Порушення травлення в передшлунках жуйних тварин.



ü Тимпанія передшлунків– переповнення передшлунків газами. Причина: надмірне поїдання кормів, здатних до швидкого зброджування з утворенням газів (конюшина, люцерна). Об’єм черева збільшений, черевна стінка напружена, органи черевної порожнини здавлені, розвивається застійна гіперемія і набряк легень, порушується серцева діяльність.

ü Закупорка книжки– характеризується переповненням між листкових ніш книжки твердими частинками кормів або піску з наступним висиханням і запаленням листочків, що іноді викликає розрив і некроз її стінок. Причини: поїдання корму з землею, піском, при протозоонозах (піроплазмоз, бабезіоз, тейлеріоз).

ü

239
Травматичний ретикуліт– характеризується запаленням сітки або стінки й очеревини внаслідок їх травмування гострими сторонніми предметами, що потрапили з кормом. Причини: порушення вимог заготівлі, збереження і підготовки кормів до згодовування в наслідок чого в корми потрапляють сторонні тіла; випасання тварин на територіях, засмічених великою кількістю металевих предметів; спотворений смак в наслідок порушення у тварин обміну речовин мінерального та вітамінного (лизуха); порушення режиму годівлі. Характеризується ушкодженням тканин і розвитком запалення. Найчастіше розвивається обмежене гнійне або гнійно-іхорозне з утворенням порожнин. Тут часто знаходять стороннє тіло. Запальний процес переходить на очеревину та розвивається обмежений фібринозний чи фібринозно-гнійний перитоніт, що завершується зрощенням сітки з навколишніми сусідніми органами і тканинами. Якщо гострі колючі предмети потрапляють в товщу діафрагми, потім в серцеву сорочку і навіть у серце.

 

Порушення кишкового травлення.

Травлення в кишечнику тісно пов’язане з функцією підшлункової залози, шлунку і печінки.

Порушення секреції підшлункової залози.

Ферменти підшлункової залози (протеаза, ліпаза, карбогідраза та ін.) розщеплюють білки, жири і вуглеводи корму. При підвищеному надходженні в кишечник соляної кислоти з кормом слизова дванадцятипалої кишки надмірно утворює секретин, який сприяє надмірній секреції панкреатичного соку, а при низькому вмісті її секреція знижується, а недостатність його знижує розщеплення білків, жирів і призводить до гниття в кишечнику.

Порушення секреції жовчі.

ü Гіпохоліянедостатнє виділення жовчі. Причини: непрохідність жовчної протоки, закупорка жовчними каменями, паразитами, пухлинами, при запальних процесах в печінці. При цьому знижується емульгування, розщеплення і всмоктування жирів, вони виводяться назовні.

ü Ахолія– відсутність надходження жовчі у кишечник призводить до розвитку мікробів, гниття, бродіння, послаблення перистальтики кишечнику, що і призводить до накопичення в ньому вмістимого і газів. Недостатньо засвоюються жиророзчинні вітаміни (А, Д, Е, К) і білки. Спостерігається послаблення перистальтики кишок, що призводить до хімостразу (нагромадження вмісту в тонкому відділ кишок), розвитку метеоризму (переповнення кишок газами).

Порушення секреції кишкового соку. Виділення соку посилюється під дією корму, соку підшлункової залози, при механічному, хімічному або термічному подразненні слизової оболонки кишечнику. При запальних процесах в кишечнику виділення соку посилюється.

В кишечнику два види травлення: порожнинне і пристінкове (контактне).

ü Порожнинне травлення виникає в харчовому каналі і проявляється в розщепленні складних структур білків, жирів, вуглеводів.

ü Пристінкове здійснюється кишковими клітинами (ентероцитами) в зоні війчастої кайми, що утворена мікроворсинками ентероцитів, яке залежить від структури ворсинок, кишкових клітин, ферментативного шару кишкової поверхні, розладу моторики. Кількість ворсинок зменшується або атрофується при деяких інфекційних хворобах і застосуванні антибіотиків (неоміцину), що і призводить до зменшення харчотравної поверхні.

ü Пристінкового травлення проявляється порушенням всмоктування в тонкому кишечнику поживних речовин, що залежить від шлункової, панкреатичної секреції і жовчовиділення. Порушення моторної функції (перистальтики) кишечнику і рухливості ворсинок призводить до порушення всмоктувальної функції. На процес всмоктування впливають зміни крово- і лімфообігу, при якому порушується виведення продуктів, що всмоктались і засвоєння кисню. Всмоктування пригнічується при запальних процесах в кишечнику, при гіповітамінозах, отруєннях. Зниження всмоктувальної здатності призводить до нестачі в організмі поживних речовин (мікро- і макроелементів, вуглеводів, білків), води, згущення крові, порушення обміну речовин.

Порушення моторної функції проявляється в посиленні, послабленні і припиненні перистальтики.

ü Посилення рухливої функції виникає при запаленні, під дією механічних або хімічних подразників погано перетравлених кормів, токсинів, використання послаблюючих засобів. При цьому прискорюється переміщення кормових мас, погіршується їх перетравлювання і всмоктування, розвивається пронос.

ü Послаблення або припинення перистальтики виникає при вживанні невеликого об’єму кормів, при гальмуванні центру блукаючого нерву, що призводить до застою вмістимого в тонкому кишечнику – хімостаз, в товстому – копростаз (завал). Кормові маси висихають, виникає запор, запалення, метеоризм.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 477; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!