Підсистеми антикризового управління



Шляхи виходу підприємства з кризового стану об'єднує система (механізм) антикризового управління підприємством. Вона складається з таких підсистем.

1. Підсистема діагностики фінансового стану і оцінки перспектив розвитку бізнесу підприємства.

2. Підсистема маркетингу.

3. Підсистема антикризової інвестиційної політики.

4. Підсистема управління персоналом.

5. Підсистема організаційно-виробничого менеджменту.

6. Підсистема санації та ліквідації підприємства.

Підсистема діагностики фінансового стану і оцінки перспектив розвитку бізнесу підприємства

Оздоровлення фінансового стану підприємства як складової частини управління кризовим станом і банкрутством передбачає цільову вибірку найбільш ефективних засобів стратегії і тактики.

Однією з найважливіших процедур фінансового оздоровлення підприємства є діагностика його фінансового стану, що ефективно можна здійснити за допомогою фінансового контролінгу. Він включає широке коло функцій та завдань:

- розробка фінансової стратегії;

- прогнозування, планування та бюджетування;

- координація планів і діяльності;

- фінансовий аналіз;

- оцінка та управління фінансовими ризиками;

- внутрішній аудит і контроль;

- інформаційне забезпечення;

- методологічне забезпечення та внутрішній консалтинг.

Першочерговим завданням контролінгує своєчасне виявлення кризи на підприємстві, тобто ситуації безпосередньої або опосередкованої загрози його існуванню.

Необхідним є проведення фінансового аналізу роботи підприємства, що безпосередньо пов'язана зі оцінкою діяльності фінансових служб, ефективності роботи підприємства, тобто зміною його затрат і прибутків. Продуктивне вимірювання затрат і результатів роботи підприємства повинно створити базу для успішного управління ефективністю підприємства. При фінансовому аналізі повинна бути виявлена система товарних, фінансових, інформаційних, організаційних та інших зовнішніх зв'язків підприємства, ступінь залежності підприємства від тих чи інших зовнішніх факторів, оцінена внутрішня структура, передбачені можливі вузькі місця. Особливої уваги вимагає спеціальний фінансовий аналіз заходів підвищеного ризику: зміна стратегії підприємства, вихід на нові ринки збуту, перехід на нову продукцію і технологію, організаційна перебудова і т.п.

Підсистема маркетингу та антикризової інвестиційноїполітики

Важливе місце в розробці антикризової програми підприємства займає маркетингова стратегія. Маркетингові програми передбачають максимальну адаптацію до ринку через розробку і застосування довготривалої стратегії розвитку підприємства, яка конкретизована в оперативних тактичних рішеннях.

Маркетингова антикризова стратегія і тактика є єдиним цілісним процесом управління ринком з позиції підприємств.

Антикризова маркетингова стратегія передбачає:

-глибокий аналіз ринкової ситуації і прогноз її розвитку (вивчення попиту, сегментування ринку, відбір цільових сегментів, наявне і очікуване співвідношення між попитом і пропозицією);

-оцінку відносин з конкурентами і підприємствами-партнерами;

-визначення своєї власної позиції на ринку і комерційного ризику, пов'язаного зі зміною цієї позиції під впливом конкурентів;

-розробку самостійної організаційної, техніко-технологічної, цінової політики підприємства з метою зміни кон'юнктури;

-збір, обробку і аналіз інформації про фактори, які формують ринкове оточення підприємства;

-підготовку висококваліфікованих спеціалістів і керівників, здатних вести ділові переговори і практично реалізовувати маркетингову програму від початку до кінця.

Необхідним елементом антикризової маркетингової стратегії повинні виступити цінова і асортиментна політики в зв'язку з діяльністю всіх учасників ринку.

3. Антикризова інвестиційна політика спрямована на подолання інвестиційного спаду в період кризи і депресії, структурну перебудову виробництва і фінансове оздоровлення підприємства. Вона включає розробку інвестиційної стратегії і тактики на кількох рівнях:

- державного регулювання;

- потенційних інвесторів (комерційних банків, пенсійних фондів, страхових компаній і дрібних масових інвесторів);

- підприємств як об'єктів інвестування.

Інвестиційна стратегія як складова частина стратегічного планування включає в себе такі напрямки:

- управління ризиком;

- програмно-цільове управління і складання капітальних бюджетів;

- стратегічний аналіз;

- стратегічне управління..

Розробка антикризової інвестиційної стратегії ґрунтується на ряді базових правил прийняття інвестиційних рішень і вимагає чіткого визначення змісту проблеми, цілей інвестиційної стратегії, вироблення пріоритетів і суворого дотримання основ прийняття рішень щодо інвестицій.

Розробка інвестиційної стратегії охоплює три основні області прийняття рішень: інвестиції, фінансування, виробнича діяльність. Тільки комплексне вирішення взаємопов'язаних проблем забезпечить ефективну виробничу діяльність, яка ґрунтується на оптимальному використанні виробничих ресурсів; ефективне фінансування, яке передбачає ретельний вибір і обережне використання джерел фінансування; ефективне інвестування, яке ґрунтується на точних розрахунках і оцінці інвестиційних рішень та відповідних їм ризиків, -може привести до фінансового оздоровлення неплатоспроможного підприємства.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 243; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!