками і громадськістю. Менеджерам і підприємцям необхідно активно співробітничати з профспілками, домагатися встановлення партнерських відносин, строго виконувати укладені угоди, більш того, при виникненні виробничих конфліктів, використовувати їхні можливості й авторитет.

Література

 

1. Бєлявцев М.І., Шестопалова Л.В. Управління інфраструктурою ринку: Навч. посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 416с.

2. Виноградська А.М. Технологія комерційного посередництва: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 780с.

3. Господарський Кодекс України. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2003. – 248с.

4. Дубницкий В.И., Пилюшенко В.Л. Инфрастуктура товарного рынка: Учебное пособие. - Донецк, 2001.- 531с.

5. Ибрагимов Л.А. Инфраструктура товарного рынка. – М.: Издательство «ПРИОР», 2008. – 256с.

6. Управління інфраструктурою ринку: Навч. посібник / Під ред. д-ра екон. наук, проф. І.В. Сороки. – К,: НМЦВО МОН України, НВФ «Студцентр», 2002. – 608с.

7. Управління інфраструктурою ринку: конспект лекцій / М.А. Борисенко; Харк. нац. екон. ун-т. - Х., 2006. - 131с.

8. Управління інфраструктурою ринку: навч. посібник для вузів / О.В. Прокопенко, В.Ю. Школа, О.О. Дегтяренко, С.М. Махнула. - К.: Центр. навч. літератури, 2007. - 296с.

9. Збірник законодавчих та нормативних документів, регламентуючих діяльність підприємств внутрішньої торгівлі всіх форм власності. – К.: Зовнішторгвидав України, 1997. – 648с.

10. Маркетинг: Бакалаврський курс: Навчальний посібник / За ред. С.М. Ілляшенка. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. – 976с.

11. Савощенко А.С. Управління інфраструктурою ринку: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2005. – 336с. 12. Федько В.П., Федько Н.Г. Инфраструктура товарного рынка. Серия «Учебники, учебные пособия». – Ростов н/Дону: Феникс, 2000. – 512 с.

13. Цивільний Кодекс України: Офіційне видання. – К.: Атіка, 2003. – 416с. 14. Шканова О.М. Управління інфраструктурою ринку: Навч. посібник – К.: МАУП, 2004. – 180с.

14.Лубенець В.Г.Основи управління будівельним виробництвом. Навчальний посібник. - К.: "Вища школа", 1995.

15.Мескон М.и др. Основи менеджмента. Учебник. - М.: Дело. 1998.

16.Степанов И.С. и др. Менеджмент в строительстве. Учебник. - М.:Юрайт, 1999.

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 133; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!